FIO

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Noxik 23. 7. 2016 11:26

Tak u FIO uz jsem dlouho, ale o nicem nevim. Jedina zmena co pamatuji byla, kdyz presli na vlastni platebni karty, coz ne kazdemu muselo vyhovovat. Jinak si nevzpominam, ze by nejak saskovali s podminkama. Plus neotravuji prodejem smejdu po telefonu, narozdil od jinych. Tak snad jim to vydrzi, nerad bych je zarazoval z kategorie "proste pouzivam" do "hlidam, odmitam a furt me otravuji".
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod Zedna1 23. 7. 2016 12:25

@Vestor
FIO je ze vsech nizkonakladovych bank nejstabilnejsi, to znamena, ze prakticky vubec nemeni podminky, maximalne zarazuje nove produkty.
Jak uz zde zaznelo, jedinou velkou zmenou bylo zavedeni vlastnich platebnich karet, misto predchozich vydavadnych od CSOB.
U FIO bych se opravdu zmen neobaval a uz vubec ne zmen k horsimu, jako u mBank ;-)

PS:
Ja jsem v roce 2014 take utekl z mBank do FIO (v mBank jsem byl uplne od pocatku v roce 2007), protoze novy IB mBank pro mne byl proste neakceptovatelny.
A jak se pozdeji nekolikrat ukazalo, udelal jsem dobre, protoze v roce 2015 mBank zpoplatnila vedeni platebnich karet a letos chysta dalsi vlnu zdrazovani ...

Ve FIO jsem spokojen.
Zedňa
Zedna1
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 23. 7. 2016 12:45

Fio není špatná, ale jen na úplně základní služby. Všechno ostatní (debetky, kreditky, zahraniční platby, spořicí účty, pojištění...) se vyplatí zajišťovat přes jiné banky.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 23. 7. 2016 12:58

U FIO mám taky již rok účet a od m-Bank pomalu odcházím. Zpoplatnění SEPA plateb je další důvod... . Máte někdo účet ve slovenské FIO? Jde ho zřídit na dálku? Jde ho nějak provázat s českým účtem? Jde mi hlavně o EURový účet, občasné SEPA platby a možná i nějaká debetka na občasné EURO platby (pokud by byla grátis).
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod treborit 23. 7. 2016 13:22

FIO SK na dalku zaridit nejde, je potreba take nemit ucet u FIO CZ (musel jsem ho zrusit), SK debetku ti klidne poslou do CR.
treborit
Nadšenec

Odeslat příspěvekod vpe 23. 7. 2016 13:29

sniper76 píše:U FIO mám taky již rok účet a od m-Bank pomalu odcházím. Zpoplatnění SEPA plateb je další důvod... . Máte někdo účet ve slovenské FIO? Jde ho zřídit na dálku? Jde ho nějak provázat s českým účtem? Jde mi hlavně o EURový účet, občasné SEPA platby a možná i nějaká debetka na občasné EURO platby (pokud by byla grátis).

Slo to do doby, nez vymysleli, jak Cechy zkasiruji :-) pak zamezili teto moznosti zridit si slovnsky ucet z Cech :-)

-- 23. 7. 2016 14:34 --

Zedna1 píše:@Vestor
FIO je ze vsech nizkonakladovych bank nejstabilnejsi, to znamena, ze prakticky vubec nemeni podminky, maximalne zarazuje nove produkty.

Vubec? Od 2014 ctyrikrat navysili poplatek za vklad hotovosti treti stranou. Do 2013 byl NULA, dnes je snad 70,- - predtim 60 predtim snad nejak 30 ... puvodne nula... Neni to trapny?

Zruseni dopoledni platby v 9:00 hodin (aby vic vyrejzovali na poplatkach!)) a zkraceni lhut platebniho styku o 10 minut, zruseni zelene linky 800 take asi neni moc proklientske a naslo by se toho daleko vic... A jako naschval me nenapada zadne vylepseni, snad vyjma API pred par lety...

Pravda je, ze neotravuji prodejem a nabidkami (jako lowcost banka asi vedi, ze by se to neujalo). Ale takovy OptOut si lze nastavit uplne vsude ze zakona, staci nebyt lenoch.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod sniper76 23. 7. 2016 15:00

Díky za odpovědi. Takže nic, no.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Zedna1 23. 7. 2016 19:43

vpe píše:

Vubec? Od 2014 ctyrikrat navysili poplatek za vklad hotovosti treti stranou. Do 2013 byl NULA, dnes je snad 70,- - predtim 60 predtim snad nejak 30 ... puvodne nula... Neni to trapny?

Zruseni dopoledni platby v 9:00 hodin (aby vic vyrejzovali na poplatkach!)) a zkraceni lhut platebniho styku o 10 minut, zruseni zelene linky 800 take asi neni moc proklientske a naslo by se toho daleko vic... A jako naschval me nenapada zadne vylepseni, snad vyjma API pred par lety...

Pravda je, ze neotravuji prodejem a nabidkami (jako lowcost banka asi vedi, ze by se to neujalo). Ale takovy OptOut si lze nastavit uplne vsude ze zakona, staci nebyt lenoch.

Vklad hotovosti treti stranou jsem nikdy nevyuzil a zrejme ani nevyuziji.
Predpokladam, ze toto bude i pro vetsinu z 600 000 klientu FIO banky jen okrajove vyuzivana sluzba.

Rychlosti plateb v bankach zda se sleduje vetsina prispevatelu na foru, ale i zde si myslim, ze vetsina klientu to ani nezna, ani nerozezna D+0 D+1. Ani ja toto nepovazuji za kriterium, ktere by rozhodovalo o tom, zda vymenim svoji hlavni banku za jinou.

Ktera jina nizkonakladova banka ma bezplatnou 800 infolinku? Odpoved: Zadna. Takovou nemaji ani nektere vysokopoplatkove banky. Takze zde FIO neni v pozici, kdy by nejak "vycnivala" z prumeru (srovnatelneho) trhu.

A zrovna to FIO API vyuzivam kazdy den velmi intenzivne, diky me vlastni aplikaci pro zobrazeni historie transakci s nadstandardnimi moznostmi hledani/filtrovani/barevneho zvyrazneni apod.
Aplikace puvodne vznikla pro prohlizeni CSV vypisu mBank: "mBank CSV Prohlížeč"
http://www.volny.cz/petr.zednik/mbank_c ... v_view.htm
Nyni mam rozpracovanou novou verzi 3.0, kterou uz rutinne soukrome pouzivam, kde je dodelana i podpora dalsich bank (mBank,FIO,CITI,Equa,Air,ČS,UCB,Sberbank,HCKK,RBKK), vcetne vypisu FIO primo pres FIO API.

Takze jak je videt, kazdy mame jine priority, pro mne u FIO zakladni sluzby zdarma + FIO API + nove IB FIO naprosto prevazi, vsechny ostatni pripadne minusy, ktere jsou pro mne nepodstatne.
Ale samozrejme, ze nekdo jiny to muze mit jinak, to chapu ...
Zedňa
Zedna1
Diskutér

Odeslat příspěvekod broucajz 23. 7. 2016 21:40

Vestor píše:Zdravím, chtěl bych se zeptat těch co jsou u FIO už delší dobu, jestli neprosákly nějaké zákulisní informace o případných změnách poplatků. Chystám si tam otevřít účet a nerad bych se za 2 měsíce dočkal nemilého překvapení, v rámci EU změn mezibankovních poplatků se teď děje leccos.

Doporučuji shlédnout také Equa Bank.
broucajz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Franklin 23. 7. 2016 21:51

D+0 je pro mě naprosto úžasná věc, protože mi dovoluje spoustu akcí dokončit o 1 den dříve. Samozřejmě většina populace nemá tušení, jak přesně toto funguje, a proto to nedokáže využít. :-) V této souvislosti ještě jeden komentář. Mezibankovní platby přes CERTIS jsou pro banku až do 9:00 bez příplatku. Pokud bankovní systém D+0 platby umožňuje, ale banka se záměrně rozhodne toto nedporovat, považuji to za vychcanost. A za neprostou neochotu přinášet klientům pozitivní věci tam, kde to banku téměř nic nestojí.

Ve FIO mě taky vždy vytočí ty povinné minimální zůstatky na účtech. Další zbytečnost, která klienty akorát naštve.

FIO pro mě nemá žádnou "killer feature", která by mě motivovala služby této banky používat. Mám tu jen pár téměř mrtvých účtů s pár tisícovkami jako zálohu.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 23. 7. 2016 21:58

Vestor:
To jestli některá banka chystá změnu poplatků nebo podmínek ti nikdo neřekne. Banky to dopředu nezveřejňují, že něco takého chystají. Pokud jde o změnu mBank na jinou tak FIO je velmi dobrou volbou. Equa bank také není špatná.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Zedna1 23. 7. 2016 22:13

vpe píše:

Jeste jsem si vzpomnel, ze tomuto poplatku se myslim da vyhnout tim, ze se na pobocce zaridi povoleni vkladu na ucet konkretni treti osobe. Tato zaregistrovana treti osoba pak ten poplatek neplati.
Nejsem si tim jisty, ale myslim, ze neco takoveho tam bylo, takze by to treba slo vyuzit (a pak by ta vyse toho poplatku byla v urcitych pripadech konkretnich zaregistrovanych osob bezpredmetna)...

EDIT: Ted se divam do ceniku a je to tak jak jsem si zhruba vybavoval:

Vklad hotovosti v CZK na pokladně banky provedený třetí osobou 2) - 70 Kč k tíži vkládající osoby

2) Třetí osobou se rozumí jakákoliv fyzická osoba, která není majitelem účtu, osobou oprávněnou jednat jménem majitele účtu nebo osobou určenou majitelem účtu k nakládání s jeho zůstatkem alespoň v rozsahu provádění vkladů. V případě odmítnutí úhrady poplatku nebude vklad třetí osoby přijat.
Zedňa
Zedna1
Diskutér

Odeslat příspěvekod bodyczech 23. 7. 2016 23:24

Vestor: Mohu jen potvrdit slova Zedni, jsem s nimi od počátku a jako jedna z mála bank (a možná jediná) se vyznačuje po několik let konzistentní nabídkou služeb a přístupem k zákazníkům. Pokud nějaké změny, tak vcelku bezvýznamné v obou smyslech. Je to ideální banka pro běžný provoz, bez extrémů. Její firemní účet zdarma bez podmínek je bez konkurence, k tomu kvalitní a svižné internetové bankovnictví a pobočková síť s pokladnami.
Jistě, není to banka pro každého, stále mě baví zdejší notoričtí kňouralové, kteří se po 8 letech diví nad povinným zůstatkem celých 100 Ká, nad absencí štědré kreditní karty, nad nízkými úroky spoření, nad "malým" počtem poboček atd... ;-) To však nic nemění na prvně zmíněným a dle smyslu tvého dotazu mohu Fio banku doporučit.
bodyczech
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Franklin 23. 7. 2016 23:48

Konzistentní nabídka je nepodstatný argument pro toho, kdo rád využívá zajímavé služby, výhodné nabídky a produkty s přidanou hodnotou oproti konkurenci. U FIO nic takového nenacházím. V minulosti se mi líbily D+0 platby až do 9:00 — ZRUŠENO. Líbil se přístup, kdy český účet byl zároveň i slovenským — ZRUŠENO. Líbilo se mi staré IB — ZRUŠENO. :mrgreen:

Že by tady někdo notoricky kňoural, toho jsem si tedy opravdu nevšimnul. Spíš si všímám lidí, které jsou v jiných bankách spokojenější a prostě se tu dělí o svoje zkušenosti.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 24. 7. 2016 05:29

Franklin:
Trošku to přeháníte s tím, že u Fio nenacházíte nic s přidanou hodnotou proti konkurenci.
Já bych viděl minimálně:
a) obchodování s akciemi
b) firemní účet zdarma
c) transparentní účet zdarma
d) platby na Slovensko a ze Slovenska zdarma
e) Fio API
f) levné SEPA platby v obou směrech
g) síť kamenných poboček
h) možnost v IB nastavit, že s účtem v IB může pracovat někdo jiný (kdo je klientem Fio)

Ta poslední možnost je úplně skvělá. Můžu disponovat s manželčiným účtem včetně podepisování transakcí svým telefonem a obráceně. Totéž může být skvělé například u starých rodičů atp. Samozřejmě to lze dělat jen tam, kde si věříte.
Chápu, že jsou lidi, kterým vyhovuje jiná banka. Ale říkat, že Fio nenabízí proti konkurenci žádnou přidanou hodnotu, je silně přehnané. Ano, u každého bodu najdete asi banku, která bude nabízet něco podobného. Ale ukažte mi jinou banku, která to všechno umí. Takovou nenajdete ani mezi těmi, kde se za účet platí, nebo má bezplatný účet jen za nějakých podmínek.
radecekh
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka