Kam s valutami (EUR, USD)?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod wombat88 2. 1. 2010 10:39

Dobrý den,

máte někdo nápad - návrh, kam v dnešní době uložit na SU, nebo TV pár set tisíc Kč ve valutách, zda-li v ČR, nebo mimo? Aktuálně to mám ve Fiu, kde TV klesl z 3,6% na 0,9%, což je imho zbytečné za takových podmínek u nich držet.

Díky
wombat88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2010 11:04

Můžeš vyzkoušet MPÚ http://www.mpu.cz/cs/urokove-sazby/ , ale dle mého názoru je vždy nejlepší mít účet v cizí měně v zemi, kde se danou měnou platí, minimálně z důvodu ceny bankovních převodů.

Ty musíš vědět, proč držíš valuty a co s nimi hodláš dělat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 2. 1. 2010 11:51

No, já ve Spaarkase v Německu to mám na Tagesgeld kontě a tam je 1,4%, min. vklad je 5000 EUR. Otázkou je, zda se to vyplatí kurzově. ČNB a spol. straší, že CZK posílí až na 24,50, což mě osobně přijde jako totální nesmysl vzhledem k našemu zadlužení a trendu a de facto kolapsu průmyslové výroby, která je jednostranně orientovaná na autoprůmysl. Ale na druhou stranu, tohle žídí ONI, tj. hoši, kteří určují co a kam jde, ne fundament :-/
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 1. 2010 12:00

Pokud vím, tak ČNB už před více než rokem stanovila rovnovážnou cenu 26,50 a od té doby se kurz pohybuje v poměrně úzkém pásu kolem této hodnoty. Kurz pod 25 Kč prorokují různí prognostici a spol. Ovšem to neznamená, že se nemůžou trefit.
Ono i státy EU se dost zadlužují (některé víc než ČR), takže je to klidně možné.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod memorix 2. 1. 2010 12:24

"Kolaps prumyslove vyroby" mi prijde jako ponekud prehnany. Ze by to vsechno tahly sluzby? Tezko.
Nase analyticke oddeleni predikuje 24.75-25.00 Kc. V lete si to povime.
memorix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 2. 1. 2010 12:54

PatrikChrz: Tuhle jsem mluvil s jedním maníkem z Patrie a ten mi říkal, že on osobně teď skupuje USD. Tak nevim, mě to přijde dost zvláštní, US ekonomice také 2x nevěřím, ale faktem je, že dotyčný není žádný chudák a obchody na burze a forexu už vydělal nemalý balík.

memorix: Jasně, že přeháním, ale Škodovka vykazuje prodeje jen díky šrotovnému v německu a otevřené fabrice v Číně, kde jsou její statisícové prodeje jen plivnutím do atlantiku, které všam v Evropě vypadá jako tsunami :-) A vaše analytické oddělení jen opisuje z ČNB. Pokud vím, nikdy nepřišli s něčím, co by bylo proti proudu a potvrdilo se.

Co se týká kurzu, jde o to, že pokud se nebude vyvíjet tam, kde ho chce mít %CNB, pak ČNB udělá vše pro to, aby se kurz vyvíjel podle ní. A takové masy peněz jen tak nějaká finanční skupina mít nebude, to by se musel stát extra průser, aby to ČNB nechala jít s tím, že by se trvání na predikci nevyplatilo.
Ale abychom se dostali zpět k tématu:
Aktuální úrok na Fio kontu je 1,6%, ve Spaarkase mám jen 1,4% a v EU jako takové bych lepší sazby asi moc nehledal. Osobně mám peníze v Německu pouze a jen proto, abych je měl mimo ČR, člověk nikdy neví, kdy se mu to bude hodit.
Vzhledem k očekávané volatilitě by se mohlo vyplatit počkat na dočasný propad kurzu a nakoupit EUR třeba za 25,10 a uložit do Němec a po vyhoupnutí kurzu na vyšší hodnoty převést zpět na CZK, ale to už můžeš rovnou obchodovat na forexu :-)
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 1. 2010 13:04

Ruprecht001: tebou avizovane uroky ve FIO se tykaji CZK, nikoliv USD/EUR :wink:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod outdoor1 5. 1. 2010 09:24

nejaky rozumny sporici ucet v EUR (pro Cecha)? spis do budoucna, az tento stat jednou definitivne padne, padne s nim i mena, tak aby nam z tech trocha nasporenych financi aspon neco zustalo... 8-)
outdoor1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 1. 2010 09:37

Když už, tak ale jedině v zahraničí. Vybíral bych mezi slovenskou Privatbankou a německou VR Bank Zittau (má i česky mluvící bankéře)
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ondrasz 5. 1. 2010 16:18

Ruprecht to je zajímavá úvaha s tím řízením kurzu ČNB, nicméně docela si pamatuji jak byla ČNB vyplesklá předloni začátkem září kdy byl kurz okolo 23CZK k Euru a nikdo včetně Tůmy nevěděl proč koruna tak závratně stoupá.
Jinak docela výstižný článek o obchodování s kurzy je zde:http://www.finmag.cz/clanek/15099/efektivnejsi-zhodnoceni-opravdu/.
Ondrasz
Diskutér

Odeslat příspěvekod capellen 15. 1. 2010 00:15

wombat88 píše:Dobrý den, máte někdo nápad - návrh, kam v dnešní době uložit na SU, nebo TV pár set tisíc Kč ve valutách, zda-li v ČR, nebo mimo? Aktuálně to mám ve Fiu, kde TV klesl z 3,6% na 0,9%, což je imho zbytečné za takových podmínek u nich držet.

Jak píše Patrik, smysluplné zhodnocení cizí měny při posilování CZK lze hledat jedině v zahraničí. V dnešní době mi ale monetární situace na celém světě připadá velice nestabilní, resp. v zločinných rukách spekulantů anebo stejně hamyžných vlád. Pokud si to můžeš dovolit (volné peníze nejsou určeny na spotřebu), investuj. Umění, zlato, pozemky, podnikání... V současné situaci peníze v bance ztrácejí hodnotu.
capellen
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vasil 11. 3. 2010 19:58

dnes jsem mel odpoledne volno tak využil to k založeni v LBBW http://www.lbbw.cz/cs/nasi-klienti/osob ... rech.shtml
Potrápil jsem slečnu otázkami , (musela volat zkušenejšim kolegům....)
Mne zajímalo vlastně jen par otázek a to na kolik přijdu peněz při vyberu. Pochopitelné - máji tam 1% od částky. Což znamená aby aspoň něco naběhlo tak z úrokem 1,25% to tam musí byt minimálně rok ))))).
Slečna byla docela vstřicna, vytiskla mne tabulku plateb. Děsně vypadajuci řádky
ODCHOZI ZAHRANICNI PLATBY--- 0,9%
PRICHOZI ZAHRANICNI----0,9%
a podobné.
Ale je tam jedna zajímavá položka a to
Platební příkaz v CZK z cizomenoveho úctu do jiné tuzemské banky---7Kc.!!! (jenom)
Upřesnil jsem ze banka nebere ZADNY poplatek za výměnu eur na koruny i při provedeni téhle operace.
Vasil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 11. 3. 2010 20:17

Trochu ti to tvoje nadšení zchladím :)
Takže 1) Platební příkaz v CZK z cizoměnového účtu do jiné tuzemské banky 7,-
Takže ano, platba z cizoměnového účtu do jiné české banky je za 7 Kč, ale pouze, pokud je platba v CZK !
Jinak jsou platby v cizí měně zúčtovány stejně jako platby zahraniční:
Odchozí zahraniční platby 0,9 % min. 500,- max. 2.200,- (papírové)
Odchozí zahraniční platby 0,9 % min. 350,- max. 2.000,- (přes IB)
Příchozí zahraniční platby 0,9 % min. 350,- max. 2.200,-

V porovnání s ostatními bankami má poměrně vysoké minimální poplatky a i ty maximální.
http://www.mesec.cz/clanky/jakymi-zpuso ... zahranici/
http://www.mesec.cz/clanky/jak-prijmout ... zahranici/

Navíc nemají ani zvýhodněné odchozí europlatby, ty se (na rozdíl od ostatních bank) účtují jako standardní zahraniční platby, příchozí stojí 200 Kč, což je opět nadprůměr. Zlatá FIO s 50 Kč za odchozí a 25 Kč za příchozí platbu a tuzemské platby v CZK zdarma.

Když vezmu, že přes devizovou společnost mám veškeré platby v EUR v rámci měnové unie (plus v PLN do Polska a v GBP do UK) zdarma,... :)

Jinak poplatek za výměnu deviz na CZK si, pokud vím, neúčtuje žádná banka v ČR. Poplatek se účtuje u valut, ale třeba směnárny si tento poplatek neúčtují ani u valut a ještě dostaneš lepší kurz.

Suma sumárum je LBBW pro platební operace v cizích měnách mimořádně nevhodná - i ve srovnání s velkými bankami.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod konstruktiwa 12. 3. 2010 12:44

Jak je to s danenim uroku kdyz ma cech konto u Spaarkase nebo VK bank zittau ?
konstruktiwa
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 3. 2010 15:20

No u běžného účtu v VR Bank Zittau je to jednoduché - žádný úrok tam není :D.

Jinak, pokud se nic nezměnilo, tak je Německo "napráší" českému FÚ a občan ve vlastním zájmu podá daňové přiznání.

http://www.penize.cz/49949-o-dane-z-uro ... it-nenecha
PatrikChrz
Administrátor

Další stránka