Air Bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ninaa 28. 10. 2021 12:25

Okamžitá platba se provede ihned, jak je zadána. Lze to přirovnat k placení kartou na eshopu, tam se platba také provede hned po zadání.
Nicméně, moje zkušenost: v Hello bank jsem zadala převod v neděli se splatností v PO, cílová banka Trinity (ani jedna z nich nemá OP). A peníze byly připsány v Trinity v PO. I u ostatních bank (Moneta, Air, RB, Fio, MB, ČSOB, Creditas) mám s klasickým převodem stejnou zkušenost. Kromě víkendů a svátků fungují i tyhle bankovní převody takto, vím že UCB to vždy zdržovala, ale tu už delší dobu nemám.
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod regin 28. 10. 2021 13:14

Tohle všechno je mi jasné a to, že když zadám platbu v neděli (se splatností v pondělí), že se také v pondělí provede, to je snad samozřejmé. Mně ale jde o to, že když už teď vím, že za 2 týdny v neděli (nebo třeba ve svátek) budu potřebovat někam poslat peníze a obě banky umí okamžité platby, jestli to lze udělat jinak, než že:
1) nastavím platbu o 2 dny dřív na pátek (nebo prostě na pracovní den)
2) budu na to muset myslet a v tu neděli se přihlásím do IB a zadám okamžitou platbu
regin
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 28. 10. 2021 14:05

Ne, to prostě nejde.
V rámci banky by většinou měl jít nastavit budoucí příkaz na víkend, mimo banku máš smůlu, tam ti to vezme jen pracovní den.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 28. 10. 2021 16:03

Nemůže to jít z jednoduchého důvodu: když zadáváš platbu, systémy dané banky testují, zda lze přímo v danou chvíli odeslat jako okamžitá, a pokud ano, nabídnou ti to (některé nabízejí i zaškrtávátko, že když OP v danou chvíli nejde, má být zasláno jako běžná platba). U dopředné splatnosti to není možné předvolit - banka by ti nabízela něco, co pak nemusí jít splnit (výpadek systému OP, výpadek u ní či banky příjemce, je to celkem časté). Jen standardní platba je v tomto "garantovaná" (D+0 či D+1, dle banky a času), u okamžité nelze předem předjímat funkčnost v daný den/čas, ať už je to víkend či pracovní den.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod jujec 29. 10. 2021 09:15

UCB už taky umí platby D+0, ale nevím, do kolika hodin.
jujec
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod regin 29. 10. 2021 19:41

minarjo píše:... u okamžité nelze předem předjímat funkčnost v daný den/čas, ať už je to víkend či pracovní den.
Ani u "standardní" platby nelze dopředu předjímat funkčnost. Sice bude asi mnohem spolehlivější, než okamžitá platba, ale 100% taky nebude. Takže by z tohoto pohledu neměla banka nabízet žádné platby s budoucím termínem. Na druhou stranu je takový problém v případě neúspěchu platbu několikrát zopakovat a pak třeba provést klasickou nebo poslat upozornění? Navíc mám vyzkoušené, že minimálně u trvalých plateb to tak Air Bank dělá. Když mám dostatečný zůstatek, proběhne platba někdy po půlnoci nebo brzo ráno. Když tam peníze nemám, proběhne až se zůstatek navýší. Mám dojem, že u nějaké jiné banky šlo i nastavit, jak dlouho má platbu zkoušet uskutečnit, než to vzdá.
regin
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milos 29. 10. 2021 21:37

Okamžité platby fungují technicky jinak, než standardní platby. V rámci okamžitých plateb mezi sebou systémy bank online komunikují, banka příjemce musí v definovaném časovém limitu potvrdit odesílací bance, že platbu přijala. Pokud to neudělá (například z důvodu dočasného výpadku), tak se okamžitá platba vrátí zpět na účet odesílatele, žádný další pozdější pokus o provedení okamžité platby neproběhne. Některé banky (například RB) proto nabízejí při zadávání okamžité platby zvolit možnost, aby v případě neuskutečnění okamžité platby proběhla platba jako standardní.
To, že neproběhne nějaká plánovaná standardní platba nebo trvalý příkaz z důvodu nedostatku financí, je úplně jiná věc. V těchto případech opravdu odesílací banka automaticky zkouší provést platbu později i několik dnů po sobě doufajíc, že se na účtu odesílatele peníze v mezičase objeví. To nastavení počtu dnů, kdy má banka zkoušet provádět trvalou platbu při nedostatku financí, má mBank.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod regin 30. 10. 2021 13:19

... Pokud to neudělá (například z důvodu dočasného výpadku), tak se okamžitá platba vrátí zpět na účet odesílatele, žádný další pozdější pokus o provedení okamžité platby neproběhne.
Proč by nemohl proběhnout? Když zadávám okamžitou platbu ručně a z nějakého důvodu to nejde, tak už je "navždy zablokovaná"? Třeba za hodinu to přece můžu zkusit znovu, ne? Zrovna tak by to mohla zkusit banka.

Jinak zrovna zadávám platbu v RB a tam mám políčko Při neprovedení opakovat ___ kalendářní dny a tam si mohu zadat počet dnů, jak dlouho to má zkoušet. Takže stejně by to mohlo být u okamžitých plateb, jen místo dnů by byly třeba hodiny.
regin
Diskutér

Odeslat příspěvekod Milos 1. 11. 2021 22:13

Pozdější pokus o okamžitou platbu můžeš ručně třeba za hodinu udělat, nic se nezablokuje a platba s největší pravděpodobností proběhne. Nicméně systémy bank žádné opakované pokusy u neprovedených okamžitých plateb nedělají. Okamžitá platba provedená třeba za hodinu místo za pár vteřin totiž už neodpovídá "parametrům" okamžitých plateb.
Milos
Inventář

Odeslat příspěvekod peter23p 4. 11. 2021 17:52

Tak AB na spořáku od 22.11 úrok 1,5% po splnění podmínek což tak akorát dorovnali minulé zvýšení od ČNB. Očekával sem že reakce na dnešní zvýšení bude alespoň 2%.
peter23p
Diskutér

Odeslat příspěvekod nikko 4. 11. 2021 18:03

Na zvýšení sazeb ČNB banky nikdy nezareagují okamžitě. Dočkej času... :-)
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod eetd 5. 11. 2021 17:58

Zedna1 píše:Ted jsem nahodou narazil na blog o Air bank TOP3 garanci "naporad" a bance kterou muzete mit radi :-)
http://airbankmuzetejimitradi.blogspot. ... porad.html

Navždy není napořád, ale klientovi stěžovateli raději dala náhratu 50000 Kč.

Klient Air Bank se na arbitra obrátil přesto, že mu banka nabídla (a poskytla) vyrovnání ve výši 50 tisíc korun, které o víc než pětinu překračuje maximální výši teoreticky ušlého úrokového výnosu.
Zdroj: https://www.penize.cz/sporici-ucty/4273 ... a-doplatek
eetd
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod hopo.hopo 9. 11. 2021 09:46

Nové VOP od 12. 1. 2022: "zpřesnění a rozšíření ustanovení o bezpečnostních prvcích a zavedení možnosti využívat novou metodu pro ověřování totožnosti klientů za pomoci uložené vzorové fotografie" :pozor

https://www.airbank.cz/file-download/ob ... -12-1-2022
hopo.hopo
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 9. 11. 2021 09:58

Okamžitá platba se provádí okamžitě, neexistuje nic jako odložená okamžitá platba.

Současně je poněkud hloupost odkládat platbu na víkend. Některé banky nedovolili zadat datum splatnosti na víkend, je možné, že s příchodem okamžitých plateb tento limit odblokovali, každopádně zadat okamžitou platbu jde pouze ručně, myslím že to nejde ani dávkou ani s odloženou splatností u žádné banky, kterou mám
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 9. 11. 2021 15:29

Fio snad odjakživa dovolí zadat i běžnou jednorázovou platbu s budoucí splatností do jiné banky na víkendový den. Daný den víkendu se skutečně i odúčtuje a je tak i vidět v historii, i když reálně na zúčtování do ČNB Certisu může logicky odejít až v pondělí ráno. Fio je snad jediná, kdo to takto má (resp. u jiné o tom nevím, většina posune automaticky splatnost na pondělí).
minarjo
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků