FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sniper76 25. 7. 2016 13:00

No, kdysi jsem zaslechl, že v Bruselu něco vymýšleli o bankovním účtu kdekoli v Evropě. Nevím ale, jestli se to nevztahovalo na Eurozónu. Projedu internet a uvidím. Když, tak při budoucí dovolené něco navštívím. Každopádně dík.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod lemming 25. 7. 2016 13:31

sniper: To se jmenuje "univerzální účet", k ledu to nešlo a týká se to i našich bank.
lemming
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 25. 7. 2016 17:39

http://www.bankovnipoplatky.com/slovens ... 10054.html slovenska-vlada-schvalila-dalsi-raritu-univerzalni-ucet-ve-vsech-bankach

sniper76 píše:
fremantle píše:pokud mají převody na Slovensko zdarma, tak je prostě lepší mít další účet na Slovensku a odtud si poslat SEPA platbu zdarma už kamkoliv dle potřeby

Jsi zkušený, proto bych tě rád požádal o radu, kterou banku na Slovensku by jsi doporučil. Mám již FIO.cz, takže FIO.sk je mimo hru. Pokud je to možné, tak zřízení na dálku, kartu bez poplatků a co nejméně poplatků. Tuším, že to je nereálný mix požadavků, ale co kdyby náhodou :hm

Ja zkuseny nejsem, presto bych si vybral libovolnou banku, ktera ma poplatky 0 a zridi mi ucet :-)

Jde o to, ze v eurozone banka musi pry mit stejne poplatky v tuzemsku i do zbytku eurozony. Tedy pokud bude mit za 0 po Slovensku, mela by mit za 0 i kamkoliv jinam.

-- 25. 7. 2016 18:44 --

Radecku, ja nevim, ja zatim skoro vzdy posilal do eurozony pres brokera, takze me poplatky nezajimaly a kdyz jsem to posilal naprimo, tak to byly velke castky, ze poplatky nebyly podstatne... Ty tu resis, ze fio je nejlevnejsi a ferove a stable a ja tu pouze podotkl, ze to je klasicky kalkul, jak ostrihat ovce, aby moc nemecely, proste vpravo na vychode delaji tu stejnou sluzbu zdarma (protoze musi a maji to tam vsichni) a tady u nas strihaji, protoze jim to zakon a trh dovoli. To neznamena, ze bych fio jakkoliv pomlouval anebo se zdrahal to pouzit :1)
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 7. 2016 18:48

vpe píše:To neznamena, ze bych fio jakkoliv pomlouval
:-) :-| :-)
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 7. 2016 07:12

vpe píše:Jde o to, ze v eurozone banka musi pry mit stejne poplatky v tuzemsku i do zbytku eurozony. Tedy pokud bude mit za 0 po Slovensku, mela by mit za 0 i kamkoliv jinam.

Přesněji toto pravidlo zní, že za platbu v eurech v rámci země a za platbu v eurech přes hranice (je-li poslaná jako SEPA) nesmí být účtovány rozdílné poplatky.

To ostatně platí i v ČR - SEPA platba z FIO.cz do mBank.cz stojí stejně jako z FIO.cz do mBank.sk.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod fremantle 26. 7. 2016 07:59

Mám za to, že Fio zpoplatňuje odchozí SEPA platbu na účet v ČR 20 Kč, tak jak to mají i v sazebníku. Bez poplatku má pouze odchozí platby v EUR na účty ve Slovenské republice... Tohle jsem nicméně nezkoušel a ani to nemám v plánu, případných 20 Kč obětovat nehodlám.

Každopádně pak už jen tím, že účtuje rozdílné poplatky pro Slovensko a jiné země, by toto pravidlo banka porušovala - jaké je ale to přesné znění, to nevím. Slovenská pobočka ho každopádně dodržovat musí, a tedy všechny SEPA platby (vnitrostátní i mezistátní) musí být zpoplatněny stejně - tedy je nabízí za nulu ("slovenské" Fio tedy SEPA platbu do "české" mBank má bez poplatku).

CENÍK FINANČNÍCH OPERACÍ A SLUŽEB píše:2. Jednorázové odchozí platby
c) standardní platba v EUR ve prospěch účtu ve Slovenské republice - zdarma
d) standardní Europlatba v EUR - 20 Kč
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Gandalf007 26. 7. 2016 12:57

Možná to tu už zaznělo, ale na posledních stránkách jsem to nezaregistroval.
Ve zprávách v IB je informace o obměně karet. Po ověření dotazem v bance z toho plyne, že pokud mám nastavenou např. u "FIO MSI Maestro CZK" automatickou obměnu, tak při příští obměně obdržím již bezkontaktní verzi - ovšem znamená to také jednorázové zpoplatnění dle ceníku 99 Kč.
Gandalf007
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Noxik 26. 7. 2016 14:11

Gandalf007: Muzes sem prosim hodit predmet a text zpravy? V IB jsem to nenasel a pri osobnim dotazu na pobocce mi bylo receno, ze moji MasterCard Standard mi vymeni za tu bezplatnou.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 7. 2016 15:03

Gandalf007 píše:Možná to tu už zaznělo, ale na posledních stránkách jsem to nezaregistroval.
http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?p=11225171#p11225171
Gandalf007 píše:Ve zprávách v IB je informace o obměně karet. Po ověření dotazem v bance z toho plyne, že pokud mám nastavenou např. u "FIO MSI Maestro CZK" automatickou obměnu, tak při příští obměně obdržím již bezkontaktní verzi - ovšem znamená to také jednorázové zpoplatnění dle ceníku 99 Kč.
O tom poplatku se pouze domníváš podle toho co ti sdělili v bance a nebo ti to i potvrdili, že to tak je?
Noxik píše:Gandalf007: Muzes sem prosim hodit predmet a text zpravy? V IB jsem to nenasel
Taky jsem to v IB nenašel a taky by mne to zajímalo.
Noxik píše:pri osobnim dotazu na pobocce mi bylo receno, ze moji MasterCard Standard mi vymeni za tu bezplatnou.
Mám také jednu MC Standard která mi bude končit letos v prosinci a předpokládám, že mi snad novou vydají bez poplatku za ni.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod gogospk 26. 7. 2016 15:34

vlazy píše:
Gandalf007 píše:Možná to tu už zaznělo, ale na posledních stránkách jsem to nezaregistroval.
http://forum.finexpert.e15.cz/viewtopic.php?p=11225171#p11225171
Gandalf007 píše:Ve zprávách v IB je informace o obměně karet. Po ověření dotazem v bance z toho plyne, že pokud mám nastavenou např. u "FIO MSI Maestro CZK" automatickou obměnu, tak při příští obměně obdržím již bezkontaktní verzi - ovšem znamená to také jednorázové zpoplatnění dle ceníku 99 Kč.
O tom poplatku se pouze domníváš podle toho co ti sdělili v bance a nebo ti to i potvrdili, že to tak je?
Noxik píše:Gandalf007: Muzes sem prosim hodit predmet a text zpravy? V IB jsem to nenasel
Taky jsem to v IB nenašel a taky by mne to zajímalo.
Noxik píše:pri osobnim dotazu na pobocce mi bylo receno, ze moji MasterCard Standard mi vymeni za tu bezplatnou.
Mám také jednu MC Standard která mi bude končit letos v prosinci a předpokládám, že mi snad novou vydají bez poplatku za ni.

U mne proběhla tato výměna u dvou karet před týdnem, vše zdarma.
gogospk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 7. 2016 15:46

gogospk píše:U mne proběhla tato výměna u dvou karet před týdnem, vše zdarma.
A o jaké karty se jednalo? Bylo to kontaktní na bezkontaktní nebo bezkontaktní na bezkontaktní?
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Gandalf007 27. 7. 2016 06:35

Konkretne byl dotaz na Maestro - v IB presne typ, ktery jsem uvedl vyse. Donedavna vydavali kontakt, nove bezkont. Berou to pry jako jiny typ karty, proto jednoraz. poplatek, byt je to stale FIO Maestro. U jejich MC by takovy problem byt nemel, ale tam muj dotaz nesmeroval. Nevim, kdy se dostanu k hledani zpravy v IB... kdyz nestaci tato info, vzneste na FIO kvalifikovanejsi dotaz.
Gandalf007
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 27. 7. 2016 09:01

PatrikChrz píše:
vpe píše:Jde o to, ze v eurozone banka musi pry mit stejne poplatky v tuzemsku i do zbytku eurozony. Tedy pokud bude mit za 0 po Slovensku, mela by mit za 0 i kamkoliv jinam.

Přesněji toto pravidlo zní, že za platbu v eurech v rámci země a za platbu v eurech přes hranice (je-li poslaná jako SEPA) nesmí být účtovány rozdílné poplatky.

To ostatně platí i v ČR - SEPA platba z FIO.cz do mBank.cz stojí stejně jako z FIO.cz do mBank.sk.

SEPA guarantees that euro payments are received within a guaranteed time, and banks are not allowed to make any deductions of the amount transferred, introduced by a regulation in year 2001.[10] Banks and payment institutions still have the option of charging a credit-transfer fee of their choice for euro transfers if it is charged uniformly to all EEA participants, banks or payment institutions, domestic or foreign.[11] This is relevant for countries which do not use the euro; domestic transfers in euro by consumers are uncommon, and inflated fees might be charged. Sweden and Denmark have legislated that euro transfers shall be charged the same as transfers in their own currency; which has the effect of giving free euro ATM withdrawals, but charges for ATM withdrawals in other currencies used in the EU.

In Regulation (EC) 924/2009, the European Parliament mandated that charges in respect of cross-border payments in euro (of up to EUR 50,000) to other Member States shall be the same as the charges for corresponding national payments.[12][13] However, the EU Regulation does not apply to all SEPA countries; the most significant difference is the inclusion of Switzerland in SEPA but not the EU. The rule of the same price applies, even if the transaction is sent as an international transaction instead of a SEPA transaction (common before 2008, or if any involved bank does not support SEPA transactions). The regulation 924/2009 does not regulate charges for currency conversion so charges for non-euro transactions can still be applied (if not banned by national law).[14]
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod broucajz 28. 7. 2016 08:45

radecekh píše:Ještě bych dodal, že možná to oddělení CZ a SK aktivit souvisí s daněma či námitkama centrálních bank a ne s tím, že nás Fio chce odrbat.
Když mělo Fio stejný účet v ČR a na Slovensku lišící se jen kódem banky, tak třeba kde platilo pojištění vkladů? U obou? To těžko. Pravděpodobně u nás. Ale z hlediska NBS ty peníze byly na Slovensku, protože účet xxxx/8330 je slovenský a je na něm nějaký zůstatek.
Ono je jednoduché na Fio plivnout, ale někdy je možná lepší se zamyslet.

Takhle ne. Nikdy nebyl stejný účet v ČR a SR lišící se jen kodem banky. Vždy byl účet buď v ČR, nebo v SR. Jestliže mám účet ve FIO ČR s kodem 2010, pak odesilatel v SR mohl jako vnitrostátní platbu uvést adresáta mé číslo účtu u FIO ČR s kodem 8330, byť tento účet neexiustuje. Ten kod pouze zastil, že peníze byly připsány na můj účet u FIO ČR.
:grr:
broucajz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vlazy 6. 8. 2016 15:55

Gandalf007 píše:kdyz nestaci tato info, vzneste na FIO kvalifikovanejsi dotaz.
Já jsem ho vznesl e-mailem a doposud mi na to ani po více jak týdnu bohužel nepřišla žádná odpověď. Obrázek
vlazy
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka