Moneta Bank - převzetí PPF - 2.pokus

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cz01 17. 2. 2021 21:49

Dostáváme se od původního tématu daleko, kdyžtak to prosím přesuňte do nového, nebo vhodnějšího vlákna. Trading 212 bych zatím nevolil, jako brokera na kterým bych chtěl dlouhodobě držet majetek. Líbí se mi na něm poplatky, ale zbytek už pokulhává. Na internetu si lidé stěžují na nespolehlivost a výpadky. Spread jsem nezkoumal, ale regulace v Bulharsku se mi nelíbí + broker byl ve ztrátě. Časem se to třeba vyřeší, ale zatím bych to pro dlouhodobé investice nepoužíval.

Ono je v "podstatě" jedno, jakého brokera zvolíš, protože s vysokou jistotou mohu říci, že poplatky budou pořád menší, než klasické podílové fondy.

Roboadvisory platformy jsem zapomněl zmínit a je to dobrý point. U nás známé Portu není špatná volba pro někoho, kdo zatím nemá moc zkušeností pro začátek, ale osobně bych u něho neskončil. Jen je to lepší, než zase fondy. Obdobné je to i pro ostatní zmíněné advisory Indigo (spadá pod ČSOB), nebo Fondee.

Konec konců Patria má i pravidelné investice od ETF, které je levnější, než podílové fondy (https://www.patria-finance.cz/etf/). Vstupní poplatek je 0,8% + případná konverze měny (doporučuji dělat sám za výhodnějších podmínek, než má Patria). Pak taky stačí automatizovat zaslání prostředků a nakoupí se samo. Ale třeba manuální nakupování na burze nebude pro tebe problém (skutečně to není nic těžkého).

Produkty ČSOB zmiňuji záměrně více, protože máš u nich Prémiový účet a můžeš tak plnit podmínku depozit třeba tímto způsobem investic. V ostatním případě můžeš využít jiné brokery XTB má nově nákupy zdarma (ale musíš si ohlídat ceník), dále mi přišlo vhodné Tradestation Global, což byla levnější varianta českého Lynx. Oboje je to introducing broker pro IB (Interactive Brokers). Existuje např eToro, Trading 212 a ostatní s obchodováním zdarma, ale jim nevěřím z různých důvodů a proto tu o nich nepíšu.

Vše, ale musí stejně začít plánem, časovým horizontem, zjištěním vlastního strachu z kolísání investic (vhodnost produktů, jako akcie, atd.) a až pak na základě toho se dají doporučit nějaké konkrétní produkty.

Z mého pohledu konzervativní část portfolia protiinflační dluhopisy, finanční rezerva na spořáku, dynamické aktiva v doporučovaných globálních levných ETF (IWDA, VWCE, něco na S&P 500, ale pro mě už více koncentrovanější).

Pro rozhodování rozdílu ETF vs fondy si zkus spočítat rozdíl peněz, které promrháš poplatky (nejde ani tak o vstupní poplatek, jakožto o manažerský poplatek) a uvidíš, zda je to pro tebe silná motivace se naučit něco nového. A krom toho doporučované bankovní fondy většinou nemají tak dobrou diverzifikaci, takže ti mohou nabídnout něco módního, ale dlouhodobě nepoužitelného, pozor na to. Obecně jen napíšu, že zmíněné ETF mají TER (Total Expensive Ratio) okolo 0,2% ročně, zatímco obdobné akciové podílové fondy 1,5 - 3% ročně. Pak si to hoď do počítačky, když budeš investovat třeba desítky let a uvidíš sám.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PULPANM 18. 2. 2021 08:10

Díky za rady, ano, dotaz jsem dal do špatného vlákna hledal jsem podobné ale nanášel ( Moneta nabídka investic)
Zaujal mne tam nulový vstupní poplatek oproti ČSOB 1,5 a 3%
Teď jsem ale moudřejší a mrknu na vaše rady víc do hloubky
Díky
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 18. 2. 2021 11:36

tmx643 píše:Generali fondů mají několik.
..
FF World Fund je takový jako že index. .


Co si pod tímto pojmem představit??
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 18. 2. 2021 17:57

Tím jsem myslel, že je bez nějakého bližšího zaměření, sektorově zhruba kopírující MSCI World index. Má výrazně méně pozic (97 proti asi 1600 v MSCI World).
Čili že zatímco u nějakých specifických může mít aktivně spravovaný fond smysl, tady se dle mého prostě vyplatí etf (iwda).
tmx643
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PULPANM 19. 2. 2021 08:39

Tak asi zkusím portu, pro začátek, něco jsem načetl a tady se dozvěděl a je to pro mne asi rozumný začátek
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 22. 2. 2021 12:05

Tanemo ze skupiny PPF oznámila svůj záměr prodloužit termín závaznosti veřejného návrhu na odkoupení části akcií společnosti Moneta Money Bank do 5. března 2021 (Reuters)

Jinými slovy, zatím se jim nepodařilo nakoupit potřebný počet akcií a šance, že budou musel vylepšit cenu se zvyšuje :twisted:
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 22. 2. 2021 19:56

Dnes se cena akcie dostala na 79,1Kč. Tak uvidíme, jestli to je koncová stanice arbitráže a nebo půjdeme limitně k 80Kč. Já sázím na to, že po odkupu akcie o něco klesne a koupím zase zpátky. Ale kdo ví.
octaviampi
Diskutér

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků