Stavební spoření a co pak?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod NIXON 24. 1. 2012 17:01

Ahoj,
vím, že tohle téma tu bylo asi 1000x, ale snažil jsem si sám propočítat výhodnost stavebního spoření a zdá se mi to lepší, než dávat to na spořící účet. Prosím, aby jste opravili moji myšlenku:

28.11.2011 mě skočilo po 6 letech stavební spoření. Cílová částka 200 000,- Kč . aktuální částka 90 000,- Kč
(V polovině trvání jsem si díky akci pyramidy zvětšil cílovou částku z 100 000 na 200 000 zadarmo, proto tam mám tak málo peněz).

Bylo zděleno:
když si tam ty peníze nechám budu mít úrok stále 2% + max 2 000 státní podpora (každý rok dát 20 000/rok - úrok z min. let)
Spoření nebude vůbec nijak vázáno ( smlouvu mohu kdykoli ukončit (prý my skončila pouze fixace))

Když počítám, tak každý rok ze 100 000 mám (2 000 úrok + 2 000 (v případě, že bych vložil 20000/ ročně - úrok z min roku)- daň), tak mě to vycházi za rok na cca 2% urok + 2% státní podpora (2000 ze 100 000 = 2%) na 4 % - daň

Takže 4% - daň mě žádné spoření či TV nenabídne bez fixace.
Samozřejmě vím že to je řešení na cca 4 roky abych nepřesáhl cílovou částku.

Čeho se obávám, tak to zavedení zákona, že bych musel prokázat, že jsem peníze utratil za věci do domu nebo za nějakou rekonstrukci apod.

Na to mě bylo odpovězeno, že tento zákon není zatím vůbec schválený a kdyby se nějakým zázrakem stalo, že by se to schválilo, tak by to bylo nejdřív od r. 2013 a nejspíše by se to vztahovalo pouze na ten státní příspěvek od roku 2013.

Tzv bych si to nechal do 2013 a po vyvrcholení toho zákona, bych si vybral peníze a nemusel jim nic prokazovat.

Je to tak? Je moje myšlení správné?
Měli by jste lepší řešení kam dát výhodněji peníze?

Děkuji za Vaše fundované rady.
Intel 4790K;GELID Tranquillo Rev.3;3x AC F12 PWN;ASUS GTX 970 MB: MSI Z97 Gaming 3;CM Silencio 550 LCD: ASUS 27";CORSAIR vengeance 2x4 GB 2133 Mhz;Corsair CX750 750W;2x SEAGGATE 1TB;1x SSD Kingstone HyperX 3K 120 Gb;Windows 7 Profesional 64 legální
NIXON
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 24. 1. 2012 17:24

NIXON: zalezi co s tim chces do budoucna delat a jak moc rychle ty penize potrebujes. Jde o to, ze by se ti vic vyplatilo si vybrat a vlozit na sporici ucet a klidne si zalozit nove stavebko. Jinak vazane to svym zpusobem je - 3 mesice k vypovedi.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Joezbrna 24. 1. 2012 17:26

Ze spořáku máš prachy druhý den. Ze stavebka do 3 měsíců (někdy dřív, ale nelze na to spoléhat).
Díky státní podpoře je výnos při takové likviditě a riziku bezkonkurenční.

Variací na toto téma je vložit prachy tak, aby ti letos vznikl nárok na státní podporu (ca 20.000,-), obratem vybrat, a do konce roku 2013 můžeš rozmýšlet, zda založíš nové stavebko (na konci roku bývají různé akce, které cca pokryjí poplatek za založení nového stavebka). Poběží ti znova vázací lhůta, ale nebudeš tam mít celých 100.000, které budeš moci používat jinak.

Teď tam prachy nemáš vázané, můžeš je vybrat, ale jen všechny najednou.

Jsou to dvě varianty, ani jedna není špatná nebo nevýhodná. Jde jen o to, zda ty peníze na něco chceš či potřebuješ, nebo zda je tam raději máš jako rezervu do budoucna.

EDIT: Satan byl stručnější a rycheljší ;-)
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 24. 1. 2012 17:27

Joezbrna: presne tak, ja si kuprikladu vyplatu zkratil tim, ze jsem vyuzil akce a zalozil jsem si dalsi stavebko, ktere mi navic dali "zdarma" (bonus pokryl vysi provize, takze jsem sul nul). Diky tomu jsem si sahl na penize do mesice a muzu vymyslet, co a jak dal.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Joezbrna 24. 1. 2012 17:33

V této variantě by mne nekonečně sralo platit poplatek za vedení účtu 8-P
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 24. 1. 2012 17:34

Joezbrna: no ja tam hodlam tech 20 rocne posilat, takze tak :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod NIXON 24. 1. 2012 18:09

Díky moc :tleskani

Jestli tomu tedy rozumím:

Mám si poslat co nejdříve poslat 20 000 na stavebko, abych měl za rok 2012 státní podporu.
Pak ukončit stavební spoření a vybrat peníze a dát je na spořící učet.
Pak si založit opět stavební spoření např na Vánoce 2012, kdy mají zajímavé akce?

Vypadá to velice logicky.
Doporučili by jste mi tedy pánové, jaký si zvolit spořící učet?
četl jsem že neudělám chybu u žádné z nových bank ( AIR , ZUNO apod), ale zajímali by mě vaše názory a vychytávky. Jsem z Brna :)
Intel 4790K;GELID Tranquillo Rev.3;3x AC F12 PWN;ASUS GTX 970 MB: MSI Z97 Gaming 3;CM Silencio 550 LCD: ASUS 27";CORSAIR vengeance 2x4 GB 2133 Mhz;Corsair CX750 750W;2x SEAGGATE 1TB;1x SSD Kingstone HyperX 3K 120 Gb;Windows 7 Profesional 64 legální
NIXON
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 24. 1. 2012 18:16

NIXON: pokud hodlas zakladat novou smlouvu, tak nikam 20 neposilej, to posles az na novou smlouvu. Abys potom nemusel na novej rok resit prepis statni podpory na novou smlouvu.

Jak jsem psal, pokud to vychytas, tak muzes rovnou zalozit novou smlouvu a neresit to. Zalezi, u koho to stavebko ted mas.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Alcatraz 24. 1. 2012 18:19

2Nixon:
1) jses si jist, ze neplatis zadne poplatky za vedeni toho stavebniho sporeni? Bylo by to neobvykle
2) vypovedni lhuta je 3mesice
3) hlavne si uvedom, ze tento urok dostanes pouze prvni rok. Kazdy dalsi rok bude urok mensi a mensi.

Proto se "obecne" stavebko nevyplaci. Tak jak to mas ty uz se ti vyplati tam 2-3 roky vydrzet. Ale kdybys sporil od zacatku pravidelne, tak tam mas na konci vazaci lhuty nejakych 160k a urok mas nizsi. Obecne se stavebko vyplaci behem prvnich let, ale byt v nem treba 9., 10. rok uz castokrat proste ne. A zakladat ted nove... tam zase neses to vysoke riziko z te statni strany.
Alcatraz
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 24. 1. 2012 18:24

NIXON: ".....např na Vánoce 2012"

O založení nového uvažuj až o rok později 2013, pokud budeš za rok 2012 mít podporu vyčerpánu na dobíhající SS :-))

Jinak Wustenrot vychází líp než Tutanchámon - má actual 3%p.a. nafurt a do té doby to určitě horší nebude, spíš naopak >>>koho znám v okolí, všichni poslední dny ruší přespořené smlouvy SS a ten odliv bude letos citelný, je to jak mor tomu Kalousovi se to asi fakt povede tenhle produkt zlikvidovat 8-S
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod NIXON 24. 1. 2012 18:52

Díky moc za informace :)
Asi to udělám, jak říkáte.

ukončím stavební spoření a peníze dám na spořící učet (2,3 % 2.5 %),
Jak bude nějaká zajímavá nabídka, tak si otevřu stavební spoření nejpozději 31.12.2012, jestli ho ještě víc nezprasí.

Jaký spořící účet využíváte, který by jste mi mohli doporučit, kam nejvýhodněji vložit 100 tis. ?

tom brava: v roce 2011 ani zatím v roce 2012 jsem nedal na současné spoření žádné peníze. Takže ok?
NIXON
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 24. 1. 2012 19:02

Přestože jsi aktivně neukládal v těchto letech, i tak mohlo dojít k úplnému nebo částečnému čerpání státní podpory:
1) převodem z pře(d)spořených úložek do nás. roku (nad maximum pro uplatnění nároku na podporu v běžném roce úložky)
NEBO/A
2) z vzniklých úroků, a to jak z vklaadu tak z dosud naplynulé SP, načtených k ultimu běžného roku

Musíš si to ohlídat sám z výpissů z tvého účtu SS nebo případně kontaktovat pracovníka SS....
Já doporučuju dospořit s max. nárokem na SP u stávající smlouvy a vypověďet a další až vánoce 2013*......pokud není přespořená, nebude tě to stát vlastně nic extra na administrativních poplatích, které jsi buď již zaplatil (zřizovací podle cílovky) nebo tak jako tak za rok 2012 zaplatíš (vedení účtu ročně). Ale jsou to tvé prašule a máš svoji hlavu....

pozn: *za předpokladu, že tento produkt bude ještě v čezku existovat a bude konkurenceschopný
Naposledy upravil tom brava dne 24. 1. 2012 23:12, celkově upraveno 2
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 24. 1. 2012 19:23

NIXON: stale si neupresnil, u koho to mas. Cekat nemusis, treba zrovna bezi akce ted. Ja ji taky vychytal nedavno :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod NIXON 24. 1. 2012 19:37

Já ji mám u modré pyramidy. Promiň nevšiml jsem si, že se někdo ptal.
U koho je tedy nejvýhodnější založení stavebního spoření?
Nemusím čekat 3 měsíce, než mě vyplatí, abych si mohl založit úplně nové stavební spoření?
NIXON
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 1. 2012 20:11

Vzhledem k neustálým legislativním změnám si nejsem jist, jestli je SS zrovna výhodný produkt, ale jinak pokud ho budeš chtít uzavírat, tak zajímavě vypadá Wüstenrot (3 % oproti 2 % co má většina ostatních). Navíc při uzavření přes Internet by měla být 50 % sleva z poplatku za uzavření (aspoň minulý rok byla).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Další stránka