Equa bank (od 14. 11. 2022 sloučeno s Raiffeisenbankou)

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xtonda 9. 11. 2018 18:57

losalamos píše:Protože mně to dělá na více počítačích v Chrome, potřebuji zjistit, zda jste na tom někdo také tak. Nebo zda opouštíte po odhlášení web Equa bez problémů.

U mě taktéž, Firefox po odhlášení v pohodě zavřu, Iron (odnož Chromu) tam hodí ten dialog, který je potřeba odkliknout.

-- 9. 11. 2018 20:02 --

vlaju píše:Ono dost někdy trvá například i to, než si třeba v IB banka ošetří, aby se nenabízelo uložení hesla hned při přihlášení.

Tak mě naopak neskutečně vytáčí, když se se někdo pokouší rozhodovat, které heslo si smím a které nesmím uložit, třeba v Creditas před časem způsobili, že políčko pro login nenabízí uložené přihlašovací údaje. Heslo mám uložené z dřívějška a lze přes kontextové menu vyplnit, ale ten login prostě musím vyťukat.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod alfas123 10. 11. 2018 05:47

Equa je len taky doplnok, poznam ludi, ktori to chceli pouzivat ako jediny ucet a rychlo ich to preslo. Zas poznam ludi, ktori im platia za tu zlatu kartu ;-)
Pred nejakou dobou, ked som este nevedel o TW a revolut, som mal dostat nejake Ecka zo zahranicia. No a dost ma prekvapilo, ze mi niekto volal a pytal sa rozne otazky a ze to dava kolegom a snad peniaze pripisu do dvoch dni. Pripisali, nastastie, ale dostala ma ta ich inkvizicia. Potom som im volal, ze by som rad individualny kurz. Nezaujem. Ze kurz sa dozviem, az ked zadam a odoslem prikaz.To su fakt sluzby.
Zas maju multimenu... ale nevedia pracovat s hotovostou.
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod bodyczech 10. 11. 2018 13:37

Safari tu hloupou hlášku hází také a je nutné ji odkliknout pro pokračování v prohlížení netu.
bodyczech
Nadšenec

Odeslat příspěvekod alfas123 10. 11. 2018 16:08

+1
alfas123
Nadšenec

Odeslat příspěvekod drkarel 11. 11. 2018 05:41

drkarel píše:Tak já přidám "zajímavost".

Máme u Equa s manželkou účty, věděli jsme, že v dnešních (9.11.) ranních hodinách na účty dorazí peníze, a proto jsme již včera (8.11.) každý zadal na dnešek příkaz k úhradě do jiné banky se splatností 9.11. Po autorizaci příkazu se oběma zobrazila hláška o tom, že na účtu není dostatek prostředků a příkaz bude proveden, až dostatek prostředků bude.

Zatímco u mne vše proběhlo dle očekávání – platba se provedla, když prostředky dorazily (nevím, někdy kolem 7. hodiny?), a někdy kolem 5. hodiny byl příkaz v čekárně (ještě nebyly prostředky), ve stejné situaci u manželky již kolem té 5. hodiny byl příkaz neprovedený z důvodu nedostatku prostředků a musel se zadávat znovu (poté již proběhl tak, jak měl – zařadil se do čekárny a počkal na prostředky). Kdybych to ráno nekontroloval, byl bych dost nas...překvapenej.


Mě z těch infolinek klepne. Taky se Vám stává (mně tedy vždy), že odpovídají na úplně jinou otázku, než jsou tázáni, nebo se to stává jen mně, protože jsem dement a neumím naformulovat otázku? Co myslíte, že mi řekli k výše uvedenému problému? Velmi překvapivě, že příkaz byl zrušen pro nedostatek prostředků na účtu.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 11. 11. 2018 06:00

Tak když to zkoušíš zadávat na hranici možného? Se pak nediv. V některých bankách by ti ještě poslali postupu avízo o nepovedené plyne a nauctovali poplatek 30 Kč.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 11. 11. 2018 07:23

Zkouším to, co je možné (v minulosti jsem to několikrát na svém účtu již provedl). To ale neznamená, že na to 100% spoléhám. Jak vidíš, ještě jsem to kontroloval. A tedy nevím, podstata problému je v tom, že se dva různé účty u stejného bankovního ústavu ve stejné situaci chovají různě (to by asi nemělo být, pokud by to nespočívalo v nastavení majitelem účtu). A hroutím se spíš z infolinky, než z tohoto. :)

A důvodem toho zkoušení je, že žena není celý den na PC, takže nemůže čekat, až se příkaz z jiného ústavu zaúčtuje, aby pak ještě stihla odeslat v režimu D+0 - následuje víkend a prachy by zbytečně ležely v Equa prakticky neúročené, a bez ženy (autorizační SMS) já ten příkaz nezadám (Equa nemá možnost disponenta). Ale ano, nejde o život. :)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 11. 11. 2018 07:33

Equa účet používá moje mamka (v důchodu) a platby jí tam často pomáhám zadávat, takže mohu myslím fundovaně reagovat.
U Equa, pokud v okamžiku realizace příkazu není dost peněz, je tento zrušen, to infolinka nelhala. "Problém" (pro ty co to neznají, jinak to problém není) u Equa je v tom čase realizace: příkazy zadané v systému s budoucí splatností (tedy jak trvalé, tak jednorázové zadané o den a víc dříve, nebo v předchozím dni po uzavření účetních systémů) se provedou pokaždé v jiný čas, a to často dost odlišný. Tedy čas realizace nelze ani moc odhadovat, není ani pravidelný (kromě jednorázových příkazů zadaných se splatností dne zadání, ty jsou odúčtovány do pár vteřin). Mamka má třeba u Equa 4 trvalé příkazy a často se neprovedou naráz, jak by člověk čekal. Ale třeba dva hned po sobě kolem 6h ranní, pak jeden kolem 7h a poslední až kolem 10h (emaily se změnou zůstatku chodí celkem spolehlivě dost brzy po provedení změny, tedy to lze i dle nich sledovat). Tyto časy jsou navíc pokaždé jiné. Systém Equa to asi v noci před splatností nějak dělí do dávek tak, aby nebyla jedna dávka výrazně větší (a víc tedy zpomalující systém) než ty ostatní. Běžnému klientovi tato vlastnost nevadí, příjemce platbu dostane D+0, ať už odejde v 6 nebo v 10h. Ale ten kdo nemá dost peněz na účtu na pokrytí jedné či více plateb a takových budoucích plateb má víc, tak neví, který se provede (vejde se do zůstatku v jeho čase realizace) a který odmítne. Tím se vysvětluje i odlišnost u účtu tvého a manželky: u jednoho zkrátka byl příkaz v dávce časově až po přijetí platby na jeho pokrytí, v druhém případě nikoliv. Rada jednoduchá: mít dost peněz na účtu na pokrytí těchto plánovaných plateb je třeba už večer před dnem splatnosti.

Tato vlastnost mi ale nepřijde nijak vzácná: třeba u účtu Poštovní spořitelny (můj hlavní kvůli hypo) se trvalé příkazy sice provedou všechny naráz, ale také pokaždé v jiný čas: někdy už v 0:30, jindy kolem 2:00, jindy až mezi 4-6h ranní... A jednorázové příkazy s budoucí splatností se zpravidla provedou několik minut až hodinu před těmi trvalými (výjimečně po nich, ale zkrátka v jiném časovém okně než TP).
Naposledy upravil minarjo dne 11. 11. 2018 07:56, celkově upraveno 2
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 11. 11. 2018 07:46

Minarjo, na to jsem se infolinky ale neptal (ani mi to takto neodpověděla), to jsem v IB viděl. Problém je, že na jednom účtu se příkaz zrušil a na druhém účtu v úplně totožné situaci příkaz normálně počkal, až druhý den přišly prachy. (Což Ty asi částečně vysvětluješ, ale je to podivné, chování by mělo být předvídatelné a pro všechny účty stejné.)

U Poštovky toto dělám běžně každý měsíc a ještě nikdy se mi příkaz nezrušil a vždy počkal s provedením na příchod prostředků z jiného ústavu. Taky u ní dělám běžně, že ráno zadám příkaz, a teprve pak jdu do bankomatu a vložím tam prostředky. Takže "chyba" asi není ani tak v tom, že příkazy se mají tendenci provést v jiný čas, ale v tom, že systém příkaz pak zruší místo, aby ho odložil do další dávky a zrušil až na konci dne (některé banky se snaží příkaz provést i další den/dny).
Naposledy upravil drkarel dne 11. 11. 2018 07:56, celkově upraveno 1
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod minarjo 11. 11. 2018 07:53

@drkarel:
Ale já ti dobře rozumím, popisuji chování účtu, jak je běžné. Ta funkce u JPÚ "počkání do druhého dne" není u Equa nijak garantovaná, to bylo spíše "štěstí". To bude asi obdoba toho, jak některé banky převod D+0 do určitého času (třeba pozdějšího než konkurence) sice umí, ale negarantují to, tedy spoléhat se na to nelze.
Standardně by měl být ten jednorázový Equa příkaz zrušen, když v čase realizace na něj peníze nebyly. Třeba ale se časem dočkáme garantované změny.

-- 11. 11. 2018 09:01 --

Ještě k posunům dne splatnosti: to není chyba, každá banka má tyto parametry nastaveny zcela jinak. Doporučuji tento článek z Měšce:
https://www.mesec.cz/clanky/na-uctu-chy ... s-platbou/
Je sice skoro 3 roky starý, ale moc se toho za tu dobu nejspíš nezměnilo. Dle něho by Equa měla u JPÚ čekat "do konce pracovního dne", u TPÚ nečeká vůbec, jak jsem popisoval výše. Tedy určitě ne až do dalšího dne. Fakt tedy spíše štěstí, pokud nějaký příkaz počká až do dalšího rána.
A například výše zmíněná ČSOB/PS tedy u obou typů příkazů čeká max. 2 pracovní dny.
minarjo
Inventář

Odeslat příspěvekod Santo 12. 11. 2018 00:01

Tak ten problém s Chromem je u mě ještě horší. Po odhlášení z IB a pokusu o zavření Chromu se zobrazí ta přiblblá hláška potvrzující odchod ze stránky. Ale ještě k tomu někdy když zadám odchozí platbu a kliknu na tlačítko "Poslat autorizační SMS" (nebo tak nějak), objeví se nahoře okénko s hláškou, že je požadován odchod ze stránky. Takže jste přihlášeni v IB, máte zadanou platbu, chcete si nechat poslat na mobil autorizační kód, a teď tahle hláška. Poprvé jsem zazmatkoval a dal storno (nechci ze stránky odejít) - autorizační kód nepřišel, IB se nějak zaseklo a platba nebyla vůbec provedena. Když se mi to stalo podruhé, potvrdil jsem odchod ze stránky a vše paradoxně proběhlo v pořádku - z IB mě to nevykoplo, přišel SMS kód, zadal jsem ho a platba byla provedena. Ještě jsem nezkoušel platit po nejnovější odstávce IB, tak nevím, jestli je to opraveno. Možná je to také způsobeno tím, že velmi pečlivě kontroluju zadané údaje platby, a na tlačítko "Vygenerovat SMS kód" kliknu s větším zpožděním. :-)
Santo
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod drkarel 12. 11. 2018 06:21

minarjo píše:Tedy určitě ne až do dalšího dne. Fakt tedy spíše štěstí, pokud nějaký příkaz počká až do dalšího rána.


Já vcelku chápu, co mi píšeš, a chápu, že to tak má Equa nastaveno. Za to vysvětlení díky. Z Tvých posledních vět citovaných výše ale soudím, že Ty úplně nechápeš to, co jsem já napsal. - Ještě aby nepočkal do následujícího rána, když měl splatnost až ten následující den. Asi jsem zvrzal tu hlášku, nejspíš tam je nějaká hláška, že mám do doby splatnosti doplnit prostředky. (Btw, to počkání do následujícího dne po dni splatnosti mi naopak (jinde) nevyhovuje, protože v takovém případě hrozí, že zaplatím něco 2x.)
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 12. 11. 2018 08:19

Jak bylo řečeno, banky posílají příkazy v dávkách, ale načasování není nikde zaručeno, jen teď u více bank ten kraji čas pro dávku D+0. Ty časy dávek mohou asi záviset na porodních podmínkách, počtu příkazu, vytíženosti, atd.
Ten pokus o opakování nekrytého příkazu nemusí být vždy ideální řešení. Když příkaz ráno neproběhne, protože na účtu nebyly peníze, tak mně osobně je milejší ten pokus o úhradu neopakovat, protože to mohu zadat ještě dopoledne z jiné banky, nebo dopoledne ze stejné banky, pokud tam peníze stihnou dorazit. Když se ale pokus o úhradu během dne několikrát opakuje, tak je to mimo mou kontrolu a zbývá jen doufat, že to dobře dopadne.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod drkarel 12. 11. 2018 11:04

Jj, to jsem pochopil (pro mne by nějak bylo lepší, kdyby to uměla vysvětlit Equa), že jsem měl doteď v zásadě štěstí, že mi příkazy zatím padaly do nějaké pozdější dávky, a pak zjevně záleží na chuti každého soudruha. Pro mně je ideální případ, kdy je na první pohled zjevné, že příkaz stále čeká na provedení (leží v nějaké "čekárně"), a dá se případně zrušit. Jednorázové příkazy obvykle zadávám pouze tehdy, že "vím", že tam ty prostředky dorazí. U trvaláku to může být jiné, tam můžu zapomenout (i když se mi to zatím nestalo).
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 13. 11. 2018 12:16

xls píše:Jak bylo řečeno, banky posílají příkazy v dávkách, ale načasování není nikde zaručeno, jen teď u více bank ten kraji čas pro dávku D+0. Ty časy dávek mohou asi záviset na porodních podmínkách, počtu příkazu, vytíženosti, atd.
Ten pokus o opakování nekrytého příkazu nemusí být vždy ideální řešení. Když příkaz ráno neproběhne, protože na účtu nebyly peníze, tak mně osobně je milejší ten pokus o úhradu neopakovat, protože to mohu zadat ještě dopoledne z jiné banky, nebo dopoledne ze stejné banky, pokud tam peníze stihnou dorazit. Když se ale pokus o úhradu během dne několikrát opakuje, tak je to mimo mou kontrolu a zbývá jen doufat, že to dobře dopadne.


A on takovy neprovedny prikaz nekde nejde zrusit (prdtim, nez to buds zadavat odjinud)? A kolik ‰ retailu ma ucet s penezi ve vice bankach?

To mas jako kdyz si cechacek objedna dobirku na vice eshopech a pak si vyzvedn tu prvni :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron