ANO spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod MarekVach 16. 5. 2015 11:36

To se také právě obávám, že může (jak píše melolontha), tento zásah by však byl velmi agresivní a dost zásadní vzhledem k samotným termínovaným vkladům střadatelů do družstevních záložen...
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod refedr 18. 5. 2015 07:01

.. nebo taky změna podmínek u stavedního spoření (SS), kdy si někdo zakládal SS s příspěvkem státu 4500,- Kč a pak mu to snížili.

Dobrá připomínka je na Měšci, kde Milan V, píše
"Já sám se obávám vkladů do 30. června právě z důvodu možného, ale nikoliv automatického, navýšení dodatečného členského vkladu tak, aby byl základní členský vklad a tento dodatečný 21 tis. Kč. Pokud vím, o dodatečných vkladech rozhoduje členská schůze, která může ale nemusí s navýšením souhlasit. Nevím ale stav v konkrétních záložnách, třeba o tom může rozhodovat již úředník při přijímání vkladu (spíše ale však ne). "
refedr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 18. 5. 2015 16:12

Možná by bylo vhodné nějakým způsobem sloučit obě tyto diskuze do jedné.

Mně to také vrtá hlavou. Nedá se nějak vydupat, že si já jako člen založím termínovaný vklad pouze v případě, že mi bude schváleno přijetí členského vkladu v uvedené výši ?

Nemá s tím nějaký čtenář diskuzního fóra již reálnou zkušenost ? Neuzavíral zde někdo v poslední době termínovaný vklad u družstevní záložny s podmínkou, že mu bude schváleno navýšení členského vkladu ?
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod refedr 18. 5. 2015 21:12

Pokud se nějakým způsobem právně nezajistí, aby bylo možné automaticky před 1.1.2018 navýšit členský vklad, tak do toho nejdu. Družstvo nebude v dobrém stavu, členská schůze ti zamítne navýšení a co pak. Dáš tam balík peněz na 7 let, nedovolí ti zvýšit členský vklad, a pak se ti bude přes 4 roky úročit jen desetinásobek členského vkladu, tedy jen 10000,-Kč. To by mohli majoritní družstevníci chrochtat blahem jakou mají od tebe hezkou bezúročnou půjčku.
refedr
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MarekVach 19. 5. 2015 16:24

A dá se to vůbec nějak právně ošetřit ?

Teď jsem se jen ze zvědavosti podíval na internetové stránky ANO s.d., a co nevidím, úrokové sazby spadly ! Maximální sazba z 4,40 % p.a. na 4,00 % p.a. (to znamená s měsíčním připisováním z 4,10 % p.a. na 3,70 % p.a.) Bez ohlášení nebo čehokoliv... Termínovaný vklad Progres zmizel z nabídky dokonce uplně. Přitom z jejich způsobu informování: "... pouze do 30.06.2015 je možno dosáhnout výnosu 4,40 % p.a." bych snad i čekal, že minimálně do konce toho června 2015 mají v plánu tyto nyní již původní úrokové sazby ponechat. No koukám, že nic není tak, jak se zdá.

Když tedy přepočtu aktuální 7mi letou úložku s úrokovou sazbou 3,70 % p.a. (při měsíčním připisování úroků), dělá čistý výnos nějakých 3,145 % ročně.

No nevím, jak Vás, ale mě už tohle (vzhledem k rizikům popisovaným výše v diskuzi a stavu samotných věcí) nějak moc nemotivuje, asi ty peníze "otočím" jinde.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarekVach 28. 8. 2015 14:51

Potřeboval bych uložit nějaké další volné peníze. Momentálně je držím v měně USD na běžném USD účtu ve FIO Bance. Jsem si vědom toho, že kvůli zavedení 10 % spoluúčasti ve formě dalšího členského vkladu v družstevních záložnách, bude nyní případné uložení peněz do některé z družstevních záložen mnohem méně výhodné, než by tomu bylo do konce 1.pololetí 2015, tehdy ještě bez spoluúčasti. Na kurs dolaru se mi spekulovat nechce, vidím to dlouhodobě 50 na 50, jestli ze současných cca 24,00 CZK půjde dolar nahoru nebo dolu. Tím chci říci, že je mi tak nějak jedno, jestli pro případný vklad budu muset provést směnu z USD->CZK, jsem schopný peníze rozumně rozměnit ať už přes směnárny, či případně přes nějakou devizovou společnost (např. Akcentu) za nějaké 3 haléře od středu nebo pokud uložím peníze přímo v měně USD (zde je nabídka na českém trhu však velmi omezená). Délka vkladu pro mě nehraje vůbec žádnou roli, nebráním se peníze uložit ani na 10 let. V podstatě nemám žádnou podmínku jinou podmínku kromě toho, aby celý vklad spadal do pojištění FPV, případnou ztrátu 10 % členského vkladu v družstevních záložnách, bych byl, ač nerad, ochoten akceptovat. Jako rozumné alternativy se mi jeví následující možnosti:

1) ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,30 % p.a. ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
2) ANO s.d. termínovaný vklad CZK na 7 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 4,00 % p.a. (zatím jsem nepočítal, možná by mohlo vyjít ještě výhodněji, než možnost výše, kvůli úrokům z úroků) ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
3) Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 4,00 % p.a. ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
4) Creditas s.d. termínovaný vklad CZK na 10 let s přípisem úroků měsíčně, úroková sazba 3,60 % p.a. (zatím jsem nepočítal, možná by mohlo vyjít ještě výhodněji, než možnost výše, kvůli úrokům z úroků)) ...... Bohužel spoluúčast 10 % ve formě dalšího členského vkladu.
5) Evropsko-Ruská Banka termínovaný vklad CZK na 5 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 2,70 % p.a.
6) Evropsko-Ruská Banka termínovaný vklad USD na 5 let s přípisem úroků na konci vkladu, úroková sazba 2,65 % p.a.

Co jsem projížděl nabídky všech družstevních záložen / bank, asi nic jiného by pro mě momentálně nepřipadalo v úvahu. Možná se ptáte, proč jsem do nabídky mezi alternativy zařadil termínované vklady Creditas s.d., když mají nižší úrokové sazby, než termínované vklady ANO s.d., a rovněž jejich vázací doba je delší. Odpověď zní HOSPODÁŘSKÉ VÝSLEDKY !

ANO s.d.: Aktiva celkem: 1,224 mld CZK, výše splaceného základního kapitálu: 151 mil CZK, vlastní kapitál celkem: -75 mil CZK !!! Přiznám se, že se nevyznám příliš v povinně zveřejňovaných informací kampeliček, ale tohle číslo mi přijde alarmující (ani tak ne vyloženě samotná výše, ale ten poměr vzhledem k aktivům, které spravují, je to zhruba -6 % oproti vkladům, které spravují). Je vůbec možné, aby kampelička, která je na trhu cca 4 roky, vykazovala pravidelně ztráty každé čvrtletí ? Přemýšlel jsem nad tím, jestli k tomu zápornému číslu nemohlo dojít například v důsledku investic na rozšíření vlastní pobočkové sítě, no ANO s.d. však má pouze 2 pobočky (Praha a Brno). Rovněž jsem přemýšlel nad tím, jestli to nemůže být kvůli samotnému rozjezdu kampeličky, ale tahle kampelička (přestože je to poslední kampelička, která v ČR přišla na trh) je nyní na trhu již 4 roky, nenazýval bych jí již naprostým nováčkem. Může tato situace s takto zápornou bilancí pokračovat i nadále, aniž by dříve nebo později došlo k nucenému bankrotu ? A pokud ano, jak dlouho by ještě tato kampelička mohla takto fungovat, než by k samotnému bankrotu došlo ?

Odkaz na poslední čtvrtletní informace (k datu 30.06.2015): http://www.anosd.cz/informacni-povinnost/?download=84Creditas s.d.: Je naproti ANO s.d. největší kampelička v ČR (společně s MPU), Aktiva celkem: 10,613 mld (mnohem větší, než ANO s.d.), výše splaceného základního kapitálu: 965 mil CZK, vlastní kapitál celkem: +42 mil CZK (kladný, sice ne nějak moc, ale kladný, narozdíl od ANO s.d. ... a každé čtvrtletí rostě)

Odkaz na poslední čtvrtletní informace (k datu 30.06.2015): https://www.creditas.cz/soubory/3a05/CR ... erejnovane informace-30-6-2015-dle-vyhlasky-163-2014.xlsxEvropsko-Ruská Banka - Zde nemá smysl se zabývat hospodářskými údaji, neboť by celý vklad spadal 100 % pod FPV a nepochybně by po 5 letech došlo k navrácení celého vkladu včetně úroků (ale znatelně nižších, než u výše zmíněných kampeliček).Prostě po přepočtu nejvyšší úrokové sazby ANO s.d. 4,30 % p.a včetně 10 % spoluúčasti, by efektivní hodnota zhodnocení spadla na 3,91 % p.a. (počítám s tím, že by nedošlo k žádnému akciovému zvýšení ani snížení hodnoty nuceného dalšího členského vkladu, ale počítám pouze s tím, že by tam celou dobu byl neúročený). Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 3,462 % p.a.

U Creditas s.d. 4,00 % p.a. včetně 10 % spoluúčasti, by efektivní hodnota zhodnocení spadla na 3,63 % p.a. (počítám s tím, že by nedošlo k žádnému akciovému zvýšení ani snížení hodnoty nuceného dalšího členského vkladu, ale počítám pouze s tím, že by tam celou dobu byl neúročený). Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 3,145 % p.a.

U Evropsko-Ruské Banky 2,65 % p.a. je efektivní sazba konečná, jelikož žádná spoluúčast neexistuje. Když to přepočtu na roční zhodnocení vkladu (jelikož se úroky připisují až na konci vkladu), tak roční zhodnocení je 2,519 % p.a.


Čili opticky vypadá rozdíl mezi vkladem ANO s.d. 4,30 % p.a. a Evropsko-Ruskou Bankou 2,65 % p.a. (rozdíl 1,65 % p.a.) obrovský, skutečný rozdíl na úroku po zohlednění nuceného členského vkladu již tak velký není 0,943 % p.a.).

Moje otázka zní, vyplatí se kvůli tomu cca 1 % p.a. navíc v ANO s.d. riskovat možnou ztrátu (nebo jen nějaké částečné akciové znehodnocení) 10 % dalšího členského vkladu nebo se Vám rozumnější jeví založit vklad v Evropsko-Ruské Bance prostě jenom proto, že je to banka a žádné velké riziko nehrozí nebo zvolit střed mezi nimi Creditas, který má nižší úrok, než ANO s.d., ale zřejmě lepší hospodářské výsledky a vyšší úrok, než Evropsko-Ruská Banka, ale zase horší hospodářské výsledky ? Kam byste ty peníze vložili vy ?

Řeším to už chvilkama nějakých 14 dní a stále se nemůžu rozhoupat ani pro jednu z variant. Za každou radu vděčný, obzvlášť pak za radu někoho, kdo rozumí dobře hospodářským údajům a dokáže objektivně zhodnotit situaci v jednotlivých kampeličkách.

Děkuji za Vaše názory
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MarekVach 25. 1. 2016 02:47

Jak je na tom v současné době ANO z hlediska hospodářských výsledků ? Dá se hovořit o "zdravé" družstevní záložně v současné době ?
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod pobiszuz 25. 9. 2017 20:21

Můžu se zeptat, zda má někdo nějaké novější zkušenosti nebo názory na ANOSD? I přes nutnost členského vkladu se mi pořád jejich termínované vklady zdají být výhodné. Akorát nevím, jak moc se mám obávat toho, že o ten členský vklad přijdu... Je to perspektivní společnost, nebo nikoliv? Zajímal by mne názor někoho, kdo se v problematice lépe orientuje.
pobiszuz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod filip893 26. 9. 2017 13:40

O zdraví jednotlivých záložen či bank hodně vypovídá kvalita jejich úvěrového portfolia. ANO SD má k 30.6. rozpůjčováno cca 1,5 mld., které je tvořeno z:

69,7 % Standardní pohledávky za jinými osobami než úvěr.institucemi
18,8 % Sledované pohledávky za jin. osobami než úvěr.institucemi
8,1 % Nestandardní pohledávky za jin. osobami než úvěr.institucemi
2,1% Pochybné pohledávky za jinými osobami než úvěr.institucemi
1,2 % Ztrátové pohledávky za jinými osobami než úvěr.institucemi

Definici jednotlivých tipů pohledávek lze najít například zde:
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-193

Není překvapivé, že co do kvality je úvěrové portfolio daleko horší, než u bank. Může být OK za předpokladu dalšího hospodářského růstu anebo naopak velký problém v případě možného hospodářského propadu.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Franklin 24. 10. 2017 14:45

Včera došlo k přejmenování na NEY spořitelní družstvo.
Franklin
Diskutér

Odeslat příspěvekod LaNov 21. 11. 2017 00:13

Jo, četl jsem https://ekonomika.idnes.cz/ano-sporitelni-druzstvoney-babis-kampelicka-fnz-/ekonomika.aspx?c=A171024_145021_ekonomika_rts

Nebylo by jednodušší přiznat, kdo za tím stojí? (i když občas to DRFG samo přiznává https://www.drfg.cz/portfolio/ney-sporitelni-druzstvo/ ) a občas (oficiální informační povinnost) zase ne ... ČNB toto přiznání/nepřizání zdá se nevadí ... Tahle to fakt vypadá, že Babiš má dlouhé prsty a své oblíbence chrání i před "nezávislým" dohledem ...
LaNov
Mírně pokročilý

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků