Stavební spořitelna

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kiu 9. 10. 2007 07:48

Ahoj, potřeboval bych poradit se stavebkem. Mám tři malé děti a chtěl bych jim zařídit stavebko. Ale nevím co je výhodnější. Zda dávat cca 2000,- na jedno spoření a pak po několika letech jim to rozdělit, a nebo zařídit každému svoje vlastní ale s malou částkou. Díky za jakou-koliv radu.
kiu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 10. 2007 09:55

Nedokazu to spocitat uplne presne (neznam poplatky sporitelny), ale nejlepsi vyjdou dve stavebni sporeni. Pokud zalozite pouze jedno, prijdete o castku 15% z 4000 ze statni podpory, ktera se pocita z maximalni castky 20tis rocne na jedno sporeni (12*2000 - 20000), tedy 600Kc rocne + uroky z teto castky.

Pokud si zalozite 3 sporeni, tak zaplatite navic 6* rocni poplatky za jedno sporeni navic. Vyplatilo by se vam to, pokud byste rocne sporil vice nez 40tisic rocne na stavebnim sporeni.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 10. 2007 13:35

Pokud nedáte každému na smlouvě alespoň 1500 měsíčně, tak založte jen jedno. Rozhodně se vám nevyplatí 3x700 vedle 1x 2100, kvůli poplatkům
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod kiu 9. 10. 2007 18:17

3x1500,- opravdu bohužel dát nemohu, díky za rady. A teď poslední otázka. Je úplně jedno zda to dám do buřinky a nebo lišky? Asi to jsou blbé otázky, ale já se v tom opravdu moc nevyznám.
kiu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noxik 9. 10. 2007 18:57

kiu píše:3x1500,- opravdu bohužel dát nemohu, díky za rady. A teď poslední otázka. Je úplně jedno zda to dám do buřinky a nebo lišky? Asi to jsou blbé otázky, ale já se v tom opravdu moc nevyznám. /quote]

No u stavebniho sporeni jse predevsim o statni podporu a ta je vsude stejne. Takze bych si zjistil poplatky za zrizeni a vedeni. Tusim ze Wuestenrot ma za zrizeni pres internet 0,5% cilove castky a ostatni 1%. Teda pokud to jeste plati, ale dalo by se tim par stovek usetrit.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 10. 2007 19:00

To už si musíte rozhodnout sám. Jde o subjektivní záležitost. Já osobně ani jedno - nejlepší je Wüstenrot - http://www.wustenrot.cz :-)

Proč?
- Lepší úrok než ty dvě spořitelny.
- Při uzavření smlouvy přes internet 50% sleva na uzavírací poplatek.
- Pokud uzavíráte pro nezletilé dítě (tzv. kamarád - cč 150000), pak úplně bez poplatku.
- Nejnižší roční poplatek za vedení účtu - 280 Kč.

Rozumné by bylo spořit 1800 měsíčně (každé dítě 600) ... tím docílíte max. státní podpory 3000 ročně

Cílovou částku si dejte alespoň těch 150000, spoření trvá 6 let
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 10. 10. 2007 20:24

Me ta "idealni" castka vychazi o trochu nizsi. Maximalni podpora je 15% z 20000. K tem 20tisic pricteme 280Kc na poplatky a vyjde mi, ze idealne mesicne sporit 20280/12 = 1690Kc. Cokoliv nad to (v rozumne vysi) zalozit na dalsi sporeni.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod pindruska 25. 8. 2009 17:41

Mohl byste mi prosím někdo poradit, kdo je nadřízeným orgánem stavebních spořitelen? Je to ČNB či Ministerstvo financí či někdo jiný? Děkuji. ;-)
pindruska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 25. 8. 2009 17:51

Co bys rad resil?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod pindruska 25. 8. 2009 17:59

Vzhledem k tomu, že jsem vypověděla smlouvu stavebního spoření po více než 5letém spoření (mám starou smlouvu), bylo nutné dodržet 3měsíční výpověď, což beru a je to ok, tak peníze měli dorazit a nedorazili. Je to údajně z toho důvodu, že tam výpověď nemají, ale to jaksi není už můj problém, protože řádně to sepsáno bylo, odvezla si to jejich zástupkyně a oni to tam ztratili. Když jsem se začala zajímat o to, co tedy s tím, tak prý sepsat novou výpověď a čekat další 3 měsíce (obchodní zástupkyně mi řekla, že budu čekat 1 týden = reklamace, na infolince + nadřízení obchodní zástupkyně mluvili o 3 měsících!!). :-/ S tím samozřejmě nesouhlasím a pokud se s nimi nedomluvím, pak tedy to budu muset poslat dále jako stížnost, tak abych věděla :-).
pindruska
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod saabik 25. 8. 2009 18:24

doporucuju jinej postup. vzhledem k tomu, ze je vina zrejme na strane sporitelny doporucuju kontaktovat nejprve reklamacni oddeleni sporitelny. s tim, ze pokud nebude vec ku vasi spokojenosti vyrizena, obratite se na dohledove organy. nejsem si ted uplne jist, ale v obchodnich podminkach sporitelny, podle kterych byste se v tomto pripade mela ridit, by melo byt napsano, ze v techto pripadech mate kontaktovat reklamacni oddeleni. takze doporucuji nejprve procist obch. podm., obratit se na reklamacni odd,. a pokud to nedopadne podle vasich predstav, muzete to resit o level vyse.

tento postup je bohuzel standartni i v ostatnich sluzbach a myslim, ze je spravny. prstoze vam muze prinest znacne komplikace.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 25. 8. 2009 18:33

pindruska: a mas nejakou kopii? Podle toho, jak tam vidim, ze si to odvezla jejich zastupkyne, tak ona to evidentne jiz neprivezla. A bylo to i delane mimo pobocku, ze?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod 4honza 25. 8. 2009 18:39

Pokud vim, tak dohled byl podle dvou zakonu; jak Ministerstvo financi, tak CNB. Nevim, jestli se toho MF uz nejak nezbavilo. Co se tyce tvoji stiznosti, na ministerstvo klidne napis, ale ocekavaj jako odpoved maximalne nejaky standardni papir c.3212521 ve smyslu, to je tvuj problem, vyres si ho sama. V mnohem daleko vetsim prusvihu, kdy si stavebni sporilny delaly s poplatky co chtely, rozesilali alibisticke dopisy a vydavaly mlzici prohlaseni. Pochybuju, ze by se tim nejak zabyvala i CNB, pokud by vas bylo vic, mohlo by nejakou snahu vyvinout.

Ale pokud je to nejaky zabordeleny papir ve sporitelne, mas nejake dukazy v ruce (nejlepe vypoved potvrzena stavebni sporitelnou), tak bude stacit dopis od pravnika, kde se zminite, jake dalsi pravni kroky budou nasledovat, v pripade, ze tvoje asertivni jednani nezabere. Pokud nemas v ruce nic, tak muzes posilat stiznosti kam chces, ale zadny urad s tim nic neudela, ani kdyby chtel.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 25. 8. 2009 19:00

S474N píše:pindruska: a mas nejakou kopii? Podle toho, jak tam vidim, ze si to odvezla jejich zastupkyne, tak ona to evidentne jiz neprivezla. A bylo to i delane mimo pobocku, ze?

pri sepsani vypovedi ma obdrzet jednu kopii. stejne jako pri sepsani smlouvy o zalozeni. pokud jej ma, moje doporuceni je reklamacni oddeleni jak jsem psal vyse. pokud nema, doporucuju co nejdriv sepsat vypoved znovu a zadnou reklamaci nedelat.
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod pindruska 25. 8. 2009 19:11

Samozřejmě, mám kopii výpovědi. Vždycky když cokoliv podepisuji, kamkoliv píšu, nechávám si kopie, člověk nikdy neví, že... ;-) a kolikrát se to hodí.

Ano, jeden exemplář mi zůstal, ostatní si odvezla obchodní zástupkyně. To, jestli se výpověď dostala na centrálu a tam to zabordaleřili nebo jestli to někam zandala obchodní zástupkyně, to už mně jaksi jako klienta nezajímá.

Proto jim píšu dopis s tím, že chci co nejrychlejší nápravu a v případě, že se nedohodneme, že se obrátím na nadřízené orgány. Předpokádám, že toto "bububu" pomůže a že začnou něco dělat (alespoň toto se mi osvědčilo při jednání s T-mobilem, kde mi účtovali to, co neměli a po měsíci oboustranného psaní několika e-mailů s tím, že reklamaci neuznávají a já že na ní trvám, mi došla trpělivost a napsala jsem, že celou věc předávám ČTÚ, tak najednou mi napsali, že reklamaci uznávají). Prostě se člověk nesmí nechat, protože pokud to takto udělají u více lidí, pak mají peníze k dispozici a vydělávají vesele dál. :-\

Jo a díky za rady. :-)
pindruska
Kolemjdoucí

Další stránka