Proč jsou různé ETF stejného indexu jinak drahé?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod friskac 7. 12. 2021 16:31

Nějak se nemůžu dobádat odpovědi na tuto otázku, která mi v hlavě vězí už nějakou dobu :D

Když vezmu např. příklad:
ETF CSPX.UK (iShares S&P500 USD Accumulating), stojí 478 USD.
SPY5.UK (SPDR S&P500 USD Distributing) stojí 468 USD.

Fondy mají sledovat stejný index, proč se tedy cena liší? V čem je rozdíl?

Mockrát ocením nějaké blbuvzdorné vysvětlení, nikde se nemůžu dohledat odpovědi a googlím už poměrně dlouho...

Děkuji :-))
friskac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 7. 12. 2021 16:37

  • Různé nominály v době spuštění
  • Různá NAV v době spuštění fondu
  • Různá nákladovost / příjmy z půjčování nebo daňové dopady
  • Rozdíl mezi accumulating / distributing

Aspoň tomu poslednímu bys určitě měl porozumět.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod friskac 7. 12. 2021 16:42

Ano, Acc/Dist rozumím, napsal jsem to jen pro úplnost, jednalo se mi pouze o rozdíl ceny...

Tzn. by mělo být v podstatě jedno, který fond koupím, protože procentuální změna bude stejná, je tak?
friskac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 7. 12. 2021 16:47

To se podle ceny nepozná.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod slavo963 7. 12. 2021 17:55

friskac píše:Ano, Acc/Dist rozumím


Zda se , ze nerozumis. Je zcela rozdilne jestli jsou dividendy reinvestovane nebo vyplacene a proto bude vykonost jina a zdanovani take jine(neplati casovy test 3 roky)
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod BreC 7. 12. 2021 19:48

Chci odkládat 2000,- každý měsíc do sp500. Na etoro je ale jen CFD a vidím tam SPY5.L, což je nejspíš fond kopírující stejný index, ale bez CFD. Je rozumné sem každý měsíc peníze odkládat? Nemám v plánu s tím cokoliv dělat a spořit třeba 20 let. Děkuji za odpověď.
Lidi jsou jak ryby, někdy plavou proti proudu.
BreC
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod slavo963 7. 12. 2021 20:42

CFD nee....neplati casovy test....na degiro ETF SP 500 za 75€...https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BFMXXD54
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod peliculiar 7. 12. 2021 21:43

Na zainvestování 2K měsíčně bude třeba, aby broker uměl frakce. Takže Trading 212 nebo Interactive Brokers.
Kdo má zájem o Twisto či Skip Pay a chce bonus 500 Kč mrkněte mi do zájmů v profilu. ;-)
peliculiar
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod friskac 7. 12. 2021 21:55

slavo963 píše:
friskac píše:Ano, Acc/Dist rozumím


Zda se , ze nerozumis. Je zcela rozdilne jestli jsou dividendy reinvestovane nebo vyplacene a proto bude vykonost jina a zdanovani take jine(neplati casovy test 3 roky)


Myslel jsem to tak, že chápu, co ty pojmy znamenají a co se tím pádem s dividendami děje... ale je fakt, že nedokážu domyslet, jaký má tohle všechno dopad na samotnou cenu ETF. Ekonomické vzdělání nemám a všechny věci se postupně učím uplně od základu :-)

Měl bych ještě dodatečný dotaz ohledně pojištění, ať nemusím zakládat nový topic. Pokud chápu správně, v EU existuje ochrana vkladů 20 000 EUR. Je někde k dohledání informace, jak přesně tato ochrana funguje? Spoustu uživatelů zde píše, že se to vztahuje POUZE na NEzainvestované peníze (v podstatě na nevyužitý zůstatek na obchodním účtu), někdo tvrdí, že se to vztahuje na veškeré prostředky včetně zainvestovaných.

Jako dodatečný dotaz k tomuto mě ještě napadá - pokud budu mít účet u 3 brokerů, vztahuje se na mě tato ochrana u každého brokera, nebo je 20 000 EUR myšleno na osobu?

Našel jsem přímo ten oficiální dokument, ale tohle se mi tam nedaří najít...

Díky!
friskac
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cz01 8. 12. 2021 06:31

Na každého brokera se 20 000 eur vztahuje zvlášť. Je to stejné, jako garanční fond u bank, tam také je 100 000 eur na banku a ne člověka:)

Jinak je to 20 000 eur a 90% krytí a mělo by to být i na zainvestované peníze, tzn především v případě vytunelovaní, jinak jsou Aktiva oddělená od majetku brokera. Existují o tom popsané hezké články, třeba skejwin http://skejwin.cz/zajisteni-investicnich-uctu-u-brokeru
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod slavo963 8. 12. 2021 08:02

Nutno upresnit, ze to plati pri krachu "poctiveho" brokera. V pripade, ze broker udela fraud a tve akcie proda , penize ukrade, tak ti zustanou oci pro plac.

Jinak nevim presne, nema IB pojisteni na 100K?
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod minarjo 9. 12. 2021 11:55

Jen IB CE (tedy maďarská frakce), tak jsou ale zase politická "Orbán" rizika. Kdo má třeba IB přes Lynx, je u irské IB IE s klasikou 20k euro.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Luigy51 14. 1. 2022 15:08

Ještě bych rád jednou otevřel otázku rozdílnosti cen. Mám tu dvě ETF Vanguard S&P 500 UCITS (VUSA) s cenou 77 Euro a Vanguard S&P 500 ETF (VOO) s cenou 413 Euro. Oba fondy jsou distribuční, kopírují stejný index a cena druhého ETF je pětinásobná ? Proč - to ty odlišnosti jsou tak výrazné ? Děkuji za odpověď.
Luigy51
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 14. 1. 2022 17:17

To neni podstatne jaka je NYNI cena a jak se to stalo (to uz je napsane vyse), pokud mas na to, abys koupil tu za 413 € tak to nemusis resit, vykonnost obou bude prakticky stejna s prihlednutim k tomu, jaky ma TER, a zda je akumulacni nebo distribucni. Distribucni bych osobne nepreferoval, leda bys jich mel tolik, ze za rok to vrati nejakou zajimavou castku jako prilepseni k duchodu, ale za cenu -15 i vice % dolu, mozna i problemy s danemi.

Pokud na to nemas a nechces kupovat frakce (frakce neni nikdy tvoje), tak je pro tebe vyhodnejsi cim levnejsi tim lepsi, protoze treba nemas kazdy mesic 400-500€ na nakup… To je jediny problem tech drazsich, pokud/dokud neudelaji SPLIT.

Nevim zda se u ETF dela(l) kdy split, ale dela se proto, aby si mohli i chudsi lide nakupovat cele papiry. Takovy BRK-A si jentak nekdo nekoupi :-)

Ps: a ta frakce nikdy neni tvoje, takze vyber frakcniho brokera jen kvuli tomuto se mi nelibi. Radsi cele kousky. Treba SXR8 s TER 0,07.

Ano, distribucni nebo americke maji mensi TER, jiz od 0,03%, ale …
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ikovinvest 15. 1. 2022 02:49

slavo963 píše:CFD nee....neplati casovy test....na degiro ETF SP 500 za 75€...https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... 00BFMXXD54

Neni na seznamu zdarma......
ikovinvest
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků