FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2020 10:06

Lol Phirae píše:Ono to zas tak "jedno" není, když z toho běží penále... (Ditto zdravotní pojišťovny nebo ČSSZ.) :roll:
A proto je třeba takové platby ze kterých by mohly běžet nějaké penále zasílat včas a nespoléhat na poslední den splatnosti a okamžitou platbu, především tam kde je známo, že daná banka okamžité platby nepřijímá. Tím samozřejmě nemám v úmyslu omlouvat ČNB za to, že nepřijímá okamžité platby.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2020 10:32

No ze to jeste nikomu neprislo divne, ze kovarova kobyla...

No jo oni asi pouzivaji system ABO z 80 let (35 let stary :-)
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 1. 3. 2020 11:33

Důvod, proč ČNB (účty kódu banky 0710) nepřijímá okamžitě platby je myslím logický. Od začátku byly okamžité platby zamyšlený hlavně pro platby mezi fyzickými osobami, ty na rychlost spíše tlačily. Právnické osoby (firmy, obce, státní instituce atd), ty takový spěch nemají, ty zpravidla vše hradí/přijímají na fakturu či na rozpis (platební kalendář), s jasně daným dnem splatnosti, tedy rozhoduje DEN jako účetní jednotka, nikoliv minuty či vteřiny daného dne.
No a kdo může mít účet u ČNB? Právě především státní instituce, zdravotní pojišťovny a podobné právnické osoby dle zákona, které vzhledem k uvedenému okamžité platby nepotřebují! A to mimo výše uvedené (že účetní jednotkou v zaúčtování je den) i proto, že většinou v podobných institucích zpracovává příchozí platby jejich SW za celý den naráz, typicky druhý den ráno, dle bankou dodaného jednodenního elektronického výpisu z předchozího pracovního dne, s víkendy a svátky jako účetní jednotkou jejich SW ani nemusí počítat, tedy i to by byla komplikace (netvrdím, že všude, ale je to nejčastější způsob - tedy třeba všechny platby došlé během celé středy jejich účetní SW zaúčtuje ve čtvrtek zrána, i zde tedy minuty a vteřiny zaúčtování nehrají žádnou roli). Ostatně malá odbočka: stejně tak to zaúčtování dělá třeba i Hello bank (když bychom se na ní podívali jako na právnickou osobu, "klienta ČNB") u splátek kreditek dodnes :).
Neboli v ČNB není mezi jejími klienty poptávka po okamžitých platbách, právnické osoby je pro své systémy nepotřebují, nic by nezrychlily, účetní den splatnosti je pracovní den a ne konkrétní čas či třeba víkend. A z fyzických osob si v ČNB může založit účet jen pár vyvolených, třeba její zaměstnanci, a to je malý počet klientů, aby kvůli nim systémy jejich účtů měnili.
Naposledy upravil minarjo dne 1. 3. 2020 11:44, celkově upraveno 2
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 3. 2020 11:38

Zbytecna namaha to obhajovat, me to prijde stale vtipne... Lide chteji mit moznost vyhnout se penale, zaplatit jeste ve lhute a cnb chce vydelat na odesilateli, ten 1 halir navic, takze neni duvod to neumet...
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ROlda78 1. 3. 2020 12:18

minarjo píše:No a kdo může mít účet u ČNB? Právě především státní instituce, zdravotní pojišťovny a podobné právnické osoby dle zákona, které vzhledem k uvedenému okamžité platby nepotřebují!
Určitě zaměstnanci ČNB, nevím jak Zeman ale Havel tam měl také účet a našlo by se určo pár dalších
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod minarjo 1. 3. 2020 12:46

Však to píšu v posledním odstavci mého příspěvku (že z FO jen zaměstnanci a pár vyvolených), no a kvůli nim bankovní systém upravovat nebudou, zvlášť pokud o to není u nich zájem.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2020 12:56

minarjo píše:Právnické osoby (firmy, obce, státní instituce atd), ty takový spěch nemají, ty zpravidla vše hradí/přijímají na fakturu či na rozpis (platební kalendář), s jasně daným dnem splatnosti, tedy rozhoduje DEN jako účetní jednotka, nikoliv minuty či vteřiny daného dne.
Právnickým osobám to může být jedno, ale některým fyzickým to jedno být nemusí. Tu nejde o to jestli fyzické osoby můžou mít účet v ČNB, ale hlavně o to, že ty některé fyzické osoby mají ve zvyku platit vše na poslední chvíli nebo žijí tzv. od výplaty k výplatě a na placení faktur a jiných účtů často čekají než jim přijdou peníze na účet. Právě pro takové lidi by se mohlo hodit kdyby ČNB podporovala okamžité platby aby mohli platby směřující do ČNB platit i v den splatnosti a vyhnuli se tak případným sankcím za pozdní úhradu nějaké platby. To ty ale asi nechápeš. Ty to nepotřebuješ tak proč by ČNB měla bankovní systém upravovat pro ty kterým by se to v některých případech mohlo hodit.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod minarjo 1. 3. 2020 13:03

Ale účetní systém dané právnické osoby (finančák, ZP, Česká správa...) to stejně vyhodnocuje, jak už píšu, typicky jednou denně naráz. Proto běžně jedno až dvoudenní zpoždění tolerují, protože se vleze do okna účetního vyhodnocování. A proto jim jsou OP nanic (nadbytečné) a poplatníkům také.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2020 13:19

minarjo:
Vidím, že asi nechápeš o co tu jde. Podle té tvoji teorie by tak v případě podpory OP v ČNB mělo jít bez problémů platit různé platby běžně s jedno až dvoudenním zpožděním čímž nějaký den splatnosti by pak ztrácel smysl. To, že to zpoždění plateb úplně všechny instituce a firmy tolerují tak tím bych si nebyl tak jednoznačně jistý. Je vidět, že se tu snažíš obhajovat neobhajitelné.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fc70 1. 3. 2020 14:11

vlazy píše:Tu nejde o to jestli fyzické osoby můžou mít účet v ČNB, ale hlavně o to, že ty některé fyzické osoby mají ve zvyku platit vše na poslední chvíli nebo žijí tzv. od výplaty k výplatě a na placení faktur a jiných účtů často čekají než jim přijdou peníze na účet.
Výplata je typicky jednou za měsíc, takže pro naprostou většinu termínů splatnosti (a tedy naprostou většinu plateb) zaměstnance nemá dostupnost okamžitých plateb žádný vliv na to, jestli můžou přijít včas nebo ne. (A jestli živnostník funguje s nulovou rezervou, moc dlouho asi fungovat nebude.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2020 18:18

fc70:
Vidím, že jsi asi nepochopil o co mi jde. Nejde o to aby výplata byla zasílaná formou okamžité platby nebo jestli přijde včas nebo ne. Tu jde o to, že když např. někdo čeká na výplatu aby z ní mohl zaplatit nějakou platbu na účet v ČNB a ta mu přijde v den splatnosti té platby tak v případě podpory okamžitých plateb v ČNB by to ještě tentýž den mohl stihnout zaplatit tak aby ta platba byla připsána na účet v ČNB ještě tentýž den tj. poslední den splatnosti. Mne na tom jestli ČNB podporuje nebo někdy bude podporovat okamžité platby nezáleží i když někdy výjimečně by se to mohlo hodit, ale chápu ty kterým to vadí protože by to potřebovali využívat častěji.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod fc70 1. 3. 2020 19:21

Ne, já jsem to naprosto pochopil, ale tvrdím, že mít splatnost přesně v den výplaty je výjimečné a tedy to typicky nepomůže. Např. daň z příjmů se platí do řekněme 1. 4., a typický výplatní termín je kolem 15., takže je to úplně jedno.

Jedno by to nebylo, jen pokud by ten člověk nežil od výplaty k výplatě, ale od dluhu k dluhu a všechno platil po splatnosti; v takovém případě by okamžité platby mohly ušetřit jeden den sankčního úroku. Ale takový člověk má úplně jiné problémy (pokuty za opožděnou platbu / poplatky za upomínky ve stovkách korun).
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 1. 3. 2020 19:49

fc70 píše:Ne, já jsem to naprosto pochopil, ale tvrdím, že mít splatnost přesně v den výplaty je výjimečné a tedy to typicky nepomůže. Např. daň z příjmů se platí do řekněme 1. 4., a typický výplatní termín je kolem 15., takže je to úplně jedno.
Nemusí jít pouze o daň z příjmu, ale i o cokoliv jiného s datumem splatností připadajícím na kterýkoliv den v měsíci. Ano, výplatní termín bývá obvykle kolem 15. v měsíci, ale někdo může čekat třeba i na jakoukoliv jinou platbu která mu má přijít na účet. Pro tebe to může být úplně jedno, ale pro někoho kdo na nějakou platbu třeba výjimečně zapomněl a vzpomněl si na ní až poslední den splatnosti to, že ČNB okamžité platby nepodporuje problémem.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Zedna1 3. 3. 2020 18:48

Pekny rozhovor:

Fio banka bude dál dotvářet svůj unikátní koncept, říká její obchodní ředitel Jan Bláha
https://www.e15.cz/finexpert/setrime/fi ... ha-1367330
Zedňa
Zedna1
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 4. 3. 2020 01:19

Fc, ono se stejne penale za 1 den nevypocitava a navic je posunuto +5 dnu a penale se tedy vypocitava od 6 dne po splatnosti a to jen v pripade, presahne-li 200 Kc.

To nic nemeni na mem nazoru, ze by CNB mela prijimat okamzite platby mezi prvnimi. Rozhodne by to bylo vice cool a in. Narazil jsem na to, ze jsem mel jednu platbu splnit do konce unora, sankce tam nebyla klasicka, ale jista skoda mi tim defakto vznikla, ze jsem nemohl zaplatit v unoru.
vpe
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků