Nový zákon o platebním styku

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 9. 2009 10:00

K nahlédnutí zde:

http://www.mvcr.cz/soubor/sb089-09-pdf.aspx

Je to tedy hustý materiál ke studiu, ale povinnost bank informovat majitele účtu výpisem ve frekvenci alespoň měsíční a zdarma, jsem tam nenašel. Kdo to najde je kanón :-))
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 9. 9. 2009 10:02

Je v tomto zákoně už povinnost připisovat platby do druhého dne?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 9. 2009 10:39

Ano, povinnost bank bude pripisovat platby na ucet v den clearingu.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 9. 9. 2009 12:31

Fakt? To platí od nového roku?
Že už by byla použitelná i ČSOB?
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 9. 9. 2009 12:55

snowboarder: To dokonce bude platit už od listopadu.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 9. 2009 13:11

Zase bych tolik nejasal - zlepseni bude, ale zalezi, co od toho budete ocekavat.

Platba musi byt pripsana ve stejny den, takze to nektere banky budou delat pri uzaverce v noci - tedy penize budou stejne pouzitelne az nasledujici den. Ocekavat, ze se budou vsechny banky chovat jako FIO, mBank, RB a dalsi, kde po clearingu muzete castku vybrat z bankomatu by bylo asi prilis optimisticke.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip893 9. 9. 2009 13:38

Uvidíme, jak se k tomu postaví třeba ČSOB. Jestli bude platby připisovat před 18 hodinou (což je termín, dokdy lze poslat peníze jinam ještě ten den), nebo až před půlnocí. V prvním případě to je skutečné D+1, v druhém případě D+1 na oko, faktické D+2.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 9. 2009 14:06

SocPredator píše:Je to tedy hustý materiál ke studiu, ale povinnost bank informovat majitele účtu výpisem ve frekvenci alespoň měsíční a zdarma, jsem tam nenašel.

Je to tady (analogicky je to jeste i dalsi paragraf)

§ 90

Informace plátci o platební transakci

(1) Poskytovatel plátce poskytne plátci způsobem
uvedeným v § 80 odst. 1 bez zbytečného odkladu po
odepsání částky platební transakce upravené rámcovou
smlouvou z platebního účtu plátce nebo po obdržení
platebního příkazu, jestliže se platební transakce nepro-
vádí z platebního účtu plátce, tyto informace:

....

(2) Strany se mohou dohodnout, že informace po-
dle odstavce 1 budou poskytovány nebo zpřístupňo-
vány plátci v pravidelných intervalech, které nesmějí
být delší než 1 měsíc, dohodnutým způsobem tak,
aby plátce mohl tyto informace ukládat a kopírovat
v nezměněném stavu
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 9. 2009 14:32

Díky, zdá se to složitější než jsem si myslel :-)
Co si tedy myslet o KB, když v novém sazebníku od 1.11. výpis z účtu nadále vesele zpoplatňuje, samozřejmě bez možnosti mít jej zdarma.

http://www.sazebnik-kb.cz/cs/sazebnik-a ... -sazebniky

Taková ČS to vyřešila daleko lépe.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 9. 9. 2009 15:27

Tady je jeste faktor novinarskeho opisovani a zjednodusovani. On to ve skutecnosti bude pouze vypis transakci s nalezitostmi uvadenymi v zakone, coz se muze lisit od toho, co se rozumi v soucasnosti "vypisem", kde se normalne uvadi napr. pravidelne mesicni poplatky za sluzby, pripsane uroky a hlavne zustatky.

Tyhle nalezitosti banka podle zakona uvadet mesicne nemusi (nebo jsem to tam nenasel).
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod snowboarder 9. 9. 2009 21:00

4honza: s takovou bankou já prostě ve svém portfoliu nikdy nepočítám, proto jsem odešel od ČSOB. mBank, ČS i GE Money připisují hned následující den, jinde nevím. U ČSOB mi tohle vadilo.
::: Vyzkoušejte aplikaci SuperFórum pro Android http://goo.gl/3OyV6 :::
snowboarder
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 9. 9. 2009 22:43

U Komerční banky je možnost používat internetový výpis a ten je zdarma. Já se vždycky přihlásím do internetového bankovnictví pátý až osmý den v měsíci a stáhnu si vypis za poslední měsíc ve formátu PDF a je to. měsíční poplatky za služby, připsané úroky a zůstatky tam jsou.
Co se týká připisování plateb KB, stalo se mně, že jsem posílal peníze v sobotu dopoledne a když platba stále neprobíhala, informoval jsem se na jejich lince a řekli mně, že to záleží na tom, kdy sjedou program a že to může být v krajním případě klidně i po půlnoci na pondělí.
Jinak v KB na Perfekt kontu aktualizují zůstatky vždy jednou za den po půlnoci, takže když někdo posílá jeden den více plateb, musí si to hlídat sám, využitelný zůstatek se nemění, dokud se nevyčerpá a platba potom neproběhne.
Já ale mám jen pár plateb měsíčně a tak mně to nijak nevadí.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 9. 2009 23:16

4honza píše:Tady je jeste faktor novinarskeho opisovani a zjednodusovani. On to ve skutecnosti bude pouze vypis transakci s nalezitostmi uvadenymi v zakone, coz se muze lisit od toho, co se rozumi v soucasnosti "vypisem", kde se normalne uvadi napr. pravidelne mesicni poplatky za sluzby, pripsane uroky a hlavne zustatky.

Tyhle nalezitosti banka podle zakona uvadet mesicne nemusi (nebo jsem to tam nenasel).


No já myslím, že banky se nebudou zatěžovat dalším druhem "papíru" a bude to prostě výpis z účtu :-)


radim33 píše:U Komerční banky je možnost používat internetový výpis a ten je zdarma.


Ne každý má tu možnost, ale přesto má účet ^^
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 10. 9. 2009 09:47

4honza : v tom §90 je sice stanovena lhůta "ne delší jak 1 měsíc", ale není tam uvedeno, že poskytovatel bude údaje zpřístupňovat "bezúplatně".
Takže jak to tedy. Byla to jen novinářská kachna nebo má opravdu banka zpřístupňovat informace o pohybech na účtu "bezúplatně" ?
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 10. 9. 2009 10:03

DoubleSix:
Ono je to opravdu psané velmi nesrozumitelným způsobem a je třeba tyhle zákony číst skoro celé. Tady doporučuji ke čtení

§ 77
Aniž je dotčena možnost dohodnout si úplatu
za platební službu, nesmějí si poskytovatel a uživatel
dohodnout úplatu za splnění povinností poskytovatele
podle této hlavy. To neplatí, jestliže tento zákon sta-
noví jinak a jestliže dohodnutá úplata je přiměřená a od-
povídá skutečným nákladům poskytovatele.

V případě § 89, § 90 a § 91, který je součástí této hlavy zákona, výše zmíněný případ neplatí, žádná možnost dohodnutí úplaty v zákoně není.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků