zneužití platební karty

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Honza421 2. 4. 2012 19:05

To nechtěla banka, tu chválím. S tím vyrukovala policie ČR, když jsem jí v náhlém pominutí smyslů nabídl podklady k ev. dohledání osoby, která kartu zneužila. Právě té době jsem někde viděl reportáž o mezinárodním boji s organizovaným zneužíváním čísel karet, s tím že naši kriminalisté na to mají odbor cyberkriminality, který na takových případech úzce spolupracuje. Sám nevím, co mě to napadlo - asi se moc dívám na NCIS :-[
Už jsem v duchu viděl toho ppor na našem okrese "...jak jste říkal, že se jmenuje ten éšop?" :shock:
Honza421
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 2. 4. 2012 19:14

Honza421: s tim by vyrukovat mohli, ovsem se zlou by se potazali. Co ma tvuj pocitac spolecneho s tim, ze nekdo nekde zaplatil pres tvoje cislo? Spis si myslim, ze se te chteli zbavit, tak to zkusili takhle.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 2. 4. 2012 19:20

Myslíš špatně, oni jsou opravdu tak blbí. Když mně někdy v 2001 vykradli auto, sepisoval to se mnou příslušník na služebně na mechanickém psacím stroji přes kopírák a vedle u stolu mastil jeho kolega na PC Solitaire.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod anonymoussss 2. 4. 2012 19:35

Asi jim nefungovala tiskárna, ne? ;-]
anonymoussss
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 2. 4. 2012 19:38

Ale nejsou, voni to jen tak delaji :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Honza421 2. 4. 2012 19:42

Obojí je pravda. Začali s verzí zneužití karty rod. přísl. - což je často i reálné, ale začít pátrání po mezinárodním zločinu na okrsku :shock: ...
Horší je, že si i pamatuju, kdy ke kartě asi přišli - vrátil jsem se zrovna ze Států a neměl jsem při každé platbě kartu trvale na očích. Jinak platím online dost často, tím spíš mě potěšilo, že systém vyhodnotil i četnost, ev. region plateb :idea:
Honza421
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod anonymoussss 2. 4. 2012 19:51

Však já jsem proti, aby policie z mých daní vynakládala nějaké velké prostředky na šetření k pachateli támhle někde v zahraničí kvůli pár transakcím platební kartou. Vždyť by náklady jenom na překladatelské služby s tím související byly vyšší než způsobená škoda. To ať raději levně proklepnou tvoji rodinu a pokud nic nezjistí, ať to v klidu odloží.

S474N píše:Co to je za nesmysl s tim vyslechem rodiny a expertiza pocitace? Banka, potazmo asociace ma trumfy v ruce, proste to obchodnikovi neproplati a on si priste da pozor na nejake podezrele transakce, kterych se sam ucastni.

Já si myslím, že to obchodníkovi proplatěj. On nic neporušil a zakoupené zboží nebo službu poskytl. Vždyť to samy banky požadují reklamovat až po zaúčtování transakce. Ta škoda musí jít logicky na vrub bank nebo karetních společností, které provozují takové rizikové způsoby plateb.
anonymoussss
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 2. 4. 2012 21:37

Je fakt, že by se banky mohly pro bezpečnost víc smeknout: zavést pro všechno 3D, umožnit operativně nastavovat limity, jednotlivě povolovat transakce, atd. ŽB měla tohle vychytané (tam se telefonicky karta pro transakci v určité výši povolila), u GE jde nastavovat limit přes IB, zato u AXY nebo CITI jde jedině ON/OFF a to je na houby.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod shawik 12. 11. 2012 21:46

jackson8800 píše:Zdravím,nedávno mi zmizlo z karty 4000 a potom ještě 3000 Kč,platba je zaúčtovaná,tak jsem podal reklamaci u banky,ale co mě zajímá..dá se nějak zjistit kdo si za to něco koupil?Platba byla odeslána někam do Číny..Díky za rady a zkušenosti.

banka v některých případech údaje zjistí. klient se k nim však nikdy nedostane ;-) údaje předá výhradně na vyžádání PČR, na základě poskytnutého souhlasu držitele karty. A bez platného souhlasu je nedostane ani PČR :-D

xls píše:Je fakt, že by se banky mohly pro bezpečnost víc smeknout: zavést pro všechno 3D, umožnit operativně nastavovat limity, jednotlivě povolovat transakce, atd. ŽB měla tohle vychytané (tam se telefonicky karta pro transakci v určité výši povolila), u GE jde nastavovat limit přes IB, zato u AXY nebo CITI jde jedině ON/OFF a to je na houby.

3D je pro banku šíleně drahá záležitost. Mnohým se vyplatí řešit fraud ex-post, i kdyby na vlastní náklady - samozřejmě záleží na objemu uskutečněných transakcí v poměru k neoprávněným.
shawik
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 11. 2012 05:36

Ono je to vždy takové balancování na ostří nože, mezi maximální bezpečností transakce a možností kartou zaplatit. Čím více se utahují bezpečnostní šrouby, tím častěji pak můžeme narazit na různou neakceptaci karty. Párkrát jsem se již setkal s tím, že mi platba kartou neproběhla, naposledy před několika dny v Kambodži (Axa).

O limitech na kartách jsem psal zde: http://www.mesec.cz/clanky/limity-pro-p ... o-prevody/
Nejlépe to má pořešeno Cetelem (povolení konkrétní výše transakce), ovšem zase to neumožňuje platit v jiné, než podporované měně (tuším, je jich asi 20) a neumožňuje MO/TO transakce (dost často se takhle rezervují hotely, letenky).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Akciový Klokan 13. 11. 2012 09:32

PatrikChrz píše:Párkrát jsem se již setkal s tím, že mi platba kartou neproběhla, naposledy před několika dny v Kambodži (Axa).

Ono v tomto případě Patriku je to asi správně. Představ si, že systém registruje několik let platby kartou jako 1.40 Kč, 3.50 Kč, 12 Kč s následnou vratkou po odečetení hmotnosti vráceného zelí ..... a najednou desetitisíce někde v Kambodži. V tomto případě systém zafungoval naprosto dobře
Nevěřte lidem nad 30 let. Mohli by mít znalosti a zkušenosti ! :-)))
Akciový Klokan
Diskutér

Odeslat příspěvekod iura 13. 11. 2012 17:56

shawik píše:
jackson8800 píše:Zdravím,nedávno mi zmizlo z karty 4000 a potom ještě 3000 Kč,platba je zaúčtovaná,tak jsem podal reklamaci u banky,ale co mě zajímá..dá se nějak zjistit kdo si za to něco koupil?Platba byla odeslána někam do Číny..Díky za rady a zkušenosti.

banka v některých případech údaje zjistí. klient se k nim však nikdy nedostane ;-) údaje předá výhradně na vyžádání PČR, na základě poskytnutého souhlasu držitele karty. A bez platného souhlasu je nedostane ani PČR :-D

Klient se k těm údajům samozřejmě může dostat, pokud je bude po bance požadovat, má na to právo, vždyť to byla transakce s jeho finančními prostředky, jen mu banka nemusí dávat informace zdarma, může si naúčtovat poplatky. Nejsou to ale údaje o kupujícím, pouze údaje o příjemci platby, tedy o prodávajícím. Údaje o kupujícím nemá banka šanci zjistit.
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Předchozí stránka