ČESKÁ KORUNA VS EURO:další vývoj kurzu? 32kč?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 4. 2. 2009 15:26

Auto1: ČNB až takový vliv nemá, rozhodně ne přímo. Může změnit úrokovou sazbu... hezké, ale většinou je její rozhodnutí předpokládáno týden předem a tedy v okamžiku realizace je už dávno "započteno". Jediný skutečný vliv by byl v okamžiku nečekaného rozhodnutí a to se neděje tak často. Větší vliv, podle mne, mají zajišťovací přesuny financí velkých společností jako Škody, ČEZu apod. Např. to bylo dobře vidět na výnosech z privatizace v loňském roce. Konverze EUR do Kč, nebo naopak ponechání v té či dané měně v řádech stovek milionů Kč má mnohem větší vliv, než směna EUR Čecháčků na dovolenou (i když ani to nebrání zdůrazňování v tisku, že se kurz mění právě proto, že začíná sezóna dovolených apod.).
Plyn neznamenal žádnou změnu. ČR se de facto problém s plynem vůbec nedotkl, nebyly žádné dodatečné nákupy (pouze místo z Ruska se dováželo ze Švédska (nebo Norska?)), nevedlo to k restrikcím, ani k výraznému šetření. Jiná situace byla např. na Slovensku a Balkáně, ale to jde mimo nás, nebo síše naopak to ČR, resp. ČEZu pomohlo ve zvýšené spotřebě v daných lokalitách a ČR je stále největší akcionář ČEZu, ale nějaký přínos z toho budu vcelku mizivý.
Ohledně analytiků bank... zprvu jsi se dovolával názorů těchto analytiků a nakonc je hážeš do koše? Tak to si rozmysli, co chceš :-D Pochopitelně, že řadě z nich nemůžeš věřit vše, u některých musíš jejich tvrzení dokonce převrátit naruby, aby jsi se k něčemu dobral, ale proto je třeba znát jejich tvrzení , jejich zájmy a proč říkají to, co říkají. Za každým veřejným prohlášením něco stojí, jinak by nebylo uděláno :-)
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 4. 2. 2009 17:54

Já očekávám pokles k 30kč a na podzim se rozhodne. Vláda slíbila, že se vyjádří k přijetí EURA. Pokud se budou plnit všechna kritéria (ohledně schodku HDP je to nahnuté), a přijetí bude od toho 1.1.2012-3, pak očekávám, že koruna již dál klesat nebude a v dlouhodobém horizontu spolu s oživením růstu HDP v roce 2010 (doufejme) začne pomalu posilovat (viz situace s přijetím EURA na slovensku). Pokud se přijetí EURA odloží, očekávám další propad kurzu.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 2. 2009 17:46

Podle prognózy čnb z dneška by měl být průměrný kurz za rok 2009 25,8 kč/eur. Nyní by měl kurz klesnout a pak si to už +- udržet.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Czulibrk 5. 2. 2009 18:00

U takových prognóz je jisté jen jedno... že nevyjdou.

Obamova administrativa se nechala slyšet, že silný dolar je jednou z jejích priorit, navíc slabá koruna nám mírně pomáhá v krizi (orientace na export), ČNB snižuje úrokové sazby, vláda není schopná pružně ragovat a přijmou protikrizová opatření (tak jako USA)... když si to dám dohromady i s vývojem za posledních pár dnů, koruna bude spíše oslabovat, nijak výrazně, ale spíše ano.

Tak uvidíme...
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lemming 5. 2. 2009 19:47

Czulibrk píše:Obamova administrativa se nechala slyšet, že silný dolar je jednou z jejích priorit.

Verbalne mozna ano. Realne ale tisknou dolary jak na bezicim pasu a to jeho sile rozhodne neprospeje. :eh

Osobne jedu short na US dlouhodobe bondy :twisted:
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 5. 2. 2009 19:55

Jack111: Jen jestli to nebyl překlep, jak se ptají lidi v diskusi pod článkem a nemělo tam správně být 28,50 :-/ Ono 25,80 by z dnešního pohledu bylo fajn, ale nějak nevidím žádný důvod pro posílení na tuto hranici, naopak po dnešním snížení sazeb to vypadá, že Kč z 28,50 jen tak nesleze.
podle loňských předpovědí bude směrodatné nastartování US ekonomiky a předpokládalo se, že v polovině roku už pojede nahoru, tj. do půl roku pojede nahoru i EU. jenže... už dnes je výhled takový, že US nepujde nahoru před koncem roku. Pro ČR to znamená, že my světlo na konci tunelu letos tutově neuvidíme a budeme rádi, když ho zahlédnemě v létě napřesrok (osobně jsem to dřív neviděl a i tak si říkám, že spíše než v létě, tak možná na Vánoce).
Jinak ano, vláda má našlápnuto na vydání (končně) termínu přechodu na EURo. Jinak se ani nedá vysvětlovat pokyn bratra Kalouska k přesunu loňských ušetřených 70 mld do letošního rozpočtu a tak udržet slíbených 38 mld schodku i za krize (pokud tohle plánoval už vloni, je to počin hodný Caperfielda, neb myslím, že ani on by podobné kouzelnické účetní kousky s naším rozpočtem nesvedl). Suma sumárum, tím má zajištěno, že splníme kritéria i pro tento rok a de facto bychom mohli evropskou super-měnu přijmout klidně napřesrok na Silvestra, to aby opice byla pořádná a za jedny prachy, jak bude při krizi záhodno.

Uff, ale že jsem se zase rozkecal :-) Já bych snad mohl dělat někde analytika :-D :-D
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Czulibrk 5. 2. 2009 20:13

Možná se mýlím, ale řekl bych, že přechod na EURO se skládá z celé řady kroků, které jednoduše nejde udělat přes noc (ani za rok - myslím to obrazně)... v tomhle směru bych žádné překvapení nečekal.
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 2. 2009 20:15

Jaká diskuse? Já jsem to našel v prezentaci na stránkách cnb.cz. V audio záznamu se to pak snaží zdůvodnit (i to, proč jim graf úplně nesedí :-D).
Mimochodem dneska koruna posílila o zhruba 1,5% a už je pod 28 proti euru.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Czulibrk 5. 2. 2009 20:26

Pohyby o několik procent jsou na denním pořádku, tím bych se vůbec nevzrušoval. Stačí se podívat na historii kurzu za posledních pár dnů.

Ano a také uvádějí, že "rizika prognózy jsou výrazná" kvůli "hlubšímu a déletrvajícímu propad ekonomické aktivity v zahraničí" a "oslabení měnového kurzu" - takže zpráva s celkově nulovou informační hodnotou...
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 2. 2009 20:35

S nulovou informační hodnotou, ale trh to řádně poznamenalo :hm
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Czulibrk 5. 2. 2009 20:46

Myslíš ty 1,5%? Posledních pět dnů byly denní pohyby velmi podobné...

Obrázek
Olé!
Czulibrk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 2. 2009 21:06

Czulibrk: Ano ale koukni se na co to reaguje, co v té době vyšlo. Dneska to rozhodně ovlivnila čnb. Kdyby to mělo nulovou informační hodnotu, koruna takto v 16 hodin neposílí.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 2. 2009 21:06

Teď jsem slyšel v TV, že ČNB chce zveřejňovat vlastní prognózu kurzu CZK, ale nikde na jejích stránkách to nemůžu najít.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 5. 2. 2009 22:50

Jack111: Aha, já to četl na iHNED a tam pod tím byla diskuse o tom, že to zřejmě popletli v tisku. Osobně jsem dnešní snížení o 0,5% očekával, ale spolu s tím jsem spíše předpokládal další oslabení Kč, ne její posílení. Ale to posílení byla spíše odezva ani ne tak na změnu sazby, jako na tu predikci letošního průměrného kurzu.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Koby 10. 2. 2009 20:30

je to pech...

poslední dny už to vypadalo nadějněji, ale dneska zase nahoru... těžko říct, od nějakých ekonomu a analytiků vím, že by to skutečně mělo nadále stoupat... Ale po všech těch jejich prognozách z dřívejška jim nevěřim ani slovo... vždy se stal přesný opak.. tak doufám, že to ted bude podobný a nebo aspon euro nepřesáhne 30 kč/euro... :-(
Mazda MX5 NC1 2.0i expression - Bilstein podvozek, samosvor LSD, 6kvalt, xenony, Bose sound, Keyless systém, kůže + výhřev atd.. = opravdová RADOST Z JÍZDY
Koby
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka