Bankovní identita ~ DIGITÁLNÍ OP

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 12. 3. 2021 19:10

Pokud reaguješ na mě, tak já reagoval (velmi kupodivu) na to, co jsi psal, tedy na FOp. A mýlíš se i s těmi PO. A s DPH a hlášeními to pravděpodobně nemá nic společného. Dost možná si to pleteš s povinností podávat elektronicky a to jde i jinak než přes DS.

"Povinně ze zákona mají datovou schránku zřízeny všechny orgány veřejné moci, právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku, advokáti, daňoví poradci a insolvenční správci."
https://www.mvcr.cz/clanek/datove-schra ... ranky.aspx
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Rop 12. 3. 2021 20:30

Tu je on - Hamáčkův pozměňovák - https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=184454
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Zedna1 12. 3. 2021 20:47

Podle tojo clanku ale za rok budou DS povinne pro vsechny, tedy i fyzicke osoby (i nepodnikatele)!!
Zedňa
Zedna1
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 12. 3. 2021 21:11

Počkejte si pár dnů a bude znění schválené sněmovnou zveřejněno. Z toho se bude číst lépe.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 14. 3. 2021 08:23

Co když ten nesmysl nechci? Např. ČSOB plánuje přihlašování do nového IB výhradně přes identitu.
dr._lukas
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hgfdsa 14. 3. 2021 09:06

Pokrok nezastavíš, budeš se muset přizpůsobit.
hgfdsa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod minarjo 14. 3. 2021 10:07

ČSOB jen kopíruje to, co Česká spořitelna udělala už cca před 2-3 roky, tehdy také všichni buď na pobočce při zřízení účtu, nebo elektronicky v bankovnictví museli podepsat Smlouvu o zřízení Bankovní identity a od té doby se do George hlásí přes ni (přes web bezpecnost.csas.cz, který vždy najede při přihlášení do George jako první, a po ověření identity to na George přesměruje). Tedy nic nového, jednotným přihlašováním do online bankovnictví stejně jako do služeb třetích stran přes Bank ID si projdou postupně všechny banky. Běžný klient ani nepozná rozdíl, zvlášť když do bankovní identity může nastavit stejné přihlašovací údaje jako měl původně do IB (i když možná u leckoho to už nepovolí příliš jednoduché heslo jako dřív). No a u ČSOB zapojení Bank ID souvisí i se sloučením bankovnictví ČSOB a Poštovní spořitelny, které nastane už brzy, tak toho využili aby do toho tedy Identitu rovnou zapojili obdobně, jako když ČS definitivně uzavřela Servis 24 a všichni šli na George.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 14. 3. 2021 13:27

To jsou dvě různé věci: Mít sjednocené účty v rámci firmy (ČS bankovní identita, Apple ID, …), tomu se nedá bránit a obvykle je to spíš dobře; a mít ji propojenou s Bank ID, tam by opravdu mělo jít zabránit aktivaci v sekundárních bankách.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 3. 2021 16:04

Tak právě to co předváděla ČSOB bylo naprosto mimo - kromě separátního IB "modré ČSOB" a Poštovní spořitelny, hypoteční zóna u Hypoteční banky, služba MojeLiška u ČMSS a portál ČSOB Investice - každá z těchto služeb měla samostatné přihlašovací údaje. Kdo měl účty u obou značek, hypotéku, stavební spoření a chtěl aktivně obchodovat s podílovými listy, znamenalo to 5 sad přihlašovacích údajů - pokud si chtěl na stav účtu nahlížet z jiné banky, bylo potřeba ještě šestého - ČSOB Identity, takže je jen dobře, že to integrují a tyto nesmysly zaniknou, i když tomu museli dopomoct obchodní rozhodnutí (sloučení obou značek, samostatných obchodních podmínek, dokoupení minoritního podílu ČMSS a přejmenování stavební spořitelny a integrace Hypoteční banky do ČSOB)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod qwertz375 16. 3. 2021 09:02

fc70 píše:To jsou dvě různé věci: Mít sjednocené účty v rámci firmy (ČS bankovní identita, Apple ID, …), tomu se nedá bránit a obvykle je to spíš dobře; a mít ji propojenou s Bank ID, tam by opravdu mělo jít zabránit aktivaci v sekundárních bankách.


Bankovní identitu by podle dostupných informací mělo jít v dohledné době zakázat na úrovni NIA. Což je asi jediný rozumný postup, vzhledem k úrovni zabezpečení minimálně některých bank.
qwertz375
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod pmoravec 19. 3. 2021 20:50

Tak už nám ji spustila i AirBank, výchozí stav v nastavení: Chci používat bankovní identitu a ověřovat svou totožnost u dalších online služeb stejně jednoduše a bezpečně, jako se přihlašuji do svého internetového bankovnictví. zaškrtnuto a aktivováno (sami to tam píší: Bankovní identitu vám zapneme automaticky)

Prozatím u většiny lidí v tuto chvíli zatím bude stav Neaktivní, po stisknutí obnovovací tlačítka se provede kontrola v registrech mimo dávku a BI se většinou aktivuje.

Takže pokud neplánujete využívat, tak je třeba volbu Nastavení -> Zabezpečení -> Bankovní identita odškrtnout a uložit změny.

Co je v tuto chvíli docela průšvih: deaktivaci ani aktivaci nemusíte v bankovnictví nijak potvrzovat, stačí kliknutí na tlačítko Uložit změny (nechce to ani SMS) :shock:.
pmoravec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MirekM. 19. 3. 2021 21:13

fremantle: před delší dobou jsem byl klientem ČSOB i Poštovní spořitelny a po delším boji a neúměrně vynaloženém úsilí se mně podařilo logovací údaje ztotožnit. :-(
MirekM.
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zedna1 1. 4. 2021 12:35

Jak překonat omezení bankovní identity?
https://www.lupa.cz/clanky/jak-prekonat ... -identity/

S bankovní identitou se nepřihlásíte třeba ke své zdravotní pojišťovně, škole či nemocnici. Ale můžete ji využít k jednorázové aktivaci Mobilního klíče eGovernmentu. S ním se pak dostanete i tam, kam vás s bankovní identitou nepustí...
Zedňa
Zedna1
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Leto 7. 4. 2021 23:38

Rop píše:Počkejte si pár dnů a bude znění schválené sněmovnou zveřejněno. Z toho se bude číst lépe.

Tak jsme si na to počkali víc než těch "pár dnů". Dokonce to trvalo déle než měsíc. Nevím, jestli je to běžnou praxí, ale zatím jsem se s tak dlouhým zpracováváním nesetkal.

Dokument je dostupný zde. Každopádně část 134. obsahuje ustanovení ke zřizování DS plus je potřeba prostudovat přechodná ustanovení. Jenom mám trochu problém určit např. lhůtu pro zrízení DS FOP, když v přechodném ustanovení je odkaz na čl. CLXXXVI. Ale ať hledám, jak hledám, nemůžu takový článek v dokumentu najít...
Leto
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 8. 4. 2021 08:24

Stěžejní jsou Čl. CXLII bod 2 a 13 (nový § 3 odst. 1 a úprava § 10 odst. 2 zákona 300/2008 Sb.) a Čl. CXLIII bod 2. (přechodné ustanovení k výše uvedenému).
Viz senátní tisk č. 73
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků