Prodej zavedene firmy

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pfzl 23. 1. 2008 00:03

Zdravím Vás!

Z jistých důvodů bych se rád zbavil své firmy. Jsem však pouze OSVČ, nikoliv PO. Jedna se o zavednou firmu podnikajici v oblasti internetu. Obrat firmy je 900tis. Zisk pred zdanenim 300tis. Firma ma majetek (kancelarska technika) v hodnote cca 150tis. Mohl bych firmu zrusit, ale prijde mi to skoda, zvlast pokud vim o lidech, kteri by o ni meli zajem. Firma ma velmi dobre jmeno a do budoucna velmi dobry potencial.

Bohuzel se mi nepodarilo najit zadny jednoduchy vzorec, jak alespon priblizne urcite cenu. Nemate nekdo nejaky tip?

Diky!
pfzl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2008 00:08

pfzl: no tak pockej, takze to neni firma, pouze jsi zivnostik, ktery ma zamestnance?

BTW: vono rozepsat se o tech duvodech by taky nebylo mozna od veci.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pfzl 23. 1. 2008 00:16

Ano, pouze zivnostnik se zamestnanci. Obchodni znacka, pod kterou vystupuji ma ale velmi dobre jmeno a nouze o dalsi fungovani spolecnosti nehrozi (nasmlouvane zakazky, stali spokojeni klienti).

Duvody toho proc chci firmu odprodat jsou ciste osobni. Firma je na tom v tomto okamziku ekonomicky velmi dobre, ale zdravi ma clovek jenom jedno...
pfzl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lemming 23. 1. 2008 08:30

Pokud budu uvazovat zisk 300 tisic a pozadovany vynos 10% p.a. (vzhledem k riziku), tak vychazi cena asi na 3 miliony. Jenze podle toho co pisete to vypada, ze sam v te firme aktivne pracujete a to docela hodne. Tedy pokud by to nekdo chtel brat jako investici, tak by musel na tu praci co delate ted sehnat nekoho jineho a naklady na nej odecist od toho zisku, cimz by se cena snizila.

Dalsi veci je perspektiva spolecnosti - pokud by bylo realne obrat i zisk zvysit behem nekolika malo let treba dvojnasobne, byla by cena zase nekde jinde.

A nakonec jde o to, do jake miry by zavedeni zakaznici prekousli de-fakto zmenu spolecnosti, ktera je obsluhuje, jaky by to na ne melo vliv atp.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2008 08:51

pfzl: pokud chces takto spekulovat, tak bych asi nejdriv zalozil s.r.o. a to teprve prodaval.

BTW jak psal lemming, podle toho cos napsal to vypada, ze tam delas 99% prace ty (viz. ta poznamka o zdravi). Navic zisk pred zdanenim 300 tisic? To je pred zdanenim 25 mesicne. A to me jako nejaka extra vyhra neprijde :roll:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pfzl 23. 1. 2008 09:39

lemming:
Díky moc za info. Samozřejmě je to tak, že na práci, kterou teď dělám já by bylo potřeba někoho najmout, takže to tak růžové nebude...

Co se týče dalšího rozvoje, tak je to hlavně o lidech => zakázek je opravdu hodně, ale bohužel lidí, kteří by byli schopni na nich pracovat je málo. Potenciál růstu tady ale je...

Netušil jsem, že se takováhle malá firmička může vyšroubovat tak vysoko, měl jsem představu o ceně zhruba maximálně kolem toho ročního zisku (tj. 300tis.).
pfzl
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2008 09:41

Mno zajimalo by me, kde lemming ty 3 miliony vzal. Kdyz uvazim, ze mesicne ta "firma" vyvari 25 tisic pred zdanenim, tak to dle meho nazoru nestaci ani jako ten plat pro cloveka, ktery by mel delat praci PFZL. Taky asi proto toho chce PFZL nechat, kdyz je od rana do vecera v zaprahu a vydela si tak malo.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 23. 1. 2008 10:11

Parametry 900 tisíc obratu a 300 tisíc zisku není firma, ale tak průměrný "one man show". Tohle podle mě prodat ani nejde (a to kdyby to bylo sročko).
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 23. 1. 2008 10:14

Osobne bych se vubec na ten obrat ani neupinal. To ze nekdo nakoupi veci za 1.000.000 a proda je za 1.000.001 a potom se chlubi obratem 1.000.001 je naprosto nevypovidajici udaj. Dulezity je onen zisk a jak pise xls, ta castka odpovida presne jednomu cloveku. A jestli s tim ma hodne velke starosti, tak je ta castka navic naprosto neodpovidajici.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vari 23. 1. 2008 10:45

Je možné prodat pouze majetek, případně převést zakázky a registrovanou značku. Napadá mě jízlivost, prodat sám sebe.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 23. 1. 2008 11:09

S474N: Urcil jsem to dividendovym diskontnim modelem :D Ale to by byla hodnota v pripade, ze by ten clovek nemusel pro dosazeni toho zisku v te firme pracovat. A je to spis maximum, realne by to bylo min, protoze nejakou cash muzes potrebovat na investice a tak dal. Kazdopadne urcovat rozumne hodnotu firmy bez dukladneho prozkoumani jejiho businessu nejde, to byl fakt ciste radovy nastrel.

Jak jsem psal, pokud tam pracovat musi, tak je hodnota dost nizka, protoze tech 25k mesicne muzes udelat i jako zamestnanec s mensim rizikem - opravdu zalezi co je to presne za firmu, co tam delas za praci atp.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 23. 1. 2008 18:00

lemming: řekl bych, že pokud je to práce závislá na něm, tak má firma hodnotu přesně značky, kontaktů a vybavení které prodá. obrat a zisk v tomhle případě nejsou podstatné. podstatná je hodnota zásob, vybavení a kontaktů/zakázek.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 23. 1. 2008 21:06

mikicz: Rikam, ze to chce znat presne business te firmy.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod code 25. 1. 2008 11:41

Mozna bych zauvazoval nad tim, pokud chces aby tvoje firma pokracovala ve svem zivotu, tak ji nekomu prodat/predat za symobolickou castku. 25k mesicne neni opravdu mnoho, ale kdyby nasel nejakeho schopneho mladeho cloveka, ktery ma cas, penize a dobre zdravi, muze treba casem firmu dostat nekam jinam. Muj pohled..
code
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2008 12:26

Jako jde tu o smesny prachy, ale hlavne, kdyz ta "firma" skonci, tak v tu chvilku budou ty klienti/odberatele (nevim co je predmetem) hledat nekoho noveho, kdo zaplacne tu diru. Takze i kdyby se mu ozval zajemce o odkup, tak by byl blazen, aby neco kupoval, staci mu pouze si zjistit ty vazby.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků