2 mil. Kč investice - kam?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod saabik 10. 6. 2022 10:03

MilanFW píše:Jinak, k těm českým státním dluhopisům - ono je to zajímavé kvůli 5% ve spojitosti s těmi deseti léty, protože očekáváme pokles úrok. sazeb v průběhu těch deseti let? Protože v kontextu 12 měsíců se výnos překrývá se spořícím účtem (koukal jsem na Trinity Dobrý klient)-
Děkuji mnohokrát všem

Spořící účet bude pozitivně korelovat s úrokovými sazbami. Sazby nahoru (jako doposud), spořák nahoru. Sazby dolů, spořák dolů. Ceny dluhopisů se chovají úplně opačně. Sazby nahoru, ceny dluhopisů dolů (tím dochází k růstu ročního výnosu dluhopisu do splatnosti). Sazby dolů, ceny dluhopisů nahoru.

Pokud budeš držet dluhopis do splatnosti, tedy těch 10 let, tak bez ohledu na průběh sazeb budeš mít po 10 letech ten výnos jako udával dluhopis při době koupě. Jinými slovy takový dlouhodobý termíňák.

Ale zajímavější to bude v momentu, kdy sazby půjdou dolů, nebo už v momentě kdy se bude očekávat pokles sazeb. V tu dobu, někdy v budoucnu, možná za rok, začne již koupený dluhopis růst na ceně. A začne růst tím rychleji, čím má delší splatnost (a současně klesá jeho výnos do splatnosti). Takže se může stát, například, že dnes ho koupíš, do roka začnou klesat sazby, za 3 roky ho prodáš a vyděláš celkově třeba 25 %. Něco na kuponu, a něco na růstu ceny dluhopisu. Pak bys samozřejmě řešil další otázku co s těmi penězi z dluhopisu, protože v té době bude spořák pravděpodobně nést také daleko méně než dnes. Ale to už je jiný příběh.

Závěr každopádně je, že na delší konzervativní investici (3-10 let) je dnes při vyšší částce (minimálně statisíce) naprosto relevantní zvažovat koupi státního dluhopisu.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 10. 6. 2022 10:27

1. Peníze na stáří dát do akumulačního ETF. Osobně kvůli diverzifikaci mám ETF SP 500.

2. Peníze pro dítě. Dal bych část na Portu, ale!!! na jeho jméno. Je tam totiž pouze 0,25% poplatek do jeho 18 let. Navíc lze posílat peníze pravidelně. Já toto mám, ale ne proto, abych mu v 18 nechal 1 mil Kč., ale učím ho na tom finanční vzdělání a pak bude na něm, jak bude pokračovat. Osobně nejsem zastáncem toho, že by dítě mělo dostat nějaký větší balík peněz. Jako rodič mu vždy pomůžu když bude třeba, ale mám zkušenost, že v 18-20 letech jdou tyto větší peníze na spíše nepotřebné věci. Pokud by ty peníze za 10 let měly být na jeho studium, pak asi kombinace ETF a dluhopisu. Nebo čistě dluhopis. Je škoda, že už nejsou protiinflační státní dluhopisy. Ty by byly ideální. Bavím se pouze o státním dluhopisech. Nad jinými bych vůbec neuvažoval. Je dost příkladů, jak do dopadlo.

3. A rozumnou část na nějaký spořící účet/ účty.

Co se rýče samotné investice do akcií / ETF, tak větší částku je lepší rozdělit na 1/3 a investovat např. s odstupem 6-9 měsíců. Nehledat v tom žádnou vědu. Jde jen o to, aby jsi zrovna netrefil nějaké extra dno. Tím to rozložíš. Co se týče Brokeru, tak už tu padlo dost faktů. Fio, Degiro, Interactive Broker, atd. Na netu jsou i srovnání.

Jestli kupovat ETF nebo samotné akcie. Toť otázka. ETF je v podstatě index a tím je jeho výkon daný. Pokud si koupíš samotné akcie, můžeš tento index samozřejmě překonat, ale taky můžeš dopadnout hůře. To je otázka. Jak už tu někdo krásně ukazoval např. ČEZ. Já ho kupoval už v roce 2009 a začínal na ceně někde přes 900 Kč. Nejnižší nákupku jsem měl okolo 370 Kč. Ale pokud bych vzal jeho výkon do cca 2021, tak akcie ČEZU kromě dividend měly klesající, boční trend. Pokud bych stejné peníze vložil do ETF SP 500, měl bych daleko větší výnos. Teď samozřejmě poslední cca 1 rok to vyjelo dost nahoru, ale stejně to za celou dobu nemá na výkon ETF SP 500. A je otázka co bude dál. Tím chci pouze ukázat, že vybrat např. 15-20 akcií, které budou 15-20 let porážet index je velmi velmi těžké.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DoubleSix 10. 6. 2022 14:46

ggnejez píše:Konkrétní výtky:
Netransparentní hospodaření, nejsou veřejně obchodovatelní, mají afaik certifikaci jen na Kypru.
Mají netransparentní poplatkovou strukturu. Mají spready jako prase (u jedné akcie FB mi napočítali +6 USD v rámci spreadu.. to radši zaplatím transparentní poplatek).
Další problém - jak tam budeš posílat řekněme 800 000 Kč? Do toho limitu 2000 euro to máš zdarma kreditkou, ale pak budeš mít problém a zaplatíš poplatky za transfer do EUR. Zbytečných 0,15% + fee za SEPA platbu v CZK.
To, že jsou akcie uloženy na moje jméno u IBRK se mi teda nezdá. Máš k tomu zdroj? Vím, že IBRK používají, ale afaik na tom nejsou lépe než jiní brokeři. Navíc, T212 podporuje frakce a je tedy otázka, jestli a jak tam něco vůbec realně vlastníš a do jaké míry to je jen záznam v DB.
Dále: T212 odmítá sdělit, jestli při prodávání používá FIFO; vím, že jim lidé opakovaně psali emaily a T212 na to nechtělo odpovědět, ale tvářilo se, že spíš ne.
T212 vnímám opravdu víc jako "appku" než brokera (byť vím, že formálně to broker je), na které si můžeš hrát s akciema, ale vážný peníze a celoživotní portfolio bych si tam určitě nedával.
Ano, Trading212 není veřejně obchodovaná společnost.

Spready jsou neprůhledné u všech brokerů. Když sleduješ recenze, tak jednou má eToro nejhorší spready, jindy nejlepší. Totéž říkají o XTB nebo Tarding212.

Peníze se na Trading dají poslat úplně zdarma přes SEPA platbu z mého účtu v EUR (ta EUR si výhodně můžeš nakoupit přes Citfin, Roklen, EasyChange, ...)

tady je odkaz, kde říkají, že tvoje akcie jsou u InteractiveBrokers:
https://helpcentre.trading212.com/hc/en ... -purchase-

PS: Trading212 osobně nemám, nepoužívám.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 22. 6. 2022 16:15

Stran těch CZGB. Po dnešním zvýšení 2W sazby na 7 % české bondy silně rostou v cenách. Výnos desetiletého dluhopisu je aktuálně 5,15 % p.a. (byl i trochu víc).
Zdá se, že zatím nejlepší den pro nákup byl před několika dny. Kdo by to byl řekl.
FRA 3x6 je 7,44
FRA 21x24 je 5,66
ASW mírně dolů.
Kdybych chtěl kupovat, asi bych to tam pustil.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikocz 22. 6. 2022 16:40

Co to znamená taková reakce trhu? Že už se odsud očekává jenom pokles sazeb?
mikocz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 22. 6. 2022 16:49

Trh si aktuálně myslí, že jsme prakticky na vrcholu cyklu růstu sazeb, zhruba rok budou sazby na podobné úrovni jako dnes a cca do dvou let klesne sazba zhruba o dvě procenta. To si aktuálně myslí trh, skutečnost může být samozřejmě jiná.

Hodit do toho vidle může rychlejší pokles inflace spojený s recesí nebo naopak dále rostoucí inflace třeba přes 20 %, případně něco dalšího.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 23. 6. 2022 04:04

Obraz: Takhle může vypadat dnes začatá mnohaletá investice do indexu z předražených akcií =
ETF na S&P 500 a ETF na MSCI World. :idea: 2-3 roky to může jít do mínus a 5 let vracet zpátky do plus.
S investicí do ETF jsi půjčil peníze nějaké investiční společnosti, která může zkrachovat
a peníze v ETF jsou ztraceny, tak jak peníze v certifikátu na akcii ADR.
Podniky ti budou patřit jen, když investuješ do levných kmenových akcií, nejlépe s dividendou 3 % až 10 %.
A teď hledej, které podniky v západní Evropě, severní Americe, nebo dokonce v Japonsku a Austrálii
ti jsou sympatické, mají levné akcie s P/B pod 3, P/S pod 3, dividendu nad 3 %, zvyšovaly tržbu 2011-2021.
Stačí proklikat ty links od Morningstar z 26.3.2022 a pak se ukáže dnešní ocenění akcií
:arrow: viewtopic.php?f=312&t=1308625&st=0&sk=t&sd=a&start=360
Přílohy
SP500-1999-2013.png
Ladislav 1.
Diskutér

Předchozí stránka