FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 16. 8. 2016 20:11

vlazy píše:
broucajz píše:Stačí místo blbých řečí (vlazy) kouknout. :-\
Proč bych měl koukat na něco co nepotřebuji zjišťovat a hrabat se zbytečně kvůli tomu v té prasárně?.

Treba proto, ze nejsi de..., ktery misto pomoci druhemu radeji pise vulgarni expresivni kraviny, ktere nikoho nezajimaji a nikomu nepomohou?

-- 16. 8. 2016 21:17 --

Simply13 píše:
dave67 píše:wow. v roce 2016? Předpokládám, že je to z bezpečnostních důvodů, ale i tak...

Minimálně z bezpečnostních důvodů bych to nedělal. Ono je to totiž totéž, jako nechat si posílat výpisy na korespondenčním lístku (ty si také může přečíst každý pošťák, který je cestou dostane do ruky).

Aby se citlivé údaje nedostaly nikomu dalšímu do ruky, musely by banky umět posílat zašifrované maily (el. podepsané svým privátním klíčem a veřejným klíčem adresáta) - to dneska skoro nikdo neumí a nedělá.
Alternativa by byla, kdyby ta PDF byla zaheslovaná proti otevření heslem, které by uživatel mohl vidět v bankovnictví - ale nejsem si jistý, nakolik je to bezpečné.

Pohodlí nechat si všechno posílat mailem zní dobře do chvíle, dokud si člověk neuvědomí, že cokoli poslané nezašifrovaným mailem je totéž, jako poslané přes korespondenční lístek. To druhé by žádná banka ani obchodník nepoužili, to první dělají obchodníci naprosto běžně - jestli to nedělají banky, je to jenom dobře.

1) a kolik adresatu vypisu ma sifrovaci klic? 0,001%? A kolik z nich ho chce/umi predat bance? :-) - a banka to ani neumi zpracovat... asi stejna utopie jako pouzivat sifrovane SMS.

2) zaheslovane PDF moc bezpecne nebylo, tedy alespon pred 10 lety stacilo sehnat utilitku od elcomsoftu a ta rozsifrovala libovolny office soubor :-) faktem ale je, ze takto zamknute soubory si nemuze google dovolit indexovat, ty nezamcene i pdf a jine formaty muze naprosto klidne indexovat (v poste)...

3) lidem je to stejne jedno, moc nedomysleji dusledky... Skvele pak je, kdyz RB rozesila vypisy v PDF tak amatersky, ze je priloha v zarizenich iOS neviditelna apod.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 8. 2016 22:51

vpe:
Tak to se zase ozval sprostý de..., který v záchvatu nenávisti píše vulgární expresivní kraviny pouze proto aby se vyřádil na někom koho nemá v oblibě. Takto si můžeš jít zařádit někam jinam. Zde je to trochu o něčem jiném.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod broucajz 17. 8. 2016 08:23

Zkus u mBank pozadat o kontokorent asi i o kreditku, tak ti najednou misto PDF chodi HTML :)[/quote]Proč bych to zkoušel když něco takového nepotřebuji? Hlavně ne od mBank kde jsem ukončil veškeré bankovní aktivity a při nejbližší vhodné příležitosti tam možná zruším i účty.

Jednoduché - tak si toho nevšímej; když nevíš, nevykecávej se. :grr:
Naposledy upravil broucajz dne 17. 8. 2016 14:39, celkově upraveno 1
broucajz
Diskutér

Odeslat příspěvekod vit.spinka 17. 8. 2016 08:41

Ať trochu změním téma:
Na IB Fia mě štve, že občas mi platba skončí jako odmítnutá při validaci. A já pak přemýšlím, proč - IB nepíše žádný důvod.
Obvykle je to buď nedodržení minimálního zůstatku, nebo pokus o odeslání platby ze spořicího účtu někam mimo Fio. (Ano, účtů mám asi 6, CZK, EUR, USD, takže se mi občas pletou, prostě posílám z toho, kde mám peníze :-) )

To jsem slepý, nebo opravdu nejde zjistit důvod odmítnutí? Vždycky si připadám jako idiot, zvlášť když to, že platba neodešla, zjistím až za dva dny.
vit.spinka
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 8. 2016 10:49

broucajz:
To se zase ozval ten pravý. Druhému radíš aby se nevykecával, ale sám ses musel záměrně a zcela zbytečně vykecat. Zajímavé, že na jiných ti to vykecávání nevadí.

vit.spinka:
To, že ti ty platby občas končí jako odmítnuté je podle toho co píšeš tvoje chyba. Nejde proto vinit banku proto, že si ty nedáváš pozor ze kterých účtů ty platby odesíláš a kolik máš na nich zůstatek. Ono při práci v IB je dobré trochu dávat pozor co kde provádíš a přemýšlet nad tím, než pak plakat ve fóru, že ti některá platba neodešla.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ency 17. 8. 2016 15:40

vit.spinka píše:Ať trochu změním téma:
Na IB Fia mě štve, že občas mi platba skončí jako odmítnutá při validaci. A já pak přemýšlím, proč - IB nepíše žádný důvod.
Obvykle je to buď nedodržení minimálního zůstatku, nebo pokus o odeslání platby ze spořicího účtu někam mimo Fio. (Ano, účtů mám asi 6, CZK, EUR, USD, takže se mi občas pletou, prostě posílám z toho, kde mám peníze :-) )

To jsem slepý, nebo opravdu nejde zjistit důvod odmítnutí? Vždycky si připadám jako idiot, zvlášť když to, že platba neodešla, zjistím až za dva dny.

Důvod nezjistis, aspoň já nevím jak, ale můžeš nastavit notifikaci, pokud selže validace. Je to zpráva po nezvalidovanem pokynu.
Ency
Diskutér

Odeslat příspěvekod bodyczech 17. 8. 2016 17:11

To je zvláštní, mám celkem 4 účty, ale s nezvalidovaným pokynem jsem se ještě nesetkal... :hm
bodyczech
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 8. 2016 17:47

Já u FIO mám 3 účty (běžný + 2 spořáky) a s nezvalidovanou platbou jsem se také ještě nesetkal. Asi to bude tím, že při zadávání plateb si dávám pozor na to aby v den splatnosti bylo na účtu dostatek peněz na realizaci té platby a platby mimo FIO zasílám z běžného účtu. :-)
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Franklin 17. 8. 2016 18:44

Pokud jsou na účtu nějaké karetní blokace, tak k nezvalidované platbě dojde velice snadno. To proto, že v IB není žádný sloupec, který by ukazoval reálný disponibilní zůstatek vypočtený jako účetní zůstatek - minimální zůstatek - karetní blokace. Tohle Fííjóó trochu nedomyslelo. No hlavně že je to zadarmo.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod Dr.D 17. 8. 2016 18:50

Jen jestli trochu nekecáš :-)
Já teda po přihlášení do Fio vidím toto:
Přílohy
Screen Shot 2016-08-17 at 19.48.21.png
Screen Shot 2016-08-17 at 19.48.21.png (13.54 ) Zobrazeno 1718 krát
Dr.D
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 8. 2016 20:02

Tak to vypadá, že se nám tu Franklin snaží nabulíkovat to co není pravda. Já v IB vidím toto:
IB FIO.jpg
Vidím tam mj. zůstatky, blokace, poplatky a dá se tam nastavit zobrazování i některých jiných údajů.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Franklin 17. 8. 2016 22:39

Super, tak už to konečně opravili. :mrgreen:
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 17. 8. 2016 22:53

Co opravili? Pokud si dobře pamatuji tak to tam tak v tom novém IB bylo od začátku.
vlazy
Diskutér

Odeslat příspěvekod Simply13 19. 8. 2016 12:37

vlazy píše:
Simply13 píše:* Přenos je nezašifrovaný, tedy kdo odchytne komunikaci mezi uzly, ten může číst (stejně jako pošťačka).
A při stahování výpisu z IB se nebojíš, že ti ho někdo odchytne mezi tím než dorazí k tobě do počítače? Ono asi vše co provádíš v internetu se dá za určitých okolnosti odchytit a sledovat a toho se už tak panicky nebojíš?

Stahování v IB probíhá zašifrovaně přes HTTPS - rozdíl od nezašifrovaných emailů je snad zřejmý.
Jistě, i na HTTPS se dá útočit, ale to už je skutečně podstatně složitější a rozhodně se k tomu jen tak nedostane blíže neurčená skupina správců mailserveru nebo někdo, kdo si spustí sniffer na správném segmentu sítě.

vlazy píše:Pokud se toho všeho až tak hodně panicky bojíš tak by jsi měl přestat používat internet, telefon, poštu a vůbec přestat komunikovat s lidmi, protože všude tě může za určitých okolnosti někdo odposlouchávat a kontrolovat a informace tak získané zneužít proti tobě.

Zajímavé číst toto od někoho, kdo mě obvinil ze zveličování - tento text totiž považuji za ukázkový příklad zveličování.

vlazy píše:Noxik:
A ty si myslíš, že o jiné data než pouze z bankovních výpisů Google zájem nemá? Já si myslím, že Google a nejen tato firma už hodně dávno analyzují různé data které prochází internetem. Nemusí se nám to líbit, ale nic s tím nenaděláme. To bychom asi museli úplně přestat používat internet.

Jenže ono se s tím dá něco dělat (nebo to dolování informací minimálně významně snížit) - např. nepoužívání nezašifrovaných emailů pro přenos citlivých informací (a za ty bankovní informace považuji).

vpe píše:1) a kolik adresatu vypisu ma sifrovaci klic? 0,001%? A kolik z nich ho chce/umi predat bance? :-) - a banka to ani neumi zpracovat... asi stejna utopie jako pouzivat sifrovane SMS.

Proto jsem psal, že to skoro nikdo neumí a nepoužívá. Jinak předání veřejného klíče bance v bankovnictví by možná mohlo být v pořádku. Bance by stačilo v bankovnictví zajistit upload veřejného klíče klienta a tamtéž nabídnout download svého veřejného klíče.

vpe píše:2) zaheslovane PDF moc bezpecne nebylo, tedy alespon pred 10 lety stacilo sehnat utilitku od elcomsoftu a ta rozsifrovala libovolny office soubor :-) faktem ale je, ze takto zamknute soubory si nemuze google dovolit indexovat, ty nezamcene i pdf a jine formaty muze naprosto klidne indexovat (v poste)...

S tím mám zkušenosti - také jsem ty softíky používal. Jenže PDF není Office (diletantství Microsoftu je snad obecně známé), ale co si pamatuji, tak rozlousknout PDF chráněné proti tisku/zápisu nebyl problém, ovšem rozlousknout PDF chráněné proti čtení, to problém byl (a nejspíš je doteď).

vpe píše:3) lidem je to stejne jedno, moc nedomysleji dusledky... Skvele pak je, kdyz RB rozesila vypisy v PDF tak amatersky, ze je priloha v zarizenich iOS neviditelna apod.

To je bohužel pravda... Nicméně osvěta může pomoci - např. to, že se Google snaží o rozšíření použití HTTPS, některé hostingy se chlubí nabídkou certifikátů zdarma apod.
Simply13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vlazy 19. 8. 2016 13:03

Simply13:
Tak to se zase ozval panikář. Ty asi v bankách pereš špinavé peníze nebo je posíláš teroristům, že se až tak hodně bojíš aby ty tvoje výpisy se nikomu nedostaly a nemohlo se tak jednoduše to vše odhalit. :-) My co používáme bankovní účty k normálním běžným účelům a neprovádíme na nich žádné podezřelé finanční machinace se nemusíme až tak hodně panicky bát toho, že si naše výpisy může někdo neoprávněný prohlížet a to i přes to, že by se nám to nelíbilo. :-) :-)
vlazy
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka