Omezení podvodných platebních transkací.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Disident 25. 11. 2021 13:59

Nějak nemůžu zkousnout, že není týdne i dne , kdy by nebyl zveřejněn případ podvodné platební transkace v objemech i vyšších statisíců zejména na věkově pokročilých spoluobčanech zejména z území Hané, nevím zda je to aktivnější regionální tiskovou mluvčí PČR, nebo....
Nechápu jak může banka nebo rodina umožnit ovládání SB nebo i IB lidem, kteří jsou už bohužel nějak rozumově pomalejší atd., navíc i se směnou z korun na eura či dolary a zahraniční platbou ne SEPA a taková zahraniční platba odejde. Vidím to na rodiči v pokročilém věku, že naštěstí nevlastní IB ani SB a účet ovládá osobně na ČP.
V týdnu článek 80 letý muž přišel podvodnou instalací vzdáleného přístupu k mobilu a vydáním kodovych SMS o 500k, dnes žena o 250k a všechno z Hané. Bech te podvodnike přetáhnol přes hřbetisko špacírštokem, na ja, richtig. >:-(
Disident
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 25. 11. 2021 14:33

V principu to má existující řešení, omezení svéprávnosti. Zkus to ale někdy v rodině navrhnout (nebo si dokonce představ, že by to příbuzným klienta bez vyzvání navrhla banka!) a dost možná bude takový oheň na střeše, že se to zkrátka nestane.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 11. 2021 14:40

Nj, hlavně aby nějakého socialistu zase nenapadlo kvůli několika jedincům chránit (určitým omezením svéprávnosti) všechny. To taky není dobře.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Disident 25. 11. 2021 14:45

Tak omezení svéprávnosti je zneužitelné nebo vzniká v rodině podezření a možnost hádek do budoucna ve stylu "ona tátovi tahala z jeho účtu prachy pro svoji potřebu" atd. Vidím, že zatím je neúčinější právě ta možnost ovládat účet bývalé PS přes poštu bez moderních přístupů k účtu. Protože jednak zdánlivě jednoduché voládání SB nebo IB a obecně "počítačů" je pro starší věkem často velký problém, obtažující v konečném důsledku rodinu, neb musí řešit technické problémy, které starší věkem je schopný s takovým zařízením vyrobit nebo se zaseknout na jednoduché obsluze "počítače". Rozum ale zůstavá stát u opravdu velkého množství lidí i kolem 40-50-60 let věku kupodivu nevím proč zase z Hané, které někdo pod průhlednou záminkou obalamutí a posílají mu sami statisíce nebo poskytnou kodové SMS pro převody z účtu. Jako ještě jako hru o malé částky bych to možná chápal, když to obě dvě strany baví, ale takto o statisíce....
Disident
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 11. 2021 15:02

Njn, někteří ztrácí určité schopnosti nabytím seniorního věku, někteří nabytím 50 (+ např. chlastáním), někteří ty schopnosti nikdy neměli ... :) Ono to často ani nemá nic společného s inteligencí, někdo je prostě tak naivní.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Disident 25. 11. 2021 15:17

Nějak mě to pořád vrtá hlavou a nejen mě, že všechny případy za cca půl rok zveřejněné jsou z Hané, něco mě tady "neštimoje". Jako třeba jiný případ posílání vysokých tisíců € při prodeji plastového zahradního nábytku, kdy prodávající posílala tyto sumy "na dopravu" kupujícímu z údajně z jihu Evropy při prodejní ceně cca 1500Kč plastového nábytku. Je možné, že cajti tady mají méně práce a tak více zveřejnují podobné absurdní případy do nebe volající blbosti. Hanáci jsou totiž obecně "odjakževa opatrni na korono", asi pozůstatek CaK R-U.
Disident
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 25. 11. 2021 17:06

Není to jen to, že jsi místní a zpráv z daného regionu si daleko víc všímáš? (Nemám vůbec žádnou statistiku, ale máš ji ty?)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod minarjo 25. 11. 2021 17:08

@Disident, a co ti na tom je divné? Prostě se nějaká skupina podvodníků (dost možná organizovaná) zaměřila na lidi (čísla mobilů, adresy) lidí z Hané. A když jim to vychází, proč by měnili region. To nic neznamená o inteligenci tamních lidí ve srovnání s jinými regiony, ale jen o tom, kam v současnosti ti podvodníci cílí své útoky. Zatím se evidentně tamní policie nebojí, tedy region nemění. Dost možná většina z nich je také místních a zná tedy oblast (např. vědí u podvodů typu "vystrašení falešným útokem na účet", kdy volá falešný bankéř či policista, ke kterému bankomatu či kryptomatu oběť poslat, aby to bylo "bezpečné" atd.), ale to už je spekulace.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod eetg 25. 11. 2021 17:46

Boží případ, ženská ne z Hané a mladá, přes telefon a přes WhatsApp ji pod legendou napadení bankovního účtu přemluvili údajní zaměstnanci banky a údajný policista, aby vybrala všechny peníze z bankomatu, jela několik desítek km k nejbližšímu Bitcoinmatu a šoupla je tam do toho Bitcoinmatu. Jako já to chápu, že každý se dá oklamat. Pachatelé použili spoofing, telefonní čísla příchozích hovorů se zobrazovala jako skutečná tel.č. od banky a od policie. Ale že se ti lidé ještě nestydí jít se svou hloupostí chlubit na policii a sepisovat tam zbytečné protokoly? Oni snad věří, že jim policie peníze najde, dohledá, zabaví pachateli, vrátí? Na anonymním blockchainu?
:oboze
Naposledy upravil eetg dne 25. 11. 2021 18:07, celkově upraveno 1
eetg
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 11. 2021 18:04

Tak obyčejný člověk si naivně myslí, že policie je od toho, a ne od vysedávání na netu a vypisování na diskusní fóra. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Disident 25. 11. 2021 18:06

Tady jde hlavně o pokročilé věkem, každý jednou bude stár a tenhle hyenismus, co tu režim trpí nebo rodiny trpí...to by se mělo nějak zregulovat, tyhle rychlé transakce, tohle není žádné podnikání, burza, aby musely prachy takto ihned odcházet do nenávratna v takových objemech, že to dotyčného zcela vysaje a srazí nadobro. Je to jednoznačně zneužití systému jako exekutoři s pacholky apod. Hnus 8-P
Rodiče jsem před roky poučil, nikomu neotvírat, nic nepodepisovat, s ničím ani po telefonu nesouhlasit. Nu a stejně máti, již před roky z předváděcích výletních akcí, vždy něco nakoupila za cca 10 násobek ceny, protože "Maruš odvedlejšího stolu taky kupovala a vypadalo by to že na to nemáme", navíc samozřejmě ti Šmejdi měli propracovanou psychologickou taktiku i osobního nátlaku, kdy prý pak na závěr po předvedení výrobku a pohoštění obcházeli stoly a nabízely výrobky i dárky "zdarma" či v akci.
Tehdy jsem říkal, přijet mě ten Šmjd domů, poženu ho vidlemi. :D :D :D
Naposledy upravil Disident dne 25. 11. 2021 18:17, celkově upraveno 2
Disident
Návštěvník

Odeslat příspěvekod eetg 25. 11. 2021 18:09

Tady nejde o pokročilé věkem, tady jde o lidskou hloupost, rozhodně na policii chodí oznamovat víc mladých podvedených než starých. Ale chybama se člověk učí, tak snad ti podvedení podruhé na policii nepřijdou. A pokud jo, tak by si měli internet sami zakázat. Internet je velice nebezpečné anonymní prostředí, pokud to tak někdo nechápe, tak je prostě hloupý a důvěřivý. Policajtů teď bude málo, neotravujte je s vlastní hloupostí.
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/policejni-sef-se-boji-povinneho-ockovani-odejde-nam-10-tisic-lidi-40378877
eetg
Návštěvník