FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod guybrush 2. 4. 2019 10:58

guybrush
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod blackwork 6. 4. 2019 08:07

Začala škola investování ;-]
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 6. 4. 2019 22:13

vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 17. 4. 2019 14:15

1) Řeším problém se zahraniční platbou do Polska. Druhý den se mi platba vrátila, podle FIO z důvodu špatně zadaného kódu SWIFT. Platbu podle stejných údajů jsem platil již několikrát a vždy vše v pořádku. U příjemce nedošlo k žádné změně, ale poslal mi pro jistotu jiný swift, ať to zkusím s ním. Může mít jeden účet více swiftů?

2) Poslal jsem 34 918 Kč a přišlo mi zpět z účtu ČS 32 704 Kč. K tomu poplatek za poslání zahraniční platby 200 Kč, za přijetí zahraniční platby 100 Kč a 300 Kč za zpracování požadavku ČS. Takže tato sranda mě vyšla na 2 814 Kč.

S Fio to aktuálně řeším, ale přijde mi to nehorázné...
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 4. 2019 14:46

Zadej ten IBAN na www.iban-rechner.de. Jaký SWIFT ti vyleze? Mně to zatím nikdy nezklamalo.

Ohledně té sumy - není tam nějaká kurzová ztráta? V jaké měně jsi to posílal? Ve zlotých? V eurech? V jaké měně byl účet příjemce? Než poplatky bych odhadoval spíše kurzovou ztrátu, ta se dost blbě bude reklamovat, zejména jestli byl SWIFT špatný. Ono to někdy dojde i se špatným SWIFTem - kdysi Dalibor Chvátal posílal ze zahraničí platby na účet u ING se SWIFTem ČSOB, ta to prostě přeposlala, ale je to její dobrá vůle.

Já platby v PLN posílám přes Fortissimo (devizy.cz), ale faktem je, že jde o velmi malé částky. Zase je to bez poplatku (kurzy nejsou o moc lepší než u bank, na druhou stranu prý u větších částek jsou kurzy lepší)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dave_no 17. 4. 2019 14:57

Posílal jsem z účtu FIO vedeného v CZK zahraniční platbu v PLN na polský účet v PLN.

Ano, jedná se o kurzovou ztrátu, to mi napsali z FIO...

Když zadám IBAN do té stránky, tak vyjde swift WBKPPLPP. IBAN ale dotyčný neměnil a vždy mi posílal platební údaje se swiftem DEUTPLPX a platby mu přišly.

Takže banka poslala desítky plateb se špatným swiftem z dobré vůle a teď už se naštvala?:-) Koho to zajímá, že mezi sebou mají blbý kurzy :/
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 4. 2019 15:34

Na kurzovém diferenciálu tě okradla Fio banka - pakliže jsi posílal platbu v PLN, z tvého korunového účtu banka směnila koruny kurzem deviza-prodej a poté, co ti peníze (ponížené případně o nějaké storno nebo non-STP poplatky) poslala zpět banka, která nedokázala cílový účet u sebe dohledat zpět do Fio ti je směnila kurzem deviza-nákup zpět na koruny...

Šanci na reklamaci vidím nicméně jako málo pravděpodobnou. I když ti platby předtím prošly, nešlo o "oficiální" cestu...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod dave_no 17. 4. 2019 15:43

Rozdíl mezi kurzem nákup/prodej mají cca 0,3 Kč. Při 5690 PLN by to mělo být cca 1700 Kč. Pořád jim tam někde lítá pětikilo... + ty 300 Kč za zpracování Českou spořitelnou. Co mě zajímá, že do toho tahaj ČS? To je někde v ceníku?
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 17. 4. 2019 17:04

Koukám, že u FIO jsou občas ty zahraniční platby horor. Mně nějak posílali pravidelně peníze z Litvy, všechno probíhalo v pořádku. No a najednou se stejně odeslaná platba někde zasekla a nic. Po pár týdnech se sice našla u Fia někde zaseklá, nedokázali ani vysvětlit, proč to x-krát došlo a najednou ne a ještě se mě pokusili obrat na kurzu, který se za tu dobu dost hnul. Po reklamaci to vyrovnali.

Teď mě budou čekat nějaké platby v EUR do Brazílie, tak jsem zvědavej, jak to dopadne. Nemáte nějaký tip, jak to poslat?
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 4. 2019 17:46

dave_no píše:Rozdíl mezi kurzem nákup/prodej mají cca 0,3 Kč. Při 5690 PLN by to mělo být cca 1700 Kč. Pořád jim tam někde lítá pětikilo... + ty 300 Kč za zpracování Českou spořitelnou. Co mě zajímá, že do toho tahaj ČS? To je někde v ceníku?

Řekl bych, že ti přišlo zpět méně PLN, než jsi odeslal a ty zůstaly nějaké bance jako poplatek za nesprávného příjemce. Tyto poplatky jsou poměrně vysoké (z vlastní zkušenosti třeba 30 EUR za nesprávně napsané jméno příjemce a to šlo o obyčejnou SEPA platbu), další poplatky šly korespondenčním bankám. Kdysi ČS měla dokonce zveřejněný ceník pro korespondenční banky, ale nyní už nezveřejňuje ani jen korespondenční banky samotné, stejně tak ani Fio (kde mě to ani nepřekvapuje)... Od banky si lze vyžádat SWIFTovou zprávu MT, podle které lze zjistit, přes jaké banky platba proběhla, ale je to pro klienta poměrně drahá operace (řádově stokoruny).

Podle mě nemusí být pouze o tvoji chybu, ale s největší pravděpodobností to souvisí s tímto: https://santander.pl/ms/integracja/news.html
dave_no píše:Když zadám IBAN do té stránky, tak vyjde swift WBKPPLPP. IBAN ale dotyčný neměnil a vždy mi posílal platební údaje se swiftem DEUTPLPX a platby mu přišly.

DEUTPLPX byl BIC kód polské Deutsche Bank, která vloni plně přešla pod Santander (předtím známá jako Bank Zachodní WBK) - takže původní BIC přestal být používaný. Pokud tě o tomto neinformovala protistrana, tak to můžeš zkusit po ní (aspoň částečně) vymáhat...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod nikko 17. 4. 2019 18:34

FIO banka snižuje poplatky:
Odchozí standardní Europlatby a příchozí platby v EUR budou zdarma. Každý klient bude mít jeden výběr z cizího bankomatu zdarma každý měsíc a jeden výběr z bankomatu v zahraničí zdarma každý měsíc.
https://www.fio.cz/spolecnost-fio/media/tiskove-zpravy/221986-fio-banka-rusi-nebo-snizuje-celou-radu-poplatku
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod wit.cz 17. 4. 2019 22:14

Kdyby radši dali povinně do ceníků spread.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 4. 2019 22:49

dave_no: poučení pro příště. Já, když zadávám SEPA platbu, tak VŽDY prodejdu IBAN přes ten Iban-rechner.de, už jen proto, že vím, že jsem se nepřeklepl při zadávání čísla účtu, stránka kontroluje "modulo 11" (nebo kýho čerta, čím to mají zakódované) a dokonce nově ti projede Google, jestli se tam ten IBAN náhodou někde nenajde. Když tak posíláš peníze na nějakou velkou firmu, která má číslo účtu na svých stránkách, tak hned vidíš, že jsi zadal číslo účtu dobře.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 18. 4. 2019 03:39

nikko píše:FIO banka snižuje poplatky:
Odchozí standardní Europlatby a příchozí platby v EUR budou zdarma. Každý klient bude mít jeden výběr z cizího bankomatu zdarma každý měsíc a jeden výběr z bankomatu v zahraničí zdarma každý měsíc.
https://www.fio.cz/spolecnost-fio/media/tiskove-zpravy/221986-fio-banka-rusi-nebo-snizuje-celou-radu-poplatku


Ty operace s EUR jsou super, to mi ušetří měsíčně tak stovku. Ještě by to chtělo nějaké kurzy s lidskou tváří.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Taki 18. 4. 2019 06:08

Oni taky nejsou žádní lidumilové. Jenom to udělali o trošku dříve, než to budou muset udělat, na základě legislativy EU, všechny banky v ČR (poplatky za převody do zemí eurozóny za stejnou cenu jako tuzemské platby = téměř všichni /a všichni zde přispívající na finexpertu/ za 0)
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků