MilanFW píše:Jinak, k těm českým státním dluhopisům - ono je to zajímavé kvůli 5% ve spojitosti s těmi deseti léty, protože očekáváme pokles úrok. sazeb v průběhu těch deseti let? Protože v kontextu 12 měsíců se výnos překrývá se spořícím účtem (koukal jsem na Trinity Dobrý klient)-
Děkuji mnohokrát všem
Spořící účet bude pozitivně korelovat s úrokovými sazbami. Sazby nahoru (jako doposud), spořák nahoru. Sazby dolů, spořák dolů. Ceny dluhopisů se chovají úplně opačně. Sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů (tím dochází k růstu ročního výnosu dluhopisu do splatnosti). Sazby dolů, ceny dluhopisů nahoru.
Pokud budeš držet dluhopis do splatnosti, tedy těch 10 let, tak bez ohledu na průběh sazeb budeš mít po 10 letech ten výnos jako udával dluhopis při době koupě. Jinými slovy takový dlouhodobý termíňák.
Ale zajímavější to bude v momentu, kdy sazby půjdou dolů, nebo už v momentě kdy se bude očekávat pokles sazeb. V tu dobu, někdy v budoucnu, možná za rok, začne již koupený dluhopis růst na ceně. A začne růst tím rychleji, čím má delší splatnost (a současně klesá jeho výnos do splatnosti). Takže se může stát, například, že dnes ho koupíš, do roka začnou klesat sazby, za 3 roky ho prodáš a vyděláš celkově třeba 25 %. Něco na kuponu, a něco na růstu ceny dluhopisu. Pak bys samozřejmě řešil další otázku co s těmi penězi z dluhopisu, protože v té době bude spořák pravděpodobně nést také daleko méně než dnes. Ale to už je jiný příběh.
Závěr každopádně je, že na delší konzervativní investici (3-10 let) je dnes při vyšší částce (minimálně statisíce) naprosto relevantní zvažovat koupi státního dluhopisu.