Chipová karta mBanka a požadavek na PIN u obchodníků

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Burina 6. 8. 2009 14:09

Jsem nový majitel karty VISA od mBANKY která je chipová, s vystouplým ( reliéf ) písmem kterou jsem dostal k mKONTU.

Co mne však velice štve - zaráží, že při platbě u obchodníků nebo na benzínkách SHELL nemusím zadávat PIN, ale jen se podepisuji.

U dřívější karty ( z jiné banky ) jsem musel zadávat PIN vždy a všude.

Lze nějak toto změnit - z důvodů bezpečnosti bych radši zadával PIN než se podepisoval :?: :?:
Burina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 6. 8. 2009 14:23

Burina: mozna to bude tim, ze u emboss karty jaksi PIN postrada smysl, tam je dulezity podpis. Jak bys chtel napriklad vytukat PIN na "zehlicce" :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Burina 6. 8. 2009 14:41

Takže, pokud mi nějaká KOFOLA šlohne kartu, tak mi jí vybere hned v prvním obchoďáku do denního limitu. Pochybuji, že taková KOFOLA bude hledat - znát obhodníka se žehličkou, protože platba v žehličce v ČR není zas tak rozšířená.

Osobně jsem žehličkou v ČR platil pouze za benzin, když jim nefungovali terminály. A před několika lety v jedné restaraci v Praze.

Proto bych uvítal možnost poviného PINU na Své kartě.

Jde to nebo nejde ?
Burina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DoubleSix 6. 8. 2009 15:01

Burina : asi tě trochu uklidním, ale i já s embosovanou čipovou kartou (Master Card od GE) na čerpací stanici Shell se podepisuji, PIN po mě nechtějí.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 8. 2009 15:53

Burina: kofola ti nic nevybere, protoze na vyber je potreba znat prave PIN.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Burina 6. 8. 2009 16:22

S474N : přečti na co se ptám.

Můj dotaz :

.. mi jí vybere hned v prvním obchoďáku do denního limitu. Pochybuji, že taková KOFOLA bude hledat - znát obhodníka se žehličkou, protože platba v žehličce v ČR není zas tak rozšířená.

Tvoje odpověď :

..protoze na vyber je potreba znat prave PIN..

Potřeba PINU pro bankomat mi neřeší platby u obchodníků. Z účtu mi zmizí 50.000,- Kč a KOFOLA bude mít nové LCD.

Opakuji dotaz :

Možnost poviného PINU na této kartě.

Jde to nebo nejde ?
Burina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 6. 8. 2009 16:31

Burina: pises o dotazu, ale nejak me tam schazi otaznik i tazaci smysl dane vety. Pouze si konstatoval, ze ti to vybere. Vybiraji se penize z bankomatu. Mel si napsat, ze zaplati (provede platbu) tvou kartou a bylo by to jasnejsi.

V kazdem pripade kdyz ti to vybere, tak prichazi ke slovu zkoumani napriklad nahravek z kamer, grafolog a samozrejme ty prohlasis, ze si dane veci nenakoupil a banka musi prostredky vratit.

Zalezi na nastaveni banky, ale podle toho co pises, tak si radeji nech u CS vydat nejakou ELECTRON kartu :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 8. 2009 18:57

Záleží na nastavení terminálu. Ano, lze zaplatit i bez PINu. Nejvíce "neprůstřelné" jsou karty Maestro (vydává např. FIO) i když i u těch hlásili někteří lidé v zahraničí (Francie, Švýcarsko, Slovensko), že zaplatili bez PINu.

Bránit se proti tomu nelze. Ovšem vysátí celé karty se bát nemusíš. MBank má v obchodních podmínkách, že odpovídáš za ztrátu max. do částky 4 500 Kč.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 6. 8. 2009 19:28

PatrikChrz: z hlediska zakona neodpovida do zadne vyse. Respektive pri prohlaseni majitele musi banka nahradit okamzite ztratu.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 8. 2009 21:23

PatrikChrz: ve švýcarsku s maestrem bez pinu nezaplatíš. Mají všude čipové terminály.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod SocPredator 7. 8. 2009 09:05

Sauron píše:Burina : Nejde to. Ale byl bych v klidu, ten co s ní platí sa musí podepsat a pochybuju že nejaká briketa to dokáže naprosto stejně jak ty. A aj kdyby, u eventuelního sůdu by to grafolog beztak vyvrátil.

Z čehož plyne, že podpis je zbytečný a všechny karty by na elektru měly být na pin. Nechápu, že to tak není - podpis jen zdržuje. Někde chtějí dokonce obojí.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 8. 2009 09:18

SocPredator: no vidis to, me zase obtezuje zadani PINu a podpis vyhovuje.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod SocPredator 7. 8. 2009 10:23

Sauron: Jo ten výběr by být mohl. Ano podpis si pamatovat nemusíš, je na kartě z druhé strany :-)

S474N píše:SocPredator: no vidis to, me zase obtezuje zadani PINu a podpis vyhovuje.

Snažím se ti říci, že podpis je zbytečný. V tvém pojetí by se tedy nemuselo zadávat ani jedno. Samotný podpis má stejnou bezpečnostní úroveň jako "nic", eliminuje snad jen negramoty, co nedrželi propisku v ruce. To je prostě realita. Dokonce to i ČT potvrdila v jistém pořadu. Zaplatili 4x z pěti případů na cizí kartu.
A co si budeme namlouvat, kolikrát se setkáte s tím, že vám někdo podpis zkontroluje? Já tak jednou do roka. Takže mi PIN přijde o něco bezpečnější, ale nikomu to nevnucuju - stejně to musí udělat VISA nebo MC :-D
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 8. 2009 11:33

SocPredator: to neni pravda, protoze prave onen podpis je tam to nejdulezitejsi. V pripade zneuziti ti grafolog prokaze, ze si to nepodepsal ty.

To, ze ti prodavacka primo nezkontroluje podpis je jeji problem. Protoze ty kdyz reklamujes transakci, tak si banka vyzada podklady od obchodnika a ten kdyz tam bude mit uplne jiny podpis, tak to nedostane jednoduse zaplaceno :wink:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 7. 8. 2009 11:48

Sauron: je pravda, ze podpisy moc nekontroluji. Naprosto bezne se mi stava, ze platim v obchodaku a nez se podepisu, tak uz ma pokladni vyjetou uctenku i potvrzenou transakci a podava mi spolecne s tim kartu aniz by zavadila okem o podpis.

S474N
Inventář

Další stránka