Metropolitní spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod drkarel 16. 6. 2013 13:38

Jo, znám advokáty (a není jich málo, např. zmiňovaný Sokol), kteří budou kauzu dělat za "success fee", jenže se musí jednat o zajímavou částku. Pro Sokola se obávám, že se jedná o minimálně sedmimístné sumy, ještě lépe, když je předmětem sporu tak 0,5 mld. Méně známí si vezmou i míň. Takže teoreticky Tě v případě neúspěchu nemusí stát advokát nic.

1 advokát za život - proč ne? Myslím, že většina ho za život nemusí potřebovat vůbec. Mimochodem, soudit se o pár tisíc "z principu" (ač já zrovna princip uznávám) se mi prostě nevyplatí - moje nervy a strávený čas má pro mne větší cenu. Ale to je každého věc.

Obesílat obmudsmany, čnb, vsz, msd se může zdát nesmyslné, ale nemůže to uškodit, je to zadarmo, a může to i pomoct. Rozhodně mi to připadá smysluplnější, než tu jen b(r)ečet. Jinak se mi zdá také podivné to načasování výplat. Po přečtení prohlášení VSZ, kde zmiňují, že ČNB zatím zřejmě považuje platební neschopnost za dočasnou, jsem si s tím spojil ty výplaty ... a třeba to byl záměrný krok MSD, aby oddálili nucenou správu a krach. Každopádně, z ČNB ještě nic nevypadlo, a domnívám se, že to je orgán, který má konat.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Matrix33 16. 6. 2013 13:44

To: drkarel

Tak pod tohle se můžu jen podepsat!
Samozřejmě, že pro pár tisíc nemá smysl se soudit. Osobně mám rozhodnou hranici tak 50.000,- ... a nebo když mě prostě šíleně naštvou, tak dávám v poměrně jistých kauzách žalobu i pro pár tisíc ... prostě jen z principu ....
Zkušenost mám takovou, že protistrana při podání žaloby pro pár tisíc zjistí, že takhle asi ne ... a většinou přijde s návrhem na domluvu ...
Matrix33
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 16. 6. 2013 13:45

Matrix33 píše:To: KAB01

Ono by spíš stálo za to požádat o výklad EU ... tj. jak to s tou směrnicí je vlastně myšleno ... a hned přitom je upozornit na to jak "efektivně" je směrnice tady v tuzemsku v kauze MSD vlastně naplňována. ;-] Asi by se tam podivili ...

No, tak s tímhle zcela souhlasím. To by totiž byla asi úplně nejlepší cesta, oni by si ti sociálisti na čr došlápli. :-) Hledal jsem na koho. Na komisi? Logicky to nikdo v agendě nemá. Nebyla tam nějaká Bulharka přes práva spotřebitelů? Jinak takovýto postup je ovšem přesně, cos zmiňoval - o všechno aby se postaral stát (zde nadstát).
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod valdez005 16. 6. 2013 14:16

filip893 píše:Osobne:

Problém velkých družstevních záložen je ten, že i kdyby jednotliví členové chtěli prosadit změny, nemají naprosto šanci. Vše se odvíjí od základního kapitálu a členského vkladu. Základní členský vklad je 100 Kč, drtivá většina členů už žádný další členský vklad nemá. Základní kapitál MSD podle posledních údajů činí 1 mld Kč. Takže hlasovací práva 99% členů odpovídají cca 1 promile hlasovacích práv. S tím prostě nic neprosadíš. Oficiálně struktura družstva, ve skutečnosti akciovka s několika anonymními akcionáři držící absolutní většinu.

Jenže v tom to právě je!! Víte někdo, kde se vzala ta miliarda a kdo ji tam vložil??! Ta miliarda ZK jsou právě ty naše vklady, které chtráci Jánský, Tureček a Zavřel přeměnili na "základní kapitál anonymních akcionářů". To je právě to co zřejmě vyšetřuje JUDr. Smetanová.

Dělali to údajně takto: Nabízeli vždy vyšší úrok než ostatní záložny aby získali co nejvíc vkladů do MSD. Protože vklady garantoval stát, nebyl pro MSD problém získat takto miliardy vkladů a stát se největší záložnou. Potom Jánský, Zavřel a Tureček za pomoci bílých koňů peníze nás družstevníků "půjčovali" na cca 10% p.a.novým firmičkám bez historie, které tajně sami zakládali, a tyto firmičky pak "půjčené peníze" dále "půjčili" zahraničním offshore firmám, které opět Jánský, Tureček a Zavřel tajně vlastnili. No a tyto firmy tyto peníze ( logicky už bez dohledu ČNB) převedli v zahraničních bankách do jiných zahraničních firem s těžko zjistitelnými vlastníky. A nakonec Jánský, Tureček a Zavřel takto přeměněné neboli vyprané peníze převedli zpět do MSD jako navýšení základního kapitálu "anonymních akcionářů" MSD. Protože platí, že čím vyšší je základní kapitál, tím více úvěrů může záložna odepsat jako nedobytných, tak hádejte dvakrát, které úvěry by brzy začalo MSD za nějakou dobu odepisovat jako nedobytné. Jinými slovy, MSD je jedno velké podvodné letadlo, které vklady družstevníků mění na kapitál anonymní "finanční skupiny" která je majitlem MSD. Jenže teď to prasklo, protože úřednikům ve FAU začaly být asi divný ty opakovaný převody do zahraničí a zpátky.

Ale můžeme si za to sami, že jsme je neprokoukli. Jánský, Tureček a Zavřel tvrdili, že i když vyplácí až 4,8 % úrok střadatelům, tak se jim to vyplatí, protože půjčují za 10%. Jenže kdo by si půjčoval miliardy na 10 % úrok? Pár desítek tisíc kaček na spotřebitelský úvěr snad, ale miliardy? Miliardy si půjčují velcí hráči a pro takové mají banky k dispozici miliardy za ani ne třetinový úrok! Známý pracuje jako účetní ve velkoobchodě s miliardovým obratem a tam běžně pracují s marží 7-10%. Banky jim půjčují za 2,15% a když by si měli půjčovat v MSD za 10% p.a. tak by tato úroková zátěž pohltila celou marži.

Takže báchorky Jánského a Turečka, že půjčují miliardy na 10% a mají přitom jen 2% klasifikovaných úvěrů, jsou naprostým nesmyslem.( http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/met ... me-udrzet/ )
Jenže my jsme jim všichni na ty báchorky skočili a teď to máme!! Budeme roky čekat až VSZ vše vyšetří, a teprva až ty tři vykuky usvědčí a strčí do basy, tak až pak nám začne stát vyplácet náhradu z FPV :-\
valdez005
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod digiking 16. 6. 2013 14:28

Konečně to někdo srozumitelně vysvětlil, díky valdez.. Jen nechápu, že kontrolní orgány na to přišly až tak pozdě.. :( A jinak bacha na ukládání peněz do šuplíku! :) http://www.novinky.cz/koktejl/304965-du ... rmiti.html
digiking
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Diskutující 16. 6. 2013 14:54

Ano, směrnice je evropská a ČR je vázána se jí držet. Pokud se tady těch 5+20 dnů nebude dodržovat, je třeba požádat o výklad. Vůči nám družstvo neplní závazky, SZ, které to nechává prošetřit samo připouští, že je to na hodně dlouho a pro ČNB to není důvod začít konat? Budeme léta rukojmí vyšetřujících institucí, abychom byli živoucí odstrašující příklad pro všechny, kteří by se v budoucnu ohlédli za úrokem vyšším jak 1,3% ?
Pak si vezměte z ČNB, která nás nechává na holičkách příklad, nikomu nic neplaťte, neplaťte daně, ať se stát spokojí s tím, že mu to dáte, až to VSZ vyšetří. Je to přece dočasné.
Jsem si jist, že na vás ten samý stát rychle pošle exekutora.
Pokud se nic nepohne, zeptejme se v Bruselu na to pojištění vkladů.
Diskutující
Diskutér

Odeslat příspěvekod Matrix33 16. 6. 2013 15:41

drkarel píše:No, tak s tímhle zcela souhlasím. To by totiž byla asi úplně nejlepší cesta, oni by si ti sociálisti na čr došlápli. :-) Hledal jsem na koho. Na komisi? Logicky to nikdo v agendě nemá. Nebyla tam nějaká Bulharka přes práva spotřebitelů? Jinak takovýto postup je ovšem přesně, cos zmiňoval - o všechno aby se postaral stát (zde nadstát).

Jasně ... ale tady účel světí prostředky! A poreferovat evropské komisi (samozřejmě s patřičným komentářem) jak jsou směrnice "naplňovány" by i mohlo přinést kýžený efekt!

-- 16. 6. 2013 15:52 --

valdez005 píše:Jenže v tom to právě je!! Víte někdo, kde se vzala ta miliarda a kdo ji tam vložil??! Ta miliarda ZK jsou právě ty naše vklady, které chtráci Jánský, Tureček a Zavřel přeměnili na "základní kapitál anonymních akcionářů". To je právě to co zřejmě vyšetřuje JUDr. Smetanová.

Podívej, to co tady právě píšeš je velice závažné obvinění. Netvrdím, klidně to tak mohlo být, ale také vůbec nemuselo.
A kdyby ta obviněn byla natolik vážná a průkazná ... tak jak to že na údajné "aktéry" nen dosud uvalena vazba? Není to proto, že se spíš jedná (v tom lepším případě) pouze o jakési domněnky? ... v tom horším ... to si domyslete sami?

V ČR jsou lidé krátka zvyklí většinou věci zjednodušovat .... myslí si že vědí ... tady je zlo (černé) a tady je dobro (bílé). Jenže o no se potom třeba ukáže, že ne černé a bílé ... ale černobílé. ;-] Vždy a všude rozhodují zájmy ... a ten který mívá zájem a je silnější, tak ten většinou vyhrává.

Absolutní spravedlnost neexistuje, takže je zbytečné se ji snažit hledat ...

-- 16. 6. 2013 15:55 --

Diskutující píše:Pak si vezměte z ČNB, která nás nechává na holičkách příklad, nikomu nic neplaťte, neplaťte daně, ať se stát spokojí s tím, že mu to dáte, až to VSZ vyšetří. Je to přece dočasné.
Jsem si jist, že na vás ten samý stát rychle pošle exekutora.
Pokud se nic nepohne, zeptejme se v Bruselu na to pojištění vkladů.

Zajímavé by bylo, kdyby několik tisíc lidí poslali doporučený dopis na svůj FÚ s návrhem zápočtu daní s "dočasně" zablokovanými vklady u MSD .... už jen ten humbuk kolem toho by musel vyvolat mediální bouři. :D ;-]
Matrix33
Diskutér

Odeslat příspěvekod zb233 16. 6. 2013 16:06

uplatňování práva evropské unie
http://ec.europa.eu/eu_law/your_rights/ ... cs.htm#top
poslat hromadnou stížnost,tak by se třeba něco pohlo??..je tam ke stažení i formulář pro podání stížnosti,...
zb233
Návštěvník

Odeslat příspěvekod gwendolin 16. 6. 2013 16:11

Jen jestli to teoreticky není tak, že zatím byly platby odeslány se zpožděním kratším než 1 měsíc - tedy jde o krátkodobé nevyplácení.
gwendolin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mobilmaniakkkk 16. 6. 2013 16:29

Stejně mi to celé přijde tak, že záložna narostla do moc velkých rozměrů a tudíž vyvolala pozornost. Kdyby měla málo členů, tak by se o ní tak nezajímali. Z vyjádření té paní ČNB co byla na čt24 to celé vyznělo jako pomsta a varování ostatním. Lidé - dejte si pozor na záložny, jinak se nedostanete k penězům. Jste družstevníci tak si za to můžete sami, máte si to dát do banky, tam se vám to nestane. Prostě, dělá to na mě dojem, že to má lidi od záložen odradit, zastrašit.
Mobilmaniakkkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 16. 6. 2013 16:57

Na mě to dělá od začátku přesně ten dojem, jak píše valdez. Může to být i jinak, ale proč za každou cenu hledat složitá vysvětlení, když toto je jednoduché a pravděpodobné.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod Matrix33 16. 6. 2013 17:04

zb233 píše:uplatňování práva evropské unie
http://ec.europa.eu/eu_law/your_rights/ ... cs.htm#top
poslat hromadnou stížnost,tak by se třeba něco pohlo??..je tam ke stažení i formulář pro podání stížnosti,...

Super odkaz ... co říkáte na to, že každý jeden z nás tam napíšeme? Až jim to tam přijde 100x ... tak si musí říct, že v té ČR se něco opravdu děje!

Posílám zítra ráno!
Matrix33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Diskutující 16. 6. 2013 19:39

Já píšu také a píšu i do ČNB a chci vyjádření, jak je to s tou dočasnou neschopností. Kdo o tom rozhoduje. Mám pojištěný vklad za nějakých podmínek a požaduji plnění. Mohlo by napsat více lidí.

-- 16. 6. 2013 19:39 --

Diskutující
Diskutér

Odeslat příspěvekod zb233 16. 6. 2013 19:43

vy jste již zadával korespondečně příkaz k úhradě po 19.5 a stále nic?to se týká i Metrixe??...
zb233
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ondrula 16. 6. 2013 19:52

Diskutující píše:Já píšu také a píšu i do ČNB a chci vyjádření, jak je to s tou dočasnou neschopností. Kdo o tom rozhoduje. Mám pojištěný vklad za nějakých podmínek a požaduji plnění. Mohlo by napsat více lidí.

-- 16. 6. 2013 19:39 --

Do ČNB ohledně téhož jsem psal už před týdnem, zatím se nikdo neozval, asi si s odpovědí moc neví rady...
ondrula
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka