jakou banku vybrat?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kecinzer 14. 11. 2012 00:14

Aktuálně vyzkouším Equa Bank, pokud bude GE i za cca. půl roku nebo rok stále zdarma (přesně jak říká Patrik) tak u něm začnu uvažovat - další 2 lidi bych měl :).
kecinzer
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 14. 11. 2012 00:31

Tak já bych to viděl tak, že Genius Gratis jednoho krásného dne přestanou pro nové klienty nabízet... Ale dřív budou výběry z ATM u Equa zpoplatněné...
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod janek.bb 30. 6. 2013 16:32

Já jsem před pár týdny změnil banku. Jelikož internetové bankovníctví je pre mě alfa omega, vybral jsem si Raiffeisenbank: https://www.rb.cz/osobni-finance/bezne-ucty/ekonto-komplet/
janek.bb
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2013 16:43

Registrace:
30. 6. 2013 16:25
Poslední návštěva:
30. 6. 2013 16:32
Celkem příspěvků: 1

Tak si říkám, co vede někoho k tomu, aby se registroval jen proto, aby vychválil nějakou banku, navíc s účtem za 1500 až 3 tisíce ročně (dle splnění či nesplnění podmínek, když je zde asi 10 možností bezplatných účtů).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 30. 6. 2013 19:44

To by me teda taky zajimalo, z jake leze IP? Neni to nahodou *.rb.cz? :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod joachym1 30. 6. 2013 20:02

Mozna je jen trochu mdleho mysleni (uplne blbej). :D
joachym1
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 30. 6. 2013 20:05

janek.bb píše:Já jsem před pár týdny změnil banku. Jelikož internetové bankovníctví je pre mě alfa omega, vybral jsem si Raiffeisenbank: https://www.rb.cz/osobni-finance/bezne-ucty/ekonto-komplet/

:-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 20. 7. 2013 01:18

Ahoj našel jsem tady to téma zajímal by mě váš názor, chci si založit účet, který by byl momentálně nejvýhodnější:
měsičně mi tam bude chodit cca. 5-6 tis.
Většina věcí bude placena přes IB, ale nevylučuji výběry z bankomatu dejme tomu cca. 3 za měsíc.
Platby přes Paypal atd. (znáte to klasické zahraniční nákupy).
Vedení účtu zdarma

Rozhoduji se mezi mbank a Fio. Fio bankomat sice ve městě mám, ale mám ho celkem z ruky.
Všiml jsem si, že tady na foru na Mbank celkem nadáváte má tedy smysl si u nich zakládat účet, nebo je lepší se poohlédnout jinde.

Popřípadě jsou ještě nějaké rozumné alternativy. Přečerpání účtu ani jiné blbosti nepotřebuji.

Díky
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 7. 2013 01:55

Vyloženě se nespálíš ani s jednou. U FIO budeš mít o trochu lepší kurzy při placení v cizí měně (zejména v jiných měnách, než EUR).

Pak záleží na tom, kolik zaplatíš kartou za měsíc a jestli se ti kvůli ušetřeným 9 korunám (za první tři výběry, další jsou už za 35) bude chtít jet k tomu "zrukovému" bankomatu FIO, nebo jestli si raději nevybereš z nejbližšího kartou mBank. Případně kolik kartou "protočíš", abys měl nárok na výběry zdarma.

U obou bank je vedení účtu zdarma včetně karty bez dalších podmínek. Klidně si založ obě a uvidíš, co ti bude více vyhovovat.

(Kdybys chtěl doporučení pro účet v mBank, napiš, rád pošlu, oba vyděláme po pětikilu :D ).

Další bezplatnou bankou bez podmínek je Zuno. S určitými podmínkami i Equa, GE, Poštovní spořitelna.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 7. 2013 22:48

FIO nebo Air Bank... BTW, Patriku, proč doporučuješ místo AB právě mBank? Kvůli tomu pětikilu ;-)?

ZUNO bych se vyhnul obloukem, klasická vyjebávačka skupiny Raiffesenbank - např. úvěr s úrokem "od 6,9%" znamená ve finále 16,9%...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 21. 7. 2013 00:39

PatrikChrz: tak jsem si přes web finparada dal srovnání běžných účtů kdy jsem nasimuloval krajní mez a vyšlo mi nejlépe běžný účet od wustenrot (vůbec nevím že něco takového wustenrot nabízí)
Chci se zeptat zda má své vlastní pobočky co se bankovních věcí týče a jak je to s bankomaty atd.

číslo 2 mě vyšla Air Bank
číslo 3 Fio

Vše bylo na základě poplatků za vedení atd.

Četl jsem že u Fio nejde zablokovat přečerpání nebo něco takového. Jinak nepotřebuji žádné doplňkové bankovní služby (kontokorent, úvěr) atd.

Chci obyčejný účet s nulovým vedením účtu, který si bude dobře rozumnět s paypalem (ebay) atd.

Co si myslíte o té wustenrot?
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2013 07:36

Tomáš Marný píše:FIO nebo Air Bank... BTW, Patriku, proč doporučuješ místo AB právě mBank? Kvůli tomu pětikilu ;-)?

Ale kuš 8-P . Air Bank je dobrá pokud:
1) máš v místě jejich bankomat; pak se vyplatí Malý účet. Ideálně pokud potřebuješ/chceš vybírat často a/nebo vkládat. Bohužel tazatel nenapsal jaké všechny bankomaty má v místě, jen že FIO je z ruky
2) potřebuješ hodně vybírat z cizích bankomatů doma i v EU a máš Velký účet. Ale zde jí hodně konkuruje Equa (výběry v ČR zdarma a v zahraničí za 9 Kč) a podle minitestu, co byl součástí mého článku http://www.mesec.cz/clanky/bude-vam-chybet-axa-bank/ tak má i o něco lepší kurzy. Takže ve výsledku by se Air Bank vyplatila skutečně při extrémně specifickém používání - velké množství výběrů v EU velmi malých částek, aby se zaplatila ta stovka za vedení.

Výhodou mBank jsou první tři výběry v měsíci z jakéhokoliv bankomatu v ČR za 9 Kč, případně zdarma při splnění podmínek (obrat 2, 3 nebo 4 tisíce na kartě). Samozřejmě Equa v tomto vychází lépe - všechny výběry (mají něco jako "FUP", při pravidelném překročení 10 výběrů můžou dělat bu bu bu) zdarma, ale zase je tam podmínka pro bezplatné vedení účtu - obrat na účtě 10 000 Kč. Škoda, nebýt této podmínky, účet u Equa bych nerušil. Hlavně mě ale naštval jejich nerovný přístup ke klientům, kdy odboráři a klienti firmy, co prodává předražené vodní filtry tyto podmínky splňovat nemusí :twisted:

V zahraničí jsou výběry mBank kartou zdarma při ekvivalentu nad 2,5 tisíce, u Equa sice za 9 Kč, ale bez ohledu na částku a má lepší kurz - opět viz můj článek.

-- 21. 7. 2013 07:48 --

drevokocur 89 píše:PatrikChrz: tak jsem si přes web finparada dal srovnání běžných účtů kdy jsem nasimuloval krajní mez a vyšlo mi nejlépe běžný účet od wustenrot (vůbec nevím že něco takového wustenrot nabízí)

Tyhle srovnávače jsou dost často mimo. Ano, Wüstenrot má běžný účet, ale má jedinou pobočku - v Praze na Kavčích horách, kde navíc nejde vybírat, jen vkládat (ale vklad je zdarma, vyzkoušeno :D ). Také k účtu není vydávána platební karta, takže bankomaty úplně odpadají. Jejich účet je takový "mrzáček", vhodný jen jako mezistupeň mezi spořicím účtem a jejich dalšími produkty (protože ze spořáku jdou posílat platby jen na jeden účet), jako jsou pojištění, stavebko, možná mají i nějaké ty investice.

Air Bank by ti lépe než FIO vyšla pouze v případě, kdy bys vybíral z cizích bankomatů (Air Bank za 25 Kč, FIO za 30 Kč) a to ještě v případě, že bys kartou FIO neplatil. Protože za každé utracené 4000 Kč kartou máš u FIO jeden výběr z cizího bankomatu zdarma (a lze převést do dalšího měsíce).
Případně, kdybys vybíral z cizích bankomatů opravdu často a dal si u Air Bank Velký tarif za 100 Kč. Pak máš výběry z cizích bankomatů zdarma a to v celé EU. Jenžepak zase vychází lépe ta Equa, kde účet při nesplnění podmínek obratu 10 000 Kč stojí 99 Kč a při splnění (klidně si přepošli těch deset tisíc z účtu u jiné banky tam a zpět) je zdarma.

-- 21. 7. 2013 08:01 --

Když to shrnu, banky, kde je účet včetně karty, výběrů z jejich bankomatu (není-li uvedeno jinak, tak neomezený počet) a všech bezhotovostních transakcí zdarma:
a) bez podmínek: Air Bank (Malý tarif), FIO (10 výběrů v měsíci), Zuno (1 výběr nad 1000 Kč z bankomatů Rajfky)
b) s podmínkami: Equa (obrat 10 000 Kč, výběry ze všech bankmatů), GE (viz http://www.mesec.cz/clanky/genius-grati ... -a-korist/, ale prý při založení v pobočkách v areálech hypermarketů Globus není třeba tuto podmínku splnit), Poštovní spořitelna (průměrný zůstatek 15 000 Kč),

Pak je tu mBank, která by byla skoro skupina a (vedení účtu, karta a bezhotovostní transakce zdarma), ale nemá vlastní bankomaty a z cizích jsou první tři výběry za 9 Kč, nebo zdarma při obratu na kartě 2, 3 nebo 4 tisíce (1, 2 nebo 3 výběry zdarma), počítají se výběry a platby ve stejném měsíci. Takže pokud např. na začátku měsíce vybereš, máš šanci "to dohnat" do konce měsíce např. nějakým větším nákupem. Čtvrtý a každý další výběr ze ale už za 35 Kč.

Další je Citi. Účet i karta jsou vedeny zdarma při obratu 25 000 Kč a k tomu 10 bezhotovostních transakcí a 4 výběry z jakéhokoliv bankomatu.

Wüstenrot jsem už zmiňoval, hodí se jen na spořák. Dalším bezplatným účtem je ještě ING, ale to je ještě omezenější než Wüstenrot a "díky" nízkým úrokovým sazbám se nehodí ani na ten spořák.

Jinak bonusy za založení účtu při doporučení dává kromě mBank ještě Zuno a Equa, tak kdyby sis zakládal, dej vědět. Equ sice nemám, ale můžu sehnat někoho, kdo má. Případně hodně často je Equa na různých slevomatech, kde můžeš získat 475 Kč (při doporučení member get member jen 150 Kč).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 21. 7. 2013 08:36

PatrikChrz : díky za vyčerpávající info. Nejvíce asi uvažuji o Air Bank...jejich bankomat mám cca. 15 min pěšky jako druhou možnost uvažuji o Fio a 3 je u mě Mbank.....

Co jsem se dočetl tak Fio si moc nerozumí s Paypalem nevím jestli to ještě platí (slovenský IBAN)
U Mbank jsem se dočetl o problémech s internetovým bankovnictvím (občas se nejde přihlásit atd.)

Tak proto mi zatím vychází nejlépe Airbank

Equa ne kvůli toho limitu 10 000 Kč

Jedná se o Ostravu takže v okolí mám většinou bankomaty skoro všech bank nejčastěji Poštovní spořitelna a ČSOB. Fio bankomat mám cca. 15 min MHD tak že celkem z ruky.
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 7. 2013 09:03

FIO už dávno má (i) český IBAN, takže s PayPalem není problém (a je tu ta výhoda převodů zdarma na Slovensko). Problémy u mBank jsem nezaznamenal, ono mBank má určitou nevýhodu právě ve fóru, kdy jakýkoliv problém se hned "provalí" do světa, kdežto u ostatních bank se to většina lidí ani nedozví. Ona i Air Bank umí různé "žertíky" - http://www.mesec.cz/aktuality/aprilovy- ... ic-brezen/

Co se mi na FIO líbí nejvíc je jejich IB - je velmi jednoduché a přitom s celou řadou různých nastavení, osobně ho považuji za nejlepší z těch cca 15 bank, kde mám nebo jsem v minulosti měl účet. A hlavně má naprosto svobodně volitelné uživatelské jméno a heslo, kdežto u mBank si musíš pamatovat 8 místné číslo přidělené bankou (které nejde změnit) a heslo musí splňovat podmínky složitosti (8 znaků, velká a malá písmena a číslici).
Air Bank má uživatelské jméno volitelné (ale musí mít minimálně 8 znaků) a požadavky na složitost hesla jsou také. Navíc při změně hesla už není možné se vrátit k původnímu (jak je to u mBank nevím, u FIO to jde).

IB Air Bank mě přijde takové těžkopádné. Hodně barviček, ale celé je to v nějakém flashi nebo javascriptu, takže na pomalejším PC pořád na něco čekám (podobně se chovalo IB Poštovky, teď ho ale změnili, tak nevím). Navíc "užitná plocha" - tedy to, kde vidím ty informace, které mě opravdu zajímají, je poměrně malá. Ono je to vidět i na aplikaci pro Android. FIO nemá ani 1 MB, kdežto AirBank má 25 MB :shock:
To mi IB mBank přijde lepší i když na FIO nemá.

Další výhodou mBank jsou všechny SEPA (platby v EUR v rámci EHP (což je EU + některé další státy)) zdarma, i když jejich kurzy stojí za pytel :(

Osobně doporučuji rozvrhnout si účty tak, abys měl karty jak VISA, tak MasterCard, považuji to za zásadní podmínku při cestě do zahraničí.

VISA: Zuno, mBank
MasterCard: Equa, FIO, GE, Citi, Air Bank
nevím jak Poštovní spořitelna, "za mě" měla VISA

Však si založ všechny tři, vyzkoušej a uvidíš kde "zakotvíš" :D

-- 21. 7. 2013 09:16 --

Doplnění: jsem úplně zapomněl, že účet u Poštovní spořitelny stále mám :). Sice je to jen spořák - Červené konto, nicméně jsem si aktivoval to jejich nové IB a zde jsou poznatky:

1) konečně jde zvolit uživatelské jméno i heslo. Heslo sice musí splňovat podmínky na složitost, ale jméno je plně volitelné. No, skoro, nesmí být stejné jako část propojené e-mailové adresa před zavináčem.

2) při prvním "okouknutí" bych řekl, že přestože nové IB vypadá "tučnější", tak na počítači běží možná o fous rychleji, rozhodně tedy tak nevytěžuje procesor, jako to staré, takže na první pohled zlepšení.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 21. 7. 2013 09:37

Díky mbank je jistý ted uvažuji co si zvolit jako druhý účet jestli Airbank nebo Fio jak říkáš vím že Fio užívalo karty Maestro dočetl jsem se že byli problémy při placení kartou v obchodě že kolikrát se lidem stalo že jim to neakceptovalo platbu i když na učtě bylo dost financí a za druhé že u Fia je cca. hned povoleno přečerpání účtu a nejde to změnit. Přečerpání účtu bych totiž nechtěl.
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka