Investice do dluhopisů

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Fantucci 6. 12. 2021 10:45

takže to vidíme tak, že teď si na rok koupíme státní protiinflační, základní sazby ještě popolezou nahoru, státní dluhopis se osype, dluhopisy Fio na trhu díky tomu zlevní a pak je koupíme? :)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 6. 12. 2021 23:47

Dluhopisy Fio snad zlevní, jen pokud základní sazby a sazby státních dluhopisů porostou ještě víc, než už trh čeká, ne?

Teda nemám tušení, jestli ta nabízená sazba retailu na pobočkách odpovídá zbytku trhu a tedy jaká bude cena na burze hned po uvedení. (Beztak myslím, že zásadní riziko spoléhání na burzu ať už pro nákup nebo prodej bude naprosto nejasná likvidita.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod Gryp 26. 1. 2022 21:25

Zkusím to tu trochu oživit...

Jaké konkrétně kupujete dluhopisy? A má to vůbec cenu? Mám nějaké akcie a zbytek portfolia jsem chtěl mít půl na půl cash a dluhopisy. Nicméně protože teď skončili státní protiinflační, tak mi to do mé strategie trochu hodilo vidle a nevím co dál kupovat. Na nich se mi líbilo, že byly bez rizika a rozumně likvidní.

Má to vůbec cenu?
Blbé je, že když nastane situace, že se zvýší sazby (což se vlastně děje teď), tak se dá očekávat, že klesnou akcie, ale zároveň se dá očekávat, že klesnou i dluhopisy. No jelikož bych je chtěl jako takovou protiváhu k akciím, tak se mně to moc nelíbí. Není to také úplně bez rizika a já nechci vybírat jednotlivé dluhopisy (ty státní je podle mě něco jiného, na tom se snad shodneme), chci si prostě jednou něco vybrat a pak jen při(/e)sypávat dle situace. Jestli ono není lepší jako protiváhu držet jen cash (a aby netrpěla výkonost portfolia, tak třeba přidat pár procent do akcií, přičemž více cashe jako nerizikové složky by zase snížilo riziko).

Jaké konkrétně dluhopisy kupujete?
Nejlépe nějaké ETF, které by prostě člověk kupoval/prodával dle potřeby, abych se jednou rozhodl a už to nemusel řešit. Občas sleduju videa Fichtner Wealth Managers (myslím, že obecně mají celkem rozumné názory) a ti investují do ETF na high yield dluhopisy (konkrétní nezmínili). Ty jsou sice rizikovější, ale mají vyšší výnos a v tom balíku to prý vyjde lépe. Třeba FIO vypadá relativně zajímavě, ale není to pro mě, protože to není napořád, ale jen jednorázové +už je tu riziko, ač malé, přijít o vklad.

Co jiného?
Napadají mě dvě věci: cash (viz výše) a zlato (možná ještě crypto, ale to nechci a v době krize se ukázalo, že to jde dolu taky, takže to není protiváha). Zlato by v době krize mělo jít nahoru, což by mohlo krásně umožnit portfolio vyrovnat a přikoupit za levno akcie. Nicméně se mi na něm nelíbí, že se momentálně zdá být po velkém růstu a historicky spíš jen drželo hodnotu. S tím souvisí, že mi to přijde spekulativní a taky hodně volatilní. Tuhle část portfolia bych raději držel konzervativnější. Ví někdo o lepší protiváze?
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 26. 1. 2022 22:12

Kupovat dluhopisové ETF, když se čeká růst sazeb je holý nerozum. Např. iShares Core Global Aggregate Bond UCITS ETF USD (Dist) má výnos do splatnosti 1,3% a duraci 7,43. Při růstu sazeb o 1% poklesne hodnota ETF o duraci.

Naopak bude výhodné kupovat české státní dluhopisy. Podle Bendy sazby ještě stoupnou, ale zřejmě ne nad 5%.

Počkal bych si na těch 5% a pak investoval do fondu českých státních dluhopisů. Výnos do splatnosti k 31.12.2021 je 3,72 (ještě poroste) a durace 6,66. Při poklesu sazeb o 1% hodnota fondu vyroste o duraci. Dá se tady využít poklesu sazeb.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod saabik 26. 1. 2022 22:35

České státní dluhopisy jsou stále drahé ve srovnání s ASW. Výnosová křivka je silně inverzní. TER toho fondu je 1,3 % ročně. Tohle vše hovoří proti fondu NN.

HY korelují spíš s akciemi než dluhopisy. kreditní spread se bude zvyšovat. HY podle mě také nejsou dobrý nápad.

Pokud dluhopisy, tak nejlépe nějaký fond, který bude mít duraci podobnou, nebo mírně vyšší než benchmark CZ dluhopisů 3-5 let (durace cca 3,6), a současně nízké náklady. A portfolio výrazně upřednostňující CZ dluhopisy. Ideálně část portfolia ve floaterech. A načasování někdy únor/březen podle sazeb ČNB. Výnosově to bude něco kolem 4 % před náklady fondu, ale mohlo by se vydělat i na pohybu křivky. Ovšem stále to nebude žádná hitparáda. Je to spíš takový jednooký mezi slepými...
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gryp 26. 1. 2022 22:52

Taky si myslím, že ten fond co tu postoval mlsal má příliš velké poplatky.

2saabik: Nějaký konkrétní fond, co bys doporučil?

Jinak chápu, že teď ještě není vhodná doba kupovat dluhopisy, když sazby půjdou nahoru (jakkoli bych čekal, že tohle už tam nějakým způsobem bude započítané). Ale to trochu popírá to, co bych od toho chtěl, neřešit co se děje, ale jen každý měsíc koupit.
Gryp
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 26. 1. 2022 23:01

Pravda je, že už se např. podle FRA 6x9 počítá i s mírným poklesem sazby v závěru roku. Takže trh s tím do jisté míry počítá. Je to i vidět na delších měnových swapech, nejvíc asi na USDCZK. Otázka ale bude, jaký vliv na ceny bondů bude mít to očekávané zvýšení 3.2. a zveřejněná YoY inflace 14.2. Bondy jsou dnes prostě cenově stále drahé.

Také souhlasím, že pro postupné nakupování dluhopisové fondy nebudou vhodné.
Nechci doporučovat konkrétní fond, omlouvám se. Sofiina volba.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radoch1 26. 1. 2022 23:19

Zdravim vsechny, jaky mate nazor na tyto dluhopisy?

https://o.portu.cz/nabidka-investic/dlu ... ATPO-71026

WOOD & Co. je myslim duveryhodna firma, ktera je uz na trhu mnoho let, ale samozrejme nic to nevypovida o emitentovi.....
radoch1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 26. 1. 2022 23:26

Emise, která z 3/4 refinancuje končící emisi 7/22 (24.2.).
Plusem je covenant závislý na hodnotě LTV, včetně zajištění dluhopisu. Mně na tom vadí sektor realit. Těchto dluhopisů je spousta a vidím v tom až moc velké kreditní riziko.

Zobnout si kousek (nominál koruna) by ovšem asi šlo. Rozhodně to patří mezi tu lepší půlku roztrhnutého pytle s těmito dluhopisy (protože ta druhá půlka je žumpa :mrgreen: ).
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod icemat 27. 1. 2022 16:36

radoch1 píše:Zdravim vsechny, jaky mate nazor na tyto dluhopisy?

https://o.portu.cz/nabidka-investic/dlu ... ATPO-71026

WOOD & Co. je myslim duveryhodna firma, ktera je uz na trhu mnoho let, ale samozrejme nic to nevypovida o emitentovi.....


dluhopisy na opportunity, ronda invest a fingood jsou OK. Vše je zajištěné nemovitostma s nízkým LTV a přímou vykonavatelností. Osobně tam investuji hodně.
icemat
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 22. 2. 2022 17:07

Další nabídka dluhopisů přes Woody.
https://www.penize.cz/dluhopisy/432414- ... -chce-rust
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod BOSSHUGO 22. 2. 2022 18:34

Dneska vyšlo na invesicnimwebu snima video. Vypadá to zajímavě. Raději bych něco tak na 2 roky, ale asi tam něco nasypu...
BOSSHUGO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 22. 2. 2022 19:12

Určitě to bude patřit mezi to lepší na trhu těchto dluhopisů.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drummond 23. 2. 2022 00:01

jj Direct je jednak celkem dynamická pojišťovna, má slušné výsledky, takže je poměrně realistické, že ten úpis za 600M dokážou řádně splácet. Navíc celý segment pojišťovnictví je celkem bezpečná investice, po bankách asi nejlepší možný.
drummond
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 2. 2022 09:28

Můžete mi stručně napsat, jak to mám koupit, prosím. Respektive co vše k tomu potřebuji (peníze mám) :lol:

Dík.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků