Dollary - menit nebo nechat ?

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod rolmen 1. 3. 2008 09:38

Dobry den,
mesicne se mi do ruky dostane jelikoz dostavam placeno v $ dejme tomu 3000$. A ted k moji otazce. Urcite si vsimate ze dollar slabne a ceska koruna posiluje. Kdyz bych bral v podtaz kurz pred rokem ktery byl 22 korun a dnes mi v bance daji za dollar 16 tak ztracim kazdy mesic 20 tisic korun uz jen na kurzu ...
Co myslite, mam si dollar drzet nebo ho menit za koruny ?
rolmen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2008 10:23

Tohle nemůže nikdo vědět dopředu, je to podobné jako v příspěvku Nákup Eura

Ale obecně. Podle mě má smysl si nechávat cizí měnu v případě, že očekáváš, že jí v budoucnu budeš používat (např. nakupovat z USA zboží/akcie...), jinak ne.

Pokud tedy uvažuješ, že v budoucnu tak jako tak USD proměníš na CZK (kvůli spotřebě) nevidím důvod to neudělat hned.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod rolmen 1. 3. 2008 11:05

Primej zamer z usa neco kupovat nemam, ale v budoucnu by se naskytnout mohl. Nevim no proste kurz je smesny a prijde mi to lito to menit, ovsem kdo muze vedet co se bude dit dal ...
Spis me zajmalo jak to bude s prechodem na euro v cesku.. Kdyz prejdeme budem muset menit koruny, jestli by to s dollarama nevyslo vyhodnej... no proste chapu asi tezko odhadnutelne.. ale rad si prectu vase nazory
rolmen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2008 11:56

Analytici se zatím shodují v tom, že výhledově by měla koruna posilovat, takže si myslím, že držet valuty nemá smysl.
Jak to bude s vývojem dolaru - těžko říct, můj osobní soukromý názor je, že půjde dolů nejen vůči koruně, ale i vůči Euru (tedy vůči koruně dvojnásobně) a to jak budou světové banky postupně upřednostňovat jako rezervní měnu Euro na úkor dolaru - a jestli se Čína jednoho dne rozhodne prodat své ohromné devizové rezervy nebo se začne ve větším měřítku ropa obchodovat v EUR tak půjde do háje úplně.
Jinak valuty se dají směnit výhodněji než v bance. Pokud je máš v hotovosti, doporučuji směnárny - v Praze např. Aktivchange, Alfa prague, Campfex group, Czech exchange. Kurz je lepší cca o 25 haléřů a když k tomu připočtu obvyklý 1 % poplatek, který banky účtují, ale směnárny ne, lze se dostat asi na 40 haléřů rozdílu na 1 USD.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrAgreement 16. 3. 2008 17:50

S trochou štěstí silná koruna vydrží do přijetí Eura a Euro i Dolar snad budou do té doby oslabovat. Tak proč přicházet o peníze, pokud nechcete vydělat ale jen uložit peníze, pak tu je třeba investiční zlato osvobozené od daně a nebo třeba diamanty.

Výhoda zlata je i v tom, že ho nerozežírá inflace a naopak v posledních letech roste.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Investi%C4%8Dn%C3%AD_zlato

A co se týče výhodnosti investic, asi ještě rychleji poroste měď(bohužel vůči průmyslu).
MrAgreement
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 3. 2008 18:05

S těmi diamanty pozor. Koupit diamant není žádný problém, problém je prodat ho. Jejich vysoká cena je způsobena tím, že v podstatě celý obchod s diamanty má v ruce firma De Beers a ta si tak diktuje ceny.
Luxusní zboží obecně má vysoké marže, proto se na trhu objevují firmy, které jsou schopny diamanty nabídnout za výrazně nižší ceny, než je "oficiální maloobchodní cena". Problém je v tom, že výrobci šperků je nakupují ještě levněji, takže vy si koupíte diamant za 1000 USD a pak se budete divit, že ho od vás nikdo nechce ani za pět set USD.
Existují fámy, že má "ve sklepě tuny neprodejných diamantů" a na trh uvolňuje pouze taková množství, aby cena stále mírně rostla. Klidně se jednoho dne může stát, že diamanty ztratí většinu svojí ceny.
U zlata je to trochu lepší, i když jeho rostoucí cena je do značné míry relativní - obchoduje se za dolary, který momentálně silně klesá (jen za poslední měsíc ztratil oproti Euru 6 % hodnoty). Dále ho táhne silná poptávka v Asii, která pokud poleví může cenou zlata pořádně zahýbat.
Zlato totiž stále "přibývá" - za posledních 50 let se ho vytěžilo více, než za celou předešlou lidskou historii, stačí objevit nová naleziště, nebo nový způsob těžby (např. v mořské vodě je 100 krát více zlata než člověk momentálně vlastní).
Takže chápu, že když má někdo miliony, tak že si koupí prsten s diamantem, nebo manželce diamantové náušnice a jako rezervu nějaké to kilčo zlata, ale pro normálního člověka to nevidím jako úplně vhodnou investici.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrAgreement 16. 3. 2008 21:20

Měl bych pár výhrad....
Naposledy upravil MrAgreement dne 22. 3. 2008 12:23, celkově upraveno 1
MrAgreement
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 16. 3. 2008 22:47

MrAgreement: měď to je jiná. Obecné kovy (železo, hliník, měď) mají tu (ne)výhodu, že nejsou tolik ohroženy změnami v technologii těžby.
Měď v současné době stojí asi 150 Kč / kg.
Zatímco zlato stojí přes půl milionu za kilogram (mimochodem to je míň, než stálo za komančů a to jsme měli mnohem nižší platy! - i když to bylo způsobeno mimo jiné tzv. daní z luxusu), takže je mnohem více ohroženo různými "revolučními" metodami těžby - pokud někdo dokáže získávat zlato z mořské vody za cenu 250 000 Kč za kilogram, tak to bude mít pro cenu zlata zdrcující účinek, ale měď (která je v té mořské vodě taky) se nemusí bát až do oněch cca 150 Kč za kilo.
Pokud někomu ročně zbyde umrněných padesát tisíc, tak si nemyslím, že je vhodné je dávat do zlata.
Diamanty naproti tomu vidím spíše jako lehce rizikovou investici a to ještě pouze pro ty kdo se v tom vyznají a mají dostatečnou sílu na to, koupili celé "obchodovatelné balení", protože jeden diamant nemají šanci za rozumnou cenu prodat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MrAgreement 16. 3. 2008 23:12

Stále věřím zlatu...
Naposledy upravil MrAgreement dne 22. 3. 2008 12:23, celkově upraveno 1
MrAgreement
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Karel11 19. 3. 2008 09:16

no já bych s tím zlatem byl taky dost opatrný. Na uvedeném linku na wiki je jasně vidět, že cena Au klesala po více než 20 let. A to byl boom v počítačové technice, kterým tady argumentuješ. Teď už to takovým tempem neroste. Zlato je dnes přes USD 1000 a netvrdím, že nemůže růst. Ale říct, že příštích 20 let půjde nahoru je velice odvážné.

Jinak s tím Hitlerem a špenátem jsem se opravdu upřímně pobavil. Směju se ještě teď. :lol:
Karel11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 3. 2008 10:37

Karel11: souhlas, zlacení kontaktů se používá spíše tam, kde je analogový přenos signálu, který je mnohem náchylnější na rušení - tedy převážně špičkové audio a video soupravy. Navíc i zde se čím dál tím víc začíná prosazovat jednak digitální přenos signálu ("nenáviděné" HDMI), někdy i v kombinaci s optikou - ta je schopna se bez kovu obejít úplně, i když někdy se používá např. na výstuhu samonosných kabelů.
Hlavní výhoda zlata - trvanlivost je v počítačové branži tak trochu "mimo mísu", je sice velmi dobrým vodičem, ale lepším (a levnějším) je stříbro. Sice má nevýhodu poměrně rychlé oxidace v kombinaci se sirovodíkem, ale to by se mělo dát vyřešit (speciální atmosféra v továrně a pak nějaká "antikorozní" ochrana - např. lakem). Při současných cenách výkonných procesorů kolem 5000 Kč (a low end hluboko pod 1000 Kč) si použití zlata za cca 550 Kč / gram (bez DPH) moc nedokážu představit, ale stříbro za nějakých 11 Kč / gram (bez DPH) ano. A v menší míře pro něj platí to, co pro měď - nové metody těžby by neměly jeho cenu tolik ohrozit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků