Metropolitní spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Thom 21. 1. 2014 00:42

Několik málo set tisíc na krátko bych asi neřešil a dal na nějaký spořící účet a stavebko. Větší částku a na delší dobu těžko říct. Snad Artesa? Z hlavy teď nevím, kde jsou právě jaké podmínky..
Thom
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2014 08:16

Tak jsem to o víkendu probíral a vychází mi to plus mínus stejně - kolem 3 % u J&T, Evropsko-ruské a Equa na jedné straně a záložen Akcenta a Artesa.
Ta Akcenta mi vychází o chlup nejlépe, takže hlavní prachy dám asi tam, zbytek se uvidí. U J&T je ten Magnus club, ale nic použitelného jsem tam nenašel. Kdyby ten let baló
nem nebyl v Košicích, ale v Praze, tak by se o tom dalo uvažovat :)

Nebo mi něco uniklo? Nějaký jiný tip (jen pojištěné vklady na 2-3 roky).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod hongmi 21. 1. 2014 08:29

Myslis, ze dva az tri roky to nahoru nepujde?
hongmi
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 1. 2014 08:34

Tak na kratší období jsou výrazně horší úrokové sazby a na delší se mi to fixovat nechce, třeba budu ty peníze chtít na něco použít.

Podle mého názoru výrazně nahoru úrokové sazby z vkladů nepůjdou, pokud se na trhu neobjeví nějaká nová banka, která bude potřebovat nabrat vklady i klienty.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod melolontha 21. 1. 2014 09:59

JT Magnus klub je fakt nepoužitelný, ale kvůli jejich úrokovým sazbám jim to klidně opustím.
melolontha
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 21. 1. 2014 10:15

Vidím, že peníze z MSD ještě nejsou doma, a někteří s nimi už teď hrají ruletu. Systém přesouvání miliard z jedné záložny do druhé s tím, že to zaplatí někdo jiný byl sice pro pár lidí výhodný, ale dlouhodobě je neudržitelný.

Doporučuji si přečíst dva rozhovory s šéfkou FPV R. Kadlecovou, jsou opravdu zajímavé.

:arrow: http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-redi ... oakcie_neh
:arrow: http://www.penize.cz/druzstevni-zalozny ... a-vycistit

Vyplývá z nich, že některá zde prezentovaná dogmata neplatí.

Kampeličky jsou bezpečnější než banky, protože FPV má na výplatu všech kampeliček.
Není to pravda, odliv peněz z FPV díky MSD a současně nárůst depozit v ostatních kampeličkách toto vyvrací. Další průšvih by už FPV jen tak nevyžehlil.

Pojištění vkladů je neměnné a vychází z Evropské legislativy
No je vidět, že doposud byl systém benevolentní, teď se hledá způsob, jak najít prostor pro snížení vkladů u rizikovějších institucí. Jako to že na Slovenskou nejsou pojištěné vklady u místních peněžních družstvech?

Další věcí je, že sice pojištění může být zachováno, ale případné výplaty následně zdaněny. Klidně může být přijat zákon ve smyslu, kdo za posledních 5 let se nechal vyplácet x krát z FPV, tomu budou při další výplatě prostředky zdaněny.

Určitě tu bude tlak i na posílení družstevního charakteru těchto institucí. Dnešní praxe, kdy členský vklad je jedna koruna, člen ničím neručí je prostě neudržitelný. Už jsou první náznaky na zavedení minimální výše členského vkladu a hlavně poměru mezi členským vkladem, dalším členským vkladem a klasickým vkladem. Tedy spořit miliony v záložně jen při patřičném podílení se na základním kapitálu záložny. A na tohle žádný zákaz retroaktivity platit podle mne nebude.

Takže je zřejmé, že doba rozhodování se kam uložit peníze jen podle úrokové sazby a kdyby něco, tak FPV je u konce. Kdyby nic jiného, tak vstupem do další záložny na sebe beru riziko dalších závazků v podobě nuceného navýšení členského vkladu, které v budoucnu může nastat.

Třeba taková Akcenta, která už druhé čtvrtletí po sobě vykazuje kapitálovou přiměřenost pod 9% je horkým kandidátem na takovéto opatření.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod lumídek 21. 1. 2014 10:21

Nitky MSD a dalších kauz včetně kauzy Davida Ratha se podle HN údajně sbíhají do vily v Táborské 32 v Praze-Říčanech:

http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-6156881 ... mi-kauzami
http://regiony.kurzy.cz/ricany-okres-pr ... a/1148-32/
http://rejstrik.finance.cz/adresa/rican ... 148-25101/
https://www.google.com/maps/preview#!q= ... 6403&fid=5

Sídlí tam také České spořitelní družstvo:

http://www.bankovnipoplatky.com/druzste ... -8337.html

Mimochodem insolvenční správce Ivo Hala požaduje rychlé projednání odvolání proti insolvenci, kterou podala Smetanová a spol.

https://isir.justice.cz:8443/isir_ws/do ... t=10437056

Tvrdí, že nesplácené úvěry jsou nyní již na 92 procent a že je to v důsledku právní nejistoty ohledně toho, komu se mají splácet apod. Dost tomu věřím. Většinu té díry kolem 10 miliard vytvořily státní orgány.
lumídek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ski1961 21. 1. 2014 12:07

No jsem zvědavý, jak to bude od toho 27.1. fungovat. Dnes jsem volal na velkou pobočku České spořitelny v mém okresním městě a zde vůbec zatím neví, že by měli od 27.1. něco vyplácet.
ski1961
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 21. 1. 2014 14:17

V insolvenčním rejstříku se objevily první přihlášky do řízení, včetně těch o úrok z prodlení. Takže můžete hledat insporaci tam - "obšlehnout" to ;)

-- 21. 1. 2014 14:19 --

Mimochodem, doporučuji se podívat na příhlášku Kozelky (či tak nějak), je to právník, tak to by bylo, aby to měl špatně.
lopatickaCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod Peťo6 21. 1. 2014 14:41

Tam je to ale iné v tom, že nepočítajú s výplatou z Fondu pojištění. My, čo by sme chceli len úrok z prodlení, tak by sme mali mať výšku jistiny 0 Kč a žiadať len príslušentsvo - úrok z prodlení. Takisto v týchto prihláškach neni napísané, za aké obdobie úrok je - to že je vypočítaný podla zákona vieme..
Peťo6
Diskutér

Odeslat příspěvekod lopatickaCZ 21. 1. 2014 14:47

Tak úrok z prodlení snad máte vypočtený od finančního arbitra, ne?
lopatickaCZ
Diskutér

Odeslat příspěvekod Peťo6 21. 1. 2014 15:18

Nemáme konkrétne číslo, keďže je to do dňa prevedenia platobného príkazu. Platobný príkaz ale prevedený nikdy nebol, lebo MSD medzitým skrachovalo. Ja si úrok vypočítať viem, v tom neni problém, našiel som, že v takýchto prípadoch sa to počíta do dňa vyhlásenia konkurzu - snáď niekto potvrdí alebo vyvráti.

Dával som už na mesec.cz to, jak by som vyplnil prihlášku ja, snáď tam napíšu ešte nejakí ďalší ludia so svojimi nápadmi..
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=4 ... n#msg27886
Peťo6
Diskutér

Odeslat příspěvekod lumídek 21. 1. 2014 16:59

Můžete se podívat, jak byla zpracována moje přihláška úroků z prodlení (měsíc otálení v meziprostoru s 750 000 Kč) – asi 4000 Kč – a ničeho jiného na

https://isir.justice.cz/isir/ueu/eviden ... 6926499154

Oddíl P, přihlášky, hledejte mé jméno Luboš Motl. Už před insolvencí mi MSD uznalo tenhle úrok, takže jsem použil jejich čísla, naskenoval (vyfotil digi fotoaparátem) dokumenty od MSD, kde to uznávají, a poslal to s tou přihláškou, která je výše, datovou schránkou na Městský soud Praha ve Spálené.

Nebudu se moc rozepisovat, protože nejspíše nedostanu ani haléř.
lumídek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OstapB 21. 1. 2014 17:19

filip893 píše:Takže je zřejmé, že doba rozhodování se kam uložit peníze jen podle úrokové sazby a kdyby něco, tak FPV je u konce. Kdyby nic jiného, tak vstupem do další záložny na sebe beru riziko dalších závazků v podobě nuceného navýšení členského vkladu, které v budoucnu může nastat.

V zásadě s tebou souhlasím, že se pojištění u družstev sníží, nevidím v tom problém (jenom podotknu, že na tom, že FPV někomu vyplácí něco za MSD, není naprosto nic nemorálního - bavme se o tom, až průsery družstev dosáhnou aspoň řádově částky, kterou stála sanace IPB). Tenhle odstavec, co jsi vyplodil, je ale ukrutnej nesmysl. Pokud teď vstoupím do nějakého družstva za nějakých podmínek (třeba vklad 1 Kč a 100% pojištění vkladů do 100 000 EUR), pak pro vklad, který si tam dám za doby platnosti těch podmínek, ani stát nemá právo ty podmínky svévolně změnit. Opačný postup by bez nejmenších pochyb odporoval právnímu státu (namátkový příklad: rozhodnutí ÚS o zpětném zdanění státní podpory ke stavebku, přičemž to, o čem se bavíme tady, by bylo o několik levelů brutálnější).

Jakékoliv snížení pojištění vkladů/minimální členský poplatek/povinný přívklad do kapitálu apod. se může týkat jedině situace, kdy si po jejich zavedení budu chtít u daného družstva udělat další termínovaný vklad. V případě spořicího účtu by při změnách podmínek nepochybně musela být stanovená lhůta pro výběr peněz z něj za starých podmínek. Prostě nemůžou ze dne na den bez možnosti dotčeného člověka reagovat snížit pojištění třeba na 90%.
OstapB
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 21. 1. 2014 17:31

ski1961 píše:No jsem zvědavý, jak to bude od toho 27.1. fungovat. Dnes jsem volal na velkou pobočku České spořitelny v mém okresním městě a zde vůbec zatím neví, že by měli od 27.1. něco vyplácet.

Neboj, v patek jim prijde vsem meil s inštrukcema :-)

-- 21. 1. 2014 16:44 --

A uz mate jasno, v jakem poradi se uspokojuji pohledavky?

A co je to za vymysl, ze dluznici nevedi kam / komu splacet? Doufam, ze jim to Hala pekne osoli i s smluvni pokutou a urokem z prodleni - je tohle normalni? Davaji to alespon do notarske uschovy?
Anebo si snad mysli, ze to splacet nemuseji? To jiste ne.

-- 21. 1. 2014 16:53 --

filip893: z tveho textu mi plyne, ze az to daji do sporky a ta krachne, tak bys chtel, aby o to prisli, protoze uz jedno plneni z FPV cerpali :-)

Hele nemohu sice napsat, ze tenhle system se stuj co stuj zhrouti, protoze by po me sli, ale...

Faktem ovsem je, ze druzstevnictvi vs. 15K ovecek je zkratka nesmysl a zneuziti a jde tu o selhani vsech dotcenych organu. CNB mela velmi aktivne uz pri 5000 iniciovat zmenu zakona, at uz by to byl jakykoliv workarround...

Oni to umeji dost dobre, viz jak odstrelili "male banky" a kdo prosvihl zakon, skoncil (viz treba smenarna REOL).
vpe
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka