FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod www.the-s.i.d.y 28. 4. 2014 21:59

je to jednoduche cokoliv jde na 7:30 tak az druhy den, zuno do ma do 10 a airbanka tak do 8 takhle to proste funguje
www.the-s.i.d.y
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod franko_cz 28. 4. 2014 22:22

Minulý týden jsem z Fia v 9:36 posílal do Equa a přišlo to tam ještě ten den v 10:06. Takže záleží jak kdy.
franko_cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 4. 2014 22:44

www.the-s.i.d.y píše:je to jednoduche cokoliv jde na 7:30 tak az druhy den, zuno do ma do 10 a airbanka tak do 8 takhle to proste funguje

To je hodně zjednodušený popis, co uvádíš.

Záleží pořád na podmínkách pro platební styk konkrétní banky - z tohoto výčtu, co tady zmiňuješ garantuje dle obchodních podmínek doručení v režimu D+0 pouze Zuno při zadání platby do 10:30 hod. (ale i tato banka už porušila asi ve dvou případech své vlastní podmínky a platby dokázala doručit při zadání do cut-off time až jako D+1), Air Bank ani Fio banka nic takového pro standardní platby negarantují a D+0 posílají pouze neoficiálně (Fio ale umožňuje zrychlené platby za příplatek 1,50 Kč), takže žádné "takhle to porostě funguje" - v případě Air Bank se mi taky ve dvou případech stalo, že platba zadanou ráno kolem 7:00 hod. přišla až druhý den (jinak oficiálně mají cut-off před nepracovním dnem v 16:30 hod., takže cokoliv zadaného třeba v pátek po tomto termínu může klidně přijít do druhé banky až v úterý a bude to naprosto v pořádku), jinak neoficiálně posílají dávku do clearingu ještě kolem 11:30 hod., většinou platby zadané do 11:00 hod. mám před 14:00 hod. připsané ve druhé bance (nejčastěji posílám do ČSOB).
Fio je zdá se ještě mnohem "labilnější" a standardní platba zadaná ráno buďto přijde anebo nepřijde...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod gogospk 28. 4. 2014 23:30

fremantle píše:
www.the-s.i.d.y píše:je to jednoduche cokoliv jde na 7:30 tak az druhy den, zuno do ma do 10 a airbanka tak do 8 takhle to proste funguje

To je hodně zjednodušený popis, co uvádíš.

Záleží pořád na podmínkách pro platební styk konkrétní banky - z tohoto výčtu, co tady zmiňuješ garantuje dle obchodních podmínek doručení v režimu D+0 pouze Zuno při zadání platby do 10:30 hod. (ale i tato banka už porušila asi ve dvou případech své vlastní podmínky a platby dokázala doručit při zadání do cut-off time až jako D+1), Air Bank ani Fio banka nic takového pro standardní platby negarantují a D+0 posílají pouze neoficiálně (Fio ale umožňuje zrychlené platby za příplatek 1,50 Kč), takže žádné "takhle to porostě funguje" - v případě Air Bank se mi taky ve dvou případech stalo, že platba zadanou ráno kolem 7:00 hod. přišla až druhý den (jinak oficiálně mají cut-off před nepracovním dnem v 16:30 hod., takže cokoliv zadaného třeba v pátek po tomto termínu může klidně přijít do druhé banky až v úterý a bude to naprosto v pořádku), jinak neoficiálně posílají dávku do clearingu ještě kolem 11:30 hod., většinou platby zadané do 11:00 hod. mám před 14:00 hod. připsané ve druhé bance (nejčastěji posílám do ČSOB).
Fio je zdá se ještě mnohem "labilnější" a standardní platba zadaná ráno buďto přijde anebo nepřijde...

Například ČS odesílá okamžitě do clearingu všechny platby přijaté do 11:26 dopoledne. Mám to mnohokráte ověřené, peníze jsou pak v cílové bance v řádech desítek minut až několika hodin, vždy je to v režimu D+0
gogospk
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 4. 2014 23:49

gogospk: Já se nepřu, že ČS platby D+0 neodesílá, to dělají i další ústavy, typicky všechny, které používají implementaci core bankovnictví Arbes OBS (např. už zmíněná Air Bank a pak některé záložny - Creditas, WPB) - ale všech těchto to funguje neoficiálně a negarantují to - takže pokud chceš někde zaslat platbu v dané datum splatnosti, je lepší na to nespoléhat a příkaz stejně zadat tak, jako bys zadával, že přijde D+1... třeba ta ČS uvádí lhůtu v informacích k platebním službám připsání na účet příjemce "tentýž den nebo následující pracovní den".

Zatím vím pouze o dvou bankách, které v dokumentu upravující podmínky pro platební styk a specifikují cut-off časy zaručují připsání v bance příjemce ten samý den - mBank (do 8:00 hod.) a Zuno (do 10:30 hod.).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 29. 4. 2014 00:49

To nevysvětlíš...

Za měsíc zase někdo, kdo o tom ví prd, překvapeně napíše to samé :-)

Odesílat Ihned to mohou vsechny banky do 9h za stejnou cenu, jen kdyby chtěli, do 12:00 je to za příplatek 8 haléřů a tak mě překvuje, že spořitelna už si to nepřehazuje přes noc? :-) uroky jsou asi uz nezajimave.

Abychom byli k tématu, jedno z nejhorších bank je (ve srovnání se zlepšením ostatních) FIO, už několikráte se mi stalo, že to neprovedli. Jednou slo o patecni platbu pred 17h a dosla az v utery. Dale už zrychleně anebo expres, jejich system z roku 1997 totiz ma nastavene casy 12, 14 a v podminkach maji 11:50, 13:50, 23:50...

Takze muzete si vsadit na to zda prikaz zadany prioritne a nebo expresne anebo obycejne v tech 10 minutach se zpracuje anebo ne :-)

Ze ono je to proto, ze CNB nastavila prave na 12:00 i na 14:00 breaky a fio se tak snazi usetrit viz 3 pasmo a 4 pasmo! Ach jo, pritom ceny nakladove na trhu jdou stale dolu (v unoru kleslo 4 a 5 pasmo o vic jak 50%), fio ceny zustavaji a kvalita jde dolu, nezbylo jim ani na opravu cut time v systemu :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 29. 4. 2014 05:06

No vidíte, já jsem s rychlostí FIO spokojený. Posilal jsem penize na Slovensko, ráno se mi strhly z účtu a v poledne mi přišel mail ze Slovenska, že děkují za platbu.
V Čechách mám zkušenost, že to prostě někdy přijde ten den, někdy druhý. A nevidím v tom problém. Plní to, co slibují, někdy to i rychlostně překročí. Co více si přát?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 29. 4. 2014 09:23

Při těch úrocích blízkých nule by si to mohla nějaká banka srovnat v hlavě a místo zdržování plateb zavést a do reklamy dát provádění příkazů D+0. Bylo by to pro ni za málo peněz hodně muziky.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 29. 4. 2014 09:27

Aby bankovní systém nedovolil zadat něco, co následně neprovede! Stalo se mi to ve 3 bankách a to moc plateb nedělám a jde ve výsledku o amatérismus nejhrubšího zrna :-)

Každopádně pokud Spořitelna dle tvrzení zde posílá automaticky běžný styk do skoro 11:30, tak má patrně primát v ČR :-)

Ono to mohou dělat všechny banky, do 9h bez příplatku a do 12h za příplatek 8 haléřů, tedy pokud bude spotřebitelský tlak :-)
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod tx999 29. 4. 2014 11:32

Popravde receno, ja moc nerozumim tomu, proc CNB ta pasma vubec ma. Vzdyt to stejne jede pres pocitac, takze naklady by mely byt stejne v jakoukoliv denni dobu...
tx999
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 29. 4. 2014 11:36

Duvod je prosty a reseny tu mnohokrate. Lide vetsinou nerozumi ani zakladnim vecem :-)

System ma nejakou kapacitu, kdyby pasma nebyly, kazdy to posle v 15:59 a to by se asi nezvladlo, ze... Nicmene jejich ceny viditelne v case klesaji tak, jak se vyviji vypocetni technika. Myslim ze by to mohlo casem dopadnout tak, ze ty pasma budou nastaveny tak, ze prvni pasmo bude az do 14 hodin a zbyla pasma se natlaci do 14-16 hodin.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 29. 4. 2014 11:42

Kdyby tam ta pásma nebyla, tak to tam všichni nahrnou v 15:55, tímto se IMO snaží rozkládat zátěž.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 29. 4. 2014 13:42

vpe píše:kdyby pasma nebyly, kazdy to posle v 15:59

A proč by to každý posílal v 15.59 ? Každý by to posílal jak potřebuje. Výmluva na kapacitu systému je v dnešní době již také out.
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod tx999 29. 4. 2014 14:28

vpe píše:Duvod je prosty a reseny tu mnohokrate. Lide vetsinou nerozumi ani zakladnim vecem :-)

System ma nejakou kapacitu, kdyby pasma nebyly, kazdy to posle v 15:59 a to by se asi nezvladlo, ze... Nicmene jejich ceny viditelne v case klesaji tak, jak se vyviji vypocetni technika. Myslim ze by to mohlo casem dopadnout tak, ze ty pasma budou nastaveny tak, ze prvni pasmo bude az do 14 hodin a zbyla pasma se natlaci do 14-16 hodin.

Vzhledem k tomu, ze tomu moc nerozumim, tak bych se rad zeptal, co je tak magickeho na 16.00? To se uzavira clearingove centrum/konci bankovni den? Ale jinak si myslim, ze vetsina bank by to posilala prubezne, resp. CNB je v pozici, kdy je k tomu muze donutit. Ale budiz, situace je i tak o poznani lepsi nez v minulosti, takze vyvoj tam je videt. Treba se v budoucnu dockame toho, ze prevody mezi 2 libovolnymi ucty v CR budou trvat maximalne v ramci hodin...
tx999
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 4. 2014 14:41

S tou ČS to potvrzuji. Občas mi něco posílají kolegové z práce (když jim přinesu nákup) a dopoledne mívám platbu připsanou ještě ten samý den.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka