FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod BeznyFrantaUzivatel 25. 4. 2015 15:29

2 rok staré info http://www.finparada.cz/1468-S-penezi-n ... domat.aspx
dnes jich tedy asi bude už i víc
BeznyFrantaUzivatel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 25. 4. 2015 16:57

Což tak konkrétní informace, žádné mýty a domněnky - v ČR je zhruba z celkového počtu instalovaných bankomatů (4480 v r. 2014, zdroj: http://statistiky.cardzone.cz/download/ ... a_2014.pdf) cca. 10 % depozitních (těch je zhruba pod 500, zdaleka víc než lze spočítat na prstech jedné ruky a zdaleka nejsou jen v Praze, ale poměrně slušně rozdistribuovány po celé republice) -
provozuje je ale asi jen 6 bank (ČSOB, UCB, KB, ČS, GEMB a Air Bank - tu Sberbank CZ nevím, ale vzhledem k tomu, že bankomaty pro Sberbank CZ outsourcuje ČSOB, tak předpokládám, že ta bude v počtu bankomatů ČSOB) -
konkrétně pak (řazeno podle bank s nevyšším počtem vkladomatů):

Téměř všechny banky počet vkladomatů stabilně rozšiřují (ČS měla v r. 2012 jen 31 vkladomatů, takže počet zvýšila už na dvojnásobek), velmi rozšířenou síť depozitních bankomatů má UCB (více než 60 % jejich bankomatů jsou i depozitní), suplují tím m.j. absenci pokladen na jejich franšízových "expres" pobočkách, kterých mají celkem dost, stagnuje jenom GEMB, resp. meziročně se počet jejich bankomatů i vkladomatů snížil, protože banka vycouvala s provozem poboček v Globusech - v souvislosti s informacemi o prodeji banky asi nelze očekávat další rozšiřování služeb...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 25. 4. 2015 23:29

I tak je těch vkladových bankomatů na celou republiku málo. Asi nejde brát jejích celkový počet, ale třeba se dívat kolik jich mají jednotlivé banky. Předpokládám, že každá banka to má asi pouze pro vlastní klienty a pokud to mohou použít i klienti jiných bank tak to asi bude za nemalý poplatek.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Zedna1 26. 4. 2015 00:37

Co umí bankomaty v ČR? Jaké funkce v bankomatech nabízejí jednotlivé banky?
http://www.finparada.cz/2667-Co-umi-ban ... banky.aspx

Je tam pekna tabulka poctu bankomatu/vkladomatu
Zedňa
Zedna1
Diskutér

Odeslat příspěvekod guru jára 26. 4. 2015 05:20

Já bych stejně přes vkladomat nevkládal, když to některé bankovky špatně rozpoznává, hned je to zabaví a peníze na účet nepřipíše, dokud zabavené bankovky někdo nepřezkoumá. Není na to prostě spoleh.
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 4. 2015 06:24

guru jára: To snad není taková katastrofa, ne? Když to nějakou bankovku nepřijme, druhý pracovní den se na to podívá člověk a peníze máte na účtě.

Obecně bych ale řekl, že většina lidí vkladomaty nepotřebuje a neocení. Je celkem málo lidí, kteří mají příjem v hotovosti a výdaje z účtu. A ta většina, která jednou za čas přijde k hotovým penězům například při prodeji něčeho nepotřebného (ojetina auta, starý počítač...), tak prostě banku navštíví a peníze si uloží. Ve Fio dokonce zdarma.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod guru jára 26. 4. 2015 08:11

V GE na Genius Gratis take vklad hotovosti zdarma. A je fakt, ze jsem to zatim nepotreboval a nejspis ani potrebovat nebudu.
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 4. 2015 08:23

Zedna1 píše:Co umí bankomaty v ČR? Jaké funkce v bankomatech nabízejí jednotlivé banky?
http://www.finparada.cz/2667-Co-umi-ban ... banky.aspx
V tom článku mne zaráží jedná z uvedených funkcí bankomatů "výběry a vklady peněz bez potřeby vkládat kartu (pomocí kódu vygenerovaného v internetovém bankovnictví nebo na pobočce nebo pomocí bezkontaktní karty či mobilního telefonu s NFC technologií)". Pokud jsou ty výběry bezkontaktní zmetkovou kartou umožňované stejně jako platby bez PINu tak je to jeden z dalších důvodů proč tyto zmetkové karty odsuzovat.

radecekh píše:Obecně bych ale řekl, že většina lidí vkladomaty nepotřebuje a neocení. Je celkem málo lidí, kteří mají příjem v hotovosti a výdaje z účtu. A ta většina, která jednou za čas přijde k hotovým penězům například při prodeji něčeho nepotřebného (ojetina auta, starý počítač...), tak prostě banku navštíví a peníze si uloží. Ve Fio dokonce zdarma.
Ano je to asi tak. Už včera jsem to tu psal.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 4. 2015 09:25

vlazy píše:Pokud jsou ty výběry bezkontaktní zmetkovou kartou umožňované stejně jako platby bez PINu tak je to jeden z dalších důvodů proč tyto zmetkové karty odsuzovat.

Nepřestává mě fascinovat, jak lidi kvůli 3 výběrům nebo platbám po pětistovce (nebo kolikrát to dovolí bez PINu), nadávají na úžasnou technologii. A to navíc platbu bez PINu můžete u banky reklamovat a ona vám vrátí peníze.
Jednou se mi už stalo, že mi bankomat kartu "sežral" a nevrátil - vybíral jsem a když mi to mělo vrátit kartu, tak se z bankomatu začaly ozývat divné zvuky a nakonec se na displeji ukázalo, že došlo k chybě a kartu si mám vyzvednout na své pobočce, a bankomat se odstavil mimo provoz. Tohle by se mi s bezkontaktní kartou nestalo.
Dále se mi dříve stávalo, že po skoro 3 letech používání už nešla karta u některých obchodníků načíst. Opět proti tomuto pomůže ta bezkontaktnost. Karta se používáním neošoupe, kontakty nezkorodují a je pořád jako nová, protože je pořád hezky uklizená v pouzdře.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod chjoo 26. 4. 2015 10:24

... platbu bez PINu můžete u banky reklamovat a ona vám vrátí peníze.
Toto je výtečná vlastnost. Které karty/banky to mají takto uvedeno v podmínkách?
chjoo
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 4. 2015 11:07

radecekh píše:Nepřestává mě fascinovat, jak lidi kvůli 3 výběrům nebo platbám po pětistovce (nebo kolikrát to dovolí bez PINu), nadávají na úžasnou technologii.
Nejde ani tak o tu bezkontaktní technologií, ale o to, že je to nastavené tak aby to nevyžadovalo zadáni PINu.
radecekh píše:A to navíc platbu bez PINu můžete u banky reklamovat a ona vám vrátí peníze.
Je ale otázkou za jakých podmínek ty reklamované peníze vráti. To co banky uvádí na svých stránkách ohledně toho je jedná věc a jaká je skutečnost může být věc jiná. Ty už s tím máš nějaké konkrétní zkušenosti?
radecekh píše:Jednou se mi už stalo, že mi bankomat kartu "sežral" a nevrátil - vybíral jsem a když mi to mělo vrátit kartu, tak se z bankomatu začaly ozývat divné zvuky a nakonec se na displeji ukázalo, že došlo k chybě a kartu si mám vyzvednout na své pobočce, a bankomat se odstavil mimo provoz. Tohle by se mi s bezkontaktní kartou nestalo.
Nic není tak ideální aby se nemohlo občas porouchat nebo nějak chybovat a to ani bankomat. U bezkontaktní karty se ti ale může zase stát, že si nějaký případný zloděj ty peníze z bankomatu vybere za tebe pokud mu to bankomat umožní bez zadání PINu a kartu ti nevrátí ani na pobočce, ale to tobě asi vadit vůbec nebude, protože ty asi velmi rád toho zloděje takto zasponzoruješ.
radecekh píše:Dále se mi dříve stávalo, že po skoro 3 letech používání už nešla karta u některých obchodníků načíst.
Takové nefunkční karty snad všechny banky mění zdarma a bez problémů za nové.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod guru jára 26. 4. 2015 12:26

chjoo píše:
... platbu bez PINu můžete u banky reklamovat a ona vám vrátí peníze.
Toto je výtečná vlastnost. Které karty/banky to mají takto uvedeno v podmínkách?

To je dáno zákonem.
guru jára
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 4. 2015 13:15

vlazy píše:U bezkontaktní karty se ti ale může zase stát, že si nějaký případný zloděj ty peníze z bankomatu vybere za tebe pokud mu to bankomat umožní bez zadání PINu a kartu ti nevrátí ani na pobočce, ale to tobě asi vadit vůbec nebude, protože ty asi velmi rád toho zloděje takto zasponzoruješ.

Přijít o 15 stovek na kartě nepovažuju za tak hrozné riziko, abych kvůli němu zanevřel na technologii, která mi vyhovuje. Za 20 let používání karet mi nikdy žádnou neukradli, takže když se to jednou za život stane, tak holt buď těch 15 stovek oželím nebo se holt budu dohadovat s bankou na reklamaci.
Auto mám pojištěné se spoluúčastí 10 %, minimálně však 10 tisíc a taky nevyšiluju, že mi ho někdo může ukrást a nemám ho zamčené v garáži, abych o něj nepřišel.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 26. 4. 2015 14:35

radecekh píše:Přijít o 15 stovek na kartě nepovažuju za tak hrozné riziko, abych kvůli němu zanevřel na technologii, která mi vyhovuje.
Kdyby pouze o 15 stovek. Ve skutečnosti to může být i více. Kdo k penězům velmi lehce přichází a má jich dost tak nějakých +/- 15 stovek pro něho nemá vůbec žádný význam. Na jedné straně zde v tomto fóru se mnozí dívají kde mohou získat třeba i o 0,01% na úrocích více a na druhé straně mnozí z nich jsou ochotní klidně peníze utrácet na sponzorování zlodějů.
Už jsem to tu psal, že nejde o tu technologií, ale hlavně o PIN.
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 4. 2015 16:07

vlazy píše:Kdyby pouze o 15 stovek. Ve skutečnosti to může být i více. Kdo k penězům velmi lehce přichází a má jich dost tak nějakých +/- 15 stovek pro něho nemá vůbec žádný význam. Na jedné straně zde v tomto fóru se mnozí dívají kde mohou získat třeba i o 0,01% na úrocích více a na druhé straně mnozí z nich jsou ochotní klidně peníze utrácet na sponzorování zlodějů.
Už jsem to tu psal, že nejde o tu technologií, ale hlavně o PIN.

Takže podle vás by člověk neměl nosit v peněžence žádné peníze, protože by o ně mohl přijít, a pokud je tam nosí, tak vlastně ochotně sponzoruje zloděje.
Ta technologie je právě i o tom PINu. Přijdu ke kase, pípnu a nemusím se obtěžovat nějaký PIN zadávat. Pro mě je to úspora času. A nejen pro mě, ale i pro ty lidi, co stojí ve frontě za mnou.

Celé je to jen o rizicích a jestli jsou pro člověka přijatelná. Znáte někoho, komu by ukradli peníze? Já jo. A znáte někoho, koho by okradli o bezkontaktní kartu a vytunelovali mu účet? Já ne a navíc jsem o tom ani neslyšel ani nečetl.
radecekh
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka