běžný účet - jaký?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 11. 2011 08:50

astrapa píše:To zní ideálně. A kde je háček?

Pokud pro ni neni problem osobne se dostavit do Unibonu, tak opravdu zadny hacek neni. Ja ho mam take, ale nepouzivam ho (zakladal jsem si ho kvuli terminaku).
Ruku do ohne za to nedam, ale myslim, ze se posilaji pdf vypisy na e-mail, pokud byl na ucte pohyb.
Podobne sluzby by mela nabizet i WPB, ale ta je pouze v Praze.

Na sporak muze byt vyhodne ING konto, protoze prikazy je mozne zdarma (vcetne hovorneho, jde o linku 800 159 159) pres telefon, ale jen na 3 registrovane ucty, s trochou snahy by se dalo ale vyzit i s tim (1 z registrovanych uctu by bylo SIPO, dalsi vkladni knizka pro vybery hotovosti a treti na splaceni kreditni karty pro nakupy).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod astrapa 2. 11. 2011 10:45

DoubleSix: Air Bank skutečně vypadá zajímavě, myslel jsem, že tyto nové banky jsou už jenom internetové, proto jsem je ani nezkoumal. Děkuji za tip.

Zatím jsem na webu nedohledal, kde bude mít bankomaty, protože poplatek 25 Kč, když vybereš 2-3x, už jsi na 75 Kč, poplatek za měsíční výpis 25 Kč, několik příkazů a jsme třeba na 120 Kč měsíčně...
A kde je na jejich webu info, že budou mít telebanking?

Nicméně k Air Bank mám trochu nedůvěru, patří pod PPF a ti jsou ji schopní z minuty prodat, ukončit, nebo zvednout poplatky bez mrknutí oka. Matka je konzervativní, za rok jde do důchodu a nemůžu ji měnit každý půlrok účet. Potřeboval bych nějakou banku se stabilním výhledem na pár let dopředu.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 2. 11. 2011 11:02

Buď Unibon, anebo Poštovka, ta má pro lidi na 58 let účet za 8 Kč.
http://www.postovnisporitelna.cz/Fyzick ... ?tab=Cenik
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 2. 11. 2011 11:24

astrapa píše:Nicméně k Air Bank mám trochu nedůvěru, patří pod PPF a ti jsou ji schopní z minuty prodat, ukončit, nebo zvednout poplatky bez mrknutí oka. Matka je konzervativní, za rok jde do důchodu a nemůžu ji měnit každý půlrok účet. Potřeboval bych nějakou banku se stabilním výhledem na pár let dopředu.
Tak potom jedině tu Poštovní spořitelnu a účet pro seniory za 8Kč měsíčně, 8Kč za Maxkartu a 10Kč za odchozí platbu přes telefon a 5Kč za výběr z bankomatu. U ČSOB se dá nějaká stabilita očekávat.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 2. 11. 2011 11:47

U ČSOB se dá nějaká stabilita očekávat. Jo, to urkitě... Já si u nich kdysi založil eurový účet, kde bylo vedení zdarma, a za 3 měsíce se to zdarma změnilo na 1 € měsíčně...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod DoubleSix 2. 11. 2011 11:51

My se tu bavíme o účtech v Kč, kde ta stabilita je už hodně dlouho. Měl jsem u nich účet přes 15 let a ta cena byla prakticky stejná. ČSOB opravdu s ceníkem moc nehýbe.

Jinak ta stabilita byla míněna k existenci značky. Taková Airbank to může za rok zabalit, stejně tak i ztrátová mBank ši Equa (tu určitě budou chtít po rozjezdu někomu prodat). Stejně tak se dlouho spekuluje o prodeji LBBW. U Volksbank již k prodeji došlo.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod rostislavkocman 3. 11. 2011 09:59

astrapa píše:DoubleSix: Air Bank skutečně vypadá zajímavě, myslel jsem, že tyto nové banky jsou už jenom internetové, proto jsem je ani nezkoumal. Děkuji za tip.

Zatím jsem na webu nedohledal, kde bude mít bankomaty, protože poplatek 25 Kč, když vybereš 2-3x, už jsi na 75 Kč, poplatek za měsíční výpis 25 Kč, několik příkazů a jsme třeba na 120 Kč měsíčně...
A kde je na jejich webu info, že budou mít telebanking?

Nicméně k Air Bank mám trochu nedůvěru, patří pod PPF a ti jsou ji schopní z minuty prodat, ukončit, nebo zvednout poplatky bez mrknutí oka. Matka je konzervativní, za rok jde do důchodu a nemůžu ji měnit každý půlrok účet. Potřeboval bych nějakou banku se stabilním výhledem na pár let dopředu.

Seznam poboček najdete na této adrese http://www.airbank.cz/cs/banka/pobocky/. V každé pobočce je bankomat uvnitř (umí přijímat peníze) a venkovní bankomat. Při startu budeme mít 12 poboček, příští rok přidáme zhruba stejný počet. U Malého tarifu bych upozornil ještě na jednu věc - pokud vaše matka nakupuje především v hypermarketech, tzn. může platit kartou a stačí jí spíše méně hotovosti, tak Cashback stojí 5 Kč.

Výpisy - e-mailové jsou zdarma, tištěný 25 Kč a můžete si vybrat, jestli ho vaše matka chce jednou měsíčně nebo méně často.

Na současném předstartovním webu to není explicitně v samostatném článku, ale telefonní bankovnictví budeme mít a bude možné přes telefon vyřídit totéž co v internetovém bankovnictví nebo na pobočce (bez jakéhokoliv příplatku, platíte pouze hovor podle tarifu vašeho operátora - číslo je 840...).

Pokud byste si vy u nás pořídil Velký tarif, pak za jeden poplatek (150 Kč) můžete mít až 10 účtů (2 karty zdarma) a pak nic z toho výše popsaného nemusíte řešit, protože výběry z bankomatů máte zdarma, výpisy jsou zdarma, stejně jako odchozí platby.

Ke stabilitě Air Bank - jakákoliv banka jde okamžitě prodat a je to pouze otázka poptávky a nabídky. PPF má s námi dlouhodobé plány, ale tomu věřit můžete a nemusíte a nikdo z nás nemá křišťálovou kouli a nemá smysl o tomto přesvědčovat. My máme plány na 5 let, podle kterých budeme fungovat s tím, že ziskoví bychom chtěli být do tří let. A určitě neplánujeme zavádět nebo zvedat jakékoliv poplatky, protože bychom tím poškodili naši důvěryhodnost. To si zkrátka nemůžeme dovolit a proto máme v ceníku třeba ty často kritizované odchozí platby už teď. Protože na účtu zdarma bychom nevydělali, dlouhodobě stabilní banka si na sebe musí vydělat ze služeb a zavádět jakýkoliv poplatek v budoucnu by byla sebevražda.
rostislavkocman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 3. 11. 2011 11:44

Pane Kocmane, lžete! Na běžném účtu v zahraničí banky nevydělávají a nevydělává v ČR na běžném účtu s platbami ani FIO banka a přesto není ve ztrátě! Dokonce podporuje i vlastní bankomaty, kde je výběr zdarma již v základním balíčku. Pokud pominu bankomaty, tak takto bezpoplatkově funguje již řadu let! Proto se tady nesnažte obhajovat poplatky! A ještě malá poznámečka - odchozí platba stojí přes ČNB clearing pár haléřů, jen vy to vidíte na 5 KČ... :-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 3. 11. 2011 14:33

S PPF mám špatnou zkušenost v souvislosti s eBankou - prodali a podívejte co s eBankou udělal nový kupec (Raiffeisenbank) - unikátní koncept eBanky naprosto zlikvidoval.
Další zkušenost s PPF - projekt Našeadresa.cz - ukončili snad už po roce, a po celou dobu tvrdili, jak je projekt dlouhodobý...
PPF prostě pro mně není důvěryhodná značka.

Co se týče nových internetových bank, pojmů jako cashback, kreditka, kontokorent... Musíte pochopit, že starý člověk se s těmito pojmy už stěží zžije. Celý život člověk pracuje, jednou za měsíc chodí do účtárny/pokladny podniku, kde mu za okýnkem dají výplatní sáček se mzdou v hotovosti. Pak přijde sametová revoluce a podnik nařídí zaměstnancům, aby si otevřeli účet u banky (90. léta), že mzdy bude vyplácet jen bezhotovostně. Pak banky krachují, nebo ruší pobočky, případně zdražují operace na pobočkách na neúnosnou míru (poplatek 100 Kč za operaci není výjimkou). Starý člověk potřebuje nějakou stabilitu, a co se týče bankovních služeb, tak mnoho nepotřebuje - přijmout výplatu, zaplatit 2-3 příkazy, vybrat hotovost a občas zaplatit kartou v marketu (to už se matka naučila, ale nějaký cashback se už nenaučí ovládat).

AirBank, Fio, mBank, Zuno jsou banky pro mladý lidi, ale ne pro důchodce, kteří navíc často ani nemají mobilní telefon (což je případ mé matky, která mobil odmítá). Samozřejmě naprosto chápu, že pro banky jsou tito lidé nezajímaví a mimo jejich rozlišovací schopnost, ale proto je možná škoda, že se v 90. letech neujala myšlenka kampeliček, kde se daly dělat jednoduché operace, resp. myšlenka byla zprofanovaná různými podvodníky.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 11. 2011 14:53

AirBank, Fio, mBank, Zuno jsou banky pro mladý lidi No to mne potěšilo že jsem v 50+ mladej :D .
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod rostislavkocman 3. 11. 2011 15:28

dr._lukas píše:Pane Kocmane, lžete! Na běžném účtu v zahraničí banky nevydělávají a nevydělává v ČR na běžném účtu s platbami ani FIO banka a přesto není ve ztrátě! Dokonce podporuje i vlastní bankomaty, kde je výběr zdarma již v základním balíčku. Pokud pominu bankomaty, tak takto bezpoplatkově funguje již řadu let! Proto se tady nesnažte obhajovat poplatky! A ještě malá poznámečka - odchozí platba stojí přes ČNB clearing pár haléřů, jen vy to vidíte na 5 KČ... :-D

dr._lukasi, Air Bank nabízí běžný účet jako službu, za kterou chce zaplatit. Nenabízíme běžný účet jako balíček s něčím jiným nebo jako nástroj, přes který získáme klienty pro jiné služby. Prostě chcete běžný účet, potom platíte za vybrané operace s běžným účtem. Na tom není nic lživé, to je prostě fakt. Je více modelů, jak může banka fungovat a my jsme si vybrali tento.
Na účtu zdarma může banka vydělat pouze tak, že jej financuje z jiných aktivit nebo z jiných poplatků. Pokud jsou ale spojené s používáním účtu, potom to není účet zdarma. Protože ani o jeden způsob nemáme zájem, nenabízíme účet zdarma (to že neexistuje měsíční poplatek neznamená, že je něco zdarma) a nabízíme ho v té podobě, kterou jsme představili. Abych předešel dalšímu dotazu - samozřejmě je možné zhodnocovat volné peníze na běžném účtu - proto jsou jinde na běžných účtech směšné úroky a nic moc nejsou úroky ani na spořicích účtech. Z toho rozdílu je samozřejmě možné běžný účet dotovat. Ani to se nám nelíbí. Běžný účet nabízíme jako službu, která umožňuje pracovat s penězi. Ta služba si na sebe musí vydělat sama. Pro zhodnocení peněz nabízíme spořicí účet. Abychom mohli nabízet u spořicích účtů vysoké úroky, tak potom logicky nemůžeme (a ani nechceme) dotovat běžné účty a tvářit se, že nabízíme něco zdarma. Protože to pak nebude pravda.
rostislavkocman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DoubleSix 3. 11. 2011 16:33

Pane Kocmane : když jste posunuli termín začátku AirBank, bylo by možné alespoň dopředu oznámit úrokové sazby na spořicím účtu. Ať se mají lidé na co těšit?

Jinak co se Vašeho běžného účtu týče, rozumím vaší volbě nabídnout účet s nulovým paušálem a odchozí platbou za 5Kč. Např. LBBW nabízí totéž, jen navíc vybírá 2Kč za příchozí platbu a karta není Mastercard, ale Maestro. Jiné banky si vybírají i vyšší poplatky než 5Kč (např. UniCredit 6Kč).

Co si ale myslím je, že těch 150Kč za účet "all in" je příliš. Snad u všech bank v ČR si podobnou službu postavím levněji. Nad tímto byste se ještě měli zamyslet.
DoubleSix
Diskutér

Odeslat příspěvekod rostislavkocman 4. 11. 2011 09:37

Úrokovou sazbu stanovíme krátce před spuštěním - musí splňovat podmínku, že patří mezi tři nejlepší na trhu u srovnatelných spořicích účtů a proto ji nechceme stanovovat příliš dlouho dopředu.

K Velkému tarifu - cena se určitě měnit nebude. Když pominu zahraniční platby, vydání třetí karty, výběry mimo EU, vystavení potvrzení na vaši žádost a poslání upomínky, tak vše ostatní je zdarma. Máte tak jistotu, že 150 Kč je konečná částka. Samozřejmě vím, že když nahážu do excelové tabulky ceníky jiných bank, tak tam těch 150 bude výš. Ale když si pak do jiné tabulky opíšu z výpisu všechny poplatky, které bance za měsíc zaplatím, tak u Air Bank bude pořád 150 Kč, zatímco u mé současné banky, kterou používám jako hlavní, to bude úplně jiná částka než je v ceníku jako "poplatek za vedení účtu". Když půjdu dál, k Malému i Velkému tarifu si můžete zřídit 10 účtů. To je extrém, ale jeden společný a pro každého v páru + € účet pro dovolenou, to už může být ve spoustě rodin běžné. S Velkým tarifem to je pořád 150 Kč. S Malým podle používání. To pak ty srovnání vypadají jinak a 150 není tolik.

Ostatně, doporučil bych každému, kdo chce porovnat banky podle ceny, ať zahodí ceník a vezme poslední tři výpisy a zadá to do nějakého srovnávače na internetu (ve většině už jsme). Ať neporovnáváme ceníky, ale ať si každý porovná, za kolik ve které bance může fungovat.

Hlavním principem našeho ceníku je - dopředu máte naprosto jasno v tom, kolik zaplatíte. I s Malým tarifem víte, že je služba za 0, 5 nebo 25 Kč.
rostislavkocman
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 4honza 4. 11. 2011 09:59

A koukali jste se taky na konkurenci? Ta podobný paušální účet má také. Namátkou Genius Active (GE), Extra konto (KB), Komplet (Unicredit). Všechny kromě posledního jsou levnější, ale UC se prezentuje jako prémiová banka.

Narozdíl od vás má zrovna tato konkurence více poboček, bankomatů a nabízí daleko více služeb. Jedná se o zavedené banky s klientelou (tzn. nebudou mít teď porodní bolesti). Proto je těch 150Kč měsíčně mimo realitu. Ale je to vaše věc, cenu si nastavte jakou chcete, vždy se najde někdo, kdo to bude ochoten platit :-)
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod rostislavkocman 4. 11. 2011 10:07

Já zrovna GE Active mám a když si porovnám kolik skutečně zaplatím za měsíc na poplatcích, tak je to víc než 150 Kč. A je to dost tím, že neběhám po Praze a nehledám bankomat GE, ale vyberu z toho prvního, když potřebuju. A to je v Praze bankomatů GE dost. Jsou klienti jako já, pak jsou ti, kteří by ten bankomat hledali. Jak píšete, někdo dá přednost tomu, že zaplatí jednou 150 Kč a nebude se muset pak starat o to, co s účtem dělá, protože ví, že už nezaplatí ani o korunu navíc.

-- 4. 11. 2011 10:14 --

4honza píše:A koukali jste se taky na konkurenci? Ta podobný paušální účet má také. Namátkou Genius Active (GE), Extra konto (KB), Komplet (Unicredit). Všechny kromě posledního jsou levnější, ale UC se prezentuje jako prémiová banka.

Narozdíl od vás má zrovna tato konkurence více poboček, bankomatů a nabízí daleko více služeb. Jedná se o zavedené banky s klientelou (tzn. nebudou mít teď porodní bolesti). Proto je těch 150Kč měsíčně mimo realitu. Ale je to vaše věc, cenu si nastavte jakou chcete, vždy se najde někdo, kdo to bude ochoten platit :-)

Ještě dodám naše plány - do konce 2012 mít 70 tisíc klientů, do pěti let 250 tisíc klientů (ne účtů, klientů). Konkurenci známe a víme taky, komu se naše služby budou hodit a kdo o ně nebude mít zájem. Takže tady vidíme pro nás prostor a současně nám to umožní konkurovat tím, jak se budeme chovat k zákazníkům a ne jen cenou.
rostislavkocman
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka