Air Bank

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 17. 10. 2014 22:03

Ještě jednou a pomalu... Bylo to D+0, D+1? Bylo, proč tady pořád onanujete s nějakýma hodinama??? A nějaká xichtokniha už opravdu není směroplatná.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 11. 2014 16:21

Tak naše milá, férová a transparentní banka Air Bank mi zadržuje peníze. Dnes 03.11.2014 mi přišla vyšší částka (nižší jednotky milionů CZK) na můj běžný účet vedený u Air Bank. Byl jsem o tom informován zprávou v systému Air Bank, která přišla někdy zhruba v 11:50-11:55 h. V té informační zprávě stálo přesně:

"Dobrý den, pane Vachu,

na Váš účet 1xxxxxxxxx/3030 se chystáme připsat platbu ve výši x.xxx.xxx,xx korun. Nechceme Vás zbytečně obtěžovat, ale zákon je zákon (č. 253/2008 Sb,) a ten nám ukládá vysoké příchozí platby ověřit. Úplně postačí pouze stručná informace, jestli jde například o půjčku, dědictví, úspory z jiné banky, dar, splátku dluhu nebo jiný původ. Nemějte obavy, původ připsané částky pochopitelné zůstává bankovním tajemstvím. Děkujeme Vám za spolupráci.

Kateřina Topinková / Manažerka správy klientských účtů
Air Bank a.s. / člen skupiny PPF

Air Bank a.s. / Hráského 2231/25 / 148 00 Praha 11 / IČ 29045371 / společnost zapsaná u rejstříkového soudu v Praze, spisová značka B 16013."

Na tuto zprávu jsem prakticky okamžitě odpověděl, z jakého zdroje peníze pocházejí a očekával brzké odblokování, ke kterému však bohužel dosud nedošlo. Přesně ve 14:07 h jsem poprvé volal do Air Bank, že není možné, aby peníze byly tak dlouho zadržovány bez udání důvodu a že potřebuji, aby nejpozději v 15:00 h už byly připsány na můj běžný účet, že s nimi potřebuji nakládat a může mi tím vzniknout opravdu velká škoda. Paní mě ujistila, že udělá vše, co je v jejích silách, a že pokud peníze nebudou do 15:00 h připsány, že mě telefonicky zkontaktuje. Nestalo se nic, tak jsem do Air Bank volal znovu v 15:37 h a řekl jim, že od nich chci oficiální písemné prohlášení, proč došlo k zablokování prostředků, co opravňuje Air Bank peníze zadržovat a jakým způsobem bude probíhat náhrada škody za zadržované peníze pro finančního arbitra. Nevím, jestli takovéto blokování peněz peněžním ústavem má nějakou seriózní oporu v zákoně, každopádně jsem si takřka jistý, že např. u České Spořitelny by k něčemu takovému nikdy nedošlo (mám to vyzkoušené). Nestalo se mi poprvé, kdy mi Air Bank bez udání důvodu zadržuje peníze, avšak pokaždé předtím zadržování trvalo třeba 1-2 hodiny. O to podivnější je, že u toho samého zdroje a stejného účtu jsem zhruba před 3 týdny vybíral nižší částku (řádově nižší stovky tisíc CZK) a žádný problém s připsáním platby okamžitě nebyl. Tak proč by měl být nyní ? Tento příspěvek píšu na toto forum, abych samozřejmě všechny obeznámil s pochybnými praktikami Air Bank, ale také pro zamyšlení se, jestli ten o něco méně směšný úrok než u konkurence na spořicím účtě stojí za případné škody, které Air Bank může tímto svým počínáním napáchat. Air Bank jsem samozřejmě oznámil, že mi tímto jejich jednáním může vzniknout velká škoda (může jít teoreticky až o stovky tisíc CZK), z telefonického hovoru nebylo patrné, že by je to nějak zajímalo. Každopádně peníze mi blokují stále a nemyslím si, že by úrok 1,10 % p.a. na spořícím účtě (a to navíc pouze do 250.000 CZK) tyto občasné a nenadálé nepříjemnosti nějakým způsobem kompenzoval. Spíše bych řekl, že se z této banky stala regulerní žumpa.
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 11. 2014 16:49

Pro větší transakce (v řádech milonů) je rozumnější využívat tradiční banky (KB, ČS, ČSOB, možná ještě GE a RB).

Je pravda, že podle toho zákona proti legalizaci výnosů z TČ je banka oprávněná nestandardní převody blokovat a poslat avizo na FAÚ přes jejich webservis - ze zákona dokonce nesmí majiteli účtu o blokaci informovat. FAÚ během 24 hodin rozhoduje, jestli transakci může banka povolit, nebo se s ní bude zabývat nějak dál.

Podle mě, a tak jsem pochopil školení, kterých jsem se účastnil, se to ale týká jen převodů směrem ven z účtu - ty lze dočasně zalokovat (samozřejmě splňují-li požadavek neobvyklosti). Tou neobvyklostí může být situace, když běžně převádíš tisíce a najednou chceš převést 3 milióny - to je nestandardní operace (v rámci toho konkrétního zákazníka).

U převodů směrem na účet musí také banka sledovat nestandardní transakce a informovat FAÚ, ale nevidím důvod, proč by je měla blokovat.

Ledaže bys na účet dostal neobvyklou sumu a obratem jí přeposlal na jiný účet. To je nestandardní a banka může transakci na 24 hod blokovat - eventuálně, dostane-li příkaz z FAÚ, může blokovat i několik dní, dokud FAÚ nedá pokyn k uvolnění.

Je lepší mít účet u velké banky, kde jsou na takové transakce zvyklejší a mají rozumněji nastavené algoritmy na odchytávání nestandardních operací.

V malých bankách takové převody nejspíš nejsou tak běžné a každý zákazník je víc na očích. Mého kolegu otravovala kdysi Volksbank kvůli 200.000 Kč - asi 14 dní mu je blokovali, protože je přišel vložit v hotovosti, což nikdy předtím nedělal, a banka tu operaci vyhodnotila jako nestandardní - a to byl firemní účet, kam mu průběžně z ciziny chodí desetitisíce EUR.
Naposledy upravil astrapa dne 3. 11. 2014 16:52, celkově upraveno 1
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2014 16:50

Za tu dobu, co tady dojemně pláčete, jste už dávno mohl mít účet u AB zrušený a založený nový o oné České šmoulitelny... BTW moji přítelkyni Komerční banka před časem 3x ujistila, že v určitý den a v určitou hodinu bude mít peníze ze zrušeného termínovaného vkladu k dispozici na pobočce, a když si je přišla vyzvednout, sdělili jí v podstatě, že má smolíka a informace podané zaměstnanci jaksi nebyli správné...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod jannk 3. 11. 2014 17:24

asi to bude fakt individualni, mi uz 2x podobna castka prisla, ja ji behem par hodin/dni rozposlal jinde - a zadny problem (byly to nejake nakupy/prodeje cennych papiru)
jannk
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 11. 2014 22:56

Edit: Aby toho nebylo málo, tak nejenže Air Bank dosud nepřipsala příchozí platbu, ona dosud ani neuvedla důvod blokace a co víc, dnes se mi pokoušela poslat peníze (cca 30.000 CZK) přítelkyně a byla zablokována dokonce i tato platba. Tak bych se chtěl zeptat, co může být tak podezřelého nebo nekalého na převodu částky 30.000 CZK ? Tohle je už naprostý výsměch, to by mohli bloknout pro podezření i převod 25 CZK, které bych poslal kamarádovi na pivo z důvodu, že se jedná o financování terorismu. Obávám se, že za těch 25 CZK by si pak ten terorista koupil tak akorát jízdenku do MHD.

-- 3. 11. 2014 23:18 --

astrapa píše:Pro větší transakce (v řádech milonů) je rozumnější využívat tradiční banky (KB, ČS, ČSOB, možná ještě GE a RB).

Je pravda, že podle toho zákona proti legalizaci výnosů z TČ je banka oprávněná nestandardní převody blokovat a poslat avizo na FAÚ přes jejich webservis - ze zákona dokonce nesmí majiteli účtu o blokaci informovat. FAÚ během 24 hodin rozhoduje, jestli transakci může banka povolit, nebo se s ní bude zabývat nějak dál.

Podle mě, a tak jsem pochopil školení, kterých jsem se účastnil, se to ale týká jen převodů směrem ven z účtu - ty lze dočasně zalokovat (samozřejmě splňují-li požadavek neobvyklosti). Tou neobvyklostí může být situace, když běžně převádíš tisíce a najednou chceš převést 3 milióny - to je nestandardní operace (v rámci toho konkrétního zákazníka).

U převodů směrem na účet musí také banka sledovat nestandardní transakce a informovat FAÚ, ale nevidím důvod, proč by je měla blokovat.

Ledaže bys na účet dostal neobvyklou sumu a obratem jí přeposlal na jiný účet. To je nestandardní a banka může transakci na 24 hod blokovat - eventuálně, dostane-li příkaz z FAÚ, může blokovat i několik dní, dokud FAÚ nedá pokyn k uvolnění.

Je lepší mít účet u velké banky, kde jsou na takové transakce zvyklejší a mají rozumněji nastavené algoritmy na odchytávání nestandardních operací.

V malých bankách takové převody nejspíš nejsou tak běžné a každý zákazník je víc na očích. Mého kolegu otravovala kdysi Volksbank kvůli 200.000 Kč - asi 14 dní mu je blokovali, protože je přišel vložit v hotovosti, což nikdy předtím nedělal, a banka tu operaci vyhodnotila jako nestandardní - a to byl firemní účet, kam mu průběžně z ciziny chodí desetitisíce EUR.

Ano, teď potom, co udělali, už vážně uvažuji i nad tím, co mi ještě před několika měsíci přišlo naprosto stupidní (vrátit se zpět k České Šiditelně). Protože je lepší se nechat 100x oškubat o 60 CZK poplatek, než pak jednorázově přijít třeba o desítky tisíc CZK zisku z takové blokace. Několik velkých převodů jsem ještě tehdy v České Spořitelně provedl a nikdy se nic takového nestalo.

Jenže pro tuhle banku (Air Bank) je nestandartní převod momentálně i pujčka 30.000 CZK od přítelkyně. To už nemá s nějakým prověřováním legalizace výnosů z trestné činnosti vůbec nic společného. Takže to chápu dobře, že blokace by neměla trvat déle, než 24 hodin ?

Jenže v mém případě se nejedná ani o nijak neobvyklou situaci, sice je pravda, že běžně nepřevádím sedmimístné sumy, ale těch šestimístných je každý měsíc několik a kdyby se z nich udělal součet, tak minimálně takový obrat jako je teď přijímaná suma, udělám snad každý měsíc.

V mém případě nejen, že jsou blokovány, ale dokonce nebyl dosud ani uveden důvod této blokace

A co jiného by se s těmi penězmi asi tak dalo udělat ? Držet přes pojištěnou částku v bance, která je na trhu sotva 2 roky a pro větší peníze nemá v podstatě moc, co nabídnout ? (I to lepší úročení nabízí jen pouze do 250 tisíc CZK, respektive do 1 M CZK pro jedny z prvních klientů).

Ano, to jsem již nyní zjistil, viz, jak jsem psal v 1.odstavci, lepší se nechat 100x oškubat o 60 CZK poplatek, než 1x zažít něco takového.

Zase na druhou stranu to nedává uplně smysl, protože když je banka velká jako celek (např. Česká Spořitelna), tak se tam samozřejmě dělá mnohem více převodů, ale zase logicky by tam ten dohled mělo dělat mnohem více lidí.
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 3. 11. 2014 23:28

MarekVach: neber to nijak osobně, ale přijde mi že kam vstoupíš, tam nastane problém ;) mohl by ses prosím držet daleko od Fio a Unicredit?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 11. 2014 23:45

Miki: Já si to neberu osobně, je to spíš tím, že dělám mnohem více transakcí nebo spíš asi větších transakcí a proto se mi to stává častěji. Bohužel, FIO využívám naprosto pravidelně pro USD platby a tam už jsem nějaké problémy také zažil. Unicredit zatím vzdoruju
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2014 23:55

Hm, na jednu stranu příjem pár mega, na druhou stranu půjčka 30 klacků od přítelkyně... Asi požádám přítelkyni, která dělá na FAÚ, aby se na to podívala :-D.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 3. 11. 2014 23:57

Tomáš Marný: Požádej, já nic nelegálního nedělám, jen mě nasírá, když mě brzdí někdo, kdo s tím vlastně nemá mít vůbec, co dočinění
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tielk 4. 11. 2014 00:03

Tak to si myslis ty v bance asi maji jiny nazor.
Tielk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MarekVach 4. 11. 2014 00:11

Tielk: Ať si to prověřují, jak dlouho chtějí, mně je to jedno, když mi zaplatí ušlý zisk, který by mi ty peníze vygenerovaly (což se samozřejmě nestane... nebo alespoň bez násilí nestane).

-- 4. 11. 2014 00:14 --

Když už se stává pomalu trestným činem vydělávat peníze poctivě, tak bych se rád dožil doby, kdy bude trestným činem platit daně
MarekVach
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 4. 11. 2014 06:54

Tomáš Marný píše:Hm, na jednu stranu příjem pár mega, na druhou stranu půjčka 30 klacků od přítelkyně... Asi požádám přítelkyni, která dělá na FAÚ, aby se na to podívala :-D.

Že by potřeboval něco zaplatit (a z důvodu blokace nemůže), tak mu na to přítelkyně půjčila? :-)
Marek Vach: Takhle to skoro vypadá, že ses stal podezřelou osobou a zablokují všechny platby.
drkarel
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 4. 11. 2014 10:02

MarekVach: bohužel podle zákona banka NESMÍ sdělit důvod blokace. Správně by banka ani neměla dát najevo, že transakci blokují... Důvod můžou sdělit až poté, co ten důvod pomine, pak je můžeš požádat o vysvětlení - v tuto chvíli nemají oprávnění ti cokoli vysvětlovat. Pokud byla transakce zablokována z důvodu uplatnění toho AML zákona, a způsobilo ti to škodu (a můžeš jí doložit), můžeše se obrátit na stát, aby ti škodu nahradil. Nějaké náhrady se skutečně vyplácejí.

Je to stejné jako s exekucí - když exekutor blokne účet, banka ho musí zablokovat, ale detaily není oprávněna sdělovat, to si musí dlužník zjistit u toho exekutora.

Tak to bohužel je a banky se musí podřídit, i když jim to ubližuje a vlastně způsobuje škodu - protože po této zkušenosti lze očekávat, že účet u Air zrušíš. Někdo jiný může mít důvod se naštvat na ČS, protože mu blokne účet...
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod lemming 4. 11. 2014 15:19

Hlavně, on ten zákon je dost gumový. Takže klidně může být, že po malých bankách ČNB / MF šlape a tak zadržují cokoli podezřelejšího, zatímco velké banky jsou v pohodě a oznamují relativně mnohem méně transakcí (zato v absolutních číslech pořád více, než malé).
lemming
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka