Jaký studentský účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Honny 29. 8. 2008 18:02

Tak sem zkusil mBank. Jsem student, 19, du do prváku VŠ. Nemám žádnou zkušenost s jakoukoli bankou a nevylučuji to, že se někam přesunu.

Ale za zkoušku to podle mě stojí. :-P

V pondělí sem byl na pobočce, pár podpisů, dneska došly karty. Pravda, karty působí hodně levně, ale nemám zkušenost s těmahle levnejma, otec má cosi čipovanýho (a emboss), ať je to k čemukoli. :mrgreen:

Tohle vlákno sem četl taky, takže díky.

Rop - zdravím :mrgreen:
x_X
Honny
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lucas.s 30. 8. 2008 10:50

Tak... a další problém. Moje embosovaná magnetická karta zase selhala, tentokrát v Londýně, když jsem si kupoval jízdenku z letiště. Jízdenka nikde, ale peníze mi to strhlo. Bylo to 12 liber, takže to budu muset reklamovat.
Každopádně mám těhlech problému s kartama a bankama naprosto plný zuby.
Lucas.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 30. 8. 2008 12:30

Řeknu ti to asi takhle ... pokud chceš mít naprostou jistotu, že všude zaplatíš tak si těch karet pořiď víc ... myslím, že embos + chip VISA a embos + chip MasterCard by mohlo pokrýt většinu Evropy :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lucas.s 30. 8. 2008 17:03

Rozdíl mezi vydavatelskými společnostmi neznám. A nepotřebuju, aby mi ji přijali všude v Evropě.
Jenom jsem se dvakrát pokusil koupit jízdenku ve dvou metropolích Evropy a dvakrát jsem neuspěl. Teď navíc budu muset řešit komplikace.
A to mě dost štve. Možná jsem divnej.
Lucas.s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod doRm 31. 8. 2008 16:39

mám studentské konto u ČSOB a včera mi strhli 50Kč za vedení účtu... když jsem tak nad tím přemýšlel, nevím jestli na to měli právo... 19 mi bylo v červenci, v květnu jsem maturoval... studentem gymplu jsem do června, respektive konce srpna (doufám) a od 1. září jsem studentem VŠ... tzn. že zatím neměli žádné právo mi těch 50Kč strhnout, nebo ne? zítra se tam chystám s potvrzením o studiu a budu těch 50Kč chtít zpátky, tak uvidíme :D
Žádný učený z nebe nespadl, ale blbce jako by shazovali.
doRm
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akcizur 14. 6. 2009 19:49

Chtěl bych si zařídit studentské konto, ale nevím u čeho. Chtěl bych to hlavně na platby přes PayPal. Přemýšlel jsem o G2 ale tam mě odradila platební karta, protože jestli jsem to dobře pochopil tak u Visa cllasic a Maestro se nezadává pin. Je to pravda? Jaký účet by jste mi doporučily nejlépe s Visa electron nebo s Mastercard? Děkuji.
akcizur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 6. 2009 21:11

U Maestro karet se téměř vždy zadává PIN. Slyšel jsem však o tom, že v některých zemích (Francie, Švýcarsko, Slovensko) je na některých místech možné s Maestro kartou zaplatit i bez PINu.

Studentské účty mě až tak nezajímají. Záleží na tom, kolik ti je. Jestli 18, tak si klidně můžeš zřídit "dospělý" účet Postžiro zadarmo. Vedení zdarma, tuzemské transakce zdarma, neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB zdarma, VISA electron.
V souvislosti s Poštovní spořitelnou jsem ale narazil na zajímavou zmínku. Prý, když jednorázově vybereš alespoň 90 % týdenního limitu, je ti počítán poplatek 1,5 % z vybírané částky. Ovšem nevím, na které všechny produkty se to vztahuje.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod LGA 15. 6. 2009 08:32

Mělo by se to vztahovat na kreditku. poplatek:
2.3.3 Výběr hotovosti kreditními kartami Poštovní spořitelny (90% týdenního limitu)
2.3.3.1 - z bankomatu ČSOB v tuzemsku 5,-- + 1,5 % z vybírané částky
LGA
Diskutér

Odeslat příspěvekod akcizur 15. 6. 2009 13:30

Je mi 15.
akcizur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod akcizur 26. 6. 2009 22:31

Tak jsem si vybral G2+ a jestli to dobře chápu tak jsou všechny transakce i mimo bankami bezplatně. Je to pravda?
akcizur
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mr.Z 27. 6. 2009 12:35

To Patrik: 90% je limit výběru hotovosti (nebo převodu na účet) kreditkami PS a ČSOB, nejde o hranici pro výpočet poplatku za výběr, při jeho překročení člověk dostane leda smluvní pokutu, těch 1,5% si naúčtují vždy...

To akcizur: Převody jsou sice u nadstandardního G2 zdarma, ale platí se "Příplatek za platbu zpracovanou prostřednictvím mezibankovního platebního styku" 2 Kč. Takže jakákoliv platba (příchozí či odchozí) mimo KB stojí 2 Kč, v rámci KB zadarmo.
Mr.Z
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Embie 30. 6. 2009 21:44

Zdravim, pokoušel jsem se prokousat touhle diskuzí - díky za ni, ale nejsem z toho uplně extra chytrej. Zkusim hodit muj stav, byl bych rád, kdybyste mi někdo prosim mohl doporučit nějakej učet.

Je mi 16 a ,,dělám" do modelařiny a od toho se odviji celej muj problem - semtam pořebuju poslat penize nekomu na učet - někdo prostě dobirkou posilat nechce, semtam bych chtěl něco koupit na aukru a tam to taky byva předem na učet. Dale chci mit možnost nakupovat v zahraničních e-shopech, pokud vim je tam něco s Pay Pal (upřimě nevim ani co to je). Samozřejmě když už bych ten učet měl, chtěl bych mit možnost penize přijimat. Potom tam chci nějaky penize davat v hotovosti, nebo je tam prostě nějak dostat (aspon do začátku) no a taky (ale nemělo by to byt často) mit možnost vybirat. No a to všechno za co nejmenší peníze. Díky za rady :-]
Embie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 7. 2009 06:24

1) odkud jsi? - od toho se odvíjí, jestli ti bude stačit banka (záložna) s málo pobočkami nebo jestli si můžeš zvolit nějakou lokální

Embie píše:semtam pořebuju poslat penize nekomu na učet

To umí každá banka - klasický bankovní převod, všechny banky dnes mají možnost převodu přes Internet

Embie píše:Dale chci mit možnost nakupovat v zahraničních e-shopech

Těch možností platby je celá řada - platební kartou, zmíněný PayPal (nebo jiné mikroplatební systémy - PayPay, Moneybookers) a bankovním převodem. Do jakých zemí to má být? Pokud v rámci EU, tak FIO nyní testuje Europlatby. Jsem jedním z testerů (v pondělí zadána platba a v úterý mi německý příjemce potvrdil, že prachy dostal :shock: ), zatím je to zdarma. Pokud např. nakupuješ na německé eBay od soukromých prodejců, je to často jediný způsob platby.
Druhou možností je platební karta - pozor, ne všechny karty umožňují placení přes Internet - např. u FIO to neumí ta jejich základní karta Maestro, co je zdarma k účtu, musel bys mít placenou, nejméně Visa Electron, ta tuším stojí dvě stovky za rok.

Embie píše:, pokud vim je tam něco s Pay Pal (upřimě nevim ani co to je).

Jde o mikroplatební systém (je sice určen pro malé platby, což ovšem neznamená, že by nešel použít i pro větší částky, ovšem od cca 100 EUR začíná být nevýhodný.
Příjemce platí od 1,9 do 3,5 % za příchozí platbu, o něco složitější je to s kurzem - můžeš nechat přepočet na vlastní bance. Rozdíly mezi kurzy jednotlivých bank mohou být značné:
http://www.mesec.cz/clanky/s-jakou-plat ... -usetrite/
Pak můžeš konverzi nechat i přímo na PayPalu, ovšem tam vychází kurz ještě hůře. Pokud chceš využívat konverzi přes kurzy vlastní banky, musíš mít platební kartu, co umožňuje platby přes Internet (PayPal si tak strhne částku přímo ve zvolené měně), pokud ti nevadí nechat konverzi na PayPalu, můžeš mu posílat peníze klasickým tuzemským bankovním převodem

U větších částek (řekněme nad 150 EUR) je už výhodnější používat devizové společnosti, protože jejich kurzy bývají jen několik haléřů od středu a tak si na poplatek (od 100 Kč) snadno "vyděláš".

Embie píše: Samozřejmě když už bych ten učet měl, chtěl bych mit možnost penize přijimat.

To umí všechny účty, dokonce i vkladní knížky

Embie píše: Potom tam chci nějaky penize davat v hotovosti, nebo je tam prostě nějak dostat (aspon do začátku) no a taky (ale nemělo by to byt často) mit možnost vybirat. No a to všechno za co nejmenší peníze. Díky za rady :-]

Vklad hotovosti je obvykle zpoplatněn, i když u studentských účtů bývají různé úlevy. Stejně tak můžeš mít různé úlevy při výběru z bankomatu (opět záleží na tom kde bydlíš, pokud máš v dosahu jen bankomat jedné banky, je důvod se zajímat o účet u ní, protože na výběry z cizích bankomatů se žádné úlevy nevztahují a výběr z nich je obvykle zpoplatněn v desítkách korun (záleží na bance).

Já se vyznám spíše v "dospělých" účtech, tak budu vybírat z ních:
1) FIO - zdarma vklad i výběr na pobočce (ovšem pokladní hodiny jsou na pytel, navíc těch poboček není mnoho), zdarma základní platební karta - Maestro, neumožňuje platit přes Internet. Výběr z bankomatu 6 / 30 Kč (ČSOB / ostatní). Napsal jsem tam od kolika let zakládají účty, uvidíme co mi odpoví

2) mBank - její výhoda je, že má 3 výběry z jakéhokoliv bankomatu v ČR v měsíci zdarma. Také možnosti nastavení limitů u jejích karet jsou bezkonkurenční (zdarma a on-line), vhodnou "správnou limitů" lze v podstatě zamezit větší defraudaci. Nevýhoda je, že neotevírají účty osobám mladším 18 let, takže jedině požádat rodiče, jestli by si účet neotevřeli na svoje jméno.
Také neoperuje v hotovosti - není tedy možné vkládat peníze na účet hotově, lze poslat klasickou poštovní poukázkou (dle ceníku České pošty), vložit peníze na prodejnách Žabka za 9 Kč a nebo takovým krkolomným způsobem přes sběrnu Sazky a Fortuny (povinná sázka, stačí 5 Kč) - ovšem tady asi taky budeš mít problém, neb ti není 18 let.

Jinak i FIO i mBank mají tuzemské převody zdarma. "Hodna pozornosti" by byla jistě i Poštovní spořitelna - její "dospělácký" produkt "Postžiro zadarmo" má rovněž bezhotovostní transakce zadarmo (ovšem jejich ceny za hotovostní transakce u tohoto produktu jsou vskutku prohibitivní), tak bude mít určitě něco vhodného i na svých Junior účtech.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 7. 2009 08:39

Hm, tak smůla. Psal jsem do FIO a taky až od 18 let - což je škoda :(
Takže buď na rodiče a nebo nějaký studentský účet u některé z bank :(
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Embie 1. 7. 2009 16:23

PatrikCHrz : Díky za vyčerpávající odpověd, pak dám třeba vědět co jsem vybral ;)
Embie
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka