Nákup státních dluhopisů pres brokera

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod prikim 30. 6. 2022 12:48

Ahoj, vzhledem k slušným výnosům a ukončení sporicich statnich dluhopisů, bych chtel nakoupit CZ státní dluhopisy přes Patrii.

Kdyz sazby porostou, vysedim slušný urok, ldyz klesnou,prodam se ziskem.

Co jsem pochopil:
- nakupovat mohu jen na sekundárním trhu, nikoli přímo od CNB
- min objem 200tis

Co nechápu - emise od 2021 jsou osvobozeny od dane. Jak ale poznam, kdy byl dluhopis emitován? Isin se nemeni.

Mate s tim nekdo zkušenost? Je to doopravdy tak snadne,ze si vyberu maturitu, kterou chci a pres isin nakoupim? Neni v tom nějaký hacek?
prikim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 30. 6. 2022 16:22

Jestli si to dobře pamatuji, zhruba emise = ISIN, na tranši nezáleží. Na datu nákupu na burze pro účely této změny daní rozhodně nezáleží, ani nevím, jestli se emitent o nákupu dozví.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod saabik 30. 6. 2022 21:21

ČNB nemá nic společného s obchodováním s dluhopisy. Státní emise vydává ministerstvo financí formou aukcí přes komerční banky.

Ohledně danění je podle mě nedorozumění v chápání typu dluhopisu. Tzv. spořící dluhopisy - dluhopisy pro občany (nikoliv právnické osoby) jsou osvobozeny od daně. Ale klasické emise státních dluhopisů, se kterými se obchoduje převážně mezi institucemi, od daně osvobozeny nejsou. Takže pokud koupíte přes Patrii klasický státní dluhopis, některý z těchto:
https://www.patria.cz/kurzy/online/govcz/dluhopisy.html
tak ty podléhají klasickému daňovému testu. Je třeba myslet na to, že kupon se daní vždy, takže dává smysl vybírat emise pokud možno s nízkým kuponem!

Pro obchodování je skutečně snadné vybrat emisi, podat příkaz přes Patrii a koupit. Upozorňuji také na to, že minimální objem musí být 200.000Kč nikoliv nominálu, ale objemově. Nominál bývá nejčastěji 10.000Kč, takže pokud je cena dluhopisu pod 100, je třeba koupit více než 20 ks. Poplatek je tuším 1500, takže se vyplatí kupovat vyšší objem.
A upřímně, je to luxusní možnost. Ještě relativně nedávno se umožňovalo s těmito státními dluhopisy obchodovat pouze ve vysokých objemech řádů vysokých desítek milionů.

Pro jistotu upozorňuji, nekupovat dluhopis s variabilním kuponem (tzv. VAR). Tam je kupon závislý na PRIBORu.
A pro zajímavost, jakou splatnost se chystáte kupovat?
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 1. 7. 2022 00:51

586/1992 Sb. §4 (1) za) a §19 (1) i) píše:Od daně se osvobozuje … výnos dluhopisu podle zákona upravujícího dluhopisy a příjem plynoucí z práva na splacení dluhopisu vydaných členským státem Evropské unie nebo státem tvořícím Evropský hospodářský prostor


Tohle mi nepřipadá jako omezené na spořicí dluhopisy. Co mi uniká?
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod prikim 1. 7. 2022 07:58

Co se týká daně, také jsem měl za to, že se to týká veškerých státních dluhopisů, jak píše fc70.

Co se týká těch ISINů, když se podívám na web MF CR, tak vidím, že i v březnu 2022 je aukce třeba na CZ0001006233, dluhopis 2021–2032. Takže jsem to pochopil tak, že drží jeden ISIN dlouho a každý měsíc pouštějí ven nové tranše v rámci té emise.

https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/r ... hodo-46523

Takže netuším, jak pak na Patrii vybrat dluhopis, který je z letoška (pokud platí to osvobození výnosu od daně).

VAR bych asi bral jen kdybych čekal další větší růsty sazeb... Teď chci nějakou fixaci, maturitu ca kolem 5 let, snad na tom konci to překoná inflaci...
prikim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 1. 7. 2022 09:07

Nejsem daňař. Bavíme se o státních emisích, nikoliv spořících dluhopisech, ty mají jiný daňový režim. Vždy platilo, že se kupon danil 15 %. Dále klasický daňový test při prodeji dluhopisu. Pokud ale drží do splatnosti, daň se platila bez ohledu na dobu držení.
Příklad: Dnes koupím dluhopis 1,75/32 za cca 77. Při splatnosti v roce 2032 dostanu 100. Daním rozdíl, tedy 23 (100-77). Pokud prodám chvilku před splatností za necelých 100, nedaním rozdíl.

O žádné daňové změně nevím. Každopádně by to chtělo konzultaci s daňovým poradcem. Třeba Rop? :)

-- 1. 7. 2022 10:29 --

prikim píše:Co se týká daně, také jsem měl za to, že se to týká veškerých státních dluhopisů, jak píše fc70.

Co se týká těch ISINů, když se podívám na web MF CR, tak vidím, že i v březnu 2022 je aukce třeba na CZ0001006233, dluhopis 2021–2032. Takže jsem to pochopil tak, že drží jeden ISIN dlouho a každý měsíc pouštějí ven nové tranše v rámci té emise.

https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/r ... hodo-46523

Takže netuším, jak pak na Patrii vybrat dluhopis, který je z letoška (pokud platí to osvobození výnosu od daně).

VAR bych asi bral jen kdybych čekal další větší růsty sazeb... Teď chci nějakou fixaci, maturitu ca kolem 5 let, snad na tom konci to překoná inflaci...


Postup je takový, že se na Patrii vybere ISIN, objem a zadá se nákupní příkaz.

Právě proto je to jiný daňový režim. MF pouští různé tranše stávajících dluhopisů, případně nových emisí, podle řízení potřeby financování, a ano, je úplně jedno kdy jaká tranše půjde. Pro celé emise platí stejný daňový režim. Spořící dluhopisy pro občany mají každý jiný ISIN při každé nové emisi.

Slně doporučuji konzultaci s daňovým poradcem.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prikim 1. 7. 2022 12:18

"Pokud ale drží do splatnosti, daň se platila bez ohledu na dobu držení."

Tak to mě ani nenapadlo! Takže si ještě hlídat, abych nekupoval dluhopis below par. Nebo před splatností prodat... Začíná to být dost komplikované...
prikim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 1. 7. 2022 13:01

Já jsem se do těch dotazů nějak zamotal.

Předně nechápu, proč sem taháte § 19 zákona o daních z příjmů, když platí pro právnické osoby a tady se bavíme o fyzických osobách.

Zkusím to stručně:
Výnos z držby dluhopisu (úrokový výnos):
a) dluhopis s datem emise do 31. 12. 2020: 15 % daň viz Čl. XII odst. 2 zákona č. 609/2020 Sb.
b) dluhopis s datem emise od 1. 1. 2021: osvobozeno od daně viz § 4 odst. 1 písm. za) zákona o daních z příjmů

Výnos z prodeje dluhopisu
Pokud příjmy z prodeje všech cenných papírů (akcie, dluhopisy atd.) za rok nepřesáhnou příjem 100 000 Kč, tak osvobozeno dle § 4 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů.
Pokud příjmy přesáhnou 100 000 Kč, tak jsou osvobozeny příjmy z cenných papírů (tedy i dluhopisů), které prodávající drží déle než 3 roky dle § 4 odst. 1 písm. x) zákona o daních z příjmů.
Pokud nejsou osvobozeny, tak se jedná o příjem dle § 10 odst. 1 písm. b) bod 2. zákona o daních z příjmů. Zdaňuje se příjem snížený o kupní cenu dluhopisu.

Nevidím na tom nic složitého.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod prikim 1. 7. 2022 15:03

Takze:

1) pokud držím dluhopis (do splatnosti) 3 a vice let, nic nedanim.
2) Kupon, pokud je emise po r. 2021, nedanim.

To uz zni dobre a diky, ze jsi do toho vnesl pořádek :-)

Snad poslední nejasnost: kdyz je ISIN dluhopisu pred r. 2021, ale transi (aukci) stat udela letos, v ramci te emise, jak to je bráno? Jako pred nebo po 2021?
prikim
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod hunter80 3. 7. 2022 15:38

Na patrii byl nedávno seminář, kde je spousta věcí vysvětlena. Je tam i potvrzení, že od roku 2021 je jsou kupony daňově osvobozené.

https://www.youtube.com/watch?v=1gcerkQnS1o

Těch věcí, na které si člověk musí dát pozor je tam při nákupu více. Předpokládám, že většina z nás, co bude státní dluhopisy kupovat, tak spekuluje na to, že inflace za pár let výrazně klesne minimálně pod výnos kuponu a od toho okamžiku budeme porážet inflaci. Chápu to správně, že bude v tomto případě nutné držet dluhopis do splatnosti a neprodávat ho dříve za tržní cenu ? Věřím, že se výměnou názorů dopracujeme k tomu, abychom neudělali při nákupu chybu, protože se jedná o větší objemy peněz a chyby jdou těžko napravit. Díky
hunter80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 3. 7. 2022 19:21

prikim píše:Snad poslední nejasnost: kdyz je ISIN dluhopisu pred r. 2021, ale transi (aukci) stat udela letos, v ramci te emise, jak to je bráno? Jako pred nebo po 2021?
Čemu nerozumíš na pojmu "datum emise" (který je uveden v prospektu dluhopisu)?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 3. 7. 2022 20:02

Pár poznámek k hodnocení dluhopisů:

Důležitý parametr je výnos do splatnosti (YTM). Když budeš držet dluhopis do splatnosti, budeš mít výnos do splatnosti. Průměrná inflace by měla být nižší, než YTM.
Tady se podívej na výnosy do splatnosti státních dluhopisů - sloupec YTM prodej.

V tom videu se uvádí vzorec na výpočet ceny dluhopisu. V excelu se to počítá funkcí PRICE().

Např. pro st. dluhopis 0,25/27 je YTM 5,017% a cena dluhopisu je =PRICE(3.7.2022;10.2.2027;0.25%;5.017%;100;1;1)= 80,81%.

Jinými slovy, při držení do splatnosti dostaneš (asi) 5 x kupon a rozdíl v ceně. Koupíš za 80,81% a dostaneš 100%.

A teď můžeš předpokládat, že ČNB sníží za 3 roky sazby. Trhy předpovídají inflaci za 3 roky 2,5%. YTM tvého dluhopisu se sníží např. na 3%. Pak cena dluhopisu bude =PRICE(3.7.2025;10.2.2027;0,25%;3%;100;1;1)=95,74%.

Když to prodáš podle těch předpokladů za 3 roky , bude tvůj výnos 3 x kupon a růst ceny o 95,74/80,81-1 = 18,5%, cca 6,9% p.a.

Bude průměrná inflace za 5 let nižší než 5%???? nebo bude průměrná inflace za 3 roky nižší než 6,9%????
Naposledy upravil mlsal dne 3. 7. 2022 20:16, celkově upraveno 1
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 7. 2022 20:12

Přidám se k tématu s dotazem: Při objemu v rámci těch nižších statisíců - spready jsou stále stejné nebo je tam nějaké přirážka? I při těch např. 200 tis investice se lze řídit čísly na Patrii? Můj Broker mi tvrdí, že při nižším objemu nelze počítat s výnosností, jaká je na Patrii(??)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 4. 7. 2022 07:38

Je vyzkoušené několika nákupy v různý čas, že i méně likvidní státní dluhopisy (s delší splatností) byly na Patrii koupeny za velmi dobré ceny. Blízko trhu. Není potřeba se bát. Evidentně to mají v ČSOB na knize. Mohou tedy dávat i malá množství za ceny blízko trhu. Nejsem jejich zaměstnanec.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 4. 7. 2022 08:17

Mně právě bylo u jiného brokera sděleno, že je třeba YTM ponížit tak o 0,2-0,3% :(
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků