FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 11. 9. 2011 20:53

Bingo, to je přesně on :twisted: .
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 12. 9. 2011 07:19

broucajz píše:
dr._lukas píše:Sice mě o to nejde, ale kdy nám ti židi vrátí tu korunu, když už rok nejsme družstevníci? :-D :-D :-D


Podle obchodního rejstříku je likvidátorem FIO d.z. JUDr. Jaroslav Tvrdík; budeš se muset s požadavkem obrátit na něj, protože družstvo je v likvidaci. O:-)

Když je tedy firma v likvidaci, tak se věřitelé o své pohledávky musí sami do určitého termínu přihlásit ne? Nebo jak to funguje? Tím že se o své koruny nepřihlásíme, tak o ně vlastně v souladu se zákonem přijdeme?
:hm
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod broucajz 12. 9. 2011 08:39

Likvidátor je jediná osoba, oprávněná jednat za společnost.
Tedy z toho vyplývá, že musíš požádat o zaplacení dluhu (1 Kč) likvidátora dopisem, který pošleš jako obyčejný (poštovné 10 Kč), nebo doporučeně (zřejmě 22 Kč).
Když ti nevyhoví, musíš podat žalobu (soudní poplatek teď už asi 600 Kč).
Snad z toho dostatečně vyplývá úchylnost takového požadavku. :D
broucajz
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 12. 9. 2011 11:06

No ještě můžeš poslat požadavek emailem nebo také datovou zprávou do datové schránky firmy, ne? Obojí je zdarma.
Mě jde ale spíše o právní stav věci. Existuje firma, která má nějaké nezaplacené pohledávky u několika tisíc subjektů, firma je v likvidaci, to asi na základě nějakého unesení soudu, co se stane s těmi pohledávkami, o které se věřitelé sami nepřihlásí? Budou automaticky anulovány? Nebo budou automaticky vyrovnány, pokud k tomu bude mít likvidátor dost prostředků? Je mi jasné, že likvidátor bude vyrovnávat přednostně ty pohledávky, o které se subjekty přihlásí.
:hm
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 4honza 12. 9. 2011 12:04

Tady se těžce pletou hrušky a jablka.

Zmíněných 1Kč, případně dříve to bylo 1000Kč není žádný dluh, tohle není postavení věřitele a dlužníka, nýbrž je to váš vklad do družstva.

Pokud jste si založili účet u FIO d.z., nejste vůči FIO d.z. v likvidaci v postavení věřitele, ale v postavení družstevníka, takže se nikam hlásit nemusíte. A také zatím nic nedostanete, dokud se skuteční věřitelé nepřihlásí a nedostanou zaplacené své pohledávky.

Až budou vypořádání věřitelé, tak se teprv rozdělí majetek družstva všem družstevníkům, viz § 75 a § 75a OZ. Pro zájemce můžu doporučit nastudování § 70 - § 75 Obchodního zákoníku.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 12. 9. 2011 12:20

Tak to je výborné... Chudáci ti, co zaplatili vklad tisícovku :-)) Fio teď s něma krásně vymr*á a několik desítek tisíc schová do své kapsy :-)
dr._lukas
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misaan 12. 9. 2011 12:43

Az se vyporadaji zavazky s veriteli, tak se zbytek penez rozdeli mezi drustevniky.. Ty uz vis kolik je ten zbytek, ze soudis, jak kdo s kym vymr*a?! Jen aby na tom vkladu nevydelali ;)
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 12. 9. 2011 13:45

dr._lukas píše:Tak to je výborné... Chudáci ti, co zaplatili vklad tisícovku :-)) Fio teď s něma krásně vymr*á a několik desítek tisíc schová do své kapsy :-)

Kdybys alespoň znal svoje práva, tak tu neprudíš. Požádej likvidátora o zaslání soupisu jmění FIO d.z.

ultima__ratio píše:Existuje firma, která má nějaké nezaplacené pohledávky u několika tisíc subjektů, firma je v likvidaci, to asi na základě nějakého unesení soudu, co se stane s těmi pohledávkami, o které se věřitelé sami nepřihlásí?


Ty ses na to ptal v jiném kontextu, ale toto se družstevníků také týká. Tohle je řešeno v § 56 ObZ:

(6) Po zániku společnosti ručí společníci za závazky společnosti stejně jako za jejího trvání. Pokud se společnost zrušuje s likvidací, ručí společníci za její závazky do výše svého podílu na likvidačním zůstatku (§ 61 odst. 4), nejméně však v rozsahu, v němž za ně ručili za trvání společnosti. Mezi sebou se společníci vyrovnají týmž způsobem jako při ručení za trvání společnosti.
--

Pokud se tedy nějaký věřitel nepřihlásí likvidátorovi a závazek trvá i po likvidaci společnosti, může je věřitel vymáhat na společnících, tedy po vás dodatečně mohou vymáhat zmíněné 2Kč, kterými ručíte i po likvidaci společnosti (případně 2kKč pro ty s vkladem 1kKč).
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 12. 9. 2011 20:22

No jasné, neseme svými vklady (respektive dvojnásobkem vkladu) odpovědnost za ztrátu, ale na druhou stranu máme právo i na zisk, pokud byla firma zisková. A nebyl ten zisk už náhodou podvodně vyveden do jiné firmy? Nebo za kolik prodala FIO DZ svoji klientelu? Snad nás nedarovala zdarma? Mě se ta likvidace tedy nezdá zrovna moc košer. Pokud musejí být banky akciové společnosti, tak měla probíhat přeměna z DZ na banku tak, že se z družtevníků měli stát akcionáři a ne že z DZ vyvedou zisk do jiné akciovky a pak DZ zlikvidují.
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 9. 2011 20:46

ultima_ratio: problém byl v tom, že v té době (a pokud vím dodnes) neexistoval způsob přeměny družstevní záložny na banku a jinak to udělat nešlo.
Jeslti mohlo dojít k nějakému vyrovnání - no možná mohlo, ale kolikrát by to ten korunový vklad zhodnotilo? Dvakrát, pětkrát, desetkrát? Tak jako tak je to úplně jedno. Hlavní podílníci mají podíly i v bývalé brokerské společnosti, takže jde možná o ty, co měli ty tisícikorunové podíly - kolik jich ale vůbec bylo? Nevyplácely se jim už kdysi náhodou podíly zpět při snížení minimálního vkladu?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 12. 9. 2011 21:03

ultima__ratio píše:No jasné, neseme svými vklady (respektive dvojnásobkem vkladu) odpovědnost za ztrátu, ale na druhou stranu máme právo i na zisk, pokud byla firma zisková.


No, podle původních podmínek (kdyby dál pokračovala záložna) by vrácení členského vkladu bylo zatíženo poplatkem až 5 Kč, takže by se vklad musel víc než zpětinásobit, aby byl nějaký zisk vyplacen. To se aspoň za dobu, co je členský vklad 1 Kč, rozhodně nestalo, takže asi není o co přijít.

ultima__ratio píše:A nebyl ten zisk už náhodou podvodně vyveden do jiné firmy? Nebo za kolik prodala FIO DZ svoji klientelu? Snad nás nedarovala zdarma?


A co takhle se místo preventivně ukřivděných až paranoidních spekulací do toho obchodního rejstříku podívat? Celý podnik Fio DZ je prodáván za cenu určenou znalcem, znalce určil soud. Takže podílníci místo fungující záložny budou vlastnit podíl na penězích, které se rozdělí podle podílů.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod 4honza 13. 9. 2011 08:22

fc70 píše:No, podle původních podmínek (kdyby dál pokračovala záložna) by vrácení členského vkladu bylo zatíženo poplatkem až 5 Kč, takže by se vklad musel víc než zpětinásobit, aby byl nějaký zisk vyplacen.

Jenže zde se také nejedná o vrácení členského vkladu, jak se nacházelo v ceníku DZ, ale dojde k rozdělení majetku družstva mezi jeho členy (pokud tedy nějaký majetek zbyde). Je však víceméně jasné, že družstevníci s 1Kč vkladem se nestanou milionáři.
4honza
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 13. 9. 2011 17:48

Velice přibližně, majetek družstva - závazky družstva = součet členských vkladů + akumulovaný zisk.

Jestli se někdo stal členem v roce 2008, vložil 1 Kč, majetek družstva tím vzrostl o 1 Kč (... mínus několik korun na vytištění všech formulářů ;-) ), a má tedy podíl na majetku družstva v hodnotě 1 Kč. To, že celková aktiva družstva byla v desítkách milionů, nic nemění na tom, že členský vklad je v tom okamžiku v hodnotě 1 Kč.

Akumulovaný zisk za ty 3 roky, pokud si dobře pamatuji, z 1 Kč neudělá ani 2, natožpak 5.

Mezi "vrácením členského vkladu" a zůstatkem po likvidaci není žádný logický ani strukturální rozdíl, kromě nákladů na likvidaci, na které se bývalí členové musí složit.

(... Tedy... zákon o družstevních záložnách měl vystoupení z družstva popsané docela podivně, a měl jsem dojem, že u v některých situacích by mohl človek do družstva vstoupit a hned vystoupit - a odejít s několikanásobkem svého členského vkladu. To je samozřejmě nerozumný výsledek a něco takového nikdo nemůže spravedlivě požadovat.)
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 14. 9. 2011 04:31

Ten požadavek by byl naprosto oprávněný i když ne třeba spravedlivý, ale světem vládne nespravedlnost, tak co. Jediný spravedlivý je Bůh. 8-)
ultima__ratio
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 14. 9. 2011 21:31

wit.cz píše:neda se nejak obejit ten poplatek za vydani karty s CCV kodem? .. zatim mam v planu mikrovlnku :hm

protože se ke mně nedostal nějaký reálný postup, ptám se znovu .. třeba někdo poradí :hm
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků