Příjem peněz ze zahraničí

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Ceneon 24. 2. 2012 10:29

Dobrý den,

chtěl bych poradit s příjmem peněz ze zahraničí. Bude mi často chodit pár euro, takže se chci vyhnout poplatkům. Dočetl jsem se o VR Bank Zittau, tak by to bylo 0,25 Euro, není to strašné, ale raději bych sáhl po Privatbance. Nevím, jestli si můžu jako Čech u nich zřídit účet, psal jsem jim, zatím bez odezvy. A u zřízení účtu u těchto bank je třeba zajet např. do Prahy?

Také mi jde o to, aby ti, co mi budou peníze posílat, platili pouze jako po EU, takže by nešlo si zřídit účet u nějaké české banky jako např. ZUNO?

Nebo bylo by dobré si nechat peníze posílat přes devízovku do české banky? Ale potřebuju vědět, od koho ty peníze jsou.

Dále jak by bylo možné přijímat (případně i odesílat) peníze z UK s co nejmenšími poplatky jak pro mne, tak pro odesílatele? Rád bych se vyhnul PayPal, tam už to stojí dost.

Děkuji za rady.
Ceneon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dusan 24. 2. 2012 10:45

Tohle jsem nejak nepochopil. Pokud se prijimaji platby z EU, tak v ramci bankovniho sektoru nejvyhodnejsi sazba a podminky ma v naproste vetsine pripadu SEPA Europlatba, ktera je v ramci cele EU stejna (nadiktovana z Bruselu) a tudiz je zcela irelevantni jestli cizinec posila penize do banky v Zittau nebo v Praze. Pro obe strany je to za stejne penize. Vzhledem k zaostalosti nemeckeho bankovnictvi proti ceskemu bych naopak spise preferoval ceskou banku, protoze za stejne penize dostanete modernejsi sluzby. Situace se muze lisit u plateb mimo EU napriklad z USA, ale tam si zase moc nepomuzete, protoze vetsina nakladu bude na strane nenazranych americkych bank, ktere maji poplatkovou politiku proti ktere jsou nase banky dobrocinnymi ustavy.
Takze z meho pohledu otazka nezni banka u nas ci banka v Nemecku, ale banka nebo platebni spolecnost jineho typu. Zminovany Paypal je sice drahy, ale vseobecne znamy a brany jako duveryhodny kanal ve vetsine sveta. To znamena, ze sezenete levnejsi platebni kanal, ale otazkou je jestli vam jim neznami lide budou ochotni posilat penize.
Auto: Infiniti M37s
AV: Onkyo 805, Sony VPL-HW55ES, HTPC
Mob: Galaxy S8+
Dusan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod 4honza 24. 2. 2012 10:51

Dusan píše:Pro obe strany je to za stejne penize

Tak to bohužel vůbec neplatí. Za příjem europlatby se platí a někde i docela hodně. Zdarma to má Citi a Zuno, z dalších levnějších FIO za 25Kč, mBank 49Kč, pak možná existují další.

Důležitá není jen cena za příchozí platbu, ale zda to budete konvertovat na koruny. Pokud zvládne strana odesílatele posílat položku reference, aby to mohla identifikovat devizovka, tak to vyjde asi nejlevněji. Druhá varianta je přijmout to třeba ve FIO na euroúčet a konvertovat devizovkou (Easychange). Záleží samozřejmě na částce...
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 2. 2012 13:01

Malinko to upřesním. To, že je SEPA Europlatba za stejných podmínek jako domácí platba platí, ovšem pouze v rámci MĚNOVÉ unie. Tedy. Pokud pošlu platbu z německé banky do španělské, bude to stát stejně, jako když ji pošlu v rámci Německa (u některých bank (např. DKB.DE) to znamená zdarma u některých několik (i desítek) centů (např. v zmíněné VR Bank Zittau).
Je běžné, že banky v měnové unii uplatňují stejnou politiku i vůči převodům z a do bank mimo měnovou unii (tedy např. převod Německo-ČR, nebo ČR-Německo), ovšem to již není jejich povinnost a může se tak stát, že odesilateli platby bude jeho německá banka účtovat zvýšený poplatek za platbu do ČR.

K Privatbance - dříve Čechům účty normálně zřizovali, teď již tak ochotní nejsou. Snad osobně a s uvedením (alespoň fiktivní) korespondenční adresy na Slovensku by to šlo.

K Citi - pozor na akční účet Citikonto PLUS. zde si banka za všechny cizoměnové a zahraniční transakce (včetně SEPA) účtuje 90 Kč! U ostatních běžných účtů jsou příchozí zahraniční platby zdarma, ovšem komu by se chtělo platit od 300 Kč / měsíc za účet :(

-- 24. 2. 2012 13:07 --

Pokud půjde o pravdu o platby v řádu jednotek EUR, tak bych si je nechal posílat do Zuno a nic bych neřešil. Přikládám náhled, jak vypadá v Zuno připsaná zahraniční platba:
souhrn2.png

detail.png

Zuno má zdarma všechny příchozí zahraniční platby, nejen z EU, takže pro platby z UK (je-li tím myšlena Anglie a ne Ukrajina 8-P ) ideální. Spíše je otázkou, jak se to bude líbit odesilateli platby, protože ten bude své anglické bance platit nemalý poplatek, od nás do UK to stojí kolem 250 Kč (u vyšších částek je to 1 % z ceny).

-- 24. 2. 2012 13:12 --

Pozor na určitý zmatek v SWIFT kódu banky, vždy používej ZUNOCZPP. O tom zmatku jsem psal zde: http://www.mesec.cz/clanky/vyberte-si-b ... o-na-miru/

Pokud účet u Zuno ještě nemáš, pozeptej se ve tvém okolí, jestli ho už někdo nemá. Když tě doporučí, dostane 300 Kč, v momentě kdy ty poprvé zaplatíš kartou (i kdyby to bylo jen za rohlík) dostaneš taky tři stovky. Kdybys "doporučitele" nesehnal, klidně mi můžeš napsat SZ :P

-- 24. 2. 2012 13:15 --

Devizovky samozřejmě používat můžeš, hodně jich má příchozí zahraniční platby zdarma (včetně dvou nejzmiňovanějších zde, tedy Akcenty a Easychange), jen to klade nároky na odesilatele - musí kromě čísla účtu a SWIFT kódu (což už je pro některé problém :D ) vyplnit ještě správně údaje ve zprávě pro příjemce, navíc se může stát, že banka příjemce ne všechny údaje správně přenese (už s tím mám zkušenost). Výjimka je devizová společnost Citfin, která díky spojení s družstevní záložnou nabízí klientům vlastní čísla účtu. Ovšem ta bere jen podnikatele.

-- 24. 2. 2012 13:17 --

Pak je tu ještě neoficiální fičura FIO - při přijímání plateb na slovenský IBAN není účtován poplatek za příchozí europlatbu, alespoň mě jednou účtován nebyl i když šlo o platbu z Německa. Ale spolehnout se na to nelze. Pak by bylo lepší založit si u FIO účet v EUR, platby si nechat posílat na něj a když se tam nahromadí větší částka, tak je směnit přes Easychange, která má lepší kurz a účet u FIO má taky.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod filip893 24. 2. 2012 13:22

Výběr z Bohmomatu, Was ist das?
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 2. 2012 13:25

Aj jaj, že jsem to "nerozostřil" :). Ale s kolegou z práce jsme si občas různě přesouvali peníze, prostě místo k bankomatu se šlo "k tomu druhému" a zeptalo se, jestli má nějaké volné peníze. Nebo jsme si navzájem platili obědy a tak.

-- 24. 2. 2012 13:35 --

....jsem to raději ořízl, aby to nikoho nedřáždilo :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ceneon 24. 2. 2012 13:47

Moc díky.

Už jsem o ZUNO uvažoval, ale kdyby to mohlo odesílatelům způsobit takové problémy, že zaplatí místo 9 Eur mnohem více, tak se pokusím asi ještě o ten účet v Privatbance. Situace je asi stejná jak pro Privatbanka @ Konto, tak pro Privatbanka Konto, že? K té adrese, jako že bych tam dal svoji adresu, akorát SR? Nebo by bylo lepší tam dát adresu nějakého známého? Jinak není to jedno, když nebudu chtít výpis poštou?

Přes devízovku by to bylo teda asi obtížné, protože potřebuju vědět, od koho a za co. O tom Citfinu popřemýšlet můžu, protože podnikatelem se stanu.

Jinak to rozhraní má ZUNO pěkný. Kdybych si účet zřizoval, rád tě doporučím.

U FIO je hrozný ten poplatek 1 Euro.
Ceneon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 24. 2. 2012 15:42

V Privatbance je pouze "@ Konto" zdarma, klasické konto má zpoplatněno vedení účtu za €7, jinak by u obou měly být přijaté a odesílané platby zdarma. Je třeba upozornit ještě potřebu minimálního zůstatku ve výši €25 u těchto účtů.
Jinak od 1. března se mění jejich sazebník a podle něho by měla být možnost vydání debetní MasterCard zdarma (předtím bylo zpoplatněno €60 na 3 roky - lhůta platnosti karty), má celkem zajímavé podmínky (výběr z bankomatů po světě za €1,30; na Slovensku výběr z bankomatů Volksbank zdarma a používá "čisté" konverzní kurzy MC, nehrabe se ovšem na DKB, kde jsou výběry po celém světě zdarma, ale může být zajímavou alternativou, pokud se nedaří otevřít účet ve zmíněné DKB). Osobně tam zatím účet nemám, ale nově s ohledem na možnost vydání karty asi v březnu zkusím zřídit.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 2. 2012 16:36

Ceneon píše:Moc díky.

Už jsem o ZUNO uvažoval, ale kdyby to mohlo odesílatelům způsobit takové problémy, že zaplatí místo 9 Eur mnohem více, tak se pokusím asi ještě o ten účet v Privatbance.

Jak jsem psal. Na 99 % nebude Němec za platbu do ZUNO nic platit, ale spolehnout se na to nelze.

Ceneon píše:K té adrese, jako že bych tam dal svoji adresu, akorát SR? Nebo by bylo lepší tam dát adresu nějakého známého? Jinak není to jedno, když nebudu chtít výpis poštou?

No, nejsou úplně blbí :). Musí to být slovenská adresa. Také lze předpokládat, že tam mohou posílat jakoukoliv oficiální poštu, např. oznámení o zrušení účtu, vymáhání dlužných poplatků,.... Takže by to neměla být úplně mrtvá schránka, ale u někoho, kdo ti dá minimálně vědět, že něco přišlo .

Ceneon píše:U FIO je hrozný ten poplatek 1 Euro.

Opět, jak jsem psal - neoficiálně a bez záruky jsou europlatby poslané na slovenský IBAN (každý účet má český i slovenský IBAN) a slovenský SWIFT zcela zdarma (i když jsou z jiné země měnové unie, než ze Slovenska). Spoléhat se na to však nelze.
Slovenský IBAN lze vygenerovat z čísla účtu zde: http://www.iban-rechner.de/bic_und_iban.html
(je potřeba vybrat "Slovensko" a směrový kód banky dát 8330).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Ceneon 1. 3. 2012 16:32

Tak jsem si zřídil účet u ZUNO. Ale ještě uvažuji o slovenském účtu u FIO v eurech, abych měl jistotu, že z EHN to půjde bez poplatku pro odesílající. Jen je třeba zajet na Slovensko, zde to nezřizují.

Když chci mít příjem z EU bez poplatku, tak bych u Privatbanky musel mít účet Privatbanka Konto za 7€ měsíčně, u Privatbanka @ Konto je to nyní za 0,2€.

S tím FIO bych to řešil tak, že by se zkontroloval BIC, zda je v TARGET2. A podle toho by se použilo FIO nebo ZUNO, abych neplatil poplatky.
Ceneon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod josh.viklef 1. 3. 2012 16:57

Privatbanka @ Konto je to nyní za 0,2€

Kde jste to zjistil? V sazebniku je uvedeno 0,00€.
josh.viklef
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ceneon 1. 3. 2012 17:34

Myslím toto:
3.1.4
Tuzemská platobná operácia v EUR z inej banky v Slovenskej republike alebo cezhraničná platobná operácia z inej banky Európskeho hospodárskeho priestoru (kredit)

Stejnak se ale přikláním k FIO, z toho bych mohl zdarma poslat peníze do ZUNO přes EasyChange, protože to má účet u FIO.
Ceneon
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod josh.viklef 2. 3. 2012 07:59

Nj. ale ja beru za smerodatny bod 2.1.5 na strane 3
Tuzemská platobná operácia v EUR z inej banky (kredit)
josh.viklef
Mírně pokročilý