Odcházím od mBank - jakou banku pro běžný účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Thadone 22. 11. 2011 18:30

Zdravím místní finanční znalce,

potřebuju si vybrat novou banku pro vedení mého osobního běžného účtu a rád bych vás poprosil o radu. Moje představy:

:arrow: 1. Vedení účtu okolo 130 kč měsíčně
:arrow: 2. Příchozí a odchozí platby zdarma
:arrow: 3. Bankomaty moc nepoužívám, za poslední rok jsem vybíral tak 2x, takže pokud bude nějakej jeden výběr měsíčně zdarma, tak to bude bohatě stačit. Zahraniční výběry zatím neřeším.
:arrow: 4. Všude platím kartou, takže solidní nabídka poskytovatelů je podmínkou (Visa, MC, Maesto)
:arrow: 5. Dost nakupuju z internetu ze zahraničí ať už kartou či přes PayPal, takže by bylo vhodné aby to bylo dobře optimalizované (rozumné kurzy atd.)
:arrow: 6. Občas mi někdo zaplatí hotově a tak bych rád zašel na pobočku a tyto peníze vložil na účet a nerad bych za tuto možnost platil.
:arrow: 7. Internetové bankovnictví na lepší úrovní - myšleno příjemné grafické rozhraní, možnost vlastního hesla, sms ověření plateb, žádné certifikáty, přístup z mobilu. Benchmark: ČS to má moc hezký a přehledný, mBank to má spíše přehledný :)
:arrow: 8. Jsem pracující student a freelancer, peníze chodí různě: občas hodně, občas málo a občas vůbec - proto bych nerad tam měl podmínku měsíčního obratu či přehnaně vysokého min. zůstatku
:arrow: 9. Kontokorent neřeším, spoření nepotřebuju, žádné půjčky nemám ani je neplánuju
:arrow: 10. Výpisy stačí mailem
:arrow: 11. Ideálně pobočka na Praha 6 okolo Dejvic nebo někde v centru - není zas tak důležité

Aktuálně jsem klientem mBank. Všechno super, ale musím na poštu když chci něco vložit a ještě zaplatím 30 kč. Pak mám takový možná pro někoho výstřední problém - delfínek na kartě a opravdu odporný CID. Není to moc solidní a stydím se takovou kartu vytáhnout ve společností.

Další věci je fakt, že dle banky mně může hodnotit i můj klient, takže mi nevadí dat +- 1800,- ročně za banku s dobrou image, dobrým IB, debetní kartou bez delfínka a pokud ještě navíc v tom paušále jsou zahrnuty výše sepsané služby v neomezeném množství.

Z těchto důvodů odpadají veškeré záložny, FIO, Zuno a podobné instituce.

Z mého dosavadního průzkumu mám dva kandidáty:

Unicredit bank - Konto Partners - 89,- (mají ale dost nepřehledné IB, UI je z roku 1999 - z dema jsem byl spíše zklamán)
GE Money Bank - Genius Active - 129,- (IB je z dema super) - zatím favorit

Bohužel u finančních produktů je mnoho vodních kamenů, které nelze vyčíst z bankovních webů - takže bych se rád opřel o vaše zkušenosti. Chápu, že to mám asi přehnaně vyspecifikované, ale třeba se najde někdo, kdo má podobně požadavky a podělí se kde nakonec skončil. Děkuju! :)
Thadone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 11. 2011 18:46

A co taková CITI? Ta je dost hogo-fogo? Při obratu 25 000 Kč (můžeš vytvářet i uměle) zasláním peněz ze spořáku tam a zpět) je zdarma vedení, karta, příchozí transakce (včetně zahraničních) a 10 odchozích a 4 výběry z jakéhokoliv bankomatu v měsíci.

Klientům ukazuješ platební kartu? Nebo jde jen o směrový kód banky? Si zařiď spořák u ING (běžné účty vedou jen velkým korporátním klientům) a nech si peníze posílat na tento účet (z něj si to pak přepošleš kam je libo). Výhoda bude stále stejné číslo účtu s "volnýma rukama" pro přecházení mezi bankami (když tě ta stará naštve, zdraží,....). A klient bude houby vědět, že jde o ING konto :). Já to tak mám řadu let a mezi tím jsem již vystřídal mnoho bank, některé jsem opustil, některé jen přestal aktivně používat. Číslo účtu pro příjem plateb mám tak stále stejné.
A společnou večeři v restauraci můžeš zaplatit kreditkou, kterou ti GE nebo Citi vydá i zadarmo.

Pokud ti jde o levné vkládání peněz na každé poště, tak za 8 Kč je můžeš vložit na spořicí účet Červené konto (a z něj pak přeposlat na svůj účet u jiné banky). Stejně tak si můžeš u GE zřídit spořák a peníze zdarma vkládat na něj. Ze spořáku GE můžeš peníze 2 krát měsíčně zdarma přeposlat kam chceš. A nemusíš přitom u GE mít ani vlastní účet.

Co se týče karty s dobrými kurzy, tak bezkonkurenční je Axa (je to ale spořák, běžný účet nenahradí) a pak kreditky (jen kreditky, ne debetky) Raiffeisenbank (navíc ještě vrací 0,8 % z obratu, u partnerů i více).

Ohledně toho, jestli a jak tě budou posuzovat ostatní klienti - může to fungovat i obráceně. Prostě někdo si zase může říct, že neumíš hospodařit (případně se moc nevyznáš v praktických věcech) když jsi u (z jeho pohledu) "předražené" banky. Já tomu říkám "syndrom 601", podle čísel prvních mobilních telefonů. Dneska už na to ... pes, ale byla doba, kdy mít tel. číslo 601 nebo později ještě 602 patřilo v podnikatelském prostředí k známce "lepších lidí".

-- 22. 11. 2011 17:53 --

Co třeba taková Equa? To je bývalá Banco Popolare, jedna z těch větších bank v Itálii (klienti budou houby vědět od kdy tam máš účet, směrový kód banky se nezměnil). Zdarma vedení a všechny převody v rámci ČR a karta. A výběr z bankomatu (jakéhokoliv i v zahraničí) za 9 Kč. Jen neumí ty hotovostní transakce (ale to by se vyřešilo tím spořákem u GE nebo Červeným kontem)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 22. 11. 2011 18:59

Hodnotit klient? To resis a celou dobu mas mBank? No potes koste :mrgreen: :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Thadone 22. 11. 2011 19:23

S474N: Právě, že mám mBank a počet klientů se zvedá tak proto to začínám řešit.

PatrikChrz: Děkuju za informace. Obecně bych chtěl mít jednu banku, jedno IB, jednu centrální správu financi, která by vyžadovala minimum mé pozornosti a já se mohl věnovat jiným věcem. Abych každý měsíc čachroval s penězí abych dosáhl obratů, to se mi moc nechce. Může se stát, že si na to jednoduše nevzpomenu.

Ano, šlo mi mj. i o číslo účtu. Myslím, že mi případní klienti spíše ocení to, že moje volba padla na stabilní a známou banku než, že v rámci "dobrého hospodaření" šetřím každou korunu. Rozhodně kód banky od GE nesvědčí o rozhazování. Stále to není podnikatelský účet, ale účet pro moje kombinované osobní potřeby.

Jak jsem psal, tak není účelem šetřit za každou cenu. Chci si za ten poplatek koupit hlavně pohodli a alespoň se za to nestydět v jistých situacích.

Jaký je tvůj názor na Genius Active nebo obecně GE? Je to dobrá volba?
Thadone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 11. 2011 19:27

Thadone: na tvem miste bych zalozil FIO a vubec bych nekombinoval. Naopak se muzes dostat do opacne role, kdy si nekdo rekne "Jee, to pako ma CSpor, to bude pekny jelito". Na tvem miste bych tedy resil spise to, jestli ti nekdo muze vlozit hotovost na ucet (coz muze), jestli ty muzes hotovost vybrat (coz muzes) a hlavne i rychlost odesilani\prijimani plateb.

Jinak kombinovat podnikatelsky a osobni ucet, to je dle meho nazoru NAPROSTA magorina.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 11. 2011 19:40

Jaký je tvůj názor na Genius Active nebo obecně GE? Je to dobrá volba?

GE mi ublížila, ponížila, potupila :'( :'( 8-P
viewtopic.php?f=316&t=1068137&start=0

Ne, to byl jen takový vtípek, prostě jim nemůžu zapomenout, že mi kdysi odmítli zřídit spořák.

Jestli je to ta správná "prestižní adresa" nevím. GE je známá vstřícnějším přístupem ke spotřebitelským úvěrům, tak naopak dost často přitahuje nižší příjmové skupiny (které pak dokonale oholí), takže to, že má někdo účet zrovna tam, bych nepovažoval za hogo-fogo. Pokud bych si o nějakém klientovi měl myslet, že neví kam s penězi, tak to bude buď banka zabývající se "private bankingem", což je právě Citi, ale i Česká spořitelna se svojí divizí Premier. No a pak samozřejmě takové banky jako J&T a další, jejiž jména většině lidí nic neřeknou a které často ani běžné účty nevedou a starají se jen o správu investic klienta. Někde mezi je ČSOB (která díky Poštovní spořitelně) má klienty z obou stran spektra, jak horních x tisíc se skutečnými privátními bankéři, tak babičky z vesnice.
Co takhle On-Line konto od Poštovky? Vedení zdarma, všechny transakce zdarma, všechny výběry z bankomatu ČSOB zdarma a přitom "nezávadný" bankovní kód 0300 co má ČSOB. A vkládat můžeš za 8 Kč přes zmíněné Červené konto na každé pobočce pošty a doma druhý den převést na běžný účet. No a za ušetřené peníze si můžeš pořídit nějakou prestižnější kreditku, třeba Diners Club od Star letuška club http://www.starletuskaclub.cz/ , kterou budeš machrovat mnohem víc, než nějakou debetkou ať bude od GE, KB, UCB nebo jakékoliv jiné retail banky. A nádavkem dostaneš i velmi solidní cestovní pojštění.
Bohatší klientelu bych čekal i u Komerčky.

Mám-li hovořit dle mé osobní zkušenosti s lidmi z okolí, tak mám známé s účty u Komerčky a GE, které platí krvavé poplatky, ale nejsou schopny odejít, protože prostě nejsou schopny (spíše ochotny) veškeré dluhy vyrovnat a přežít několik měsíců u jiné banky než dostanou opět kontokorent či půjčku.

-- 22. 11. 2011 18:41 --

S474N píše:Jinak kombinovat podnikatelsky a osobni ucet, to je dle meho nazoru NAPROSTA magorina.

Souhlas. Vysvětluj pak finančáku co je daňový a nedaňový příjem.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalamancharo 22. 11. 2011 20:42

Tady to máš, pane: http://www.mesec.cz/produkty/osobni-uct ... _bankomatu -- aby to bylo dost nóbl, máš to seřazené od těch nejdražších :)

P.S.: Já bych se GE vyhnul, slyším na ně jen kritiku, spíš bych se teda už poohlédl po Unicredit či Equa :)
kalamancharo

Odeslat příspěvekod Havers 22. 11. 2011 21:37

To Thadone:

Dle tvých požadavků bych to viděl na UniCredit Bank případně na "modrou" ČSOB.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Thadone 22. 11. 2011 22:08

kalamancharo: :) já jsem věděl, že to, že jsem pohrdl mBankou, tak to dostanu sežrat...

Abych to ještě objasnil. Jsem pracující student, který občas na ŽJ či dohodu udělá nějakou bokovku. Bokovek začíná přibývat a vcelku začínám řešit otázky jak se peníze za mojí práci dostanou na můj účet - klient často platí hotově, takže se pobočka či vkladomat hodí.

Slovo nóbl není na místě. Já na nóbl nemám ani prostředky ani racionální důvod. Myslím, že se zde plete machrování s prostou minimální reprezentativnosti.

Já opravdu nepotřebuju machrovat kreditkou ani obchodně necestuju, takže spoustu výhod Dinners clubu nevyužiju. Jen mně už nebaví poslouchat od kolegů, že mám dětskou permanentku do delfinária. :)

Ano, kombinaci různých produktů (Postžiro, FIO atd.) získám něco levněji, ale budu muset používat nepříjemné prostředí IB, běhat na poštu či přelejvat peníze mezí účty. Nepotřebuju se v tom pitvat ani se nehoním za nějakými procenty - finančnictvím se nezabývám a vydělané penze zhodnocuju jinak. Já naopak chci maximální pohodlí.

Teď jsem si projel sazebník GE a vcelku mi všechno vyhovuje. Klasické operace (peníze vložím, vyberu, zaplatím kartou, přijde mi výplata, pošle mi klient peníze na účet či je vloží osobně na pobočce), karty, přehledný IB + mobilní verze, která vypadá fakt moc dobře - to všechno je stále za ten paušál a neměl bych nikde platit nic navíc. Prý do 6ti měsíců to lze zrušit a vrátí poplatky...

Unicredit je moje preference číslo 2. Tam mi však dost nevyhovuje IB. Takže ve výsledku si nejspíš ráno půjdu založit účet u GE...
Thadone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 11. 2011 22:12

Thadone: ne naopak, mBank je bankovni zumpou, takze naopak si udelal dobry krok. Ovsem chces "hazet patky" s jinym ustavem a chces si za to zaplatit - to mi pripada jako extrem na druhe strane. Udelej si u FIO extra podnikatelsky ucet a hlavne NEMICHEJ do toho svoje soukrome penize.

Co se tyce FIO, tak tvrdim, ze je to jedno z nejpropracovanejsich IB, ktere znam (a to mam ruznych uctu opravdu hodne, vcetne treba nemecke VR Bank Zittau). Skoc si do FIO, je to zadarmo, zaloz to a ve finale to nemusis pouzivat.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kalamancharo 22. 11. 2011 22:18

Já na FIO taky nevidím nic špatného. Aspoň můžeš říct, že máš ryze českou banku. A to nemůže kdekdo, vlastně jen klienti FIO a Air Bank.

P.S.: Ten můj předcházející příspěvek bez s rezervou 8-)
kalamancharo

Odeslat příspěvekod dr._lukas 22. 11. 2011 22:44

Sice tě nechápu, ale budiž...

Co taková KB, poplatek za účet 68,- ( v případě měsíčního obratu 15 t. dolů 25%) a můžeš si dokoupit balíček odchozích plateb (jednorázové, TP za 39,-).. IB je přehledné, jen to přihlášení trošku otravnější..musíš nosit sebou cerfitikát na flasce třeba..
dr._lukas
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 11. 2011 23:17

Jak už jsem psal. Jestli se stydíš za kartu, pořiď si kreditku (odpadne permanentka do delfinária), ať zadarmo (GE, CITI), nebo za peníze.
Jestli se stydíš za bankovní kód, jdi do On-line konta od Poštovky (na stejném místě si založíš i ten spořák Červené konto pro vklady na poště, oba účty budeš mít v jednom internetovém bankovnictví). Navíc některé bankomaty ČSOB umí peníze i přijímat a vklad prostřednictvím tohoto "vkladomatu" je u On-line konta zdarma, jen takovýchto speciálních bankomatů je jen pár (jeden je třeba na Praze 4 v areálu pošty v ulici Na Strži).
Další možností je zmíněná KB, jak radí dr._lukas.

Každopádně určitě 2 oddělené účty, zvlášť pro podnikání a zvlášť osobní (protože vést účetnictví s takovým smíšeným účtem - z toho by se ti účetní zbláznila), některé banky nabízí variantu 1 + 1 zdarma (aspoň KB to tak mívala, že k podnikatelskému kontu bylo osobní zdarma). Na druhou stranu nikdo tě nenutí na podnikání používat podnikatelský účet, klidně si můžeš založit druhý "občanský", protože banky (s výjimkou FIO) ceny podnikatelských účtů úmyslně šponují.

Co se IB týče, tak považuji to u FIO za nejlepší z mých aktuálně 9 bank a 3 záložen. Jednoduché, přehledné, rychlé a přesto z řadou možností nastavení. Ale to je samozřejmě věc preferencí.
Každopádně si myslím, že to zbytečně moc řešíš. Stejně jako tě někdo může posuzovat jako šetřílka, že máš účet u levné banky, tak jiný tě může chápat jako člověka s rozhledem, bez předsudků a otevřeného novým možnostem.
S konzervativní bankou jsi pro jednoho člověk, který je ochoten za kvalitní služby zaplatit, pro jiného konzervativní člověk bez fantazie a pro dalšího jen hlupák, co se nechá odírat.

Ale většině lidí to stejně bude naprosto fuk a pokud je kód banky jiný, než jejich vlastní tak ani nebudou vědět komu že vlastně patří.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 23. 11. 2011 00:16

Taky už jsem těch IB a bank vyzkoušel: KB, ČSOB, UC, GE, FIO, mBank, Citi, LBW, ING... Bohužel s výjimkou mBank čím víc se platí, tím horší IB a služby. Proto za bezkonkurenční (a pro podnikání především) bych viděl FIO, a to i z hlediska IB - za stejný služby, co mám u FIO za 0,- jsem platil u UC měsíčně přes 500,- a ani u GE toho zdaleka IB tolik neumí a není tak přehledné.

V podnikání se pohybuju už dost let, ale ještě jsem se nesetkal s tím, že by někdo řešil kód banky. Trochu problém je to jen v průběhu podnikání pak změnit. No a když už chcete oslňovat kartou, tak není problém si vzít u GE nebo Citi kreditku.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod DoubleSix 23. 11. 2011 09:17

Thadone : pokud si student, proč si nezaložíš studentské konto u ČSOB? Je zdarma, v ceně je debetní karta Visa embosovaná, všechny příchozí platby, všechny jednorázové odchozí platby, všechny výběry z bankomtů ČSOB a vklady hotovosti na pobočkách ČSOB.

8. Jsem pracující student a freelancer, peníze chodí různě: občas hodně, občas málo a občas vůbec - proto bych nerad tam měl podmínku měsíčního obratu či přehnaně vysokého min. zůstatku
Nechápu, když Thadone píše, že nechce účty s podmínkami, že mu tady někdo nabízí Equa, Poštovku s Online kontem, ... :hm , to máte problémy s chápáním psaného textu?
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků