Navrácení chybně zaslaných peněz bankou

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Nneedd 24. 1. 2010 16:15

Zdravim,

v poslední době dost čtu tyto stránky, které mi dost pomohli nenaletět...

Stala se mi nepříjemná věc. Obchodní partner mi chtěl zaslat peníze, ale bohužel spletl kód banky a místo ČS poslal peníze do ČSOB. Ke vší smůle stejný účet v ČSOB byl a tedy je banka nevrátila automaticky. za ca 3 dny tedy můj obchodní přítel zažádal o navrácení. Dle pracovnice na přepážce to obyčejně trvá ca 7 dní. Bohužel po ca 3 týdnech furt nic. Rád bych zeptal, jaká jsou zde naše práva (banka nám prý nemůže říci ani jméno příjemce, pro jeho další kontakt) a zda můžem navrácen peněz nějak urychlit. Banka řiká, že prý o ty peníze přijít nemůžeme (mělo by to být prý i v zákoně). Stalo se to již někomu? Děkuji za Vaše rady
Nneedd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mikicz 24. 1. 2010 17:22

Nneedd: stalo, ale naštěstí z druhé strany. Jendou mi nějaký úřad poslal peníze 2x a úřednice pak volala, jestli bych byl tak laskav a poslal tu druhou platbu zpět. Podruhé jeden zákazník poslal peníze místo na kód banky 2010 na 2100 a ani nevím, jak nakonec dopadl.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 24. 1. 2010 22:32

To je vcelku běžná záležitost, stává se to každou chvilku, ale opravdu netuším, jestli je schopná to banka nějak vynutit.

Mně teď zákazník omylem poslal místo 7,5 tis. Kč v EUR částku 7,5 tis. EUR. Už to bude skoro měsíc, už týden žádná odpověď na mail. Nevím, jestli to mám ještě 1x upomínat...
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 25. 1. 2010 09:04

Me se to taktez stalo, ale z druhe strany. Banka mi poslala upozorneni se zduvodnenim, proc k tomu doslo a pozadala me, jestli penize vratim. Pokud ne, tak klient by to musel oznamit a banka by sdelila udaje az v ramci vysetrovani.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 25. 1. 2010 09:04

1. Pokud udělá obchodní partner chybu, je to především jeho chyba, vy můžete žádat své peníze dle předchozí dohody, je to samozřejmě jeho boj.

2. Pokud udělá chybu odesílatel, pak musí neprodleně kontaktovat odesílací banku, která kontaktuje cílovou banku - ČSOB a ta požádá majitele účtu o vrácení peněz. Je též možno doporučit, aby na stejný účet dotyčný zaslal drobnou platbu se zprávou pro příjemce, kde požádá o vrácení peněz.

3. Pokud se nic neděje (tj. příjemce peněz nereaguje, nic nevrátil), pak by měla vaše banka (v případě velké ochoty i cílová banka) na vaše požádání sdělit jméno majitele účtu odesílateli jako poškozené osobě.

4. Pak je nutné majitele účtu kontaktovat, požádat o vrácení peněz. Pokud nadále nebude spolupracovat, nezbývá než návštěva právní kanceláře a pokud jej ani komunikace od právníka nepřesvědčí, pak jít do občansko-právního sporu. Jestliže není ovšem částka vyšší než 5000 Kč, bude se jednat pouze o přestupek, takže soudní cestou to asi nepůjde.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hadna3 25. 1. 2010 11:36

Pokud je ten příjemce peněz nějaký sociální případ a ty peníze už na účtu nemá, tak se mu žádný trestný čin nebo přestupek neprokáže a je to opravdu jen občansko právní spor. Pokud není blbej, tak přece nepřizná, že ty prachy vybral úmyslně i když věděl, že jsou cizí a jsou mu zaslány omylem. Prostě je vybral a utratil omylem, protože si myslel, že jsou jeho a to nemůže být žádný přestupek ani trestný čin. Každý přece oprávněně předpokládá, že peníze, které má na svém účtě, jsou jeho. V občansko právním sporu se můžeš soudit ale klidně i o jednu korunu, částka nemusí být vyšší než 5000 Kč, otázka je, jestli ti to za to bude stát, protože důkazní prostředky si musíš obstarat sám a nebude je za tebe obstarávat ani policie a ani nikdo jiný, může se stát, že advokát tě bude stát víc, než by mohl tím soudním sporem získat, protože z toho, kdo nic nemá, žádnou náhradu nedostaneš.
hadna3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 1. 2010 12:02

To je teda dobrý právní bezvědomí... Co takhle neoprávněné obohacení, nic?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 25. 1. 2010 12:05

osobně:

Samozřejmě, že mu může soud prokázat trestný čin, ale musíš nejprve dotyčného kontaktovat, aby měl informaci, že peníze, které už utratil nejsou jeho. Pokud ty peníze nemá, tak se s poškozeným prostě dohodne na postupném splácení částky. Problém bude v případě sociálního případu, který má např. exekuci i na účet (to pak ještě stihne zabavit exekutor), protože kde nic není i smrt nebere.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 25. 1. 2010 12:26

hadna3 píše:Prostě je vybral a utratil omylem, protože si myslel, že jsou jeho a to nemůže být žádný přestupek ani trestný čin.


No, ono jde i o castku. Pokud je to par tisic, tak se da vzit, ze to prehlednul, ale kdyz ma na uctu zustatek do 10 tisic a najednou mu tam prijde 300 a on je vybere a utrati, tak tezko bude tvrdit, ze to bylo omylem.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 25. 1. 2010 12:54

Jinak v případě do 5tis Kč bude velký problém sehnat majitele účtu, protože banka nebude moc ochotná porušit bankovní tajemvství a dozvíte se, že informace sdělí jen orgánům v trestním řízení (Policii), tedy až poté co na PČR oznámíte podezření na spáchání trestného činu na neznámého pachatele. V případě škody do částky výše uvedené, to Policie opravdu šetřit nebude.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fikyyy 25. 1. 2010 18:49

nevi nekdo, jakej je limit ze zakona, do kdy se musi neopravneny penize vratit'?
fikyyy
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hadna3 25. 1. 2010 21:48

Žádný časový limit ze zákona neexistuje.

Tomáš Marný: O tom právním bezvědomí bych být tebou raději pomlčel, pojem "neoprávněné obohaceni" tresní zákoník nezná a nezná ho ani přestupkový zákon. "Neoprávněné obohacení" není samo o sobě trestným činem a ani přestupkem.
hadna3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 25. 1. 2010 22:35

Bezdůvodné by ti nestačilo, když jsi tak pünktlich na slovíčka? BTW reagoval jsem na tenhle tvůj nesmysl: "Pokud není blbej, tak přece nepřizná, že ty prachy vybral úmyslně i když věděl, že jsou cizí a jsou mu zaslány omylem."
Takže si zkus vygůgglit tohle, ty právnická nulo:
Vymáhání bezdůvodného obohacení je možné samozřejmě i soudní cestou, obvykle je poměrně lehce prokazatelné (zejména pokud spočívá v plnění z omylu) a důkazně nenáročné (s výjimkou složitějších obchodních věcí).

"Podezření ze spáchání trestného činu podvodu, dle ustanovení § 250, z. č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve kterém se v odstavci prvním uvádí: „Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou (tzn. alespoň 5.000,- Kč), bude potrestán....“
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod hadna3 25. 1. 2010 22:45

Jenže to vymáhání soudní cestou je myšleno vymáháním v občansko právním řízení a ne trestní řízení. A to je to, o čem tu celou dobu píšu, trestný čin nebo přestupek mu nelze prokázat, pokud se sám nepřízná k tomu, že jednal v úmyslu.

To samé se týká i "podvodu", aby to byl trestný čin, muselo by se pachateli prokázat, že úmyslně využil něčího omylu, k tomu by se musel defakto sám přiznat. Mimochodem zák. č. 140/1961 Sb. je již neplatný a byl nahrazen zákonem č. 40/2009 Sb. Je podivné, že taková "právnická nula", jako jsem já, to na rozdíl od tebe ví.
8-) 8-) 8-)
hadna3
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 1. 2010 07:51

Aha... Takže chudáci majitelé Edbusy (a další) vlastně sedí ve vazbě nevinně, protože se k ničemu nepřiznali a taky nepřiznají, že, protože to by proti nim byl jediný důkaz...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků