Akcie a inflace, poplatky, směnný kurz (jak spočítat)?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod postcd 22. 9. 2022 07:21

Prosil bych o radu jak je to s poplatky při nákupu a prodeji akcie. Níže uvedené hodnoty jsou pouze příklad, nemusí být reálné.

V rámci brokera za CZK nakoupím USD (řekněme při konverzi měny přijdu o 2,5%).
Broker mi koupí na americké burze (za USD) jednu akcii japonské firmy, která má hodnotu 100USD/akcii.
V USA je inflace 5% každý rok. V Japonsku 2.5% každý rok. V Česku 10% každý rok..
Za 2 roky tuto jednu akcii prodám za 110USD.
Poplatky brokerovi budou řekněme 1%.
A při konverzi USD na CZK zase zaplatím asi 2,5%.

Chci se zeptat:
1) na jaký poplatek jsem zapomněl.
2) jak se do toho výpočtu promítne zmíněná inflace, kolik procent nebo USD/CZK musím ještě odečíst abych vlastně zjistil zda ta částka, kterou nakonec vyberu nebude mít nižší kupní sílu, než to co jsem investoval?
Případně jak to počítáte Vy, nebo jestli nechcete uvést jiný, snáze pochopitelný příklad.

děkuji
FIO e-broker uživatel: Google, National grid, NextEra energy, Munich RE AG, BMW, AT&T, META, Bank Nova Scotia, Allianz, Walgreens Boots
postcd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dr.D 22. 9. 2022 08:57

Zapomněl jsi na pohyb kurzu USD/CZK. Naopak inflace tě zajímá jen česká, pokud žiješ a utrácíš v ČR.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dr.D 22. 9. 2022 10:23

Ještě to tedy zjednoduším:
Na začátku mám 100 000 Kč. Provedu konverzi a nákup. Po dvou letech prodám, provedu zpětnou konverzi a mám v ruce 121 000 Kč.
Při inflaci 10 % jsem na nule, mám stejnou kupní sílu jak před 2 roky.
Pokud jsem vydělal víc, jsem v plusu, pokud míň, jsem v minusu.
Není to žádná velká matematika.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jjrr 22. 9. 2022 14:46

Na nule? Asi jen pokud zatajíš FÚ zisk 21000 Kč a nezaplatíš daň z příjmu 15 %.
jjrr
Trvalý BAN


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků