FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 7. 2007 08:09

Rop píše:1. nemám poblíž bankomat ČSOB (dá se vyřešit převodem na vkladní knížku ČS a odsud vybrat na pobočce nebo zaplatit 30 Kč za výběr z cizího bankomatu)
2. nemám jak dostat hotovost na účet (sice to potřebuju jen velice vyjímečně, ale potřebuju ... pobočka je dost daleko)
3. Banka neposkytuje digitálně podepsané výpisy ve formátu PDF
4. Základní karta neumí platby na internetu
5. Nutnost instalovat zabezpečovací aplikaci k internet bankingu (což mě vadí uplně hrozně ... zlatá autorizace přes SMS)
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Rop 27. 7. 2007 08:40

1. tady opravdu není ... viz někde výše
2. no a když budu mít na hotovosti 20 000?
3. Česká spořitelna ano :-)
4. jo to beru ...
5. takze maj zase jenom blbej návod k tomu :roll: což nevím co je horší

Tomáš Marný: no těch 10 Kč za měsíc není zase tak moc ... a momentálně řeším tu hotovost ... uvidím v říjnu :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod 4honza 27. 7. 2007 08:47

Rop píše:Takže si to mém tří stránkové uvažování o Fiu shrňme:

Proč zatím ne:
1. nemám poblíž bankomat ČSOB (dá se vyřešit převodem na vkladní knížku ČS a odsud vybrat na pobočce nebo zaplatit 30 Kč za výběr z cizího bankomatu)
2. nemám jak dostat hotovost na účet (sice to potřebuju jen velice vyjímečně, ale potřebuju ... pobočka je dost daleko)
3. Banka neposkytuje digitálně podepsané výpisy ve formátu PDF
4. Základní karta neumí platby na internetu
5. Nutnost instalovat zabezpečovací aplikaci k internet bankingu (což mě vadí uplně hrozně ... zlatá autorizace přes SMS)

Dle mého názoru by to ještě chtělo udělat internetové stránky trochu podrobnější ... nemohu tam najít všechny informace, které bych chtěl ...

Jinak mezi hlavní pozitiva FIA patří určitě cena ... při mém přepočtu bych ušetřil za půl roku cca 60 Kč oproti ČS Student+ (bral jsem výběr v městě kde je bankomat ČSOB za 6 Kč ... v jiném městě za 30 Kč ... čili kdybych se hlídal nebo si to posílal přes vkladní knížku tak by to ušetření bylo ještě vyšší - cca 200 Kč)

Naposledy upravil 4honza dne 27. 7. 2007 08:56, celkově upraveno 1
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 7. 2007 08:51

Rop píše:5. takze maj zase jenom blbej návod k tomu :roll: což nevím co je horšír/quote]

nevím, kterej návod jsi četl... ale tenhle http://www.fio.cz/docs/dz_manual_podepisovac.pdf to má na straně 11 v kapitole 5. Přenosný podepisovač...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xls 27. 7. 2007 09:19

Raziel-CZ píše:Musím souhlasit. Bohužel. Hlavně ten program je jaksi jednoduchý. A vůbec, FIO si vůbec nedalo záležet na vzhledu webových stránek. Hlavně, že to alespoň nějak funguje.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 27. 7. 2007 09:36

Rop píše:FIO bych přirovnal ke svému autu (Dacia Logan) o kterém říkám: "Co byste za tu cenu chtěli?" ... umí to všechno co je potřeba, nenechá mě to nikde na cestě ... ale chybí tam trocha toho konfortu :-)>/quote]

Ono to asi záleží na úhlu pohledu. Pro mě jsou jejich služby naprosto dostatečný a dokonce mnohem konfortnější než u jiných bank (a to i když se nedívám na cenu). Proč?

1. Nakonec jsem mohl různé soukromé a podnikatelské účty převést na 1 místo, kde se jedním heslem přihlásím do inetového bankovnictví a mám okamžitý přehled a můžu to všechno ovládat.
2. Bankomaty ČSOB při cestě.
3. Pokud se tam potřebuju stavit, zaparkuju přímo ve Fio na dvoře a jsem za pár minut vyřízen.
4. Příjmy z úroků jsou řádově vyšší než výdaje za služby (třeba informační sms, embosovaná karta).
5. Jsou mnohem flexibilnější než "kamenná" banka. Zvýšení limitů na kartu v řádu hodin. Když jsem narazil v internetovém bankovnictví na funkci, u které jsem potřeboval trochu odlišné fungování, do 3 dnů to upravili (u kamenný banky si chybu nebyli schopní přes upozornění odstranit ani za 2 roky).
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 27. 7. 2007 09:46

mikicz píše:nevím, kterej návod jsi četl... ale tenhle http://www.fio.cz/docs/dz_manual_podepisovac.pdf to má na straně 11 v kapitole 5. Přenosný podepisovač...o/quote]

Ahááá .... mno jeste ze flash disk s sebou tahám i na koupaliště ... :-)

xls: kromě dvojky beru :-) ještě mi chybí trochu IBAN ale to bych snad přežil s INGkontem ... mno asi do FIA stejně dřív nebo později spadnu .... a ušetření těch pár piv bude košer :-)

4honza: na účtu nemám nikdy víc než 50 000 Kč ... takže u Fia úrok 0,75 % u Student+ 0,85 % ... což při mém průměrném zůstatku cca 40 000 Kč činí rozdíl 40 Kč ročně ....

Jo jinak mám demoúčet ... a nikde jsem tam nenašel správu příjemců ... to je taky maličko nemilé ... stejně jako u INGkonta :-(
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Moderátor

Odeslat příspěvekod Hlava 27. 7. 2007 11:18

Rop píše:Jo jinak mám demoúčet ... a nikde jsem tam nenašel správu příjemců ... to je taky maličko nemilé ... stejně jako u INGkonta :-(-/quote]

Správa příjemců neexistuje, nicméně každá transakce jde zopakovat a ke každé transakci si lze napsat vlastní popis za co to bylo. Dvě uvedené věci toto podle mě dostatečně suplují, ba co víc mi osobně to přijde lepší. Hlavně možnost napsat si ke každé transakci za co byla je supr.
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 7. 2007 12:10

Rop píše:xls: kromě dvojky beru :-) ještě mi chybí trochu IBAN ale to bych snad přežil s INGkontem ..
e/quote]

ING má IBAN (tedy myslím na běžném ING kontu)? Zkoušel někdo přijmout platbu na ING konto ze zahraničí? Jaké má poplatky při platbě "SHA" nebo "BEN" (při "OUR" to hradí odesilatel"? Jakým počítá kurzem? Ne že bych to aktuálně potřeboval, ale mohlo by se hodit.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 7. 2007 15:20

a jaká je pointa ing konta? ty 2% mi dá fio na týdením termíňáku taky a nad 50kkč i víc.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 27. 7. 2007 16:38

pointa je v tom, že je to banka a tedy poskytuje vyšší jistotu (ať se to někomu líbí nebo ne, FIO jako kampelička s výrazně nižším jměním prostě tuhle jistotu poskytnout nemůže). Navíc určitě není nejrozumnější variantou "strkat všechna vajíčka do jednoho košíku" - když u "běžné" výše vkladu hrozí ztráta max. 10 %, výplata v případě krachu není okamžitá a bylo by nepříjemné nejet třeba kvůli krachu banky/záložny na dovolenou nebo si muset půjčovat.
Další výhodu vidím v čísle účtu. Nevím jak je to teď, ale já mám 6 místné a tak si ho bez problémů pamatuji :-) Nechávám si na něj posílat všechny platby včetně výplaty.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 27. 7. 2007 19:46

pokud vím, tak pojištění je úplně stejné ve fio, jako v jakékoliv bance. jmění (pokud myslíš zapisovaný kapitál do OR) je jedna věc, minimální částka co museli složit, aby dostali licenci další a aktuálně spravují něco kolem 2 miliard kč vkladů.číslo účtu mě nezajímá, dokážu si pamatovat i dlouhá čísla.
Takže v zásadě jsou ro důvody spíš psychologické, než reálné, že?
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod xls 27. 7. 2007 22:24

Rop píše:... ještě mi chybí trochu IBAN ale to bych snad přežil s INGkontem ... (./quote]

On by to IBAN stejně moc nezachránil, poplatky u všech českých bank jsou pro mezinárodní transakce dost brutální. Já si proto udělal EURový účet v Německu, tam stojí příchozí i odchozí platba skoro po celý Evropě asi 4 Kč.

ING je dobrý tak na delší odložení peněz, jinak je to vcelku nepoužitelný, protože k tomu je potřeba mít ještě jeden normální účet. To už je lepší speciální účet u Fio, tam je úročení 2,3 % a jsou tam všechny funkce jako u normálního účtu (platby, karta, inkasa...).
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Raziel-CZ 28. 7. 2007 11:07

Rád bych jen vzkázal některým uživatelům, aby si nejprve přečetli všechny mé příspěvky v tomto vláknu a teprve pak na mé poslední reagovali. Viz odpověď

[quote="Tomáš Marný"oNa tuhle pitomost snad nemá ani cenu reagovat, pusť si alik.cz, tam jsou snad i nějaký vzhledově pěkný omalovánky...
ICT servis & poradce, CEO, CIO, CQO a krizový manažer na volné noze; sociální psycholog; futurolog; návrhář; korektor; kritik; regionální koordinátor Hnutí Zeitgeist Česká republika pro Prahu a středočeský kraj. Kontakt viz profil.
Raziel-CZ
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 7. 2007 18:19

to mikicz: Pojištění (tedy výše eventuelní náhrady v případě krachu) je naprosto identické - vyplácí se stejná výše a od března minulého roku i ze stejného (společného pro banky i záložny) fondu. "V riziku" tedy není celý vklad, ale pouze oněch 10 %. Ale "hrozba" že přijdu o těch 10 % v záložně a v bance opravdu není stejná.

To hlavní je výše kapitálu. Banka si tak může dovolit ustát mnohem vyšší ztrátu. A je jedno, jestli to je ztráta "legální" - tedy jednoduše prodělá (ať chybnou spekulací na burze, špatným odhadem nákladů jednotlivých produktů, nenadálými událostmi (např. se špatně pojistní (nebo nepojistní vůbec) proti živelním nebo jiným škodám), nebo jestli půjde o ztrátu "ilegální" - jednoduše jí někdo vykrade. Ano, existuje sice bankovní dohled, který dohlíží jak na banky, tak na záložny, ale ten jaksi funguje až "ex post". Pokud by se tedy nějakému "šikulovi" podařilo vyvést peníze z banky (záložny) dostatečně rychle, žádný dohled tomu nezabrání!

Další věcí bude větší "ochota" ČNB, popř. státu pomoci většímu finančnímu ústavu. Jednak pro jejich větší majetek (půjčit miliardu ING a FIO jsou dvě rizikově naprosto odlišné operace), jednak z psychologického hlediska - ohrožení důvěry občanů ve vklady v bankách má zcela jistě jinou prioritu, než ohrožení důvěry ve vklady v záložnách.

Rozložení rizika rozdělením financí mezi více ústavu tak považuji za zcela racionální. A to nejen ve smyslu kdyby krachla FIO, je tu ING, ale i obráceně - viz ono přísloví o vajíčkách v jednom košíku. Ono ani FIO není nejvýhodnější nabídkou na trhu. Co třeba WPB, která dává až 5,5 %?
Naposledy upravil PatrikChrz dne 28. 7. 2007 19:06, celkově upraveno 1
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka