Zdanění příjmu z akcií s omezeným právem (RSU)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SubGHZ 17. 2. 2023 09:00

Dobrý den,

máte někdo zkušenosti s daněním RSU? Dostal jsem firemní RSU zdarma a má otázka je jak je správně zdanit.

Jedná se o americké akcie takže mám podepsaný W-8BEN. Musí se danit jak obdržení akcií tak následný prodej (rozdíl) nebo jen a pouze prodej?

Děkuji za informaci.
SubGHZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TheSubways 17. 2. 2023 09:24

Dobrý den,

pokud nebyly RSU zdaněny již v rámci Vašeho payrollu, tak je nutné obdržené akcie zdarma zdanit v rámci daňového přiznání. Rovněž tak jejich prodej (pokud nesplníte některé z ustanovení na jejich osvobození od daně) a případné dividendy z nich plynoucí.

Jsem daňový poradce, pokud byste chtěl s přípravou daňového přiznání asistovat, obraťte se na mě v SZ.
TheSubways
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SubGHZ 18. 2. 2023 03:49

Děkuji za odpověď. Danit je budu až příští rok tak se případně ozvu.

A chápu správně že se bude danit 15% původní částka hodnoty akcií ke dni obdržení a pak až následný prodej?

Děkuji.
SubGHZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 21. 2. 2023 12:34

Kolega Vám jistě poradí. Cena akcií RSU bude oceněna ke dni obdržení na účet brokera a připočítává se k základu daně ze závislé činnosti (zpravidla - nutno se seznámit s dokumenty). Proto může dojít i k tomu, že celkovou částkou základu daně spadnete do vyšší sazby zdanění než 15%. Dalším krokem pak bude danění prodejů, kde jako výdaj uplatníte již zdaněný příjem z obdržení RSU. Ale to vše se bude zpracovávat až po zakončení roku a zhodnocení všech relevantních dokumentů.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod frelichl 21. 2. 2023 13:35

Hlavni otazka ohledne RSU vzdycky byla, jestli se z jejich hodnoty ma platit i zdravotni a socialni pojisteni. Neni k tomu jednotny vyklad (u soudu to pokud vim jeste nebylo) a zalezi i na jinych okolnostech (napriklad jestli RSU zminuje pracovni smlouva).

Samotna dan z prijmu je celkem jasna, plati se 15 % az 23 % pokud je prekrocen strop pro vyssi sazbu dane, podle hodnoty akcii v dobe vestovani. Dan ze zisku se plati vzdycky ve vysi 15 %, ale pokud budete mit akcie aspon tri roky (od vestovani), dan ze zisku se neplati. Stejne tak dan ze zisku neplati, pokud za rok prodate akcie v hodnote mensi nez 100 tisic (ale pozor nejedna se o zisk 100 tisic).
frelichl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 21. 2. 2023 15:47

Ano, proto rozhodně doporučuji dotazovatele mému kolegovi. RSU se řešilo na koordinačním výboru KDPČR již před lety a pokud je mi známo všichni postupujeme v duchu jeho závěrů. Pokud s kolegou uzavře smlouvu, bude i pojištěn, a to i kdyby se k soudu dostal. Věřte tomu, že daňoví poradci si dokáží obhájit svojí práci. A není to někdy vůbec zbytečně. Zrovna nyní budou jednomu mému klientovi vracet zhruba třičtvrtě milionu za tři roky zpětně,protože špatně zdanil. A další bude půl milionu platit,protože naopak nezdanil 3 roky žádný RSU příjem - ovšem to je cizinec a považuje za nutné mít vše OK. Zrovna RSU a ESPP jsou nejvíc problematické, IT odborníci jsou nezřídka neznalí a obzvláště cizinci.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod h0nzis 14. 4. 2023 19:31

Připojím se s dotazem. Také dostávám od zaměstnavatele jako součást odměny akcie firmy. Zajímalo by mě, jestli si ztrátu plynoucí z držení těchto akcií můžu započítat proti příjmu z nově získaných akcií?

Příklad: Loni jsem dostal 10 kusů akcií po 100 USD. Letos dostanu opět 10 kusů, ale cena mezitím klesla na 80 USD. Pokud letos prodám loňské akcie, budu ve ztrátě 200 USD. Můžu tuto ztrátu započítat proti letošnímu příjmu 800 USD, tedy danit pouze 600 USD?
h0nzis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tax Consultant 14. 4. 2023 21:06

Ne. Pokud jste dejme tomu zaměstnanec Skype Cz a obdržíte například bezúplatně akcie Microsoftu podle zaměstnaneckého plánu, je to Váš příjem, který budete zdaňovat podle ust.paragrafu 6 ZDP, tedy příjem ze závislé činnosti. Prodej těchto akcií, i z minulého roku, je Váš příjem podle ust.paragrafu 10 ZDP. Ostatní příjmy. U příjmu z prodeje cenných papírů nelze dosáhnout ztráty. Tedy ztráty dosáhnete, nikoliv však daňové. Rovněž nelze žádnou vyměřenou daňovou ztrátu uplatnit proti daňovému základu ze závislé činnosti (par.6). Dříve jsem se setkával s poplatníky, kteří i příjem zaměstnaneckých akcií dávali do základu daně podle ust.par.10 ZDP. To byla ovšem chyba, pokud byly obdrženy v souvislosti s příjmy ze závislé činnosti.
Tax Consultant
Návštěvník

Odeslat příspěvekod h0nzis 21. 4. 2023 20:46

Moc děkuji za odpověď!
h0nzis
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 21. 7. 2023 11:31

Co vím, tak sociální pojištění se z toho obvykle neplatí. Asi i to je důvod, proč to tak firmy dělají. Znám lidi, kteří mají v zaměstnaneckých akciích i půl příjmu.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka2023 4. 8. 2023 09:12

Poptávám poradce na tuto oblast (práce v DE, RSU od americké matky, obdržím v budoucnu až budu v čr). Kdyžtak SZ. Děkuji.
Jirka2023
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Julie Julie 4. 8. 2023 10:39

Dobrý den,

Mám dotaz, už delší dobu řeším problém s akciemi, a pořád mi to není jasné, manžel ji cizinec a měl povolení k práci v ČR, pracoval ve firmě kde dostal RSU a má dostávat z toho zisk do roku 2025. Minulý rok byl transferován do Francie, ale do stejné firmy. Ale smlouva v ČR mu byla ukončena, kartičku pojištěnce odevzdal, povolení k pobytu též, zdravotka a sociálka nám potvrdila že byl odhlášený ke dni ukončení smlouvy. Ale pořád dostává příjem z RSU na český učet, zjistili jsme že z toho platí daň (což je v pořádku), ale platí též z toho zdravotku a socialku což podle mně není v pořadku když je odhlášený. Jak správně se to má danit? A co se má platit? Jak může platit zdravotku v ČR když je pojištěný v členském státě (Francii) podle zákonu nemůže být pojištěny ve dvou členských státech. Obrátili jsme se na mzdové oddělení kde nám bylo sděleno že se to daní jako ze závislé činnosti, což v jeho případě nemůže být jelikož nemá ani smlouvu, ani povolení k pobytu. Akcie mu nezrušili jelikož pořad je v jedném korporátu, ale v ruzných statech. Logicky RSU by měly být transferovány do Francie.
Julie Julie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 4. 8. 2023 11:00

Jestli dostal smlouvu na akcie v době, kdy byl v jedné zemi a akcie postupně přibývají na účet, když už je v jiné zemi, tak je to komplkované, teoreticky svoji část daně asi chtějí obě země.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Julie Julie 4. 8. 2023 11:20

Ohledně daně to je v pořádku, ta se má platit, ale oni strhávají zdravotní a sociální což je blbost..
Julie Julie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod outlier 4. 8. 2023 14:21

To je ale problém u toho brokera, který ty akcie spravuje, ne u finančního úřadu.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků