aktuální situace v P2P investování?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tom brava 16. 4. 2021 15:11

uvolnily se mi nějaké peníze ze staršího TV 100k (byl podřízený nezajištěný), a hledám kam s nima . Jelikož mám už dost v akciích i dluhopisech, a navíc jsou trhy překoupené, pošilhávám po P2P cestou automat-strategie, nemám čas vybírat/skenovat jednotlivé nabídky půjček.
Doporučili byste, pokud máte zainvestováno P2P podle os. zkušeností, jak soukromé rizikové půjčky performovaly v covid-krizi, dneska začínat si s P2P (předvýběr Minstos/Bondora 50k/50k)? Jak se vlastně teĎ - duben 2021 -pohybuje reálné zhodnocení u invest-automatem u těchto 2 platforem, za kovidový rok?
tady Pokora věští sodomu gomoru
https://www.youtube.com/watch?v=ZguI0KrN1Ug
tak nevím :hm
PS zatím nemám s P2P osobně žádné zkušenosti ani v okruhu známých tenhle gembl nikdo nejede
Naposledy upravil tom brava dne 16. 4. 2021 19:55, celkově upraveno 1
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave_no 16. 4. 2021 17:52

Z mého pohledu je to relativně bezpečné, dokud nedojde k nějakému průseru v podobě krachu poskytovatele. Také proto investuji převážně do těch LO s dobrými fin. výsledky, kde je to riziko daleko menší. Co vím, tak loni krachl jeden nebo dva poskatovatelé a někteří lidi v tom mají i 100% zisku. Postupně to vyplácí i s úroky, ale je to na dlouho. Já do p2p šel kvůli diverzifikaci a zatím jsem nezažil nic hrozného. Poslední dobou na Mintosu klesl průměrný úrok (teď mám 11% p.a.), někteří LO vykoupili vysokoprocentrní půjčky, ale to se občas stává. Pokud jde o nesplácení půjček lidmi, tak u většiny LO naskakují úroky a po 60 dnech dojde k vykoupení, čili riziko malé. Dost informací se dočteš na p2ptrh.cz a jeho fóru. Jinak osobně jsem kromě Mintosu i na EstateGuru, kde jsou půjčky ručené nemovitostí (průměrný úrok mám 10-11% p.a.). U obou mohu nabídnout refferal, dostaneme pak oba nějaké procento navíc ;-)
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod čulibrk 16. 4. 2021 18:29

Na Mintosu krachli i dobří poskytovatelé půjček, o kterých se zákulisní informace nedozvíš, ani kdo je vlastní. Takže taková opět loterie a spíš si myslím, že investoři jdou pryč.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 17. 4. 2021 00:48

Dík za ten tip na EG, o prudkém zhoršení u Mintosu vím, u EG hlášeno řádově méně problémů než u Mintosu a uživatelé si ze všech P2P právě u EG cení nejvíc stabilility a nejlepšího poměru výnos/riziko- viz https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f ... &start=160, kde taky i u EG hlásili časté prodlení řešené natahováním doby splatností...... i když na fungování EG převažuje chvála, objevují se nově kritické názory jako ten z ledna 2021:
https://www.p2pforum.cz/viewtopic.php?f ... 200#p37720

V násl. videu myslím dobře vysvětluje v souvislostech a varuje před latentním odloženým nebezpečím P2P , resp. proč mohou problémy v P2P vybublat na povrch spíše až později po ofic. doběhu korony
https://www.youtube.com/watch?v=t6pM6S4vriE&t=754s
a na jeho dom. stránce uvádí co půl roku zhodnocení jeho P2P portfolií, které by měly být snad teď v dubnu aktualizovány:
AKTUÁLNÍ VÝSLEDKY NA RECENZOVANÝCH P2P PLATFORMÁCH
Bondster (EUR) - 13,00 % | -0,73 %
Mintos (EUR) - 12,44 % | -0,33 %
EstateGuru (EUR) - 11,85 % | +0,30 %
Bondster (CZK) - 8,10 % | -4,43 %
Zonky (CZK) - 6,27 % | +0,74 %
Aktualizováno 19. 11. 2020 (předchozí 7. 4. 2020)


podobně mě zajímá feadback od jiných skutečných uživatelů/investorů, jestli se začínají vracet do P2P nebo ti stateční co zůstali, zda registrují obrat/zlepšení kvality jejich portfolia P2P půjček oproti stavu 2020....škoda že P2P nemají nějaký index jako mají burzy:-))
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod dave_no 17. 4. 2021 10:32

Když jsem vybíral, kam investovat, zajímala mě taky likvidita. Mintos i EG má secondary market, kde se dá s větší či menší slevou, anebo naopak s přirážkou, půjčka prodat. Bondster myslím tuto možnost nemá.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Menton 20. 4. 2021 18:07

No poradím, zdejším přátelům, já osobně počítám na Mintosu s krachem dalších poskytovatelů kde pozadí nevidíš, jak jsou kvalitně zajistění a jaký mají kapitál. Osobně investuji do půjček expozice Rusko, Kazachstán, Gruzie. Tam čekám zhoršení až na možnost 6% portfolia. Pak jsem na Zonky a tam si myslím že se to bude blížit 3% -4% v selhání. Z tohoto důvodu a jak přítel Pokora dobře nastínil je to nepředvídatelné co se stane. Tak jsem jakékoliv další investice zastavil i kdyz jsem měl připravenu částku slušnou. Ostatním radím to samé. Peníze zpět nestahuju neodprodávám ztrátu unesu. Ale dál neinvestuji a teprve se důsledky covidu projeví. Má to setrvačnost. Další investice vidím až cca rok po tom co bude relativne klid. Pokud má někdo volné RUB, tak Sberbank termínovaný vklad v RUB.
Menton
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků