USA DIVIDENDA LP

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Davidgar 10. 5. 2022 21:06

Ahoj, hele cca rok a půl vlastním akcie společnosti Energy Transfer (ET) společnost je LP (Limited partnership) a vyplácí dividendu. Podle brokera nebyla nejspíše zdaněna a tak jsem ji v přiznání dodanil.

Měl jsem to jako hotovou věc, jen zrovna dnes mi přišla od nich obálka z USA s nějakými podklady pro danění dividend.

A nějak nevím co s tím.

Nevíte někdo něco blíž? třeba jako to funguje u těch LP společností?

Díky
Davidgar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod gotesák 11. 5. 2022 19:45

Dividendy ze zahraničí se v ČR daní všechny, pokud byla v zahraničí stržena daň, dá se odečíst formou zápočtu. Na toto se používá Příloha č.3 DzP. Takže si můžeš podat opravné daňové přiznání, jestli ta částka za to stojí. Většinou se jedná o stokoruny a nižší, kde nemá cenu to řešit, větší obchodníci na to mají daňové poradce, kteří to řeší za ně.
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidgar 13. 5. 2022 10:38

Díky za odpověď, ale tohle všechno vím � možná jsem to špatně napsal, zkusím znovu �

mám dotaz ohledně K-1 formuláře. Přišla mi včera obálka (tax packages) z USA. Kvůli držení akcií ET (Energy Transfer) a ty firma je v nějakém právním formátu MLP nebo LP, takže nějaká komanditní společnost a chápu že broker by to měl nejspíše zdanit cca 35 procenty, jenže začínal jsem původně na Revolutu s akciemi(Teď už mám vše čerstvě převedené na Interactive Brokers) a jak jsem koukal tak Revolut dividendy od nich nedanil, nebo možná mu to přišlo od nich už zdaněné, to nevím . U ostatních klasických dividend je normální srážka 15%

Do našeho přiznání jsem je dodanil klasicky 15%, tím jsem to považoval za vyřešené. Ale teď mi přišel ten K-1 form a nevím co s tím.
V tom formuláři je napsáno že jsem ,,foreign entity” takže přece nemám povinnost cokoli podávat v USA ne?

Jde o tu formu společnosti MLP nebo LP.
Jde mi o to jestli něco nemám podávat ještě v USA nebo tak…
Davidgar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 13. 5. 2022 14:39

Všeobecně bych poznamenal, že americké firmy a obchodníci mají povinnost posílat všelijaké formuláře pro americké daně, které nemusí nutně mít vůbec žádnou souvislost s českými daňovými povinnostmi (např. rozlišování na qualified/unqualified dividend, short-term/long-term capital gains).

Tím nechci říct, že to neznamená žádnou daňovou povinnost (ať už v USA nebo tady), ale že se to čistě z existence dokumentu spíš nepozná.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod minarjo 16. 5. 2022 20:57

@Davidgar:
Předně: LP společnost nevyplácí dividendu (ve smyslu že dividenda je podíl akcionáře na zisku), to je základní chyba a nepochopení smyslu těchto společností (nejde totiž o akciové společnosti, ale o partnerství, něco jako u nás je rozdíl mezi akciovkou a.s. a dalšími typy jako sro. či ks.) a společníci jako tazatel se pak diví, že to daňově není řešeno jako dividenda. Nemůže, není to kapitálový příjem klasické dividendy, ale příjem z Partnership vztahu společníků.
Zkrátka: zakoupením (x)LP společnosti ses stal nikoliv akcionářem, ale SPOLEČNÍKEM dané firmy (vždyť ta zkratka v názvu je Limited Partnership, tedy žádná akcie/akciová společnost), což je daňově dost složité i pro US občany/poradce, natož tady. Opakuji, že zakoupením této společnosti ti nejsou vypláceny klasické dividendy, ale přímé podíly na daném limited partnershipu. Před tím vždy ve fórech důrazně varuji, aby investoři raději žádné (x)LP, tedy MLP, LLP atd společnosti nekupovali, pokud nerozumí americkým daňovým zákonům nebo na to nemají poradce (ono se to už více dle US legislativy blíží "podnikání" než jen běžným akciovým investicím). Je tam nejen vyšší daň z těch vyplacených podílů, ale od určité hranice i právě opletačky s americkým (ano, nikoliv českým) finančním úřadem IRS. A to nikomu nepřeji (a to si troufnu tvrdit, že českým "investičním" typům daní slušně rozumím, americkým ale ne), proto tyto typy společností nekupuji.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Tritot 20. 5. 2022 20:14

@Davidgar:
co s tim budes delat? Ja jsem na tom rovnako.
Tritot
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků