Jak to mají ETFondy s daněním dividend?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ggnejez 6. 6. 2022 11:37

Dobrý den,

již několik měsíců mě zajímá jedna otázka, na kterou jsem však nenalezl odpověď. Jak to mají ETF fondy s placením daní z dividend (jako příjemci)?

Implicitně to na mě působí takto: ETF fond zaplatí 15% srážkovou daň z přijatých dividend (pokud se bude jednat např. o S&P500 ETF, tedy např. z akcií Applu, MSFT, Exxon...) a pokud je distribuční, tak majitel ETFka při přijetí distribuce (resp. dividendy) zaplatí dalších 15%. Dividendy jsou tedy zdaněny 2x po sobě patnácti procenty.

Když jsem toto ale použil v jedné diskuzi jako argument proti distribučním ETF, tak mi několik lidí tvrdilo, že ETF(ondy) (které jsou většinou domicilované v Irsku, kde je 0% daň z dividend) žádnou daň neplatí. K zdanění by tedy mělo dle této teorie dojít jen jednou a to mnou jako příjemcem.

Nikde jsem ale nenašel relevantní potvrzení této zprávy. Neví někdo, jak to tedy ve skutečnosti je? Jestli opravdu fondy v roli příjemce dividend nemusí 15% daň platit, nebo je to blábol?
ggnejez
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 6. 6. 2022 12:11

Už se to tu řešilo - záleží na daňovém domicilu firmy, fondu i investora. Není na to jedna odpověď.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ggnejez 6. 6. 2022 14:33

A pro case - ETF domicilovaný v Irsku a já v CZ? Tam pak musím afaik odvést 15% dividendu ČR já sám. Odvádí ale i něco při příjmu fond? Díky
ggnejez
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků