Která Platební/Kreditní Karta má nyní nejlepší devizový kurz

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DoubleSix 13. 5. 2010 08:00

S474N píše:PatrikChrz: taky ono kdyz to porovnavas vuci mBank, tak je jasne, ze ty uspory jsou zajimave. Docela by me zajimalo, jak moc "spatne" jsou vuci VISA kreditce od RB.
Dal jsem si tu práci a porovnal kurzy bank. Tady je tabulka:
Kurz - devizy (28.4.2010). Kurz ČNB byl 25,57.
nákup; střed; prodej
ČS - 25,178; 25,640; 26,102
ČSOB - 25,156; 25,617; 26,078
KB - 25,024; 25,480; 25,936
GE - 25,013; 25,510; 26,007
RB - 25,158; 25,606; 26,054
UCB - 25,063; 25,510; 25,956
LBBW - 25,152; - ; 26,048
VB - 25,154; 25,602; 26,050
Citi - 25,293; - ; 25,907

Je vidět, že UCB má opravdu dobré kurzy a že ČSOB není žádná perla :-) Je zajímavé, že Volksbank ač užívá karty ČSOB má jiný (lepší) kurz.
Překvapila i KB a GE. :tleskani
Nejhorší je ČS, jaké překvapení :-)
Naposledy upravil DoubleSix dne 13. 5. 2010 08:22, celkově upraveno 1
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 5. 2010 08:09

DoubleSix: pozor, ne všechny banky musí zúčtovávat platby na kartách dle svých kurzů deviza prodej, ty mohou používat třeba jen na bankovní převody.
Podle mého názoru to bude i případ Volksbank, kde platba kartou bude zúčtována podle podmínek ČSOB a mezinárodní převod dle vlastního kurzu.

Obdobně to platí pro Citi, která rovněž neúčtuje platbu kartou dle svého devizového účtu ale jako 2 % přirážku ke kurzu účtovaném karetní společností.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ruprecht001 13. 5. 2010 08:14

Ještě kdybys dal aktuální kurz v ten den v ČNB, nebo někde, aby bylo srovnání zda se to rentuje, nebo ne. Takhle je ta informace dobrá jen pro tebe, který to ví, ale ostatní je na prd :-( protože, kdo bude dohledávat, jaké kurzy ten den jinde???
Ruprecht001
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 13. 5. 2010 08:22

Ruprecht : kurz ČNB byl 25,57

Patrik : Citi používá kurz CitiBank střed +2 % (viz jejich sazebník)
Kartu Volksbank nemám, tek to nemohu zjistit a na jejich stránkách se nepíše, jaký kurz devizy prodej používají, jestli svůj nebo ČSOB.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 13. 5. 2010 08:49

Patriku, tak to možná bude i problém karet Banco popolare, protože ty mají karty ČSOB. Jinak absolutně mezi špičkou při kurzech.

Např. dnes:
Banco popolare : 25.593
ČSOB: 25.848
Spořka: 25.878
UCB: 25.926
mBank: 26.025

-- 13. 5. 2010 09:10 --

A jaké kurzy se používají na karty Home Credit? Mají zajímavé kreditky
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 13. 5. 2010 11:08

A ted je rec o Axa karte od Axa banky anebo k Axa pojisteni?

Nejak zmizel prispevek na ktery jsem reagoval, kdopak to tu radi?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Bond2 10. 2. 2012 16:26

EQUA BANK se opravdu zlepšila :shock: . Tady je jako 2. nejlepší banka: devizy prodej http://www.kurzy.cz/kurzy-men/nejlepsi-kurzy/nr/EUR-euro/D-10.2.2012-Ordb-2-Ord-1-Z--s-/. Do zahraničí tedy beru už jen 2 karty - AXA a EQUA ;-)
Bond2
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 10. 2. 2012 16:30

No to by byla bomba, zvláště při poplatku za výběr z bankomatu jen 9 Kč. Teď ještě aby stejným kurzem zúčtovávala i platby na kartě. Ale jestli to platí jen pro EUR (a zbytek bude dělat přes zúčtovací měnu), tak mi je to stejně na houby, protože většinou platím v jiných měnách.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4honza 10. 2. 2012 16:43

Důležité v tomto případě je sledovat spread (rozdíl nákup a prodej valuty/devizy), poněvadž banky aktualizují kurzy v různých časech, a pak to jde těžko porovnávat, když se kurzy hýbou trochu více.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod quino 2. 1. 2013 20:53

Po loňském "diletantském" fungování na dovolené s platební kartou bych letos rád vyrazil lépe připraven. Z diskuzí a článků jsem vyčetl, že velmi dobře při placení kartou v zahraničí vychází Axa karta ke spořicímu účtu. Přečetl jsem si obchodní podmínky pro platby v cizí měně a zjistil, že se v bodu konverze měn shodují s obchodními podmínkami kreditní karty Axa klubu. Tuto kartu už doma máme, a tak se chci jen ujistit, že ani s ní při placení v zahraničí neudělám chybu.

Axa - Visa Electron (debetní)
"Karetní transakce realizované v jiné měně než je měna Účtu, na vrub kterého jsou zúčtovány, jsou přepočítávány kurzem kartové asociace VISA, dostupným na internetových stránkách této asociace http://www.visaeurope.com, aktuálním v době zpracování Karetní transakce."

AXA klub - Visa (kreditní)
"Pokud je kartou Visa provedena transakce v cizí měně, provede asociace Visa přepočet transakce vlastním kurzem platným v okamžiku provedení transakce do měny CZK."

Zároveň jsem však narazil na nové obchodní podmínky Unicredit Bank (vydavatel kreditní karty Axa klubu), platné od dubna 2013, ve kterých je zmíněn "možný" poplatek za konverzi měn. Chtěl jsem se zeptat, jestli se dá zjistit, kdy tento poplatek bude účtován, a hlavně jestli nové obchodní podmínky automaticky platí i pro již vydané karty.

Unicredit Bank (kreditní karty)
"Transakce provedené kreditní kartou VISA/MasterCard v cizí měně jsou převáděny vždy do měny Kč. V den uskutečnění transakce provede příslušná kartová asociace přepočet částky transakce vlastním kurzem do měny Kč. U kreditních karet VISA může být při přepočtu použit kurz zahrnující poplatek spojený s konverzí měn uplatňovaný kartovou asociací Visa."
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 1. 2013 21:43

V případě KK UCB AXA CLUB nebyla nikdy konverze měn realizována čistým kurzem karetní asociace (VISA), ale vždy tam byla nějaká přirážka v závislosti na měně, leč v obchodních podmínkách měli uvedeno něco jiného, takže je vlastně ve vydání posledních opravili na takové, aby je sami neporušovali. U jejich jiných KK (např. MC AGIP) jsou kurzy možná kurzy přepočítávany karetní asociací (nemám, takže nemohu srovnat), ale u KK VISA určitě ne.
Každopádně touto kartou jsem ale zkoušel platit pouze v EUR (kde byl kurz horší o cca 1 - 1,5 % vůči kurzu VISA) a USD (kde byl kurz horší kolem 0,5 % vůči kurzu VISA), takže s uvážením, že vrací 1 % to není na placení v zahraničí úplně špatná karta (ačkoliv pro platby v EUR na debetku AXA nemá, pro platby v USD může být s vratkou dokonce výhodnější).
Z kreditních karet vycházejí na zahraniční transakce nejlépe asi Cetelem (má zpoplatněné vedení) a RB (KK EASY není zpoplatněna, ale nevrací, KK STYLE vrací 1 - 2 % v závislosti na obratu, je zpoplatněna, ale první rokem zdarma) - všechny jsou MasterCard.

-- 2. 1. 2013 21:03 --

Jenom pro porovnání 2 transakce, kurzy VISA převzaty z http://www.visaeurope.com/en/cardholder ... rates.aspx dle dat zaúčtování, které nejsou na screenshotech uvedeny:

Transakce v EUR zaúčtovaná 9.10. - kurz UCB VISA AXA CLUB 25,36 Kč/EUR a kurz VISA 25,046869 Kč/EUR (kurz KK AXA horší o 1,25 %)
Obrázek
Transakce v USD zaúčtovaná 29.10. - kurz UCB VISA AXA CLUB 19,36 Kč/USD a kurz VISA 19,262998 Kč/USD (kurz KK AXA horší o 0,5 %)
Obrázek
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod quino 2. 1. 2013 22:06

Díky za informace. Bude se jednat převážně o EUR, možná i GBP. Zkusím to propočítat podle předchozích dovolených a uvidím, jestli bude rozdíl stát za zakládání nové karty.
Dají se ty přirážky, resp. poplatky zjistit dopředu nebo při placení?
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 1. 2013 22:17

Nelze je zjistit dopředu, ale empiricky vzato se lze pravděpodobně vyjádřit, že by mohly být konstantní (uživatel filip893 tady na fóru odpozoroval, že v případě EUR jde o 1,25 % k čistému kurzu VISA, což se shoduje i s mými pozorováními, akorát se mi zdalo, že kolíšou více mezi 1 - 1,5 %, ale možná jsem akorát špatně kontroloval datum zaúčtování a platbu kontroloval dle data transakce; v USD se zatím jeví, že kurz je horší o 0,5 %; v GBP jsem bohužel platit nezkoušel, tak nedokážu říct jak si vede tam).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod quino 2. 1. 2013 22:23

OK, zkusím ještě zajít přímo do UCB, uvidím, jak se popasují s mým dotazem.
quino
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 1. 2013 22:33

Rozhodně zkus, případně se pak ozvi jak se vyjádřili. Já jsem již taky přemýšlel nad tím, že bych se jich zeptal proč nedodržují vlastní obchodní podmínky, ale s vidinou nejistého výsledku jsem akorát postřehl, že budou vstupovat do platnosti nové podmínky, kde je zmíněná dodatečná magická věta "U kreditních karet VISA může být při přepočtu použit kurz zahrnující poplatek spojený s konverzí měn uplatňovaný kartovou asociací Visa."
fremantle
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka