ČESKÁ KORUNA VS EURO:další vývoj kurzu? 32kč?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 13:42

Zdravím všechny analytiky,zaměstnance bank,lidi z podobných odvětví a jejich známé.

Zajímá mě,jak se bude vyvíjet kurz české rokuny vůči euru,protože známe,to,v zimě je euro drahé a v létě levné stále dokola,ovšem neustále jaksi klesala hodnota kurzu eura vůči koruně,neboli koruna byla silná.
Nevím,zda nadhodnocená,zmanipulovaná ČNB,nebo díky rostoucí ekonomice,a stagnaci ekonomik s eurem?

Zásadní je,že nyní přišel zlom,stagnují ekonomiky eurozóny i česká ekonomika,a to je novinka pro kurz,kterou bych potřeboval rozebrat.

Nepochybně česko závislé na vývozu přišlo o značnou část HDP a potřebuji vědět,jak se to projeví na kurzu řekněme následující rři roky,dva nebo alespoň následujících 6měsíců.

Má někdo nějaké analýzy,tipy nebo znalosti z tohoto oboru?

Doneslo se mi,že euro může být v létě 09 na 32kč za korunu,což je nějakých řekněme 8kč skok oproti roku 08 a to je propad,který ukazuje na značný problém,ovšem nechápu proč,když stagnují podobně všechny ekonomiky eurozóny.

Je to tedy manipulace ČNB,která měnou hýbe jako polštářem,a tlumí tak vlivy změn kurzu,nebo je to skutečně s českem tak špatné,že je nejvyšší čas se korun zbavit a přejít na stabilnější měnu?

Tak co povíte :?:
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 4honza 4. 2. 2009 13:47

Tenhle topic je tu uz z zeleznou pravidelnosti a odpovedi se nebudou lisit od tech minulych :)
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=1059527&p=5959225
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 13:48

Věř tomu,že někdo to ví,alespoň v nějaké přibližné míře pro příštích pár měsíců.
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 13:56

4honza píše:Tenhle topic je tu uz z zeleznou pravidelnosti a odpovedi se nebudou lisit od tech minulych :)
http://forum.finexpert.cz/viewtopic.php?t=1059527&p=5959225

Tak znova: když se podíváš na vývoj kurzu,tak pár let zpět je euro v zimě drahé a v létě levné,pořád stále dokola,ovšem s tím,že neustále koruna posilovala.

Nyní je extrémní ale EXTRÉMNÍ změna,kurz se propadá a jestli to,co jsem se dozvěděl,se naplní,tak v létě nebude Euro za 24kč,tak,jak by tomu dosavdní vývoj nasvědčoval,ale bude na 32,což je EXTRÉMNÍ změna,a vypadá to,že krize je teprve před námi. (Pravda,pro vývozce to je dobře,ale mince má dvě starany a tak obrovský skok je šílený)
Sice nemohu sdělit,odkud čerpám,takže to berte jako spekulaci,ale asi nebude nikdo natolik slepý,aby nemohl potvrdit,že prozatím je trend,potvrzující tuto spekulaci,a navíc je z dlouhodobého hlediska to,co se nyní děje úplný zvrat.
Takže bych to neviděl na pouhé hodnocení,že kurs kolísá,on totiž kolísat přestal,a začal padat a to extrémě
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2009 13:56

Podle odhadů se měla koruna pohybovat v prvním pololetí 09 mezi 26-29kč/€. 32 už je hodně, ale s jistotou se nedá říci, že to takhle nedopadne.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2009 13:59

Auto1: Jestli to srovnáváš s létem, kdy byl dolar pod 15 a nynější pád se ti zdá hodně, tak musíš vzít v potaz, že tehdy koruna posilovala bez rozumného důvodu, její návrat byl jasný + ještě zasáhla ČNB.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 14:09

Sauron píše:Ne, neví.. A i kdyby sme připustily že ví, věř tomu že tady na foru ti to neřekne. A i kdyby ti to tu řekl (jak bys poznal že to není výmysl ?), fakt bys tomu uvěřil natolik, že by sas podle toho zařídil ?

Pouze sonduji informace.
Posledně,když jsem se ptal podobně,tak mi jeden dobrák zaslal mnohastránkový materiál,který mi značně vysvětlil problematiku,což bylo natolik kvalitním vodítkem,že bych ji označil za kvalitnější materiál,než to,co se dá volně na netu sehnat.

Já nemohu ničemu a nikomu věřit,ale pouze znám lidi z banky,kteří tohle umí analyzovat a já se zařizuji vždy tak,že dám na odborníka.Problém je,že oni dnes v té bance předvídají tohle,a já teď nevím,zda je to reálné,a když se na tom shodne mnoho expertů,dá se předpokládat,že koruna je nyní velmi špatná měna pro dovozce ovšem jak jsem říkal,trend by měl být takový,že by měla koruna jít o 4kč dolů a ona snad půjde o 4kč nahoru-možná.

Kdo nechce veřejně,může do SZ
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 4. 2. 2009 14:18

Auto1: mám obavu, že většina předpovědí a odhadů je stylu: člověk A řekl 31,50, tak člověk B řekne pro jistotu 32. mít tak křišťálovou kouli (nebo jiné předpovídátko) abych věděl například to, kolik auto prodá škoda a TPCA za eura (což ovlivní kurz), kolik železa vyrobí v hutích a jak se zachovají spekulanti, byl bych díky forexu nesmírně bohatý.
jinak tyhle odhady se dají bohužel hodnotit až zpětně. například cca loni touhle dobou nám v tv jistý pan Veleba (agrární komora) vyhrožoval máslem za 50kč/250g. Se slzou v oku jsme na něj zavzpomínal nad máslem v Bille v akci za 9,90, a v kauflandu za 14,90.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 14:22

Jack111 píše:Podle odhadů se měla koruna pohybovat v prvním pololetí 09 mezi 26-29kč/€. 32 už je hodně, ale s jistotou se nedá říci, že to takhle nedopadne.

Podobně hovořil můj bankéř a pronesl,že je zvědav,co v čnb udělají,že je sám hodně zvědav,krize není každý rok,a proto odhadoval propad na 32,což by mohlo pomoci vývozcům zvýšit tržby za menší objem vývozu,který je vyšší než dovoz,kterému to uškodí méně,a podpoří to ekonomiku,která by se měla,což je ale najivní předsatva,začít orientovat na soběstačnost a vývoz s menším podílem dovozu.
No,tak uvidíme v létě,faktem je,že vzroste inflace a zdraží většina zboží s původem mimo ČR,pokud se náhodou vše nevrátí uměle zpět,což by bylo nelogické,ale příjemné. :idea:
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 14:36

Takže je to prosté,dnes musí i malý obchodník korunu používat v nejmenší možné míře a přejít na euro,jinak ho výkyvy kurzu tak ovlivní,že kolikrát na kurzu vydělá víc,než na produktech samotných,a jestli máš smlouvy na rok předem,tak vlastně při kurzu 32 proděláš a to jen proto,že koruna si dělá,co čnb napadne.
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2009 14:38

Sauron: Lehce vývoj kurzu lze předvídat. Samozřejmě ne na 100%, ale více než 50% ano.

Auto1: Právě. Je to z velké části na čnb. Za jejich aktivu minulý rok bych je nejraději nakopal, ale bohužel vyděláváme hlavně na vývozu...
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 4. 2. 2009 14:40

Teda sorry, ale větší blábolení jsem už dloho nečetl, omlouvá tě jen to, že jsi zřejmě lopata, která přišla k penězům kšeftováním s vraky z Německa (nic ve zlém, třeba jsem se netrefil ;-)).

To, co jsi "někde" zaslech... G.Sachs předevčírem prohlásil, že očekává propad koruny až ke 32 Kč, naproti tomu analytici z Raiffeisen to označili za přehnané, podle nich se Kč propadne ke 29 Kč. Osobně to vidím ke 30, ke 30,50 max.
V létě byla Kč na koni protože se spekulovalo s "rizikovými" středoevropskými měnami. Dlouho to nevydrželo a ani se to moc neočekávalo. Propad USD byl reakcí na US hypo krizi a Euro následovalo USD protože je EU ekonomika poměrně silně závislá na US spotřebě a nemálo společností mělo zainvestováno právě v US hypotékách.
Současný a hlavně letošní propad je způsobený všeobecnou úvěrovou krizí, která ve velkém bují v EU a státní dotace bankám, skupování podílů bank za peníze daňových poplatníků jsou jen další kopance do zad při cestě z kopce. Střední Evropa jse vnímán jak rizikový region a proto investoři peníze raději stahují a investují do stabilnějších zón. Ostatně česká korupce a nejisté právní prostředí je už ve světě poměrně pověstné :-/ K tomu všemu přidej vládní lpění na "ostrůvku klidu" v celosvětové bouři krize, které přešlo v silnou novoroční kocovinu a vystřízlivění při pohledu do statistik ČSU a tedy zahr. investoři už české "reprezentaci" nevěří už ani slovo a spíše to vidí hůře, než by se dali znovu opít rohlíkem.
Tolik asi proč ten rozdíl je takový.
A jak to bude dál?
Ve čtvrtek se očekává, že ČNB sníží úroky a vcelku nehraje moc velkou roli, zda to bude o 0.5 nebo 0.75%, výsledek bude cca stejný, tj. koruna se propadne dál.
V delším horizontu by se mohl kladně projevit zvýšený export Škodovky do Německa, kde se dá předpokládat poptávka střední třídy po levných autech v kombinaci s výplatou šrotovného. Koruna by pak mohla na základě pozitivních výsledků českého auto průmyslu mírně posílit, ale pod 28 Kč bych ji letos asi už neviděl.

PS: Nejsem analytik, ani nepracuji v bance apod., ale používám jen svoji (ne právě dokonalou) hlavu a čtu noviny, včetně toho, co tam napsaného není. Nevěřím na mezinárodní spiknutí, tajné dohody a loutkové vlády, kde "mocní" vědí vše předem a vše je "naplánováno", jen se hraje divaélko pro masy.
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 4. 2. 2009 14:58

Ruprecht001: Já bych naopak korunu pod 28 letos viděl. Snad není přání otcem myšlenky.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod Auto1 4. 2. 2009 15:07

Ruprecht:
Sachs není zdroj.
Raifka přirozeně má zase svou propagandu a nebude veřejně hlásat,to,co pro ni není přínosné,ale jinak díky za příspěvek,který dobře shrnul dění,ale nejsem si jist,zda čirou náhodou,na kurz eura vs koruny nemá větší vliv čnb a zájmy kohokoliv,než to,kde která krize cokoliv ovlivnila

Ony neosobně-osobní urážky přeskočíme a elegantně to ukončíme asi tak,že jsi značně sečtělý,s tím divadlem souhlasím,ale to je tak vše.Plyn jsi vůbec nevzpomenul...
Jediné,na čem se shodujeme,je propad kurzu a značný.
To,že pod 28 nepůjdeme znamená jediné. Kolísání,které je pro kurz v průběhu roku příznačné,a nebojím se nastřelit to kolísání mezi 28-31,to je běžné pro čnb v průběhu roku,a potom mi vychází,že těch 32 je v době,kdy nevíme,jak bude krize zásadní,poměrně rozumný odhad.
Takže zatím nevidím důvod,proč si ponechat slábnoucí korunu a nepřejít na stabilnější euro.

Jack:Kéž by,já bych to tipovall léto09: 29 a zima09: 31 a to se modleme,aby plyn nebyl opět přiškrcen.
Auto1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 4. 2. 2009 15:09

Ten lítající kurz je fakt šílený. Vůbec si nevím rady s ceníky. Buď prodělávám, nebo vydělávám :!:
stanislav.stribrny
Diskutér

Další stránka