platba kartou v zahraničí

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Voda-ve-fonu 2. 7. 2011 10:37

Letos bych chtěl rozšířit moje zkušenosti o platbu kartou v zahraničí. Mám dvě platební karty, jednu Visu od mbank a druhou Mastercard od KB. Pochopil jsem, že platby v EUR se počítaji podle valuty prodej. U plateb v jiných měnách se u mbank přepočte na EUR a z EUR na cizí měnu plus se připočítává poplatek 2%. Nemáte někdo ponětí jak to funguje u KB ?

Navíc, nikde jsem nanašel kurzy pro měny jako jsou srbský dinár (RSD) a makedonský denár (MKD). Chtěl bych přijít na to jak moc se mi nevyplatí platit naftu mbankou :-D .

Čili příkladná platba 2 500MKD u obou bank podle kurzů z 1.7 mě vyjde na kolik ?
A 4 000RSD ? :)

Díky moc za pomoc. Možná dotaz směřuje spíše na méně odborné fórum...
Nokia 3310 > Nokia 3100 > Nokia 6230i > Nokia 6120c > Nokia 5800 XM > Vodafone 945 > Sony Xperia Tipo Dual
Voda-ve-fonu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 7. 2011 11:37

1) není to valuta-prodej, ale deviza-prodej (trochu levnější).
2) pokud nemá banka danou měnu v kurzovním lístku, dojde k přepočtu na zúčtovací měnu (u mBank EUR - s příplatkem 2 %, u KB a Mastercard nejspíše taky EUR) a z té pak už kurzem deviza-prodej na kkoruny.

Osobně bych doporučil zařídit si spořicí účet u Axa. Ta počítá přímo kurzy VISA.
http://www.visaeurope.com/en/cardholder ... rates.aspx

Ovšem ani jednu měnu jsem na příslušných stránkách nenašel.

Dám alespoň příklad v EUR a třeba GBP:
KB: 24,7831, 27,4408
mBank: 24.9178, (GBP - odhad výpočtem) 28,184349155
Axa: 24.367857 a 26.986384
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Voda-ve-fonu 2. 7. 2011 11:48

Díky Patriku, axu už asi nestihnu, v pondělí potřebuju platit :). K těm balkánským měnám, podle čeho se mi tedy kurz přepočte, když není uveden ani na stránkách asociace ?
Nokia 3310 > Nokia 3100 > Nokia 6230i > Nokia 6120c > Nokia 5800 XM > Vodafone 945 > Sony Xperia Tipo Dual
Voda-ve-fonu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 7. 2011 12:02

Hádám, že kurz dané měny bude nějak určen, např. navázán na EUR, USD nebo koš měn. Takže:
a) karetní společnost to přepočte tímto oficiálním kurzem na nějakou "normální" měnu a pak to bude bráno jako platba v této měně (asi v EUR?)
b) přepočte to rovnou banka obchodníka a do zúčtovacího centra zašle již jako platbu v EUR
c) něco jiného :mrgreen:
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Voda-ve-fonu 2. 7. 2011 12:22

Tak jsem volal na linku KB. Z cizí měny se to převede podle kurzů asociace (mastercard) na EUR a z EUR podle devize prodej na CZK.

Mastercard má kurzy tady https://www.mastercard.com/global/curre ... index.html . Je tam srbský dinár a víc měn jak u VISA, ale makedonský denár tam stejně neni.
Ach jo, hlavně že jde o evropské měny...
Voda-ve-fonu
Kolemjdoucí