Jaký studentský účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bedrunacz 13. 7. 2009 15:37

Visa Classic už mám. Jenomže, když ztratím embosovanou katu, tak budu platit 2000, když neembosovanou, tak budu platit 200.

Dá se z každého bankomatu vybrat pomocí elektronické platební karty?
bedrunacz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 7. 2009 15:47

Bankomatu je srdečně jedno, jestli jde o kartu embossovanou či nikoliv. Ale nemusí přijímat karty obou asociací (VISA i Mastercard)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod bedrunacz 13. 7. 2009 15:50

A jak je to s placením v obchodech, nebude v USA s neembosovanou platební kartou problem?
bedrunacz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bedrunacz 14. 7. 2009 10:32

Neví někdo, jak je to s placením kartou Maestro v USA, je zde hodně obchodů, které ji neberou?
bedrunacz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 02:27

MartinBeny píše:bankomaty mame jen tyto tři právě...ZDE když si navolím jednotlivé banky,tak mi KB vyhází nejlíbivěji...a s tou dvackou za měsíc počítám...když mi na konci roku připočtou 3 kila,tak se mi to zaplatí zpátky :)

3 kila? Ne tak docela. Budeš to snad hlídat?

Bonus 333 Kč každý rok na váš účet
Pokud budete svůj účet od založení běžně používat a pravidelně alespoň jedenkrát měsíčně platit kartou u obchodníků nebo třeba dobíjet mobil v bankomatu, připíšeme Vám bonus v září přímo na účet.

bedrunacz píše:Visa Classic už mám. Jenomže, když ztratím embosovanou katu, tak budu platit 2000, když neembosovanou, tak budu platit 200.

Dá se z každého bankomatu vybrat pomocí elektronické platební karty?

Nevím, jak ty, ale já si pořizuji kartu, abych ji používal, a ne abych ji ztrácel. To, že se to holt někomu může stát, je fakt. U mBank si můžeš přes IB stáhnou limit na minimum a nemusíš hned kartu rušit, třeba se najde. Ze studentských kruhu vím, že se ztrácí nejvíc věcí, když se člověk zleje jak dobytek, než že by to někde omylem vytrousil nebo byl okraden. Takže pokud nechlastáš jak dobytek, klidně jdi do embosované karty. :-D

bedrunacz píše:A jak je to s placením v obchodech, nebude v USA s neembosovanou platební kartou problem?

Můj názor: Pokud tě nějaký účet okouzlil natolik, že obětuješ i embosovanou kartu, tak tuhle věc neřeš. Až do USA pojedeš, tak si případně můžeš založit nový účet, ke kterému embos. karta je.

kuliczka: Ten účet poštovní spořitelny mě ničím nezaujal, akorát zneklidnil tím, že výpisy do 18ti chodí i rodičům.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 02:58

Anti KB

Tehdy jsem byl mladej a blbej, 2003 (začátek čtvrťáku na střední) , účet byl pro mě novinka, internet banking pro soukromé osoby se tehdy rozjížděl. Masírovaný vidinou 333,- ročně a rádiem zdarma jsem vyrazil do KB založit Gaudeamus. Ani jsem se tehdy nezajímal o alternativy, ale i tak zpětně můžu prohlásit, že to nebyla tak špatná volba. Nadstandardní úroková sazba (tehdy tuším snad i nad 1% p.a.) mi celkem hradila náklady na položky (nebo spíš max. jednu položku do měsíce).

Toto konto mám stále - ještě ten starý "dobrý" Gaudeamus. Naštěstí jsem se nenechal uchlácholit jako většina ostatních. Úžasné G2 jsem tehdy totiž zaregistroval dřív, než mi poprvé volali, takže jsem si v klidu prostudoval, jestli se to vyplatí, a samo, že ne. 333,- ročně už nebylo tak samozřejmých a v podstatě povinných 20Kč za IB… Nabízet dnes studentský účet bez IB? Sakra, kde to jsme??? Volali mi asi 3x a pak jsem byl dokonce pozván osobně na mou pobočku. Ne, nezdolali mě, zatímco ostatní plakali nad G2, když zjistili, že to nemá oproti starému účtu jen samé výhody, jak jim tvrdili do telefonu.

Jistě si starší majitelé účtu vzpomenou na akci úvěr na notebook za neuvěřitelně nízkou cenu, který jsem následně našel ještě levněji v jednom e-shopu.

Já jsem radši za účet s minimální režií bez všemožných "bonusů" a věci "zdarma" než za marketingový skvost v podobě G2. Dle mě tenhle účet již stojí pouze na reklamní kampani a setrvačnosti lidí, kteří nejsou schopni jít za lepším. Nelíbí se mi jak jejich služby, tak způsoby, jakými je nabízejí prostřednictvím svých smluvních partnerů.

A pro jistotu tu zmíním jednu zásadní věc. KB má jedny z nevyšších poplatků za položky, ne-li nejvyšší na českém bankovním trhu. Můžete nesouhlasit nebo protestovat, ale to je asi tak všechno, co s tím můžete dělat.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 03:13

Moje zkušenosti se studentskými účty
Nejsem finanční expert, ale prostý student, který chce účet bez zbytečných poplatků. Od 2003 mám starý Gaudeamus.
Ale po dvou letech, kdy jsem začal účet trochu využívat, mě začaly ty vysoké poplatky (typické pro KB obecně) štvát a tak jsem pečlivě zmapoval trh se studentskými účty (2006) a padla celkem jasná volba na tehdy nenápadné ČSOB Studentské konto Plus. Gaudeamus jsem přenechal dospělejším členům rodiny a vesele si bankovničím jen s -6Kč měsíčně za inkaso za koleje. Jediné, co mě trochu zklamalo, že úrok ČSOB je jen 0,05% p.a. ale ve srovnání s nynějšími 0,2% u KB je to už pakatel. Dnes už vím, že je to lepší řešit spořícími účty. Jinak je pro mě ČSOB na plné čáře lepší. Protože již budu studovat posledním rokem, založil jsem si mKONTO u mBank, toto konto dle mých potřeb nemá konkurenci ani mezi studentskými účty, i když studentské není.
Za těch pár let jsem postupně došel k tomu, že nejdřív řeším, kolik si ode mě banka vezme, než kolik mi toho nabídne navíc. To znamená, nejdřív se podívat do sazebníků a případně na úrokovou sazbu kontokorentu, než na barevné letáky.

Díky kupě bonusů za „minimální" příplatky, které pak třeba ani nevyužíváte, tak můžete lehce ztratit přehled o tom, jestli se vám to či ono vůbec vyplácí, přesto si to chcete nechat pro jistotu, co kdybyněkdy. Ale uvažujte, pokud pojedete do zahraničí na delší dobu, tak se pro to určitě nerozhodnete ze dne na den. Tedy když budete chtít cestovní pojištění zdarma, tak v dnešní době si vyřídíte zřízení účtu do půl hodiny a karta vám přijde do 14ti dnů, nemá dle mě smysl si nabalovat nějaké služby, které aktuálně nepotřebujete.
Naposledy upravil dayslypper dne 15. 7. 2009 13:49, celkově upraveno 1
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 15. 7. 2009 07:25

dayslypper: tak zrovna mBank bych osobne nesveril ani korunu, doporucuji vyzkouset FIO.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 11:09

V současnosti využívám konto následovně (měsíc): 1-3 výběry z bankomatu, 1x inkaso, cca 1 - 5 platebních příkazů, min 1x příchozí platba, s tímto to je u:
mBank - 0,-
ČSOB - 6,- (1xinkaso)
KB G2 - kolem 30,- + 20,- za IB
ČS - nemám páru, ale poplatky za položky podobné jako u KB, min. 20,- by to bylo určitě.

Jinak platím kartou výjimečně, pouze pokud nemám hotové. Kdyby tak dělal každý, jsou všude fronty jak prase. Dále nechápu, proč se banky furt ohání, že je platba kartou zdarma, když poplatky neplatí ona ale prodejce. Myslím, že u ČS to mají udělané tak vyčůraně, že tam se v tomto případě "neplatí" za samotnou platbu, ale za zaúčtování této položky už ano. :shock:

Mé čistě osobní doporučení zní.
Zauvažovat o mKONTU u mBank. Nemusíte zrovna bydlet ve větším městě, kde je pobočka, stejně se dnes všechny běžné operace dělají přes internet. Pokud mBank z jakéhokoliv důvodu nedůvěřujete, tak jděte do ČSOB.

mKONTO (mBank)

Nejedná se o studentský účet, přesto pro studenta může představovat ideální volbu. Pokud zapadáte do skupiny lidí, pro které byl účet navržen, tedy jste samostatní a nevadí vám, že si vše vyřídíte sami přes internet, tak při běžném způsobu využívání účtu neplatíte opravdu nic. K mKONTU je zajímavé si přibrat i spořící účet eMAXu Plus, který má neobvykle flexibilní podmínky, že se o něm vyplatí zauvažovat i jako student.

Výhody
- bez poplatků
- zůstane vám i po studiu
- zdarma 3 výběr měsíčně z jakéhokoliv bankomatu v ČR

Nevýhody
- pouze 3 bezplatné výběry z bankomatu za měsíc
- zatím nelze přímo vkládat hotovost (vkladomaty v nedohlednu)

Studentské konto Plus (ČSOB)

Jediný solidní konkurent mKONTA. Zpoplatněné pouze inkaso a SIPO (zřízení zadarmo, ale provádění už ne). Jinak zbytek operací opět bez poplatků - všechny příchozí položky, a odchozí provedené přes internet banking.

Dále, máte zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů v síti ČSOB, což jsou bankomaty ČSOB, Poštovní spořitelny (Česká pošta), Volksbank, Oberbank, BAWAG Bank, Comerzbank a WSPK. Tyto bankomaty jsou opatřeny vždy malým symbolem ČSOB. Výhodou jsou také v podstatě neexistující fronty, například fronty u bankomatů České spořitelny jsou pověstné. U ČSOB přeci jen není tolik lidí - holt nemá takovou masivní reklamní kampaň jako KB nebo ČS. Tím je mi ČSOB sympatická. Ani nevím, proč se pořádně nepochlubí tím, že bankomaty ČSOB nejsou jen bankomaty ČSOB, což normálnímu studentovi, který si pročítá info o účtu, nedojde. I já byl příjemně překvapen až zpětně. Za celou dobu nebyla jediná komerční nabídka po telefonu. To s KB bylo nejhorší. Teď už snad je u KB taky pokoj, po zrušení souhlasu se zasíláním těch reklamních věcí.

Výhody
- zdarma neomezený počet výběrů z bankomatů ČSOB, Poštovní spořitelny (Česká pošta), Volksbank, Oberbank, BAWAG Bank, Comerzbank a WSPK

Nevýhody
o víkendu se neprovádí převody ani mezi vlastními účty

To FIO si musím prostudovat podrobněji. Každopádně nemá výběry z bankomatu zdarma (ČSOB 6,-, ostatní 30,-). Nemá v základu embosku. Ale zajímavá alternativa ve spojení se spořícím FIO KONTEM. Ale na mKONTO + eMax Plus to asi mít nebude. Každopádně lepší než KB a ČS.
Naposledy upravil dayslypper dne 15. 7. 2009 14:00, celkově upraveno 4
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DoubleSix 15. 7. 2009 11:22

dayslypper : a nepřemýšlel si o Postžiru Zadarmo od Poštovní spořitelny. Tam je také vše zdarma a neomezený počet výběrů z bankomatů u PS nebo ČSOB.
Je tam možné na rozdíl od mBank i vkládat hotovost (sice za 50Kč, ale jde ;-) :mrgreen: ), umí i zahraniční platby, peníze si vybereš na každé poště (sice za 100Kč, ale v případě nouze.. :mrgreen: ), s každým nákupem sbíráš body do věrnostního programu (body pak vyměníž za nějakou věc z katalogu), máš slevu na čerpání pohonných hmot u EuroOil a Čepro, ....
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 7. 2009 11:33

Za cenu jen o málo vyšší (příplatek 2 až 10 EUR) jako Poštovní s spořitelna umí FIO zahraniční platby taky (i když jdou přes sběrný účet ČSOB) a brzy snad bude umět i klasickým způsobem a v rámci Evropy to má být za velmi zajímavou cenu (bohužel nevím za kolik, v rámci testování mám zdarma).

Samozřejmě vzhledem k tomu, že všechny 3 účty jsou zdarma (i když při zrušení účtu u PS přijdeš o těch 200 Kč), tak není problém si založit všechny a z každého využít to, co zrovna nabízí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 15. 7. 2009 12:19

dayslypper: jak casto vybiras hotovost? Ja osobne bud hotovost mam nebo platim kartou.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 13:32

DoubleSix píše:dayslypper : a nepřemýšlel si o Postžiru Zadarmo od Poštovní spořitelny.

Jak toto mám chápat?

Ustanovení k Postžiru Zadarmo
a) minimální částka prvního vkladu, pod kterou by zůstatek účtu neměl klesnout, je 200 Kč

Ty různé bonusové programy mě už omrzely. Člověk aby furt hlídal co kde a za kolik. Myslím, že většunu studentů příspěvek na benzín neohromí. Spíš by se mě líbil příspěvek na MHD nebo ISIC, či In-Kartu Českých drah. Ale jo, celkem solidní účet pro studenty vhodný. A dle mě lepší než KB a ČS.

S474N píše:dayslypper: jak casto vybiras hotovost? Ja osobne bud hotovost mam nebo platim kartou.

Já preferuju výběr a platbu v hotovosti. Vybírám 1-3 do měsíce.

Z jakého důvodu mBank ne?
:-l
DoubleSix tu zmínil, že není možný vklad hotovosti. To je fakt, a ty nějaké vkladomaty jsou v nedohlednu. Do té doby mi snad vydrží účet ČSOB či KB, nebo to vložím nepřímo přes jinou banku no. Moc vklady v hotovosti nevyužívám. Resp. vůbec. Pokud něco vydělám, nebo dostanu od rodičů, tak to neukládám na účet ale třeba jen delší čas nevybírám z bankomatu.

P.S.: Upravil jsem svůj předchozí příspěvek, teď si nejsem jistý, jestli jste ho už četli.
dayslypper
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DoubleSix 15. 7. 2009 15:16

dayslypper : Poštovní spořitelna vydává k Maxkartě ITIC kartu.

O tom minimálním zůstatku nevím (asi pojistka pro poplatek za zrušení konta :-) ). Navíc je napsané "by neměl klesnout", což není to samé jake "nesmí klesnout" ;-)
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 15. 7. 2009 17:04

ITIC je pro učitele, nikoliv pro studenty.

Jinak pěkné srovnání studentských účtů na http://www.studentsky-ucet.cz/
dayslypper
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka