Platby do zahraničí - bankovním převodem

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod priest 19. 9. 2009 18:45

Už si nepamatuji - ale viz ceník ČS - europlatba. Myslím 220 Kč. Německá Volksbank však naúčtovala pouze 0,22 EUR - což odpovídá sazbě za příchozí europlatbu. S tou FIO europlatbou nakládá jinak a zdůvodňuje to tím, že se jedná o EXPRESNÍ europlatbu TARGET2 a nikoli SEPA. Ale už neumím posoudit další souvislosti. Buď to tedy zaplatí odesílatel nebo příjemce... :-)
priest
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 9. 2009 21:52

dayslypper píše:Rád bych se jen ujistil, že na http://www.devizy.cz/ máš, předpokládám, namysli službu https://web.transfers4free.com/ (registrace 4 EUR).

Tak o stránce transfers4free jsem ani nevěděl, já si udělal klasickou smlouvu na devizy.cz, ale přitom na vlastní jméno (žádná firma). Poplatek jsem žádný neplatil, tedy alespoň ne jim - platil jsem 200 Kč na Magistrátě hl. m. Prahy za ověření totožnosti, 30 Kč na obecním úřadě za ověření podpisu a poštovné za doporučený dopis (takže dohromady víc než ty 4 EUR).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod dalich 20. 9. 2009 08:49

Potvrzuji stejné problémy při platbě z Fio do německých bank, konkrétně těch, co jsou napojené na DZ Bank (volksbanky a raiffeisenky). Já poplatek ukecal, ale původně mi jeho účtování hrozilo. Problém je, že tento poplatek účtuje německá DZ Bank (obdoba clearingové banky pro volksbanky a raiffeisenky) a ty malé německé banky jej pouze promítnou svému klientovi na účet. Z Fio to chodí jako expresní platba = německé banky účtují poplatek. Z legrace jsem si peníze poslal z Fio SK i do CZ bank a takový poplatek se neúčtoval (pak že je v CZ bankovnictví drahé)

Osobně to řeším tak, že si peníze pošlu z Fio do slovenské Privatbanky nebo Volksbank Slovensko a z těchto bank pak pošlu peníze do Německa či jinam v eurech zadarmo (Privatbanka) nebo za cca 3 Kč (VB SK). Kdybyste někdo potřeboval rychle peníze převést, stačí napsat SZ. Ale ta nabídka https://web.transfers4free.com/ nevypadá špatně :)
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dayslypper 20. 9. 2009 11:35

Díky moc za informace. Prosím, můžeš ještě napsat, co přesně jsi jim napsal, že ti to odpustili? Nebo jim to psal příjemce? Byla to komunikace přímo s DZ Bank?
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod dalich 20. 9. 2009 12:18

Já to reklamoval přes svého bankéře a zbytek se "udělal sám" :)
Presstitut a zloděj z povolání.
dalich
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod priest 21. 9. 2009 08:25

Dalich opět zabodoval :-)
Nicméně zůstává několik otázek. Proč to chodí do Německa jako expresní platba? Je tedy FIO europlatba skutečnou europlatbou? Mám teď na mysli, že řekli, že to není SEPA platba a přitom ostatní banky tvrdí, že oni mají SEPA europlatby... Možná to je nedorozumění, ale výsledek je takový, jaký je... A v praxi tedy v řadě případů se výhody nízkého poplatku na straně odesílatele zcela ztrácí...
priest
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 9. 2009 10:31

priest: problém je podle mě v systému, kterým platba přijde. Existují systémy TARGET a TARGET2. první z nich je nepřímý, přes centrální banky, druhý umožňuje přímou komunikaci bank mezi sebou. FIO používá TARGET2, který je novější a také levnější (nemá tolik prostředníků).
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod priest 21. 9. 2009 16:04

Napsali mi z FIO záložny. Reagovali prakticky ihned. Uvidíme, jak to dopadne.

"Dobrý den,
děkujeme Vám za podnět. Zkusíme zkontaktovat DZ Banku a informovat ji,
aby od účtování tohoto poplatku upustila, neboť Fio v žádném případě
neposílá europlatby s příznakem "prioritní", pokud klient skutečně
nevyžaduje provést prioritní platbu (o čemž svědčí to, že některé
německé a rakouské banky tento poplatek příjemcům neúčtují, některé však
účtují). Příjemcům europlatby ze záložny s vyšším poplatkem doporučujeme
tento poplatek u jejich banky reklamovat a domáhat se jeho vrácení."
priest
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dayslypper 21. 9. 2009 21:05

Já jsem byl taky dnes na pobočce a mým případem se taky zabývali a poslali ho na centrálů. Snad se jim podaří domoci nějakého trvalého řešení.
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod dayslypper 5. 10. 2009 10:45

Bylo mi slušně řečeno, že si reklamaci mám vyřídit sám.

Fio, družstevní záložna bohužel v dané věci nemůže činit žádné další kroky ve věci vymáhání poplatku, je třeba skutečně komunikovat s bankou příjemce. Můžeme Vám poskytnout otisk standardizované zprávy, kterou se europlatby mezi bankami zasílají. Z ní by protistrana (tedy přijímající banka) měla být schopna rozpoznat, že se skutečně o prioritní platbu nejednalo.
Naposledy upravil dayslypper dne 5. 10. 2009 20:16, celkově upraveno 1
dayslypper
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 5. 10. 2009 11:44

Na zahraniční platby platby používám Finance International z Břeclavi. http://www.financial.cz
Fungují na podobném principu jako devizy.cz.

Platil jsem přes ně do rakouského eshopu a cesta z mého účtu po připsání na rakouský účet 3 dny, ale musí se použít stejná banka, jako používají oni. Platby do USA vždy do týdne, včetně prodlení mbank-spořitelna.

Posílal jsem přes ně i větší částky a vše bez problémů. dokonce mě jednou upozornili, že jsem vyplnil chybně číslo účtu příjemce, protože obvykle to posílám na jiný účet - měl jsem to blbě.
Nemy_bobes
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 10. 2009 12:03

250 Kč za zahraniční platbu je ale fakt hodně.
REOL má 100 Kč (Slovensko zdarma), Wallich 190 Kč, Akcenta 190 až 220 Kč (70 až 90 Kč do Polska a Maďarska), Devizy.cz 200 Kč (platby v EUR v rámci EU zdarma, stejně tak platby do Polska a na Slovensko), u plateb nad 10 000 EUR zdarma kamkoliv a zmiňované FIO má za SEPA platbu 50 Kč.
Eventuelně ještě další služba transfers4free od Devizy.cz, kde lze zdarma platit i do Velké Británie.
Možná u plateb za mnoho set EUR se financial vyplatí (záleží na rozdílu v kurzech), ale jinak na nich nic zajímavého nevidím.

Pro pořádek - (trochu starší, novější se mi nepodařilo sehnat) seznam osob s devizovou licencí od ČNB:

DA FINANCE GROUP, s.r.o.
AKCENTA CZ, a.s.
Aktiv Change s.r.o.
BINAR, s.r.o.
CITCO - Finanční trhy, a.s
COGITUM, s.r.o.
DIVIŠEK, s.r.o.
Euro Financial Corporation s.r.o.
Eurowex, s.r.o.
EXCHANGE, s.r.o.
FINANCE INTERNATIONAL a.s.
Global Travel, spol. s r.o.
H.P.WORLD, s.r.o.
Chequepoint, a.s.
INTERCASH, s.r.o.
N. 59, s.r.o.
ORI, s.r.o
PAYMASTER ČR s.r.o.
PES - Peněžní expresní service, s.r.o.
REOL financial s.r.o.
Ruesch International L.L.C
SPORTTURIST - SPECIAL spol. s r.o.
Správa Aktiv a Bankovní Poradenství a.s.
Thomas Cook, a.s. (nyní Travelex Czech republic a.s.)
TO & MI VDF, s.r.o.
TOURIST CENTRUM s.r.o.
TOURIST CENTRUM s.r.o.
Travelex Czech Republic a.s.
TUKOM, s.r.o.
V.Z.V. směnárna a.s.
Wallich FX Services s.r.o.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 5. 10. 2009 13:53

Je to pravda, asi nejsou nejlevnější. Výhoda byla (když jsem se u nich registroval), že netrvali na právnické osobě a berou i FO. Navíc je to prověrěná cesta k mému US brokerovi a používá je hodně lidí, takže broker od nich akceptuje platby (u brokerů jsou problémy z hlediska pravidel proti praní špinavých peněz, pokud peníze nepřijdou z účtu na jméno shodné s účtem u brokera a u těchto služeb je vždy částka odeslána z účtu se jménem exchange company).
Ale máš pravdu, asi jsou lepší možnosti. Z důvodu prověřenosti kanálu na brokera jsem po nich nepátral. V tom případě považujte můj příspěvek za irrelevantní.
Nemy_bobes
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 10. 2009 14:08

Devizy.cz berou FO tak, Wallich taky (i když "zlenivěl" a dnes už jen v případě předpokládané dlouhodobé spolupráce), REOL taky. Ještě mám smlouvu s Interchange ale to se nějak nevyvinulo (dostal jsem jiné informace při uzavírání smlouvy než se pak ukázalo).

No, co ti brání to zkusit? :D
Jestli posíláš do USA, doporučil bych REOL. Za pokus nic nedáš, ne?
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 5. 10. 2009 15:21

No riziko zamítnutí platby brokerem mi nestojí za to ušetřených 50-100 Kč (Financial broker zná a ví, že jde o exchange. V případě platby přes jinou společnost, kterou nezná po mě bude požadovat vysvětlení a možná doložení, že nejde o praní špinavých peněz. U Financial to po mě také broker jednou chtěl, ale stačilo se odkázat na již minulé platby a nechtěli už žádné dokumenty ). Navíc platby nejsou tak malé a časté, aby mě trápilo, jestli ušetřím 50-100Kč a nejsou ani tak velké aby mě trápilo, jestli mám o desetinku horší kurz někde jinde.
Plně mi postačuje, že kurz je o 0,3 lepší než v bance a místo 1500 platím 250 Kč. Možná, až zase budu posílat nějakou větší platbu, tak to prosonduju lépe.
Nemy_bobes
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka