Moravský peněžní ústav, spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cziy 29. 10. 2017 17:50

Stale nechapes, ze akcie po prodeji zustavaji, pouze zmeni majitele, bance ten kapital zustava.
cziy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fc70 29. 10. 2017 18:10

3) se nemusí stát vůbec.

4): Prodej akcií někomu jinému bance kapitál nezmenšuje, jen se mění vlastník podílu. Prodej akcií zpátky bance nejde bez souhlasu banky, a není to ani běžně možné; banka své akcie bude odkupovat, jen pokud bude mít kapitálu přebytek.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 20. 11. 2017 23:11

Co říkáte na toho Pilipa? Je mi jasné, že má na ně pifku, ale to co zveřejňuje je poněkud zvláštní: bílí koně atd. viz https://www.youtube.com/watch?v=8g-q6y6esZ8 nebo https://www.youtube.com/watch?v=HThAbac6A9A
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LaNov 3. 1. 2018 00:36

1.1.2018 proběhlo a banka nejsou ... Tuší někdo, co bude teď? Budou se muset rozdělit na dvě menší záložny, jak o tom psali v poslední výroční zprávě za r. 2015?
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 3. 1. 2018 21:20

První žádost o licenci stáhli, když se ukázalo, že by se řízení táhlo víc než rok. Řízení prý nesmí trvat déle než rok. Podruhé podali žádost o licenci 15.12.2017. Tentokrát už by to mělo jít rychleji - kontrola ČNB už proběhla v rámci toho prvního řízení a zjištěné nedostatky byly (prý) odstraněny. ČNB se prý nelíbila nízká kapitálová přiměřenost (tehdy nějakých 8 %, teď už je nějakých 16 %, což je lepší, než mají některé banky) a vysoký podíl úvěrů zajištěných nemovitostmi. Ředitel MPÚ se léta chlubil, že úvěry s nemovitou zástavou jsou ty nejbezpečnější, ale v ČNB mu vysvětlili, že po splasknutí realitní bubliny a pádu trhu nemovitostí by mohl nastat problém. Dneska už ty nemovitostní úvěry tvoří pod 50 %.
FIO licenci taky dostalo až na druhý pokus. Creditas to zvládla napoprvé, ale ti už prý nějaké neformální jednání s ČNB vedli před podáním žádosti.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LaNov 4. 1. 2018 21:58

Díky, to je zajímavé vysvětlení, to říkají členům na schůzích? (jak jsem psal výše, nejsem člen, zajímám se o ně, abych měl argumenty mírnit IMHO nekritické nadšení jednoho známého). Na webu totiž nic takové nemají - až při opakovaném čtení jsem našel v poslední informace o členské schůzi poznámku o znovupodané žádosti k 15.12. K bankovní licenci jsem skeptický, protože o tom mluví už moc let a zatím to nevypadá, že by byli o něco blíž (proto jsem naopak psal o tom rozdělení zmíněném v poslední výroční zprávě za rok 2015, ve zprávě auditora). Zvláštní je i to o té roční lhůtě: dodržení takové lhůty je problém úřadu, tedy ČNB, ne žadatele, ne? ... Faktem je také, že ta poslední kontrola neskončila asi úplně nejlíp, opatření k nápravě je na webu ČNB i s tím uloženým požadavkem udržovat vyšší kapitál (pokud se chlubí, že teď mají kapitálovou přiměřenost víc než některé banky, tak by měli dodat, že to mají povinně a že ty banky mají určitě také menší rizika, např. míň úvěrů v selhání)
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 4. 1. 2018 23:27

Ano, takhle se to říká na schůzích. Roční lhůta je problém kampeličky, protože když se rozhodnout nestihne, tak bude žádost vyřízena zamítavě.
Takhle razantní zvýšení kapitálu se nezvládne za pár dní. Jenom za splněním tohoto požadavku stála roční kampaň doprovázená bonusovými úrokovými sazbami a prémiovými kluby.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod LaNov 5. 1. 2018 23:05

Počtejte, kousek výš jste sama psala o kapitálové přiměřenosti (asi to neřeknu úplně správně, ale prostě podílu rizikových aktiv ke kapitálu, vyjádřeném v procentech). ČNB po nich chtěla navýšit toto procento, ne samotný kapitál. To oni zřejmě přišli za členy a řekli: dejte nám další peníze do kapitálu, abychom mohli fungovat jako doposud, ale vyšší procento splnili. A právě to jsem říkal tomu mému známému Zlíňákovi, že se mi nelíbí: ať tam nedává DČV, dokud nebude jasné, jestli tam nemají nějaké problémy z minula.
LaNov
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lenka_2 5. 1. 2018 23:44

Přesněji je to obráceně: poměr vlastního kapitálu k rizikovým aktivům.
S tím jmenovatelem zlomku se v horizontu několika měsíců moc hýbat nedá, zvlášť když jde typicky o hypotéky na 20 let. Takže se udělala akce na zvýšení čitatele.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Zedna1 7. 2. 2018 15:32

18.1.2018
Moravský peněžní ústav chce být bankou. O licenci žádá již podruhé

http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-b ... he-1342352

zajímavá informace z článku:
Z výkazů Moravského peněžního ústavu ke konci prosince tak například plyne, že více než čtvrtina úvěrů rozpůjčovaných družstvem firmám je v selhání.
Zedňa
Zedna1
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod marvy 7. 3. 2018 05:27

radeji ne,to co predvadi Creditas s jejich uzasnym poplatkem za informovani o neprovedenem platebnim prikazu
je drzost a snad sou jediny kteri maji toto v ceniku.
marvy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Lenka_2 30. 3. 2018 12:57

Přišla pozvánka na členskou schůzi MPÚ. Celé to sem dávat nebudu, je toho 10 stran, takže jenom to nejzajímavější:

Posílení kapitálu
Klíčovou aktivitou v roce 2017 bylo posílení kapitálu MPU. Navýšení kapitálu proběhlo formou úpisu dalších členských vkladů a ze strany klientů byl opět enormní zájem. Důvodem poptávky je dlouhodobě nadstandardní zhodnocení členských vkladů a zajímavý výnos. Zcela výjimečnou hodnotou je kapitálová přiměřenost, která je opět vyšší než u některých renomovaných finančních institucí se zahraničním kapitálem. Kapitálová přiměřenost ke dni 31. 1. 2018 přesáhla 17 %, což je naprosto výjimečný výsledek. MPU postupným nárůstem kapitálu zajišťuje dlouhodobou stabilitu a vytváří prostor pro další růst a splnění strategického cíle, kterým je zisk bankovní licence.

Ziskové hospodaření
Již několik let vykazujeme pravidelné měsíční ziskové hospodaření. Po ukončení účetní závěrky jsme dosáhli
zisku 101 837 tis. Kč před zdaněním. Jedná se o částku, díky které klienti obdrží kvalitní zhodnocení kapitálu a současně dává prostor pro další rozvoj MPU jako nové banky.

VÍCE NEŽ 6 % = nadstandardní zhodnocení v bankovním sektoru
V případě, že MPU dosáhne ziskového hospodaření, je po ukončení účetního období navržen k výplatě podíl na zisku. Díky mimořádnému výsledku, kterého MPU dosáhl v uplynulém účetním období a po jeho přerozdělení v souladu se zákonem, poskytujeme klientům zajímavé zhodnocení jejich kapitálu. Výkonnost hospodaření za účetní období dosáhla atraktivní výše, a to více než 6 % před zdaněním na jednotku kapitálu.

Dobré zprávy k bankovní licenci
Jak dobře víte, hlavní prioritou MPU je transformace na banku. MPU banka bude středně velkou bankou, která se zaměří na poskytování individuálních služeb tak, aby uspokojila specifické potřeby klientů. Významným milníkem se stalo datum 14. 12. 2017, kdy MPU podal žádost o získání bankovní licence. Děkujeme za podporu, kterou nám v tomto velice náročném procesu dlouhodobě poskytujete.
Dalším významným dnem v historii MPU se stal 8. březen 2018. ČNB zaslala rozhodnutí o udělení souhlasu k nabytí kvalifikované účasti na družstvu Moravský Peněžní ústav – spořitelní družstvo nové společnosti MPU Investorská a. s. ČNB vyhověla MPU v plném rozsahu. ČNB tak akceptovala navrženou vlastnickou strukturu, kde nový největší vlastník MPU banky bude složen z vybraných nejvýznamnějších klientů MPU, kteří jsou největšími držiteli DČV.
Tito klienti jsou sdruženi do nové společnosti MPU Investorská a. s. Byla tak potvrzena správnost naší strategie a současně jsme se tímto právním aktem významně posunuli ke splnění našeho dlouhodobého cíle, kterým je transformace MPU na banku.
Nyní se už naplno v rámci Výboru pro bankovní licenci řeší probíhající kontrola ČNB, která je v plném proudu. Nadále pokračuje zájem klientů o navyšování dalších členských vkladů. Důvodem stálé poptávky je dlouhodobé zhodnocení členských vkladů, zajímavý výnos a v neposlední řadě i možnost stát se akcionářem nově vznikající banky.
V případě Vašeho zájmu neváhejte kontaktovat svého bankéře, jedná se o omezenou možnost pouze pro členy MPU.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lodgy 30. 3. 2018 14:16

Misto aby cleny pri prechodu na banku vyplatili, udelaji z nich akcionare. :D
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod čulibrk 31. 3. 2018 09:32

S tak trapnými nízkými úrokovými sazbami pro vklady k nim nikdo nepůjde, ani když budou banka https://www.mpu.cz/cs/produkty-a-sluzby ... kove-sazby

Zlatá J&T Bank a Clear Deal.
čulibrk
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lenka_2 31. 3. 2018 19:40

Ano, aktuálně mi tam pojištěný vklad úročí trapně nízkou sazbou 2,4 % p.a.*
K tomu zhodnocení nepojištěného členského vkladu 6 % za aktuální prodloužené účetní období, tj. asi 3,5 % p.a.

* = 0,5 % p.a. základní úrok Bonus+
+ 0,7 % p.a. za Červený prémiový klub
+ 0,4 % p.a. za Diamantový prémiový klub
+ 0,8 % p.a. za fixaci 24 měsíců.
Promokódy v profilu.
Lenka_2
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků