FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 4. 4. 2016 21:36

Franklin píše:Někdy se bojím, aby vlazymu nepraskla žyłka, jak se neustále rozčiluje.

Já se na to dívám jinak: podpora D+0 plateb může být významná konkureční výhoda. A také si lze představit dostatek životních situací, kdy D+0 využiju. On je to docela velký rozdíl, mít deadline včera v 15:00 (ING) anebo dnes těsně před polednem v 11:30 (Air). Škoda jen, že Air to nemá oficiálně.

Ono je vtipne to, ze u fia, ktere bylo casto v necem nej, tak postupne vzdy umele zhorsovali podminky tak, ze se dostalo na uroven anebo i za mainstream... At uz je to zminovana deadline bez poplatku, nebo vklady hotovosti, pripadne sveho casu zpozdene pripisovani prichozich plateb v rozporu se zakonem, zkraceni deadline o par minut pred puvodni casy a par dalsich veci, ktere tu snad ani nechci rozmazavat.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod eR99 4. 4. 2016 22:18

fremantle píše:Už se to tady snad někdy vloni řešilo, to neoficiální zasílání D+0 se zadáním s aktuálním datem splatnosti už nefunguje, je třeba použít "zrychlenou" platbu za 1,50 Kč...

Z toho důvodu mít u Fio transakční účet je docela nepraktické řešení. Air bank s D+0 do 11:30 je v tomhle super.
eR99
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 5. 4. 2016 06:06

U Air je ale tato deadline neoficiální a nelze se na ni spolehnout. Navíc, jak zde uvedl jeden z diskutujících, může dle vlastní volby i na více než 24 hodin zablokovat větší transakce. Ostatně mně se to jednou stalo taky, kdy transakce v rámci Air nebyla provedena okamžitě, ale až druhý den ráno, kdy mi volali pro ověření.
Ve Fio je možné si připlatit za zrychlenou (1,50 Kč) nebo priroritní platbu, takže když něco fakt hoří, řešení tu je.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xtonda 5. 4. 2016 07:08

Mě tohle (schopnost odesílat platby D+0) přijde jako celkem zásadní parametr při rozhodování o výběru banky.

Ono to totiž znamená nejen to, že jsem schopen ráno zadat platby aby došly ještě ten den, ale taky, že platba zadaná o víkendu dojde v Pondělí a ne až v Úterý jako u bank co striktně dodržují uzávěru před půlnocí pracovního dne.

Některé banky D+0 garantují, některé to negarantují, ale s dobrou spolehlivostí to dělají a některé vám nakašlou.

Přitom podle sazebníku CERTIS je platba až do 9:00 bez přirážky, do 12:00 je pak přirážka jen 0,08 Kč.

Čili nic nebrání bankám a by platby přijaté řekněme do 08:00 posílaly týž den, jen vychcanost a nebo neschopnost.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod zdenuz 5. 4. 2016 08:45

Tak např. u FIO, platby zadané o víkendu, dojdou do druhé banky v pondělí, což je zajímavé.

Pro platby D+0 je jistější připlatit si 1,50 za garantovanou platbu do jiné banky, než využít negarantovanou. 1,50 je naprosto pohodová cena, několikrát jsem to využil.
zdenuz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Simply13 7. 4. 2016 08:59

Jen pro zajímavost chci napsat historku o pokusu zneužít platební kartu. Včera jsem dostal SMSku a email od Fia, že mi byla dočasně zablokovaná karta, ať jim zavolám na kartové centrum.
Podíval jsem se do bankovnictví a na kartě používané k internetovým nákupům (standardně navázané na účtu s 0 disponibilním zůstatkem, tentokrát tam náhodou bylo pár drobných) byla blokace 0 Kč od neznámého obchodu.
Paní na lince mi říkala, že na kartě byl pokus ještě o dvě další operace, jedna v ceně asi 700 (neprovedené kvůli nedostatečnému zůstatku) a ověřovala, jestli jsem je zadal. Trefili se, nic takového jsem nezadával, takže se se mnou paní domluvila, že blokuje kartu jako zneužitou a ať si požádám o novou - to jsem vyřídil během pár minut v bankovnictví a nová karta už se vyrábí.

Takže za mě dobré - FIO a MasterCard mají body za odhalení pokusu o zneužití.
Kde se zloději dostali k údajům mé "internetové" karty je mi záhadou, většinou s ní platím přes paypal, jen párkrát jsem obchodníkovi zadal přímo údaje karty. Možná někdo vybral databázi některého z těch obchodníků...
Naštěstí škoda 0 a vzniklé obtíže minimální.
Simply13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vlazy 7. 4. 2016 09:47

Simply13:
Ta blokace 0 Kč mi připadá být dost podivná. K čemu je dobré blokovat 0 Kč? Jinak ten pokus o zneužití karty byl u platby přes internet nebo přímo kartou v obchodě? To, že to bylo na kartě používané k internetovým nákupům ještě nemusí znamenat, že ji někdo nemohl zkopírovat a použít pro platbu na terminálu i když je to asi téměř nepravděpodobné.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Simply13 7. 4. 2016 11:31

Vlazy:
Pardon, teď na to znovu koukám a je to nezaúčtovaná transakce. To asi udělali, aby ověřili, že ta karta je živá.
U té nezaúčtované transakce vidím v položce Obchodní místo hodnotu "Nákup: JoJeJu Collections, El Paso, US" - ale nevím, jestli z toho nutně plyne, že je to fyzický obchod.
Simply13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vlazy 7. 4. 2016 11:55

Simply13:
I takto mi to přijde docela dost divné jak může vzniknout nezaúčtovaná transakce 0 Kč.
Jestli ty pokusy o platbu byly ve fyzickém obchodě, přes internet nebo MO/TO to by asi mohla vědět banka, ale pro tebe to už asi nebude nic důležitého. Hlavně, že ti tím nevznikla nějaká finanční škoda.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Mimonik 7. 4. 2016 12:01

Nula se treba posila jako zruseni pred-autorizace. Podle me nejtrivialnejsi overeni funkcnosti karty.
Co je tam k tomu napsano v popisu "Prodej", "Kredit", "Autorizace"?
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Simply13 7. 4. 2016 12:03

Napadá mě, jestli ta transakce nebyla v tak malém objemu, že by to po zaokrouhlení dalo 0,00 CZK.
V popisu není nic - takovou položku u té nezaúčtované transakce nevidím. Jen obchodní místo, částku, datum, referenci a pak informace o kartě a účtu.
Simply13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mimonik 7. 4. 2016 13:55

I u nezauctovane transakce je videt, co je to za operaci, v pripade cizi meny je v popisu i originalni suma a mena, viz. priloha.
Přílohy
fio-transakce.png
fio-transakce.png (2.11 ) Zobrazeno 2014 krát
Mimonik
Nadšenec

Odeslat příspěvekod paty07 7. 4. 2016 14:10

Jo ale nevidíš jestli to je internetová transakce nebo nákup v kameném obchodě
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 7. 4. 2016 15:06

Jestli je to internetová transakce nebo v kameném obchodě by měli vědět v bance podle toho jakým způsobem ta transakce byla autorizovaná (PIN, CVV atp.) nebo možná ještě i podle něčeho jiného.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Fodi 8. 4. 2016 06:32

Platba přes web u obchodníka snad jde přes platební bránu, nebo ne? Jednodušší mi přijde, že někdo dostane do ruky na chvili kartu a třeba vyfotí všechny údaje. Proti tomu by mohlo pomoci přelepení CVV/CVC kódu. Pokud to dostane obchodník a odejde "dozadu", tak je to těžké...
To nastavení transakcí na 0 a povolování pro každý případ je OK. V té souvislosti a se zmiňovanou Equa bank má já trochu u Equa problém, že i převod mezi vlastními účty někdy zabere i 20 min.
Fodi
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka