Platby v Eurech a na jaký účet...?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod novgorod 23. 5. 2008 12:16

Očekávám platby v eurech ze země evropské unie (pravděpodobně německo). A zajímalo by mě "jak dál". Mám zatím jen účty u CSOB a GE money bank (všechno jsou to účty studentské). Chtěl bych si peníze nechat posílat přímo v eurech (jednak část budu posílat dál a tak je blbost je konvertovat na CZK a potom za x dní zase zptázky na EURO a jednak s tou částí , kterou si hodlám ponechat "pro sebe", chci počkat na výhodný kurz, prostě chci, aby mi peníze došli v eurech. Co s tím?

Předpokládám, že mám 2 možnosti s tím, že na své studentské účty (které jsou vedené v CZK) asi muzu pro příjem penez ze zahraničí a navíc v eurech zapomenout...???

-Takže si bud budu muset otevřít nějaký účet v německu (což je asi krajní řešení)

-Nebo si budu muset otevřít nějaký další účet u čekých bank, tentokrát v cizí měně (EURO; a navíc asi to už nebude moci být účet studentský...?)

Mám pravdu, v čem se mýlím?

Nemůžu si už v rámci svých existujích studentských účtů otevřít další měnu? (tzn ze studentského účtu vedeného v CZK udělat zase studentský účet, vedený jak v CZK tak v eurech? (popřípadě studentský účet vedený jen v eurech)

Jsem student a nemám s bankami moc zkušeností.

Za rady díky
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 23. 5. 2008 12:18

A ted mě ještě napadlo, co všechno budu potřebovat pro zaměstnavatele aby mi mohl peníze poslat.

Číslo účtu
Kod Banky
"Nějaký IBAN KOD"
"NEJAK SWIFT KOD" nebo co... těmi posledními dvěma položkami si nejsem moc jistý. Můžete mi říci, kde to najdu a co to je.

Žádný další údaj nebudu potřebovat??
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 5. 2008 14:15

Účet v Německu bude opravdu nejlepší řešení, pokud nevládneš němčinou, doporučuji banku v Žitavě, jsou schopni komunikovat i česky.
V případě bankovního účtu v Česku bys platil minimálně poplatky za mezinárodní převod.
Ještě možná HSBC, ale to je 750 Kč měsíčně, pokud nemáš na účtu mega :-)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 23. 5. 2008 15:49

Tak to neslyším rád...
Jak moc velký poplatky by mě teda stál účet u nějaké český banky...? Co všechno by se tam platilo a kolik asi tak, nemáte představu...?
(A na ten studentský účet asi můžu úplně zapoměnout...?)
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 5. 2008 16:00

Jsou dvě možnosti. Běžný bankovní účet, ovšem problém jsou poplatky za mezinárodní platby, obvykle 0,5 - 1 %, minimálně 150 - 500 Kč, dle banky. Platby z a do eurozóny bývají výhodnější, obvykle paušál 150 - 250 Kč.

Pozor, až na vyjímky (Citi, HSBC a možná i jiné) se platí poplatek za příchozí i odchozí platbu, pokud je v cizí měně tak i v rámci ČR.

K tomu poplatky za vedení účtu a nutné doprovodné služby (výpisy, internetbanking), dle banky cca 50 - 100 Kč / měsíčně.

No a druhá varianta je právě HSBC, který sice stojí 750 Kč /měsíčně, ale nabízí řadu doprovodných služeb - http://www.mesec.cz/clanky/hsbc-premier ... kusenosti/
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 24. 5. 2008 15:17

A výhoda těch německých bank je jaká...?

+Mě ještě napadá- Co Paypal... tam si myslím ale taky účtují ne paušály, ale procenta... :-(?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 5. 2008 18:00

Výhoda německých bank je v tom, že platby v EUR v rámci (měnové) eurozóny se správně vyplněnými údaji (IBAN) jsou za stejnou cenu jako platby vnitrostátní - tedy u některých bank zdarma, u některých za několik centů.
Některé banky tuto poplatkovou politiku rozšířily na celou EU (tedy včetně např. Česka).

O paypal se moc nezajímám, na to jsou tu jiní - ale vím, že mají poměrně nevýhodné kurzy. Převody na účet jsou snad nějak omezeny. V tomhle by měl být lepší paypay.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Czulibrk 24. 5. 2008 21:15

Přesně tak, Paypay se mi zdá jako nejelegantnější řešení...

Na paypay.cz pohodlně založíš účet a peníze na něj si necháš posílat předpokládám na nějaký sběrný učet u německé banky se specifickým symbolem tvého paypay účtu. Odtud je snadné peníze převést ať už k nám nebo zpátky kdekoliv po EU. Poplatky předpokládám v řádech korun, ale přiznávám, že už jsem to nějaký čas nezkoumal... Je třeba taky počítat se zpožděním připisování plateb o pár dnů oproti klasickému vnitrostátnímu převodu.

Největší výhodu ale vidím v tom, že je všechno možné vyřídit po internetu, není třeba nikam chodit, nic zařizovat :)
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 25. 5. 2008 15:08

Tím pádem bych si zřídil účet u německé banky (třebas přes tu pobočku v žitavě...?) a pak by mi tam chodily peníze v eurech ok, co ale dál...?

Jak jsem řekl, část bych tam chtěl nechat ležet, ale část bych si asi hned poslat na nějaký "normální" účet v CZK (ty peníze budu muset částečně posílat potom dál do čech), takže potom to jen převedu na nějaký český účet...? A nevyjdou pak poplatky skoro nastejno, jakoby to "zaměstnavatel" posílal rovnou na muj účet v ČR...??
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 25. 5. 2008 15:11

S paypay ale nemám vůbec žádné zkušenosti... Vůbec nechápu jak to funguje a taky nevím, jestli zaměstnavatel bude mít účet u paypay... a to myslím že ani ne, to už spíše u paypal.
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Czulibrk 25. 5. 2008 15:40

Nic takového... Společnost Worldclearing, která službu Paypay provozuje, má v každé pokryté zemi klasický bankovní účet. Vkládání peněz by konkrétně v tvém případě fungovalo tak, že zaměstnavatel pošle peníze na německý učet Worldclearing se specifickým symbolem tvého Paypay účtu. Worldclearing pak peníze podle specifického symbolu převede na tvůj Paypay účet (princip sběrného účtu - u nás tak funguje třeba FIO).
Při vyplácení peněz to funguje obdobně. Přes Paypay.cz zadáš číslo např. českého nebo německého účtu, kam chceš poslat peníze a peníze za pár dnů dorazí opět ze sběrného účtu Wordclearing pro konkrétní zemi.

Ceník služeb najdeš na https://www.paypay.com/b_menu/user_fees.php?country=61&lang=cz

16Kč za mezistátní převod bez měsíčních poplatků za vedení účtu mi přijde víc než fér nabídka ;-]
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 25. 5. 2008 19:30

No, já účet v Žitavě mám. Platby z EU mi tam chodí za malinký poplatek a když bych potřeboval peníze v Kč, tak si to prostě vyberu kartou v ČR.
Legrace je, že banky v EU berou veškeré platby v zemích EU jako "lokální", tj. poplatek za příchozí platbu je v řádech max. 10 Kč, nebo dokonce zdarma. Kdežto české banky mají transakce v EU zpoplatněné jako jakékoliv jiné zahr. platby, tj. za poplatek cca od 250 Kč výše, byť mají v cenících uvedenu spec. sazbu pro EU platby.
Ruprecht001
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod novgorod 26. 5. 2008 13:04

Czulibrk píše:Nic takového... Společnost Worldclearing, která službu Paypay provozuje, má v každé pokryté zemi klasický bankovní účet. Vkládání peněz by konkrétně v tvém případě fungovalo tak, že zaměstnavatel pošle peníze na německý učet Worldclearing se specifickým symbolem tvého Paypay účtu. Worldclearing pak peníze podle specifického symbolu převede na tvůj Paypay účet (princip sběrného účtu - u nás tak funguje třeba FIO).
Při vyplácení peněz to funguje obdobně. Přes Paypay.cz zadáš číslo např. českého nebo německého účtu, kam chceš poslat peníze a peníze za pár dnů dorazí opět ze sběrného účtu Wordclearing pro konkrétní zemi.

Ceník služeb najdeš na https://www.paypay.com/b_menu/user_fees.php?country=61&lang=cz

16Kč za mezistátní převod bez měsíčních poplatků za vedení účtu mi přijde víc než fér nabídka ;-]


Tak o tom slyším poprvé, ale vypadá to celkem luxusně... Jedna věc mi ale není jasná, kdy dojde k převodu pěnez z EUR na CZK a kdy/kde jsou peníze ještě pořád v eurech...

Němec to pošle na ten sběrný účet Worldclearing v eurech, ti to v eurech dostanou a převedou na muj paypay účet... Tady předpokládám, že se mi to na mém PayPay účtu objeví v eurech a v eurech to tam budu moci nechat ležet tak dlouho, jak jen budu chtít...?
Když si pak část pěnez budu chtít převést na české koruny, tak si to pošlu třebas na ten studentský účet u CSOB a než to PayPay pošle, tak to podle aktuálního kurzu konvertne do CZK...?

Chápu to dobře, nebo jak to probíhá konkrétněji...? (Zdá se mi to totiž až moc dobrý na to, aby to byla pravda :-) )...
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod novgorod 26. 5. 2008 13:08

Ruprecht001 píše:No, já účet v Žitavě mám. Platby z EU mi tam chodí za malinký poplatek a když bych potřeboval peníze v Kč, tak si to prostě vyberu kartou v ČR.
Legrace je, že banky v EU berou veškeré platby v zemích EU jako "lokální", tj. poplatek za příchozí platbu je v řádech max. 10 Kč, nebo dokonce zdarma. Kdežto české banky mají transakce v EU zpoplatněné jako jakékoliv jiné zahr. platby, tj. za poplatek cca od 250 Kč výše, byť mají v cenících uvedenu spec. sazbu pro EU platby.


A ten případný výběr kartou v ČR... za ten zaplatíš kolik...?

Popřípadě když si chci ty Eura z účtu v banky v žitavě poslat na nějaký český účet např. u CSOB, tak za to "poslání" a zkonvertování z eur na CZK zaplatím kolik?
novgorod
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 5. 2008 13:15

novgorod píše:Tím pádem bych si zřídil účet u německé banky (třebas přes tu pobočku v žitavě...?) a pak by mi tam chodily peníze v eurech ok, co ale dál...?

Jak jsem řekl, část bych tam chtěl nechat ležet, ale část bych si asi hned poslat na nějaký "normální" účet v CZK (ty peníze budu muset částečně posílat potom dál do čech), takže potom to jen převedu na nějaký český účet...? A nevyjdou pak poplatky skoro nastejno, jakoby to "zaměstnavatel" posílal rovnou na muj účet v ČR...??


Záleží na tom, o jak velkou částku jde. Pokud jde o drobné - tak jak doporučuje Ruprecht vybrat normálně v ČR z bankomatu, některé banky mají i výběr ze zahraničního bankomatu zdarma (jako "naše" mBank), některé za stejnou částku jako "domácí" - ta žitavská to ve svém ceníku nějak nezdůrazňuje, raději doporučuji se zeptat.

V případě větších převodů doporučuji domluvit se s některou z devizových společností (Wallich, REOL, Aktivchange, Citco, Divíšek, Rüesch) a Eura posílat na jejich účty, oni je převedou na CZK a pošlou na tvůj.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků